18 באפריל 2014

ר'אלב

את ר'אלב הכרתי דרך חבר משותף כשהמצב בכפר קדום החל להחמיר והפעולות הישראליות נגד התושבים נעשו אלימות יותר ויותר. הוא נעצר כמה ימים קודם לכן ע"י השב"כ וביקשתי שיספר לי קצת על ההסלמה שערך צה"ל נגד התושבים. קודם דיברנו קצת ברשת, ואח"כ גם באופן אישי כשהגעתי להשתתף בהפגנות יום השישי בכפר. הוא סיפר לי על לימודיו באוניברסיטת ביר זית, שם הוא לומד שפות, על החיים של צעיר פלסטיני משכיל תחת הכיבוש הישראלי, על איך נלקח על ידי חיילים במצוות קצין שב"כ שיכור כח המכונה "קפטן סברי", שסטר לו פעמיים וניסה לגייס אותו להיות משת"פ. הוא סיפר לי שהוא לא מאמין באלימות. שהוא רוצה רק לחיות. ואכן, הוא לא הרים אפילו אבן אחת במהלך כל ההפגנה. הוא לא צעק סיסמאות, הוא לא דחף אחרים, הוא היה נוכח. לא באופן שונה מאוד מנוכחותי אני. הוא היה, למעשה, אחד האנשים העדינים ושוחרי השלום ביותר שיצא לי לפגוש במהלך מסעותי בגדה.
ביום שישי שעבר נעצר ר'אלב במהלך ההפגנה השבועית. הוא עמד, כהרגלו, בין המפגינים, וכאשר שעטו החיילים קדימה מעד ונתפס. בדיון הארכת המעצר שנערך השבוע בסאלם הסתבר שהמדינה מאשימה אותו בארבעה אישומים חמורים:
1. השתתפות בתהלוכה ללא רשיון: מכיוון שהדמוקרטיה הישראלית אוסרת על פלסטינים להפגין, ומ-1967 ועד היום לא ניתן אפילו אישור אחד להפגנה כזו, כל התקהלות או תהלוכה היא בלתי חוקית בהגדרתה. סעיף האישום הזה, בעצם, אומר שר'אלב נעצר כי הוא פלסטיני בדמוקרטיה הישראלית.
2. הסתה: שלושת עדי התביעה טוענים שר'אלב קרא לאחרים ליטול חלק בידוי אבנים. מכיוון שהעדים במדים התקרבו לר'אלב מספיק רק ברגע האחרון, תמהתני כיצד הצליחו לשמוע, מבעד לקקופוניה של ההפגנה, כיצד ר'אלב, שאינו דובר עברית, אגב, הסית אחרים לידות אבנים. מכיוון שמדובר בבוגרי מערכת החינוך הישראלית הסיכויים הם ששלושת העדים לא שולטים בשפה הערבית, ולכן גם הסעיף הזה תמוה עד מאוד. אוכל להעיד שגם כשעמדתי אני בתוך הקהל הפלסטיני השועט ונמלט חליפות בנסיבות דומות לא הצלחתי בתוך המהומה להבין מי מסית ומי מוסת. איך הצליחו החיילים, שכנראה אינם דוברים את השפה, ושעמדו עשרות מטרים לפחות מר'אלב הצליחו להבין כי הוא מסית אחרים ליידות אבנים? לזה אין לי תשובה.
רגע המעצר. שימו לב היכן נמצאים החיילים שהעידו נגד ר'אלב

