10 ביולי 2014

משטר צבאי

ביום ראשון בסביבות השעה 23:00 פרצו שוטרים לבית קפה בישוב תל שבע ועצרו את כל יושביו וכמה אנשים שהיו בסביבתו. עילת המעצר הברוטלי היתה הפרות סדר שנערכו במרחק שני קילומטרים משם. למה, אם כן החליטו השוטרים לעצור את יושבי בית הקפה כולם ולהובילם לתחנת המשטרה, כולל הבעלים, המלצר, טכנאי שסידר את מערכת המצלמות במסגרת תפקידו, ואדם שעצר שם יחד עם ילדיו בני החמש והשש כדי לרכוש קפה? כנראה כי הם נדרשו להביא מישהו למעצר, וריכוז אנשים במרחק שני קילומטרים ממקום ביצוע הפשע לכאורה הפך את כולם לחשודים החייבים במעצר מיידי.

אבל זה לא נגמר שם
המשטרה, ע"י חוקר בשם אלון ברד, הגישה בקשת הארכת מעצר לבית המשפט עבור שמונה מהעצורים בבית הקפה עם הסעיפים הבאים: עבירה של השתתפות בהתקהלות אסורה, עבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, הצתה על רקע לאומני, ויידוי אבנים לפי צו הוראות הביטחון. אז קודם כל אלה חתיכת אישומים בשביל אנשים שישבו בבית קפה קילומטרים ממקום האירוע, וכל אחד ואחד מהם התקהל, סיכן חיי אדם בנתיב תחבורה, והצית על רקע לאומני, אבל בואו נביט לרגע על סעיף האישום האחרון: יידוי אבנים לפי צו הוראות הביטחון. "צו הוראות ביטחון", או בשמו המלא: צו בדבר הוראות ביטחון [נוסח משולב] (יהודה והשומרון) מס' 1651, הוא צו שניתן על ידי המפקד הצבאי בשטח בו חל משטר צבאי, ובמקרה הספציפי שלנו בשטחי הגדה המערבית. מכיוון שהישוב הישראלי תל שבע נמצא כ-12 ק"מ בקו אוירי משטח השיפוט של המפקד הצבאי הקרוב ביותר, אלוף פיקוד מרכז, עצם האשמתם בסעיף הזה מניח שהאזרחים הישראלים העצורים נמצאים תחת משטר צבאי ונתונים תחת מרותו של מפקד צבאי. ולא כך.
צילום החלק הרלוונטי בבקשת המעצר של האזרחים העצורים
והעלילה מסתבכת
בית המשפט, המייצג את מערכת הצדק הישראלית, קיבל את בקשת הארכת המעצר של המשטרה, ובכך אישש את האשמתם של שמונת העצורים, כולל הבעלים, המלצר, טכנאי שסידר את מערכת המצלמות במסגרת תפקידו, ואדם שעצר שם יחד עם ילדיו בני החמש והשש כדי לרכוש קפה, בעבירה על חוקי המשטר הצבאי. 
בערעור שהגיש ארגון "עדאלה", הפועל למען זכויות המיעוט הערבי בישראל, הצליחו עורכי הדין של הארגון לשחרר 3 מהעצורים, אחד ללא כל חשד ושניים למעצר בית.

הסיפור, כרגיל, מורכב יותר
מתחת לרדאר התקשורתי ובחסות ההפגזות הכריזה המשטרה מלחמה על ערביי ישראל. נכון להיום בצהריים עצורים 128 אזרחים ישראלים ממוצא פלסטיני, מתוכם 30 קטינים, שנעצרו בעקבות הפגנות המחאה בישובים הערביים. כשמסכמים את המספר הזה יחד עם כמות המעצרים של פלסטינים בגדה המערבית מגיעים לקרוב לאלף עצורים בחודש האחרון. זה מספר מטורף של מעצרים, שמעמידים בסימן שאלה, עם הסיפור שהובא מעלה כמקרה מבחן, את הלגיטימיות של מערכת המשפט הישראלית ואת יכולתה לשמור על האיזון בין חירויות האדם הבסיסיות לבין "צרכי הביטחון" העלומים המובאים בפניה על ידי גופים עלומים עוד יותר.

ונשווה
בשבועות האחרונים נערכו הפגנות אלימות על רקע גזעני-לאומני בהן הוכו שוטרים ועוברי אורח שלא מצאו חן בעיני המפגינים. כמה מהם גם נעצרו, אבל איש מהם לא בילה יותר מכמה שעות במעצר, ולמיטב בדיקתי איש מהם אינו עצור כעת. ההבדל העיקרי בין המפגינים הוא זהותם האתנית. יהודים הולכים הביתה, ערבים נשארים במעצר. קטינים יהודים משוחררים, קטינים ערבים נכלאים. אין פה צדק, אין פה שוויון, ודווקא מערכת המשפט, זו שאמורה להיות עיוורת להיבטים כמו גזע או לאום, מהווה עוד גייס במלחמה שהכריזה המדינה על אזרחיה הלא-יהודים. וזו מלחמה שלא תגמר לטובת אף אחד.9 תגובות:

דן אמר/ה...

