5 במאי 2014

הנכבה כפי שהסברתי לילדי

תגיד, אבא, מה זו עצמאות?

אדם עצמאי הוא אדם שיכול לעשות מה שהוא רוצה, הוא חופשי ואף אחד לא מחליט עליו. כשמדינה היא עצמאית זאת אומרת שאף אחד לא אומר לה מה לעשות והיא יכולה להחליט לבד מה טוב ומה רע בעיניה.

ומה זה יום העצמאות?

יום העצמאות זה היום שמדינת ישראל הפכה לעצמאית. שאר המדינות בעולם הסכימו לתת לה את ארץ ישראל, שתשלוט בה לבד בלי שאף אחד יגיד לה מה לעשות.

מי אמר לה מה לעשות?

לפני שהיתה פה מדינת ישראל מי ששלט פה היו הבריטים, ולפניהם הטורקים. הם שלטו פה על היהודים ועל הפלסטינים ביחד. אחרי שהמדינות האחרות הסכימו לתת את הארץ ולהקים בה מדינה, הבריטים עזבו והשאירו את הארץ ליהודים ולערבים.

והם נתנו לנו את כל ארץ ישראל?

לא. המדינות בעולם הסכימו לתת רק חלק ליהודים, ואת החלק השני הם נתנו לערבים. הבית של סבא וסבתא בגליל, לדוגמה, לא היה במדינת ישראל - הוא היה צריך להיות במדינה פלסטינית. הנה, יש פה מפה:
החלק שצבוע בטורקיז זה איפה שהיתה צריכה להיות המדינה היהודית, ובחום זו המדינה הפלסטינית. ירושלים לא היתה צריכה להיות של אף אחד, ובגלל זה היא בלבן.

אז מה קרה?

היתה מלחמה. חלק מהאנשים שגרו כאן לא הסכימו לוותר על הבתים שלהם כדי שתהיה מדינה יהודית, וגם חלק מהיהודים לא כל כך הסכימו לזה, כי הם רצו לקבל את ירושלים ועוד מקומות. רוב המנהיגים של היהודים הסכימו לזה, ורוב המנהיגים של הערבים לא הסכימו. התחילו קרבות, ואז הגיעו צבאות של מדינות מהאזור: מצרים, ירדן, לבנון, סוריה, ערב הסעודית, ואפילו עירק. בסוף היהודים הצליחו להילחם בצבאות האלה וכבשו עוד חלקים מהארץ שהיו מיועדים להיות במדינה הפלסטינית.

מה זו מדינה פלסטינית?

זו מדינה שבה היו צריכים לחיות התושבים הערבים של הארץ, שקוראים להם פלסטינים.

אז היהודים ניצחו?

אפשר להגיד ככה, אבל מלחמה זה אף פעם לא טוב. המון אנשים מתו במלחמה, והמון אנשים איבדו את הבתים שלהם ואת האדמה שלהם.

נהרסו להם הבתים?

גם, אבל זה חלק קטן. חלק עזבו כי הם חשבו שהמלחמה תכף נגמרת ולא רצו להיפגע בקרבות, אבל חלק גדול מהערבים שגרו פה פשוט גורשו מהבתים שלהם על ידי היהודים. לפני המלחמה היו פה 700 ישובים ערבים, ואחריה נשארו רק 170. לפני המלחמה היו פה 600 אלף ערבים, ואחריה רק 150 אלף. זה המון המון אנשים שלא פה.

לאן הם הלכו?

חלק לירדן, חלק ללבנון, חלק לסוריה, חלק אפילו יותר רחוק. רובם גרים שם עד היום.

והם לא רצו לחזור לבתים שלהם?

הם מאוד רצו. חלק מהם אפילו ניסו, ולפעמים זה הצליח להם, אבל ברוב המקרים גירשו אותם שוב. היו מקרים שאנשים שגירשו אותם מכפר אחד מצאו מקום בכפר אחר כמו תושבי סוחמתא שהתיישבו בתרשיחא למשל. אחרי כמה שנים מדינת ישראל אמרה שמי שלא נמצא בבית שלו - היא לוקחת את הבית לעצמה.

אבל היא לא הסכימה לאנשים לחזור לבתים שלהם, ואז לקחה אותם?

כן. זה לא הוגן, אבל זה מה שהיה. הרבה מאוד ישובים יהודים בנויים היום על כפרים פלסטינים, ויש גם הרבה כפרים פלסטינים שעדיין עומדים נטושים ואף אחד לא גר שם. נכון שלפעמים אנחנו מטיילים במקומות עם בתים הרוסים ואתם מוצאים שם כל מיני דברים? אז הם של האנשים שגרו שם עד המלחמה ההיא, ה"נכבה".

מה זה נכבה?

נכבה זה "אסון" בערבית. ככה הערבים קוראים למה שקרה אז, כשכל כך הרבה מהם איבדו את הבתים ואת האדמות שלהם. יום העצמאות שלנו הוא יום האסון שלהם, כי כשאנחנו נהיינו עצמאים, חלק מהם איבדו את כל מה שהיה להם.

אז למה אנשים שמחים ביום הזה ועושים זיקוקים וחגיגות?

כי אנשים שמחים שהם עצמאים וחופשיים, הם לא חושבים על אחרים שעצובים באותו זמן כי הם איבדו את כל מה שהיה להם.

ואי אפשר להחזיר להם את זה?

