22 בנובמבר 2013

ואידך זיל גמור

כשמירי רגב אומרת  "אני רוצה שסהרונים יהיה מלא ב-7000 מסתננים", לכולנו ברור למי היא מתכוונת. כשהיא קוראת להם "סרטן", מיד עולה לנו בראש תמונה של הזרים אליהם היא מכוונת. וכשהיא מתלהמת "צריך להקים מאהל, בקציעות. היה כאן אחלה מאהל בקיץ, מה רע בלהקים להם מאהל?" - כולנו יודעים את רעתו של מי היא מבקשת.

אז זהו. שלא.

טוגו, 1885

על פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה מאוקטובר האחרון (זהירות, פדף) יש בישראל 53,636 "מסתננים" ש-92 אחוזים מהם מגיעים מסודן ומאריתריאה. בישראל יש גם כ15 אלף עובדים זרים לא חוקיים (לא כולל פלסטינים), אבל - וזה אבל גדול, המספרים האלה מתגמדים מול מספר התיירים שנמצאים בישראל שלא כחוק: על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, יש בישראל 93,000 כאלה, ש-55.8% מהם מגיעים מברה"מ לשעבר. קרי, מספר הסודנים הנמצאים בישראל שלא כחוק נמוך משמעותית ממספר יוצאי ברה"מ באותו מעמד, וכך גם מספר האריתראים. אותם איש לא קורא להשליך למחנות, אותם איש לא עוצר ללא משפט למשך שנים ארוכות. רבים מהם עובדים, הם יכולים לשכור דירות, לחיות כמו בני אדם.
קל לפתור את זה בגזענות של שחור ולבן, היררכיה גזעית. אני מאמין שזה חלק מהעניין, אבל לא הכל. האינטרסים של ישראל עם רוסיה למשל שונים משמעותית מאלה עם הרפובליקה המתפוררת של סודן. רק תארו לעצמכם איזו צעקה היתה קמה לו היתה קוראת חברת הכנסת רגב לאסוף למחנות את האזרחים הרוסים הנמצאים בישראל ללא אשרה: היא היתה מוצאת את עצמה ברחוב עוד לפני שהיתה מספיקה להגיד "קרצינומה". לו היתה מנסה לכלוא ללא משפט את אזרחי מולדובה, ודאי היתה זוכה לביקור אישי של חברה למפלגה אביגדור ליברמן, או אם את אזרחי אוקראינה היתה מבקשת לשלוח "מרצון" לארצם באזיקים, הקולגה פאינה קירשנבאום היתה מזדעקת ומבהירה לה שככה לא מתנהגים.
הטיפול הממשלתי ב"מסתננים" נגוע בגזענות ובצביעות. אין פה כל חידוש. הגזענות, אחרי הכל, היא מטבע עובר לבוחר. אבל אי אפשר לכלוא רק "שחורים" ולתת פס חופשי ל"לבנים". תגידו - אלה עוברים על חוק הכניסה לישראל ואלה על חוק ההסתננות, אבל זו היתממות כדי לצאת ידי חובה. אלה חוקים זהים במהותם שמטרתם להחליט למי יותר להיות פה ולמי לאו. אם אסור - אדרבה - קבצו את כל העבריינים ללא הבדלי גזע ושאו בתוצאות הזעם הבינלאומי כשישראלים השוהים במדינות שונות בעולם יתחילו לקבל יחס דומה. בוחרים לעשות זאת לבני גזע אחד בלבד? תפסיקו להתחבא מאחורי תתי סעיפים ותקנות והכריזו על המדיניות הגזענית כפי שהיא. הנסיון להחזיק את המקל משני קצותיו הוא אווילי ויש לאמר את הדברים כפי שהם: מדינת ישראל בוחרת בגזענות. ה"מסתננים" אינם קבוצת האוכלוסיה הגדולה ביותר הנמצאת בישראל שלא כחוק, אבל הם הקבוצה החלשה ביותר, וככאלה - משמשים כשק החבטות של חברי כנסת עלובים כדי לקדם את עצמם.
אסור להקל ראש בתנאי הקיום הקשים באזורים בהם קיבצה ישראל את יוצאי סודן ואריתריאה, אבל גם אי אפשר להפוך אותם לשעירים לעזאזל. יש להסדיר את מעמדם בהקדם האפשרי, לתת להם רשיונות עבודה שיאפשרו להם לחיות בכבוד ולא ב"שמורות" בהם מרכזת אותם המדינה, ואת חברי הכנסת הגזענים המשגשגים ברפש שיצרו במו ידיהם יש להשליך ממשכן הכנסת, שהרי לא טובת המדינה מול עיניהם, אלא טובתם האישית בלבד. ואידך זיל גמור.


תגובה 1:

אנונימי אמר/ה...

אם מירי כפיים תתעסק עם המסתננים הסובייטים יהיה לה עסק עם אלו שסילקו את העדים בחקירות ליברמן .היא לא עד כדי כך טיפשה.