7 בדצמבר 2013

כלי שרת

סאמר אלברק נעצר על ידי האמריקאים בירדן לפני כעשר שנים. ב2010 הוא הועבר לחזקת שירותי הבטחון של ישראל, שמיד הוציאו נגדו צו מעצר מנהלי המתחדש מדי כמה חודשים. על פי כל המידע ששוחרר ושחלקו אף צוטט בהחלטת בג"צ להאריך את מעצרו המנהלי, אלברק מעולם לא פעל בישראל או בשטחי הגדה. יתכן שלפני מעל עשר שנים הוא היה פעיל טרור בפקיסטן, אבל כנראה לעולם לא נדע את זה מכיוון שהוא לא הואשם רשמית בשום דבר, לא הוצגו נגדו ראיות, והוא לא זכה להגן על עצמו מפניהן בבית משפט. לא בפקיסטן, לא בירדן, ולא בישראל.
סאמר אלברק
לא הייתי נדרש לעניין, שהרי אלברק הוא רק אחד מ-145 בני אדם המוחזקים היום על ידי מדינת ישראל ללא משפט, אלמלא הסב מישהו את תשומת ליבי לעדות שניתנה במהלך דיוני וועדת טירקל:
" המקרה היחידי של וונדישן [הטעות במקור, צ"ל רנשידן, נ.], של אסיר שמטייל בין ארגוני ביטחון שונים, הגיע אלינו מאסיר בצפון שאמר לנו, יש פה אדם שהגיע מפקיסטן. ואז הוא נתן לנו את הפרטים, ביקשנו לדבר איתו, גבינו עדות, הסתבר שהוא נעצר בפקיסטן, הוא בילה באפגניסטן, הוא בילה באיזה חור שחור כנראה בצפון אפריקה, אחר כך הוא בילה בירדן ואחר כך הוא הגיע לישראל. באופן אישי כישראלי אני שמחתי לקרוא בעדות שלו שהעינויים בישראל או החקירה בישראל היתה הקלה ביותר והכי פחות פיזית מכל מה שהוא עבר לפני זה, אבל כישראלי גם אני לא שמח שאנחנו לוקחים חלק במנגנונים האלה שבהם מעבירים עציר ממקום למקום כדי לשאוב ממנו
מידע שאי אפשר לשאוב ממנו בתוך ארצות הברית. אבל הוא שוחרר דרך אגב, לרצועת עזה" - לכאורה זה נשמע ממש כמו הסיפור של אלברק, אלמלא האסיר המדובר כאן שוחרר. אחד זה מקרה, שניים זו כבר תחילתה של מגמה, ושלושה, כפי שנראה מיד, זו כבר מדיניות.

מדי חודש מפרסם ארגון "בצלם" את מספר האסירים המנהליים שמחזיקה ישראל ללא משפט. בחודש פברואר השנה הופיע שם אסיר מנהלי שאינו אזרח ישראלי ואינו תושב הגדה המערבית או רצועת עזה, ובחודש יוני הצטרף עוד אסיר כזה. מכיוון ששירות בתי הסוהר לא חושף אינפורמציה אישית, זהותם של האסירים הללו נותרת, בינתיים, תעלומה.
לפני כשנתיים פרסם Human Rights Watch דו"ח המספר על "אתרים שחורים" במדינות זרות בהם חוקר ה-CIA חשודים בטרור בשיטות שאינן עולות בקנה אחד עם החוק האמריקני. 54 מדינות, ובהן אזרביג'ן, מלאווי, קניה, זימבבואה, מלזיה וסרי לנקה משתפות פעולה עם החקירות האלה, וכפי שאנחנו רואים, ישראל היא המדינה ה-55.

***

מכשיר המעצר המנהלי שנועד לשימוש במקרים קיצוניים בלבד, הפך כלי שרת גם בידי מדינות זרות המנצלות את הפרצה החוקית הזו, בן הכלאיים הבלתי קדוש של הכיבוש ו"מצב החירום" החוקי השורר פה. איזה "מידע חדש" יכול להצדיק החזקה במאסר של אדם הכלוא כבר עשר שנים ללא משפט? הלימבו הזה של גם להיות מדינת חוק וגם להיות מדינת אין-חוק, עומד בלב העניין.
אתן דוגמה נוספת: בשנת 1994 ושוב בשנת 2004 העבירה הכנסת את תיקון מספר 12 ו-18 בהתאמה לפקודת המשטרה, המעניקים למח"ש את הסמכות לחקור גם אנשי שב"כ, אם יחליט כך היועץ המשפטי לממשלה. בין השנים 2000 ל-2007 הוגשו לאותו יועמ"ש מעל 700 תלונות על עינויים, חלקם קשים מאוד שדרשו אשפוז והותירו צלקות, במהלך חקירות ע"י אנשי שב"כ. באף אחד מהמקרים הללו בהם עלה חשד לעבירות חמורות על חוקי המדינה לא ראה היועמ"ש לנכון לפתוח בצעד הבסיסי ביותר שהוא חקירה של הגוף המוסמך לבדוק את הטענות הללו.
ועוד דוגמה: נוכחות עורך דין בחקירה היא זכות בסיסית של כל אדם במדינת חוק. ברם, בין השנים 2000-2007 כ-11,970 עצורים פלסטינים נחקרו על ידי השב"כ, 70%-90% מהם במצב של מניעת מפגש עם עו"ד. אז יש חוק, אבל איש לא אוכף אותו, ומי שמפר אותו ביודעין לא נענש ואפילו לא נחקר.
כש-92% מהתלונות נגד שוטרים נסגרות ללא העמדה לדין, כש-94% מהתלונות שמגישים פלסטינים על אלימות חיילים נגדם נסגרות מיד גם כן, השב"כ - הגוף האפל והחמקמק מכל ארגוני "החוק" בישראל, מנצח את כולם עם יד אחת קשורה מאחורי הגב הכפות בתנוחת בננה: 0% מהתלונות נגדו נחקרות. אפס.
החוק נועד להגן עלינו, האזרחים. הוא לא נועד להגן על בריונים שמפעילים אלימות קשה נגד קורבנות כפותים ולתת להם פס חופשי להמשיך בפשעיהם. התעללות בילדים לא זוכה להתייחסות רצינית, מעצרים ארוכי שנים ללא משפט זוכים לגיבוי היכל הצדק הישראלי, עינויים שנערכים גם במקרים בהם אין כל צל של הצדקה לקיומם, אלימות מתפרצת נגד מפגינים, ושימוש לרעה בכל כח וסמכות שאפשר לדמיין. נראה כי בבחירה בין מדינת חוק למדינת משטרה בחרנו באחרונה, אחרת אי אפשר להסביר את ההעובדה שאין אפילו מראית עין של נסיון לשמור על החוק. חוק אחד ללובשי מדים, כזה המתיר להם לעשות כרצונם, להכות, לענות, ולהרוג, וחוק אחר לכל השאר. ככה לא עובדת מדינה חופשית. זה רק מה שרואים כשמתקרבים לקרקעית.


2 comments:

אנונימי אמר/ה...

בתוך הקו הירוק אנחנו כבר בקומה הראשונה מעל העמודים . בגנרלגוברמן הגענו לקרקעית מזמן

אנונימי אמר/ה...

https://www.facebook.com/Eishton.Blog/posts/462277733877600