1 בדצמבר 2013

התלקחות

כמעט בלתי אפשרי היה לתפוס את הרגע המדויק, את שבריר השניה בו הפכה ההפגנה הערב ממפגן מחאה שקט למטווח חסר רסן של אמצעים לפיזור הפגנות. הרגע הזה, חמקמק כמו אלכוהול מתלקח וקטלני כמותו, הגיע הערב בצורת רגב עפר שהתעופף בקשת איטית מהשורה השלישית של המפגינים אל מגיני השוטרים שעמדו על הכביש. באותו שבריר שניה הפכו הסיסמאות שצעקו המפגינים למנוסה רבתי כאשר מאות השוטרים שרק חיכו לו החלו לעשות דרכם בכח למרכז מגרש העפר בו נערכה ההפגנה.
ההפגנה בחורה - לפני
עד לאותו רגע היתה זו הפגנה שקטה, מנומסת. הסיסמאות בעברית וערבית, מיצג של ציפורים שהניפו ילדים, הרבה דגלי פלסטין, שני דגלי חמאס, וכאלפיים מפגינים שזעקו על אי הצדק שמביאה עימה תכנית פראוור ושתעקור עשרות אלפי בני אדם מביתם ומאדמתם. רגב עפר אחד שינה את כל זה. המשטרה נערכה בכוחות חסרי תקדים: מאות שוטרים, מיעוטם רכובים על סוסים וכולם חמושים עד צוואר, שתי משאיות עם תותחי מים שיורים חומר מיוחד לפיזור וסימון מפגינים, מסוק משטרתי שחג מעל, ומסתערבים שנטמעו בקהל ואליהם עוד נשוב בהמשך. כל הסד"כ הזה רק כדי למנוע מהאזרחים להשמיע את קולם, למחות על האסון המתרגש עליהם.
תוך שניות הפכה ההפגנה המנומסת לשדה קרב. השוטרים זינקו קדימה והחלו להתקדם לעבר מרכז מגרש העפר שהם מרימים ענני אבק, ומורידים אותם בעזרת תותחי המים. התגובה לידוי רגב העפר היתה מיידית, מוחצת, וחסרת פרופורציה לחלוטין. דקות לאחר מכן החלו השוטרים ליידות כמויות עצומות של רימוני הלם. צעירים שעמדו לידי אמרו שזה יותר טוב ממופע זיקוקים. אז גם החלו תותחי המים לירות נוזל בצבע כחול על המפגינים והמכוניות, נוזל שעוד לא נראה כאן בארץ או אפילו בהפגנות בגדה. במדינות אחרות הנוזל הזה משמש ל"סימון" מפגינים.
ואז הגיע הגז. כמויות עצומות של גז. חונק, צורב, מכעיס. גז שמפריע לנשום, לראות, שנכנס לאף ולגרון. אדם מבוגר, תושב חורה, שאל אותי עם עיניים אדומות מכאב "למה? למה הם עושים את זה?". בהעדר תשובה אחרת עניתי לו: "מג'נונים".
שני אנשים שונים, צעיר בדואי וצעיר יהודי, אמרו לי בנפרד במהלך כמה מן המנוסות המשותפות שלנו כי מי שזרק את רגב העפר היה מסתערב משטרתי. אם נאמין להם ואם לאו - זה לא באמת משנה.

אני רוצה להיות מאוד ברור במשפט הבא: את הקרב הזה יזמה המשטרה ולא המפגינים. כוחות המשטרה הרבים שנכחו במקום נערכו מבעוד מועד להפעיל אלימות, כמו מחזה מתוסרט מראש שיצדיק הפעלת אלימות רבה יותר בימים הקרובים. מיד עם שוך גל הגז הראשון יצאו מירי רגב ודני דנון בתאום מושלם בקריאה "לטפל באלימות הבדואית". חודשים ארוכים של עבודת הכנה רתחו סוף סוף. חייבים לזכור שחלק גדול מהטיפול במתווה פראוור נעשה ע"י שב"כניק לשעבר במסגרת המשרד לבטחון פנים, ושם עמלו במשך חודשים ארוכים על תוכניות ותרחישים לטיפול בפינוי הבדואים. מה שראינו הערב הוא יריית הפתיחה במערכה כואבת וארוכה כחלק מאותם תרחישים. עד כה נעצרו 60 אזרחים בחורה בלבד, ואסתכן ואנבא כי בימים ובשבועות הקרובים יתגמד המספר הזה מול כמות העצורים שיביאו אנשי משרד הבט"פ לבתי המעצר.כבר הרבה זמן מזהירים אותנו מזליגה של נורמות מהשטח הכבוש של הגדה המערבית לשטחי מדינת ישראל, והנה זה מתגשם מול עינינו. עם הרוח הגבית של רגב, דנון, ועוזריהם, ההתלקחות הזו עלולה להצית שריפה שלא נוכל יותר לכבות.


6 תגובות:

אנונימי אמר/ה...

תיאור מדוייק עד הפרט האחרון, הייתי שם, מיכל אביעד

רון ארזי אמר/ה...

זה לא עוזר להם שהם מניפים דגלי פלסטין. זה מרחיק אהדה. מדובר באזרחי ישראל לא באזרחי פלסטין.
היה הרבה יותר עוזר אם היו מניפים דגלי ישראל ואם הם רוצים גם דגלים זרים יכולים להניף של ארה"ב או אנגליה או ארצות אחרות.
גם בהתייחסויות אחרות ראיתי אזכור של פלסטין. וזה לא שייך.

אנונימי אמר/ה...

מדויק. רק הערה קטנה: בזרנוק עם הצבע הכחול דווקא משתמשים מדי פעם, גם בגדה וגם בתוך ישראל.

אנונימי אמר/ה...

ברור שהמשטרה יזמה את ההתנגשות, הרי דגל חמאס (ארגון טרור שקורא להשמדת המדינה ולטבח של חפים מפשע), אינו האקדח שבמערכה הראשונה.
ושוב, אם אתה מוסלמי, כל מה שאתה עושה הוא בבחינת אקט שנועד לקדם את השלום וזכות מולדת. גם אם זה אלים.

אנונימי אמר/ה...

בראש המינהלת עומד חשוד ומבוקש לחקירה בפשעי מלחמה שלא יכול לצאת לטיולים ועסקים בעולם עקב צו מעצר בינלאומי . אז נתנו לו להוציא את התסכול והעצבים על הבדואים.

אנונימי אמר/ה...

חבר אני מעריך את מפעלך. אולם הדיווח שלך אינו משקף את הקורה בנגב. בשנה האחרונה אני מתעד את אוכלוסיית השבטים הבדואים בנגב תמונת המצב מורכבת יותר. אתה מוזמן אם תרצה לעשות שימוש בכל חומר מידע שיש ברשותי. אתה מוזמן לסיור בנגב אם תיאות. בברכה אוריאל 054-2860638