8 בדצמבר 2014

איפה הכסף של הפליטים

בעקבות הפוסט שעסק בתעלומת הכספים האמריקנים שחשף כי הממשל האמריקאי מקצה לטובת "ישוב מחדש של פליטים בישראל" עשרות מליוני דולרים מדי שנה אבל לאיש אין מושג לאן הולך הכסף (לינק), פנה חגי מטר מ"שיחה מקומית" למשרדי הממשלה על מנת לחפש את הכסף האבוד הזה שנחוץ כל כך לטיפול אמיתי בפליטים ובמבקשי המקלט כאן בארץ. במשרד האוצר לא שמעו עליו מעולם, במשרד החוץ ענו שניהול התקציב אינו באחריותם, ובדיקה חוזרת עם משרד האוצר העלתה שאמנם יש תקציבים שמגיעים עם ייעוד ברור ומוגדר להוצאה מסוימת - אבל פשוט אין תקציב כזה לענייני פליטים מארה"ב.
גם חברת הכנסת מיכל רוזין ביקשה לדעת לאן הולך הכסף. גם היא בדקה במשרדי הממשלה, והרחיקה אפילו עד היועץ הפוליטי של השגריר האמריקאי, וגם לה אמרו כולם שאין להם שום מושג.


מטר לא ויתר, ופנה למחלקת המדינה האמריקאית, ושם, להפתעתו, נאמר לו שהכסף הזה מיועד אמנם לישראל, אך הוא מועבר דרך United Israel Appeal הישר לסוכנות היהודית, ולא עובר דרך ממשלת ישראל או ישירות לפליטים עצמם. ה-UIA הוא ארגון בבעלות מלאה של איגוד הפדרציות היהודיות בארה"ב, שמטרתו העברת כספים מהקהילות היהודיות שם לישראל, ומשימתו, כפי שמופיע באתר האינטרנט שלו, היא "הקצאת וניטור הכספים … לשימוש בידי הסוכנות היהודית,והבטחת וניטור מענקים אמריקאים להגירה וקליטה של פליטים יהודים ומהגרים הומניטרים לישראל מארצות מצוקה" [ההדגשה שלי].
אם נשווה את לשון חוק התקציב האמריקאי, "יעמוד לרשות פליטים המיושבים מחדש בישראל", התוספת המייעדת את הכספים ליהודים בלבד ראויה לבחינה. זאת ועוד: למרות שהחוק האמריקאי מדבר על פליטים (Refugees) בדרך שאינה משתמעת לשתי פנים, הלשון שנוקטת מחלקת המדינה, ה-UIA, והסוכנות היהודית מדברות על "מהגרים הומניטרים" (Humanitarian Migrants). ההבדל הוא ברור, כי למיטב ידיעתי, למרות סירוב הגופים המעורבים להתייחס לנושא, אף אחד מהאנשים שנהנו מהכסף הזה אינו פליט המוכר ככזה על ידי החוק הישראלי או האמריקאי.
כלומר, בסופו של יום, הקונגרס האמריקאי הצביע על תקציב שמבטיח כסף לפליטים, והכסף הזה הופנה לקליטת עלייה. מטר ואני פנינו שוב למחלקת המדינה האמריקאית, בניסיון להבין איך נעשה המהפך המדהים הזה. למרות שחלף כחודש מאז שליחת הבקשה, טרם קיבלנו תשובה.
פניתי גם לסוכנות היהודית, ואחרי כמה שאלות לגבי זהותי ענה לי יגאל פלמור, מי שהיה עד לא מזמן דובר משרד החוץ הישראלי והיום מנהל קשרי הציבור של הסוכנות היהודית, כי למרות שאין ברשותו סכומים מדויקים, הכספים שהתקבלו כמענק ממחלקת המדינה משמשים להכנה לעלייה ,הטסה וקליטה של עולים מחבר העמים ומאתיופיה, וכן ממספר קטן של ארצות מצוקה אחרות. לטענתו, יש פיקוח הדוק של הממשל האמריקאי על השימוש בכספי המענק. דו"חות מפורטים על השימוש בכספים אלו מוגשים לממשל פעמיים בשנה, והם אינם משמשים לשום פעילות שהיא מעבר לקו הירוק. לבקשתי לעיין בדו"חות האלה, הוא ענה כי אלה דו"חות שנמסרים למחלקת המדינה, ולא לציבור.
למרות שבדו"חות השנתיים של הסוכנות היהודית אין אזכור כלל לכסף המגיע מהממשל האמריקאי, על פי מחלקת המדינה האמריקאית, הסכום שהועבר לטובת ישוב מחדש של פליטים בישראל מאז שנת 2005 עומד על קרוב מאוד ל-300 מליון דולר. זאת אומרת שכ-10% מתקציב הסוכנות היהודית הדואגת ליהודים בלבד מגיע מממשלת ארה"ב, בלי שום פיקוח ממשלתי או ציבורי. עכשיו נהיה ברור מדוע נחקק גם סעיף 7 ב"חוק חובת גילוי לגבי מי שנתמך על ידי ישות מדינית זרה, התשע"א 2011", הקובע כי "הוראות חוק זה לא יחולו על ההסתדרות הציונית העולמית, הסוכנות היהודית לארץ ישראל, קרן היסוד - המגבית המאוחדת לישראל, קרן קיימת לישראל, וכן תאגידים שבשליטתן". הח"כים מהימין שהיו להוטים כל כך לפגוע בעמותות זכויות האדם לא רצו להפסיק את המימון האמריקאי.
השאלות שמעלה הפרשה הזו, שחייבות להישאל על ידי הציבור הישראלי והאמריקאי הן:
  1. האם ארגון המצהיר על עצמו ככזה שמטפל בעליה של יהודים בלבד הוא הצינור הראוי להעביר אליו כספים המיועדים לפליטים?
  2. האם ניתן לומר שהחוק האמריקאי, שקובע שהכסף יהיה מיועד לישוב מחדש של פליטים, מיושם כפי שהתכוון המחוקק גם כשהכסף לא הולך לישוב מחדש של פליטים אלא של מהגרים יהודים?
  3. האם, בהתחשב במצב העגום של הפליטים בישראל, לא היה ראוי שלפחות חלק מהכסף המדובר יופנה לטיפול בפליטים ובמבקשי המקלט החיים בתת תנאים ובעוני מחפיר

יש לקוות שבעקבות הפניה של ח"כ רוזין לסוכנות היהודית, יחליט שם מישהו שהתשובה לשאלה השלישית, לפחות, היא חיובית, ויתחיל להפנות חלק מהמשאבים האדירים המועברים אליו לטובת שיפור חייהם של פליטים בישראל, כפי שראוי היה לעשות כבר מזמן.

הפוסט נכתב בשיתוף עם חגי מטר


אין תגובות: