16 בנובמבר 2013

פגיעה בהסברה

לפי גורמים פלסטינים ואחרים, לפני שישה ימים פשטו כוחות משטרה ישראלים על בתיהם של 25 צעירים תושבי מזרח ירושלים. חטאם של הפושעים המסוכנים שלתוך בתיהם נכנסו כוחות הבטחון הוא כתיבת סטטוסים בפייסבוק. 25 משתמשים שהביעו את דעתם ברשת, ממש כמו שרבים מאיתנו עושים מדי יום, נלקחו מביתם. 15 מהם שוחררו עוד באותו היום, ועשרה הובאו בפני שופט. המדינה החליטה גם לקחת את ציוד המחשב והטלפונים של האקטיביסטים, ולדרוש מעשרים מהם 1,000 ש"ח ערבות.

ההאשמה הרשמית אותה טפלה המדינה, על פי פרסומים שונים, על הצעירים הפלסטינים היא "הסתה", אבל הדפוס שהולך ומתבהר גם בעקבות המעצר השערורייתי והמתמשך של ר'אזי נבולסי, סטודנט המתגורר בחיפה, הוא שהכוונה היא יותר "פגיעה בהסברה". מדי יום אנחנו עדים למבול של טינופת גזענית הקוראת לרצח, אונס, ושלל מיתות איומות ומשונות לבני אדם שכל חטאם הוא שנולדו ללאום אחר, ושם המשטרה דווקא ממלאת פיה מים ולא נוקפת אצבע לעצור את ההסתה הברורה והמסוכנת. אבל כשערבים עושים את זה? עד כאן. הם חייבים להגרר לתחנת המשטרה, חייבים לעצור אותם לפני שילחצו על הלייק.
זה לא סוד שמנגנון ה"הסברה" הישראלי בצרות. אחרי כל כך הרבה שקרים - אף אחד כבר לא מאמין לו. לכן זה לא פלא שכשהמילים נכשלות, הוא חייב להשתמש באמצעים אחרים: אם האמת לא לצידך, דאג שיהיה לך מקל גדול. אם אתה לא יכול להתמודד עם מילותיהם של כמה בני נוער עם מקלדת - הרחק אותם ממנה, גרור אותם לתחנת המשטרה, וקח להם את המחשבים.
הנשק החדש-ישן הזה, מעצרי השתקה, זולג בקצב איטי אך בטוח משטחי הגדה המערבית לשטח ישראל. כפי שראינו, הוא מאוד חד-צדדי, ועד כה הופעל בעיקר כלפי לא-יהודים, אבל כמו כל דבר, גם זה יגיע למיינסטרים. לכו תדעו, אולי גם סטטוס שלכם יפגע באיזה פקיד עם יותר מדי כח בידים.


8 תגובות:

אנונימי אמר/ה...

מקור?

נעם אמר/ה...

נשלח אלי, אבל פורסם גם כאן:
http://www.maannews.net/eng/ViewDetails.aspx?ID=645448
http://www.albawaba.com/news/facebook-palestine-israel-532237
http://maki.org.il/en/?p=1522

אנונימי אמר/ה...

זולג גם לכאן -ע"ע עומרי חיון שנעצר משום שהרגיז את המשטרה כאשר פרסם את שמו של הזמר המפורסם אחרי שכל המדינה ידעה כבר במי מדובר

Integrity אמר/ה...

האם יש איך להשיג העתק של הסטטוסים המדוברים? צילומי מסך או משהו?

נעם אמר/ה...

במקרה של ראזי נבולסי, המשטרה טענה שהסטטוסים (שפורסמו בפייסבוק) הם חומר סודי ולא נתנה לעורך הדין גישה אליהם. במקרה הזה אני לא יודע מה סטטוס החקירה, אבל לפי דיווחים שונים מדובר בקריאה לעלות לאל-אקצה בעקבות עליה של יהודים לשם.

עוז אמר/ה...

אתה, אדוני, שקרן.

ההסברה הישראלית בכלל לא משקרת.
אבל היא אנמית מועטה מדי, איטית מדי ומגמגמת ביחס לחיות שאנחנו נאלצים להתמודד מולם, שמפיצים האשמות ותמונות זוועה שקריות (לפעמים גם אמיתיות, אבל ההסברה שלנו לא תציג אותם מתוך כבוד למתים/לנפגעים) ללא פיקוח.

בחייאת, לפחות ברמה המוסדית: מי יותר אמין - ישראל, או הרשות הפלסטינית?!

נעם אמר/ה...

טיעון חזק שמסתמך על "בחייאת".
מכיוון שלא נראה שבאמת השקעת מחשבה בטיעון שלך, אזכיר דוגמה קטנה של חשבון הלינקדאין הפיקטיבי שפתחה ה"הסברה" הישראלית לחסן רוחאני, אבל אתה באמת מוזמן להשתמש במקלדת שלך ולמצוא אין ספור דוגמאות נוראות בהרבה.

Unknown אמר/ה...

אני עם עוז.