למה לעצור אנשים שישבו בבית קפה ? כי יש מידע מודיעיני שהאנשים שעסקו קודם בהפרות סדר חזרו לשם לתוכניות לקראת מחר.
גם אדם שאומר שהגיע לשם כדי לרכוש קפה יכול לעסוק עם חבריו בתכנון. הסתתרות מאחורי ילדים היא כרגע פרקטיקה שמאפיינת צד אחד בסכסוך הישראלי-ערבי יותר מאשר הצד השני.
ובאשר ל"מלחמה שהכריזה משטרת ישראל", כדאי שתשווה את מהומות אוקטובר למה שקורה עכשיו. משטרת ישראל מתייחסת לערביי ישראל כאל אזרחים במובן קריטי: היא לא הורגת אותם כשהם לא יוצאים להפגין. גם כשמדובר בהפגנות שתכליתן הרס ואלימות ברמות, שמה אפשר לעשות, לא מאפיינות, עדיין, את המפגינים היהודיים. יש הבדל. רוצה לראות אותו? סע לתחנות הרכבת הקלה בירושלים המזרחית. סע למקומות שבהם לא צועקים "מוות ליהודים" אלא מנסים להשיג אותו באמצעות ידוי סלעים. אולי זה יסייע לך בהבנת המתמטיקה הפשוטה למה הרבה יותר ערבים נשארים במעצר מאשר יהודים.

וכדאי שתתעדכן קצת בתולדות המעצרים של יהודים בזמן מחאות ההתנתקות והמחאה החברתית. תהיה לך הפתעה משמחת. כשהמשטרה רואה ביהודים איום על הסדר היא עוצרת אותם ונוהגת בהם ממש כאילו הם היו ערבים.

וכל זה לא בא לומר שאין כאן יחס שונה בין מי שאמורים היו להיות שווים. לא בא לומר שבתיהמ"ש לא צריכים להתנער ולאכוף את חוקי המעצרים. לא בא לומר שאין מה לתקן.

אבל אתה מתלונן על הדברים הלא נכונים. זו לא הבעיה הכי גדולה של שמאלנים כמוך, אבל כל זמן שאתה וחבריך מרשים לעצמכם להתנהל תחת הבלבול המושגי הזה השמאל הישראלי לא יצליח לשנות את דעת הקהל הישראלית.

לא חבל?

נעם אמר/ה...

"אתה מתלונן על הדברים הלא נכונים", "זו לא הבעיה הכי גדולה של שמאלנים כמוך", אדם אינטיליגנטי כמוך בטח יוכל להסביר לי מהם הדברים הנכונים ומהי הבעיה הכי גדולה של שמאלנים כמוני. תודה לך שטרחת ולקחת את הזמן לכתוב טוקבק אינטיליגנטי שמעלה על נס את הדמוקרטיה הישראלית ש"לא הורגת אותם כשהם לא יוצאים להפגין".
אני חושש שהבלבול נמצא אצלך, מר "דן".

Eytan Lerner אמר/ה...

הבלבול אכן אצל מר דן הליברל שמואיל בטובו לתת לערבי הישראלי לחיות במידה שאינו מפגין .

Eytan Lerner אמר/ה...

הבלבול אכן אצל מר דן שמואיל בטובו כאזרח מדרגה ראשונה לתת לערבים להינות מהספק ולא להיהרג אם לא יפגינו .

מיכאל אמר/ה...

אני במקרה מכיר את אחד העצורים, הוא מאל עראקיב ונעצר רק כי יחידת קלגסי יואב מחפשת תרוצים למנוע ממנו לשבת על אדמתו באל עראקיב שמעליה הרסו לפני חודש את בתיהם

אנונימי אמר/ה...

בפשטות... טיל שנורה מעזה לא מבחין בין יהודי לערבי אבל אנחנו כמדינה חייבים לשמור על הסדר ולתת למחבלים להבין שהם לא יכולים להתחמ מעונש. יש לנו מודיעי מהימן וזה מקבל משנה תוק במעצרים מעיין אילו. תסתכלו למציאות בעיניים אנשים אנחנו במלחמה !!! אתם מדברים על שיוויון, צדק וכו' זה יקרה רק אחרי שכל אזרח ישראלי ישא נשק וישכב להנאתו עם מוסלמיות בלי שיפגעו בו או ישתלט על איזורים בכח חמוש וימנע פעילות תקינה של כוחות הבטחון בהתנגדות חמושה או ינצל את משאבי המדינה לרבות חשמל ומים וקצבאות שונות ולא לשלם מיסים בלי להענש. והרשימה עוד ארוכה ... אנשים אתם מפספסים נקודה חשובה המטרה שהמחבלים האלה מקדמים היא השמדת העם היהודי ואתם חושבים שברגע האמת הם יחוסו על חייכם?!?!? ציפיתי מכם ליותר ... יותר חוכמה יותר אהבת המדינה יותר גאווה לאומית ובמקום זה אתם רק פוגעים במדינה שמעניקה לכם הכל!!!

מרטין אמר/ה...

ניתוח מדויק. הרי גם אם היה מידע מודיעני כזה או אחר שבעקבותיו קמה עילת מעצר נגד מי מיושבי אותו בית קפה, היה צריך להוציא צו אצל שופט קודם לכן, וע"פ החוק הרלוונטי.

כששופט שיושב בדין מאשר בקשות להארכת מעצר בנסיבות כאלה, אי אפשר שלא לומר שמדובר במדיניות שקיבלה הכשר ממדינת ישראל. על פי החלטת השופט, אותם אנשים אכן נתונים למרות המשטר הצבאי, משום מה.

אנונימי אמר/ה...

זה רק מראה שבתי המשפט הפכו לחותמת גומי של המשטרה\צבא

עדו אמר/ה...

אתה מפספס נקודה חשובה. הרגע הודית בכך שתעודת זהות ישראלית לא שווה כלום אם הנושא אותה איננו בן ללאום הנכון. קוראים לזה אפרטהייד.