לא את הכל, לא. חלק מהמקומות נהרסו לגמרי ובנו עליהם בתים חדשים. אבל למשל איפה שהיום נמצא הישוב "יעד" היה פעם כפר בשם מיעאר, אין סיבה שהתושבים הערבים של מיעאר לא יגורו יחד עם התושבים היהודים של יעד, חלק מהם אפילו רוצים לעשות את זה. ואיפה שהיה פעם הכפר "סינדיאנה" אין כיום כלום, ואפשר להקים אותו שוב עם משפחות התושבים המקוריים שלו, שאולי אפילו יסכימו לקבל חברים יהודים שיגורו בו ביחד.

אז למה לא  עושים את זה?

כי יש אנשים שחושבים שהארץ צריכה להיות רק של יהודים, ויש אחרים שחושבים שהיא צריכה להיות רק של ערבים. קוראים להם "לאומנים", והם רוצים שיהיה במדינה שלהם רק סוג אחד של אנשים. הם חושבים שאם יתנו לאחרים לגור במדינה, היא כבר לא תהיה רק שלהם. הם מעדיפים להמשיך לריב ולהילחם, רק לא לתת לאנשים שגרו פה לחזור לבתים שלהם.

גם אנחנו לאומנים?

אתם חושבים שערבים ויהודים יכולים לחיות ביחד באותו מקום ושמגיע להם בדיוק אותו דבר?

כן.

אז אתם לא לאומנים, ואם עוד הרבה אנשים יחשבו כמוכם, אז כבר לא יצטרכו להילחם זה בזה, ואף אחד לא יצטרך יותר למות כדי שיחיו פה רק סוג אחד של אנשים.

אבא, אז נראה היום זיקוקים?


14 תגובות:

אמיתי סנדי אמר/ה...

יפה כתבת.
הערה קטנה: "אז הגיעו צבאות של מדינות מהאזור: מצרים, ירדן, לבנון, סוריה, ערב הסעודית, ואפילו עירק" - נכון יותר להגיד שהגיעו מתנדבים מכל המדינות האלה, חלק גדול מהם אזרחים ולא חיילים, שהתקבצו לכדי יחידות לא סדירות ובעלות ציוד חסר.

אביב אמר/ה...
תגובה זו הוסרה על ידי המחבר.
אנונימי אמר/ה...

יעד לא היה כפר סמוך למיעאר, במקום עליו? אם אני לא טועה היה ניסיון הרחבה שכשל.

אנונימי אמר/ה...

תודה, אשתמש בזה כדי להסביר לילדי

אודי אמר/ה...

כתבת היטב טקסט שבאמת היה חסר.
תודה.

Red Pill אמר/ה...

אחלה פוסט, כל הכבוד.

מיכאל אמר/ה...

אמיתי להוציא את הצבא המצרי ששלח יחידות סדירות אך גם הן חסרות בציוד ונשק

נעם אמר/ה...

יעד בנוי ממש על מיעאר. יש עדיין שרידי בתי אבן הרוסים מטרים ספורים מהווילות של הישוב היהודי. בית הקברות של מיעאר עדין שם, על מצבותיו המנותצות, צמוד לגדר הישוב

אנונימי אמר/ה...

אנשים שלא תתבלבלו אי אפשר לחיות אם הערבים באותו מקום כי הם אלו שלא רוצים לחיות איתנו, אפילו להכיר במדינה יהודית הם לא רוצים חוץ מזה שזו מדינה שלנו אחרי המלחמה קראו להם לחזור ומי שרצה חזר

אנונימי אמר/ה...

ואפילו מי שכתב את זה כתב שכל מדינות ערב התאספו ובאו עלינו למלחמה כדי להרוג אותנו אז מצטער לומר לכם אבל לא מגיע להם שנוותר להם על הארץ שהם רצו לקחת את כל כולה ועכשיו ברוך ה' היא אצלנו...ותחשבו שנייה שאם זה היה הפוך והם היו מנצחים האם הם היו מתירים לנו לחיות כאן או שהיו הורגים אותנו כמו שהם עושים כיום (פיגועים,קטיושות, חטיפת חיילים, רצח תינוקות בכוונה תחילה כגון משפחת פוגל. שלי דדון וכו') נקודה למחשבה אנשים

אנונימי אמר/ה...

אדם עצמאי עושה כל מה שהוא רוצה? או יותר גרוע - אף אחד לא "מחליט על" מדינה עצמאית? גם בתוך מדינה יש אנשים שונים שמחליטים החלטות שונות "על המדינה", אבל אם נתעלם מכך אז יש 3 מדינות עצמאיות בעולם : ארה"ב , סין, ורוסיה.

אנונימי אמר/ה...

אתה מבלבל בין "עצמאי" ל"לא תלוי" או "שליט".

אנונימי אמר/ה...

בהנחה לא הייתה נפתחת מלחמה, והרי זו האחרונה נפתחה כתוצאה ממתקפת צבאות ערב.
אך, בהנחה ולא הייתה מלחמה, איך העולם היה אוכף את החלטתו שלו למדינה יהודית ומדינה ערבית? הרי בשטח המדינה היהודית חיו 600 אלף ערבים ב700 יישובים. האם העולם היה מחייב חוקה "יהודית"? מכריז כי השלטון יהיה יהודי לחלוטין? מסלק את הערבים בכח, או אולי לא נותן להם זכויות? מציע להן הסדר כספי?
מי היה שולט בירושלים? איך מנגנון השליטה הבינלאומית היה עובד מול קיצונים שהיו מנסים להשתלט על העיר?

אנונימי אמר/ה...

ומאיפה נולדה (ניגזלה) מדינת (נסיכות) ירדן? על ידי מי ובשביל מי?