24 בנובמבר 2013

שטוקהולם

"החוקר הכניס אותי לחדר. הוא תפס את הראש שלי והתחיל לדפוק אותו בקיר. אחר כך הוא נתן לי אגרופים וסטירות ובעט בי ברגליים. הכאב היה עצום והרגשתי שאני לא מסוגל לעמוד על הרגליים. אחר כך הוא התחיל לקלל אותי. הוא אמר דברים גסים מאוד עליי ועל אמא שלי. הוא איים לאנוס אותי, לעשות בי מעשים מיניים אם אני לא אודה בזריקת האבנים. מאוד פחדתי מהאיומים שלו בגלל שהוא היה מאוד אכזרי ובגלל שאף אחד לא היה בחדר חוץ משנינו."

כך מתאר מ', ילד בן 14 תושב אזור בית לחם, את מעצרו בידי רשויות הביטחון הישראליות באזני תחקירן של ארגון "בצלם". הארגון גבה 56 עדויות דומות מקטינים שנעצרו בדרום הגדה המערבית בשנים האחרונות, והעדויות האלה מזעזעות: כל הילדים דיווחו על אלימות שהופעלה נגדם וכללה סטירות, אגרופים, בעיטות ומכות באמצעות חפצים כמו אקדח או מקל. 12 מהם דיווחו כי החוקרים הישראלים איימו עליהם או על בנות משפחתם באונס ובתקיפה מינית, ושישה ילדים סיפרו כי החיילים איימו להוציא אותם להורג אם לא יודו בזריקת אבנים.
 
***

פרקליטים מטעם יוניצ"ף, ארגון החירום של האו"ם הפועל למען ילדים, גבו ביולי תצהירים בשבועה מ-19 ילדים פלסטינים שנעצרו על ידי כוחות צה"ל בחודשים שקדמו לכך. שניים מהתצהירים נגבו מילדים בני 13, שלושה מבני 14, שלושה מבני 15, והשאר מבני 16-18. הממצאים העולים מהעדויות האלה מצמררים: בכל המקרים לא הורשו הורים להתלוות אל ילדיהם שנלקחו על ידי החיילים. בשום מקרה, ובניגוד לחוק, לא הוסברה לילדים זכותם לשתיקה או לנוכחות הורה או עורך דין בחקירתם. בכל המקרים דיווחו הילדים על קשירה כואבת של ידיהם, וב-16 מקרים גם כיסו את עיניהם. כל הילדים העידו בשבועה כי סבלו מאלימות פיזית בזמן מאסרם, אלימות הכוללת בחלק מהמקרים הכאות, סטירות, בעיטות, כולל עם מקלות, בחלקים שונים בגופם כולל בראש ובפנים. כל הילדים פרט לשניים העידו כי נחשפו גם לאלימות מילולית. 13 ילדים עברו חיפוש בעירום, כמעט כולם במרכזי החקירות, אחד מהם במחנה צבאי ואחד במתקן של השב"ס.

בדו"ח אחר, מיוני, נאספו 31 עדויות בשבועה מילדים בני 13-17 שגם הם נעצרו על ידי רשויות הביטחון הישראליות. כל הילדים העידו כי היו קורבנות לאלימות מצד החיילים - הכוללת קשירה כואבת של הידיים, כיסוי עיניים, חיפוש בעירום, קשירת רגליים, אלימות מילולית, מכות, סטירות, בעיטות, הכאה באמצעות מקלות. הילדים העידו כי לא סיפרו להם על זכויותיהם לנוכחות הורה או עורך דין בחקירתם, ושלושה ילדים, בני 15 ו-16, דיווחו כי החיילים איימו עליהם באלימות מינית.
24 מתוך 31 הילדים שהעידו, הועברו למתקני כליאה בתוך ישראל, בניגוד לאמנת ז'נבה הרביעית.

***

"הגענו לאיזה מקום מחוץ לעציון והם הורידו אותי בכוח מהמכונית. הידיים שלי כאבו מאד בגלל האזיקונים. הורידו לי את הכיסוי מהעיניים. לא ידעתי איפה אני. קשרו אותי לעץ ואז הרימו לי את הידיים האזוקות למעלה וקשרו גם אותן לעץ. זה כאב לי מאוד. 'דאוד' [החוקר] התחיל לתת לי מכות אגרוף. אחרי כמה דקות הוא שלף אקדח ואמר לי: "אני ארצח אותך אם אתה לא תודה! באזור הזה, אף אחד לא ימצא אותך, אנחנו נהרוג אותך ונשאיר אותך כאן"

זה קטע מעדותו של ילד בן 15 על חקירתו בידי אנשי הביטחון הישראלים, כפי שנגבתה על ידי "בצלם". אנשי הארגון פנו פעמים רבות לרשויות הביטחון הישראליות כדי לברר האם הן מטפלות בתופעת ההתעללות בילדים בידי מי שכביכול אמורים להגן עליהם. הרשויות סירבו להתייחס לפניותיהם, "מחשש לשיבוש החקירה". מתוך 993 התיקים שנפתחו במח"ש בגין אלימות שוטרים ב-2009, רק 6% הגיעו להעמדה לדין פלילי, והשיעור בשטחי הגדה המערבית עלוב עוד יותר. במצ"ח, שיעור ההעמדה לדין בין 2000-2010 מגוחך אף יותר, ומגיע ל-3.5% בלבד. מדינת חוק.

***
ילד פלסטיני מול ביתו ההרוס, פברואר 2013
 
לפי הנתונים של ארגון "בצלם", שמקורם בשירות בתי הסוהר הישראלי, החזיקה ישראל בבתי הכלא שלה 209 ילדים פלסטינים בממוצע בכל חודש ב-2013. נתוני האו"ם מראים כי במחצית הראשונה של השנה נהרגו 11 ילדים פלסטינים ונפצעו 383.
האלימות יוצרת בעיות מקיפות יותר: 17 התקפות של ישראלים על בתי ספר פלסטינים במחצית השנה הראשונה, ו-27 תקריות שבהן הפריעו לתלמידים להגיע למוסדות הלימוד שלהם, הן גורם מכריע המעודד נשירה מהלימודים, בעיקר של בנות. זאת בנוסף להשפעות ההרסניות של עקירת ילדים מסביבתם בעקבות הריסות חוזרות ונשנות של בתי משפחותיהם. התמונה המצטיירת מבהילה, והיא פרי מכחולנו.
מכבסת המלים הצבאית מכנה את הילדים האלה "בוגר רך", כדי להסתיר את אבדן התמימות, את הילדוּת הנרמסת בחדרי חקירות חשוכים. אי אפשר להמשיך להחזיק בשטח אזרחי תחת ממשל צבאי בלי להוליד עיוותים מתועבים כמו "בית דין צבאי לנוער". הצבא - תפקידו להילחם, לא לשלוט. תפקידו להרוג, לא להזין. הכימרה הזו, השליטה של חיילים באוכלוסיה אזרחית היא חטא, היא פשע, והיא חייבת להסתיים. "הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון" היא חלק מהשיחדש שהוטמע בנו. הסיסמה הריקה הזו נראית לנו כל כך טבעית, עד שאיבדנו את היכולת לראות בעצמנו את גודל השקר הזה. אין דמוקרטיה תחת משטר צבאי. "הצבא המוסרי ביותר בעולם" מאיים באונס, חוטף ילדים רכים ממיטותיהם בלילות ומתעלל בהם. די לספר לעצמנו שאנחנו מוסריים. 

חיילי צה"ל עוצרים ילד בן 13 בבורין סמוך לשכם

***

"מדינה היא הקרה שבכל המפלצות הקרות. בקור היא משקרת, והשקר מזדחל וגח מפיה: 'אנכי המדינה, אנכי העם'", אמר זרתוסטרא של ניטשה - אבל לא, המדינה אינה העם. העם נלקח בן ערובה בידי חבורת פושעים שהצליחו למכור לו את השקר של ה"ביטחון" כדי להצדיק את המשך השליטה במיליוני בני אדם אחרים. התהליך שמנהל את מדינת ישראל הוא לא תהליך אוסלו, הוא תהליך שטוקהולם: הזדהות מלאה עם החוטפים. אנחנו חיים במדינה שצריכה טיפול בהלם, שצריכה להשתחרר מאחיזת החנק של המתנחלים ושל עוזריהם כדי להמשיך לחיות כבני אדם. אנחנו חיים בהכחשה חמורה כל כך, עד שזה נראה לנו טבעי להתעלל בילדים בשם אידיאלים כוזבים. באיזה שלב איבדנו את הדרך וצעדנו סומים אחרי המשכוכיות העיוורות מגבעות השומרון? מתי סיממנו את מצפוננו כל כך עד שלא יתעורר מצעקות הילדים הבוקעות מחדרי המעצר והחקירות שלנו? אדם שלב פועם בחזהו לא יכול להישאר אדיש לזוועות האלה. חייבים לשים קץ לתהליך שטוקהולם הישראלי, להשתחרר מחוטפינו, לשאוף לעתיד שיאפשר לנו חיים בכבוד, שבו נוכל לקרוא לעצמנו בני אדם.


15 תגובות:

אנונימי אמר/ה...

מה נאמר ומה נדבר ובמה נצטדק.
יש להפסיק את הכיבוש מיד פן ישתלט עלינו כליל.

אנונימי אמר/ה...

מדהים איך כל פעם שמפרסמים את התמונה הישנה הזאת הילד קטן בשנה... בהתחלה 15 אחר כך 14 ועכשיו 13...

בקשר לשקרים שהפלשתינים אומרים זה כבר ידוע, יש גם סרטים לא צריך רק הצהרות משעממות... תכתבו Pallywood ביוטיוב זה יספיק

אנונימי אמר/ה...

מרגש כמו הראיון של חנין זועבי על זה שצה"ל סירב לפנות פצועים מהמרמרה. שקרנים עלובים ורק שמאלנים נאיבים מאמינים להם.
שיבואו וידברו על שלום, נסגור הסכם ודי לכיבוש. רק שבאמת אין להם כל כוונה כזו, הם ימשיכו לנצל אדיוטים שימושיים כל זמן שידרש עד שיוכלו להרוג את כולנו. כולל המשתפים.

עדו אמר/ה...

הבנתי, אתה מתייחס באותה ספקנות לטענות של מתנחלים על התעללות מצד כוחות הבטחון?

אנונימי אמר/ה...

באמת מזעזע. אבל אני מעדיף להזדעזע מזה, ולא ממאות הרוגים ישראלים בכבישים בידי האבנים והסלעים שהם משליכים על מכוניות מידי יום. סתם ענין של טעם אישי.

אנונימי אמר/ה...

אתה כל כך אטום שזה עצוב. אז הוא בן 15.

אנונימי אמר/ה...

להזכירכם, את החייל האחרון שנרצח ז"ל, רצח "ילד" בן 16.....

קובי אמר/ה...

הזליגה של הפחד והרשע פורצת גבולות וחודרת לעצמות מערכות המדינה, כאילו כלום לא קורה, את עיוותי הזכויות של הילדים , הקשישים, והנכים, ללא הבדלי דת גזע או לאום
הפכו לנורמה, והם לא יודעים שנורמה זה רק שם של בחורה מברוקלין, זו מחלה בה נגוע כל החברה הישראלית היא בקרבנו והיא בתוכנו עד שלא נכיר בה לא נזוז לשום מקום

אנונימי אמר/ה...

אה, זה שקרים?
טוב לשמוע. כי הייתי שם, ראיתי ועשיתי דברים דומים בשרותי בצה"ל.
שמח לשמוע שזה לא באמת קרה. יכול לחזור לישון בשקט.

אנונימי אמר/ה...

אם היית עושה צבא היית יודע.
או שהיית בקרייה..

אנונימי אמר/ה...

מאות... אלפים אפילו!!!
(גילוי נאות: אני ציני)

אנונימי אמר/ה...

אולי הרסו לו את הבית?

אנונימי אמר/ה...

מי מאמין לערבי? ועוד לילד ערבי נניח בן 15 (כי אף אחד לא יודע את גילו האמיתי?
שיגיד תודה שהוא חי. בסוריה/מצרים/ערב הסעודית כבר היו תולשים לו את האשכים ויורים לו בראש.

אנונימי אמר/ה...

זה אסון, בלתי נתפס שאנשים יכולים לנהוג בחוסר רגישות שכזה כלפי האחר. להצדיק ילד שנעצר לאחר שתפסו אותו זורק אבנים, כאילו. לא יודעים שזה הורג?
כדי להרגיש שאתם שייכים לכור ההיתוך התל אביבי צריך לשוב להדגיש את השנאה לצבא והמתנחלים ואהדת המוחלש שרוצה לזרוק אתכם לים. ואתם מאמינים שזה הומאני.

עדו אמר/ה...

אין בעיה, אז מי שמידה אבנים צריך לנהוג בו באותה דרך נכון? אם הוא מתנחל למשל שהשליך אבן על חייל צה"ל גם כן צריך לתת לו את אותו טיפול, זה מה שאתה אומר?