3. ידוי אבנים באמצעות רוגטקה וידוי גז לעבר החיילים: שלושת העדים מאשימים את ר'אלב כי יידה לעברם אבנים, בין היתר באמצעות "קלע דוד" (רוגטקה), וכי השליך עליהם גז מדמיע. אציין כי עדים רבים עימם דיברתי היום נשבעו כי ר'אלב מעולם לא החזיק קלע שכזה, וממילא קלע כזה לא נתפס בכליו. הסעיף הזה הוא המצאה מרושעת, עדות שקר של החיילים. הלאה: השליך עליהם גז מדמיע. מאיפה לר'אלב גז שכזה? השתתפתי בהפגנות רבות בגדה, ומעודי לא ראיתי פלסטיני מסתובב עם רימון או מיכל גז מדמיע מעצמו. כן קורה שכשהחיילים יורים או משליכים גז לעבר המפגינים יבעט מפגין זה או אחר ברימון כדי להזיזו מהדרך. לעזאזל - גם אני עשיתי את זה. בעיטה קצרה ברימון ואפשר לנשום שוב. זה לא פשע, וזו לא עבירה.
4. (זה משהו מיוחד, סלחו לי על אורך הסעיף): הנאשם הנ"ל באזור עשה מעשה או מחדל שיש בהם פגיעה, היזק, הפרעה, או סכנה לבטחון האזור או לבטחון כוחות צה"ל, או לפעולתם, שימושם, או בטחונם של כל אחד מאלה: כלי שיט, כלי טיס, נמל, רציף, מזח, מעגן, שדה תעופה, מסילת ברזל, נתיב מים, דרך, דרך עפר, קטר, כלי רכב, כלי משא או כל אמצעי של הובלה ציבורית, או תקשורת ציבורית, או כל מפעל, מוסד, או ציוד המשמש או מסוגל לשמש ליצורם, הספקתם, החסנתם, העברתם, מסירתם או הפצתם של מים, דלק, גז, או חשמל או כל רכוש אחר של מדינת ישראל או של צה"ל. זהו. כאן אתם ודאי מדמיינים את ר'אלב צונח בנמל חיפה עם טיל בליסטי ומנקב חורים בספינות וקטרי חילות הים והיבשה. אבל לא. מדובר בהבערת צמיג וגלגולו לעבר ג'יפ של צה"ל. ולא שאני מזלזל בחומרת הדברים, אבל אין שום סיכוי שר'אלב עשה את זה. כל מי שנגע אי פעם בצמיג, קל וחומר צמיג בוער, יודע שידיו ובגדיו נצבעים בצבע שחור ומטונף. ידיו וחולצתו של ר'אלב, לעומת זאת, לא היו כאלה בעת מעצרו. גם כאן ה"עדים" פשוט משקרים. מישהו אכן הצית צמיגים, ולמרות שמאות תמונות צולמו במהלך הארוע אף לא אחת מהן מראה אפילו צמיג אחד בקרבת הג'יפים, נניח אפילו שזה קרה, אבל זה פשוט לא היה ר'אלב. זה בלתי אפשרי טכנית.

***

ר'אלב הוא קורבן הנסיבות. אתרע מזלו והוא נולד בכפר קדום לאב ואם פלסטינים. אתרע מזלו והכפר נתון ללחץ ואלימות מצד קצינים ישראלים שיכורי כח המבקשים לעשות שם לעצמם. אתרע מזלו והוא בחר לא לכופף את הראש כפי שמצפה ישראל מכל אדם שאינו יהודי. אתרע מזלו והוא מעד ונתפס בינות לעשרות המפגינים שעמדו שם באותו אחר צהריים. אתרע מזלו ושלושה חיילים שקרנים חתמו על עדות בשבועה המאשימה אותו בדברים שלא עשה. אתרע מזלו והוא נתון לחסדי מערכת המשפט הצבאית, שאינה רואה צדק אלא רק גזע. אתרע מזלו ולאיש בישראל לא ממש אכפת אם עוד פלסטיני יבלה את החודשים או השנים הקרובות בכלא על פשע שלא עשה.

צדק, חופש, דמוקרטיה, הערכים שאנחנו מקדשים כל כך, אלה דברים שצעיר פלסטיני יכול רק לחלום עליהם בעודו נתון לחסדי מערכת צבאית אטומה ומטופשת שלא רואה אותו כאדם אלא כאויב. כמטרד שצריך להרחיק.
ר'אלב חייב להשתחרר לא רק בשבילו ובשביל משפחתו, אלא גם בשבילנו כמדינה הרואה עצמה מדינת חוק. עם אחוז הזיכויים במערכת המשפט הצבאית עומד על 0.29%, פחות משליש אחוז, איזה סיכוי יש לר'אלב לעמוד מול שלושת עדי התביעה לובשי המדים תומר גבאי, עילי יוסף הלוי, וגיא אלבוחר, שנתנו עדות שקר לבית המשפט הצבאי? רק לחץ מצידנו לחשוף את שקרי שלושת החיילים האלה יצליח, אולי, להטות את הכף לטובתו. לכן הפעם אני מבקש מכם, מתחנן אפילו, עשו מה שתוכלו כדי לגרום לכמה שיותר אנשים לראות את הפוסט הזה. שכמה שיותר אנשים יראו את העוול שנעשה בשמנו כלפי ר'אלב ומאות ואלפים כמותו מדי חודש ומדי שנה. זה גם בידיים שלנו לשים סוף לשקר הזה. ישוחרר ר'אלב אשתיוי לאלתר!אין תגובות: