12 בספטמבר 2014

נתיחה

לפני יומיים פרסמו כלי התקשורת הישראלים כי "עציר בטחוני התאבד בתאו בכלא אשל בבאר שבע". לדברי הכתבות הוא נמצא תלוי ע"י חברו לתא שהזעיק מיד את הסוהרים, ואלה בצעו בו החיאה ופינו אותו לבית החולים סורוקה, שם נפטר. הגדיל לעשות, כרגיל, אתר האינטרנט "וואלה!" שקבע כי "האסיר שהתאבד, פלסטיני בן 37 מחברון, נעצר לפני חודשיים במהלך מבצע 'שובו אחים' בחשד לעבירות ביטחוניות".
ראאד אל ג'עברי, "העציר", היה בן 35 במותו, נשוי ואב לחמישה ילדים. ב-26 ביולי הוא נרדם לרגע על ההגה, לדבריו בעקבות כדורים משככי כאבים שלקח, ופגע במתנחלת שחנתה שעמדה בצד הדרך בכביש בין ירושלים לחברון. לדברי משפחתו, אלג'עברי פנה מיוזמתו לג'יפ צבאי שחנה בכניסה למחנה הפליטים אל-ערוב וסיפר להם שהוא חושב שפגע בלי כוונה ברכב במתנחלת שעמדה על הכביש, ואלה עצרו אותו ולקחו אותו איתם. ברור לכל אדם כי מחבל מפגע שתכנן לרצוח מתנחלים באמצעות רכבו לא יעצור וידווח על העניין לחיילים, וכך קבע גם בית המשפט שהחליט לשחרר אותו בערבות של 8,000 ש"ח עד שיערך משפטו על תאונת הדרכים הזו.
הפרקליטות הצבאית החליטה שלא (מערכת משפט צבאית, אחרי הכל), ואלג'עברי הועבר מכלא "עופר" בו הוחזק עד להחלטה על שחרורו בערבות לכלא "אשל" שבנגב, שם, לדברי הארגון "נאדי אל אסיר", הוחזק בבידוד. שני עצירים שהועברו יחד איתו מעופר לאשל מעידים כי מצב בריאותו הפיזית והנפשית היה מצוין וכי הוא שידר אופטימיות. ביום חמישי האחרון הוא התקשר לאשתו ונשמע בטוח כי הוא מרגיש טוב וכי הוא עומד להשתחרר בקרוב. "אל תדאגי" הוא אמר לה, והיא האמינה לו.

ראאד אלג'עברי

גופתו של אלג'עברי הועברה מבית החולים סורוקה למכון לרפואה משפטית באבו כביר, שם נערכה בגופו נתיחה לצורך קביעת סיבת המוות. לא ברור לי עד הסוף אם הפתולוג הראשי הפלסטיני, ד"ר צאבר אלעאלול נכח בנתיחה או שלא הורשה להכנס, כך או כך, לטענתו, בצעד חריג וראשון מסוגו, הוציאה ישראל צו האוסר עליו לדווח על תוצאותיה גם בתקשורת הפלסטינית.
הלוויתו של אלג'עברי היתה מתוכננת להערך אתמול אחרי הצהריים, אך בעקבות המהלך החריג של ישראל הוחלט לבצע בגופו נתיחה שניה, הפעם במכון הפלסטיני לרפואה משפטית באבו דיס, כך שד"ר אלעאלול לא יפר את דרישת ישראל שלא לפרסם את תוצאות הנתיחה הישראלית בכך שיפרסם רק את תוצאות הנתיחה הפלסטינית, וכך היה. הנתיחה השניה מראה בבירור שאין סימני תליה על צווארו של המנוח. סיבת המוות ברורה מאוד, לדבריהם, והיא מכות חמורות בצידו השמאלי של הראש שגרמו לזעזוע מח ואיבוד דם.
אינני פתולוג, אבל אני מאמין שיש פה סתירה קשה בין גרסת שב"ס כי אלג'עברי תלה את עצמו בתא השירותים לבין תוצאות הנתיחה הפלסטינית שטוענת נחרצות כי זה לא מה שקרה. בצירוף עם העובדה כי המכון לרפואה משפטית באבו כביר מסרב לפרסם את תוצאות הנתיחה שהוא ערך ואף ניסה למנוע בצורה חריגה את פרסומם גם בתקשורת הפלסטינית, ערימת סימני השאלה לגבי כל ההתנהלות של המדינה בפרשה הזו הולכת וגדלה מרגע לרגע.

***

אינני יודע מה הוביל למותו של ראאד אלג'עברי. השב"ס טוען כי הוא התאבד בתליה, למרות שעל פי תוצאות הנתיחה אין סימני תליה על צווארו. נשיא מועדון האסיר הפלסטיני קדורה פארס, בהודעה שהוציא הבוקר, טוען שהוא נרצח במכות סוהרים ואנשי בטחון ישראלים. אולי פרסום תוצאות הנתיחה של המכון הישראלי לרפואה משפטית יוכל לשפוך יותר אור על הנושא, אבל העניין פה חמור יותר: אדם פגע קלות באדם אחר במסגרת תאונת דרכים, כמוה יש עשרות ביום. הוא פנה לחיילים לספר להם מה קרה, כך שהטענה כי הוא מחבל מרושע אינה עומדת במבחן האדם הסביר. למרות זאת, הוא נכלא למשך מעל חודש כאסיר בטחוני, וגם אחרי שהוחלט לשחררו בערבות, החליט איזה פקיד במנגנון השלטון הצבאי בגדה כי יש להשאירו כלוא. הוא הושם בבידוד (על תאונת דרכים קלה, נשוב ונזכיר), וכעבור מספר ימים נמצא ללא רוח חיים, עם פצע מדמם בראשו. התקשורת הישראלית, כהרגלה, מקבלת את סיפור השב"ס ומפרסמת כי מדובר בעציר בטחוני מסוכן שנעצר במסגרת מבצע "שובו אחים" וכי הוא התאבד בתליה. מאז הנתיחה אתמול עוד לא מצאתי התייחסות בתקשורת הישראלית לסתירות האיומות בין הגרסה הזו לבין הראיות, כך שההלוויה שתערך היום בחברון תיפטר כנראה כעוד "התפרעויות" ללא סיבה של פלסטינים. לציבור הישראלי מגיע לדעת יותר.

בארבע השנים האחרונות מתו חמישה פלסטינים במשמורת שב"ס, חלקם בנסיבות חשודות ביותר, כמו במקרה של ערפאת ג'ראדאת למשל, שלטענת הוועד נגד עינויים נפטר כתוצאה מאלימות קשה שהופעלה נגדו במסגרת חקירתו בכלא מגידו. למיטב ידיעתי, איש במנגנון הבטחוני הישראלי לא נתן את הדין על המיתות האלה, ואיש גם לא נתן את הדין על מאות ואלפי הפלסטינים שנכלאו סתם, כמו במקרה של אלג'עברי, רק כי הם פלסטינים.

אינני יודע מה הוביל למותו של ראאד אלג'עברי, אבל ברור לחלוטין כי לו היה נולד יהודי, הוא לא היה יושב כעציר בטחוני בכלא מאובטח על תאונת דרכים קלה עוד לפני משפטו, וברור לחלוטין כי לו היה נולד יהודי, הדרישה לחקירת נסיבות מותו היו נמרחות באותיות ענק על העמודים הראשונים של כל כלי התקשורת. ראאד אלג'עברי הוא עוד אדם ששילם את מחיר שלטון האפרטהייד בגדה. עלינו, כישראלים, מוטלת החובה לפעול שהוא יהיה הקורבן האחרון.


6 תגובות:

מיכאל אמר/ה...

הערה טכנית קטנה לתיקון:
המתנחלת לא "חנתה" אלא עמדה רגלי מול טרמפיאדה בשולי הכביש, סמוך לנתיב הנסיעה במקום בו אסור להולך רגל לעמוד, לידה עמדו טרמפיסטים נוספים שלא נפגעו ממכוניתו של ג'עברי

David אמר/ה...

תודה על הכתבה.

אנונימי אמר/ה...

מזעזע. תודה על המידע.
הערה טכנית קטנה: כשמנסים לשתף בפייסבוק, לא מופיע שום טקסט לצד הקישור, וחבל. חברי לא יכנסו לתמונה עם המילה "נתיחה". אשמח לעזור לסדר זאת, כך שהפייסבוק ידע לקחת פיסקה רלוונטית ולהציג על מה הקישור.

אנונימי אמר/ה...

נא להתייחס לתיקון שהמגיב מיכאל רשם למען הדיוק וכדי שלא יתקפו את אמינות כתבתך רק בגלל שגיאה לא קריטית לעצם העניין.
אני גם הכרתי את ראיד, דיברנו בטלפון מספר פעמים, אדם נחמד ונעים. מקומם מאוד מה שנעשה לו כיוון שניסה לעשות את הדבר הנכון ולהסגיר את עצמו לרשויות "החוק" הישראליות ולהסביר להם שזו הייתה תאונה ולא פיגוע על רקע אידאולוגי.
אכן כפי שכתב מיכאל זו הייתה צעירה שעמדה בכביש לעצור טרמפים סמוך לתחנה עם קבוצה של מתנחלים, הדיווח של כל התקשורת הישראלית היה שהיא נפצעה קל, כנראה מנפילה והלם ולא מפגיעה מלאה ברכב. יש סרטון ביו טיוב ממצלמה בצומת גוש עציון, https://www.youtube.com/watch?v=aXpFvezN5eY.

נעם אמר/ה...

תודה על ההערה, תיקנתי בגוף הרשימה.

נדב ג אמר/ה...

The accident/attack didn't happen on July 26th but 25th. By luck it was even caught on camera and uploaded to YouTube that day. https://www.youtube.com/watch?v=J3q7yYb3g-Q.
Raed al Jabari gave himself up the NEXT DAY when he realized his car number is on YouTube and visible, so the police was probably on it's way. Raed al Jabari at least 'hit and run' if not tried to run those people on purpose.
The Israeli yesterday, on the other hand, call the police imminently and stopped at the next place he felt safe which is the next Jewish town. A report about the accident appeared on main Israeli news paper with that detail (
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4581752,00.html) even before it arrive to the main Palestinian media (http://www.maannews.net/eng/ViewDetails.aspx?ID=733987).

Anyone who compares between a guy running away and giving himself up a day later and after his car number (and with computers, maybe even his face) appeared on social media to the accident yesterday is a hypocrite