4 באוקטובר 2014

הקצאות

נתחיל מהסוף: ממשלת ארה"ב מעבירה מדי שנה עשרות מיליוני דולרים למדינת ישראל לצורך "ישוב מחדש של פליטים". זו לא בדיחה, ב-2012 היו אלה 20 מיליון דולר, והשנה אלה 15 מיליון דולר. הכסף הזה מועבר כחלק מה-Omnibus spending bill, "חוק ההסדרים" האמריקאי שמאגד הקצאות כספים רבות, שאינן קשורות זו בזו, בחוק אחד הדורש הצבעה אחת בקונגרס והצבעה אחת בסנאט. אותו חוק, אגב, מאשר את "הסיוע האמריקאי" המפורסם לישראל, בסך יותר מ-3.1 מיליארד דולר. להלן תרגום סעיף 480 מהחוק האמריקאי הנדון לשנת 2014:

"לצורך הוצאות שאין עבורן כיסוי אחר, כדי לאפשר למזכיר המדינה לבצע את הוראות סעיפים 2(א) ו-(ב) של חוק הסיוע להגירה ופליטים משנת 1952 ופעילויות אחרות שעונות על צורכי מהגרים ופליטים, משכורות ועלויות של אנשי צוות והסמוכים על שולחנם, לפי המאושר בחוק שירות החוץ, 1980...הקצאת עלויות לפי סעיפים 5921 עד 5925 של סעיף 5 בחוק האזרחי של ארה"ב...רכישה ושכירה של רכבי נוסעים ושירותים המאושרים על פי סעיף 3109 של סעיף 5 בחוק האזרחי של ארה"ב, סך של 1,774,645,000 דולר שיישמרו עד שההוצאה תסתיים כולה...מתוכם לא פחות מ-35,000,000 דולר ישמשו למתן מענה על דרישות הומניטריות בהיקף זעיר:
כל עוד 15,000,000 דולר מהכספים המוקצים תחת סעיף זה בחוק זה או בחוקים אחרים המבצעים הקצאות עבור מחלקת המדינה, פעילויות חוץ, ותוכניות דומות יעמוד לרשות פליטים המיושבים מחדש בישראל"


המגזין של Washington Report on Middle East Affairs הסוקר את העברות הכספים למזרח התיכון, מציין שארה"ב לא מעבירה כסף לאונסק"ו (UNESCO) לאחר שזה קיבל לשורותיו את הרשות הפלסטינית, וכי סעיף דומה מופיע גם בחוק מ-2012. מעבר על החוק מעלה שלוש שאלות שראוי להפנות לנבחרי הציבור הישראלים והאמריקאים:

מספר הפליטים בישראל
האו"ם מעריך שיש כיום בעולם כ-51.2 מיליון "עקורים" - קרי, אנשים שנאלצו לעזוב את ביתם מחשש לחייהם - מתוכם 16.7 מיליון פליטים ו-1.2 מיליון מבקשי מקלט. חמש המדינות המארחות את מספר הפליטים הגבוה ביותר הן פקיסטן - 1.6 מיליון פליטים, אירן - 857 אלף פליטים, ואחריהן לבנון, ירדן, וטורקיה עם מספרים דומים. ישראל לא נמצאת ברשימה הזו, וחמש המדינות הללו לא נמצאות בחוק ההסדרים האמריקאי. מאז הקמת מדינת ישראל הוכרו בה כפליטים כ-200 בני אדם. ב-2010, הוענק מעמד פליט לשישה אנשים בלבד, ב-2011 הוכרו שמונה בני אדם כפליטים, וב-2012 הוכרו שישה. על פי האו"ם, כ-90% ממבקשי המקלט שנמצאים בארץ זכאים למעמד של פליטים, אבל גם אם נניח שכולם היו מוכרים כפליטים, עדיין מתמיה מדוע טורח המחוקק האמריקאי לנקוב רק בשמה של ישראל בסעיף הטיפול בפליטים.

על אילו פליטים מדובר
לא סביר להניח שהסכום של 35 מיליון דולר (לפחות) שהועבר מארה"ב הגיע לחשבונות הבנק של הבודדים שכן קיבלו מעמד פליט בישראל. האם ייתכן שמדובר בפליטים אחרים עליהם אחראית מדינת ישראל? על פי נתוני אונר"א, נכון ל-2013 היו רשומים במשרדיה כמעט 5 מיליון פליטים פלסטינים ממשפחות שגורשו מישראל במהלך הנכבה. למרבה הצער, איש מהם לא יושב מחדש בתחומי ישראל באותן שנים. מכיוון שבסופו של דבר מדובר במדינה יהודית, הלכתי ובדקתי גם באתר משרד העלייה והקליטה. מצאתי שהשנה עלו לישראל 16,581 בני אדם שקיבלו מיד אזרחות וסל קליטה נדיב, אבל גם שם אין כל אזכור לפליטים. מעבר על רשימת המדינות מהן עלו היהודים היקרים למדינה לא מעלה חשד שמי מהם הוא פליט. אז על מה מדובר? את ישובם מחדש של אילו פליטים מממנת ממשלת ארה"ב בכזו נדיבות? איזה מגזר מקופח במיוחד יש במדינה, כזה שלאמריקאים יש פינה חמה בלב עבורו?

איפה הכסף
ב-2012 הוכרו בישראל שישה פליטים ובמקביל העבירה ארה"ב 20 מיליון דולר עבור פליטים. במפתיע, לא נמצאו מיליוני דולרים מהסכום הזה בחשבונות הבנק של אותם שישה. בדקתי בתקציב משרד העלייה והקליטה, אין אזכור לא לפליטים ולא לישוב מחדש. גם בתקציב משרד הפנים לא מצאתי אזכור לישוב מחדש של פליטים. אפילו בדקתי בתקציב המשרד לבטחון פנים, זה שאחראי בין השאר על טיפול בפליטים בתוך המדינה, אבל גם שם: שום ישוב מחדש. יש רק פרויקט אחד הנוגע קלות בתחום הזה, והוא מטופל על ידי משרד ראש הממשלה, אך הוא דורש הרחבה משמעותית של המושגים "פליטים", "צדק", ו"אטימות". עוד על כך בהמשך.
הממשלה מספרת לנו שלטפל בפליטים זה יקר. כדי לממן את הטיפול קבעה החלטת ממשלה 960 מסוף 2013 קיצוץ רוחבי של 560 תקנים של עובדי מדינה - החלטה שפוגעת בנו, האזרחים, באופן ישיר וכואב. הקמת מתקן "חולות" עלתה לנו 323 מיליון שקל - והפעלתו עולה לנו, האזרחים, יותר ממאה מיליון שקל מדי שנה, וזאת מבלי לקחת בחשבון את עלויות ההקמה והתחזוקה של יחידת "עוז", שהוקמה כדי לצוד פליטים ברחבי הערים, ומבלי להתייחס לתקציבים שונים המופנים מהקופה המדולדלת ממילא של הרשויות המקומיות. מדוע, אם כן, לא נלקח התקציב הנדיב שמפנה ממשלת ארה"ב לטובת ישוב מחדש של פליטים בישראל ומנותב לישובם מחדש של הפליטים בישראל?

אז מה זה
איני יכול לקבוע בוודאות לאן הולך הכסף הזה, אבל מהיכרות עם הנפשות הפועלות איני סבור שיהיה מופרך להניח שמדובר בהגדרה רחבה יותר למושג "פליטים". אדם יכול לשער כי ה"פליטים" חסרי הכל להם מסייעת ארה"ב בעקיפין הם לא אחרים ממתנחלי ההתנתקות, אלה שעל פי תקציב משרד ראש הממשלה הטיפול בהם נאמד ביותר מ-11 מיליארד שקל לאורך השנים. לעומתם, פליטים לא-יהודים שנרדפים, שנכלאים, שמגורשים, שסובלים - אלה לא יזכו לקבל אפילו סנט מתקציב הישוב-מחדש של פליטים שמעניקה ארה"ב לישראל. אם אכן מדובר בישוב מחדש של מתנחלים, כאלה שלא מוכרים כפליטים בשום מסמך רשמי של ישראל או של ארה"ב, יש כאן טעם לפגם וחשד לניצול לרעה של עשרות מיליוני דולרים. אם מדובר בפליטים אחרים - יתכבדו נא שתי המדינות, הנותנת והמקבלת, ויסבירו מיהם בדיוק הפליטים שיושבו מחדש בישראל בשנים האחרונות. לאזרחי ארה"ב וישראל מגיעות תשובות לשאלות הללו. לראשונים - מפני שהכסף יוצא מכיסיהם, ולאחרונים - כי בשמם מתבצעים פשעים נגד פליטי החרב ומבקשי המקלט שבתחומי ישראל.

---
תודה לדיויד שין ולטל שניידר על עזרתם בכתיבת הפוסט


6 תגובות:

Uri אמר/ה...

אילו במקום להניח הנחות מופרכות (ואז לא לסבור שהן מופרכות), היית עורך חיפוש קצר בגוגל, היית מוצא את המידע הבא:

Congress has changed the earmark language since the first refugee resettlement funds were appropriated in 1973. At first, the congressional earmark said the funds were for “resettlement in Israel of refugees from the Union of Soviet Socialist Republics and from Communist countries in Eastern Europe.” But in 1985, the language was simplified to “refugees resettling in Israel” to ensure that Ethiopian Jews would be covered by the funding.

כלומר, סיוע לעליה מארצות מצוקה. לא ״מתנחלי התנתקות״ ולא נעליים.

http://books.google.co.il/books?id=kyI7nn6jGPMC&pg=PA14&lpg=PA14&dq=%22refugees+resettling+in+Israel.%22&source=bl&ots=jtBgqZfFN-&sig=2398-VxfvwxtTkiIOYCvRkY17zY&hl=en&sa=X&ei=qxEwVO2GNMXEygPVpIHgCw&ved=0CCUQ6AEwAg#v=onepage&q=%22refugees%20resettling%20in%20Israel.%22&f=false

אנונימי אמר/ה...

לא יאומן ,מה רוצים מאובמה?

נעם אמר/ה...

תודה על ההפניה, אבל זה עדיין נשמע לי מופרך. כל הקיצוצים, ההעברות, העסקאות, וסעיף בולט, דוקר, ומיותר בן 40 שנה נשאר במקומו? על איזה פליטים בדיוק מדובר כאן, בישראל של שנת 2014?

Uri אמר/ה...

באמת? סעיף היסטורי (בסכום סמלי למדי, פחות מחצי אחוז מהסיוע הצבאי שישראל מקבלת) שמועתק כבר 40 שנה (בשינויים קלים) נשמע לך יותר מופרך מתאוריית הקונספירציה שלך?

נעם אמר/ה...

ה"סכום הסמלי" הזה יכול לעשות פלאים אם יגיע לטיפול בפליטים שאשכרה צריכים אותו. כמו כן, עברתי על תקציב משרד הקליטה האמון על קליטתם של העולים מרוסיה ואתיופיה, אבל אין שם שום סעיף כזה.
ושוב, יתכן שאתה צודק ומדובר בשריד עתיק של המלחמה הקרה, אבל גם אם זה המצב, ההקצאה שלו לטיפול ב"פליטים" שאינם פליטים כלל וכלל מעלה סימני שאלה.

בן אמר/ה...

ללא קשר לנושא הנידון (האם ההעברה הזאת מיועדת לעולים מארצות מצוקה או לא), לעשות קונטרול-F על "israel" באותו פידיאף של "חוק ההסדרים האמריקאי" שקישרת אליו מחזיר תוצאות מרתקות. מעולה.