15 בנובמבר 2013

קווי האפרטהייד של מר יוגב

זוכרים את המחלה שתקפה את חבר הכנסת מוטי יוגב, זו שגרמה לו להתנהג כגזען חשוך מהסוג הגרוע ביותר? אז יש לי בשורות קשות. היא החמירה.
בישיבה שזימן ביום שלישי השבוע מתוקף היותו יו"ר וועדת המשנה של וועדת החוץ והבטחון של הכנסת לענייני יהודה ושומרון הוא הפליג בתיאורים איומים על המתרחש כשיהודים ופלסטינים נוסעים ביחד באוטובוסים: "יש צעירים יהודיים שפלסטינים שורפים להם את הציציות", "נשים יהודיות מוטרדות מינית", וכי "העיר אריאל הפכה לגטו מאחר והתושבים חוששים לעלות על האוטובוסים". "בנושא הזה, ההגדרה 'סיוט' איננה הגדרה מחמירה" קינח יוגב את הצגת הנושא.
אני לרגע לא מזלזל באירועים אלימים שכאלה, אבל יש רק בעיה אחת: עד היום, בשמונת החודשים האחרונים, מאז שהותר לפלסטינים לנסוע כאחד האדם באוטובוסים ישראלים, הוגשו שלוש תלונות בלבד למשטרת ישראל על המתרחש שם. נניח שרק שליש מאלה שחוו תקיפה כלשהי מתלוננים, אנחנו עדיין מדברים על פחות מעשרה מקרים מתוך אלפי נסיעות בתקופה המדוברת. כדי לסבר את האוזן על המתרחש באזורים אחרים שפחות מעניינים את הח"כ המודאג, בסקר שנערך מטעם עיריית תל אביב העידו 45% 37% מהנשים המשתתפות כי חוו הטרדה כזו או אחרת בזמן נסיעה בתחבורה ציבורית.
המסקנה המתבקשת, אצל האדם הבינוני והסביר, היא כי יש להלחם בהטרדות בתחבורה הציבורית בכל מקום, אולי להגביר את הענישה כלפי התוקפים, אולי לפצוח בקמפיין הסברה האהוב כל כך על בני סיעתו של הנ"ל, אבל לא. אבל אל תבלבלו את מר יוגב עם הגיון. ידידו, חבר הכנסת יוני שטבון הסביר: "אין סיבה שהפתרון המעשי לבעיה לא יהיה על בסיס קווים יעודיים מופרדים בין יהודים לפלסטינים" הוא אומר בלי להתבלבל, וראש עיריית אריאל המשיך "נכון שקווים אלו יהיו מופרדים מהקווים של המתיישבים". קווים מופרדים על בסיס גזע. יש לזה שם, אתם יודעים.

אז מה יהיה עם מר יוגב? אני חושש שהוא שם לעצמו מטרה להפוך את מדינת ישראל ממדינת אפרטהייד סמוי בה כלפי חוץ כולם שווים, למדינה בה האפרטהייד גלוי ומעוגן בחוק, כמו דרום אפריקה בשעתה. שם זה הרי הצליח כל כך יפה.


4 תגובות:

אנונימי אמר/ה...

מאז סולקו בן ארי ואלדד מהכנסת הפכה מפלגת האחים היהודים לסמן הימני. מימינם יש רק מחנות ריכוז וגדרי תיל .זה השלב הבא .

אנונימי אמר/ה...

אני לא מבין למה זה מדאיג אותך. עד עכשיו העולם מתייחס לישראל כדמוקרטיה. אבל הגיע הזמן שהאפרטהייד בישאל ימוסד גם בספר החוקים, ואז אולי, אולי, העולם יבין עם מה יש לו פה עסק.
הדמוקרטיה היחידה במזה"ת ?

אנונימי אמר/ה...

הערה קטנה: הנתון שהבאת מהסקר לא נכון. לפי הכתבה המקושרת, 45% מהנשים *שהוטרדו מינית* דווחו שהן חוו הטרדה מינית בתחבורה הציבורית. זאת אומרת, לפי הנתון שסה"כ הוטרדו 83% מהנשים, יוצא שבתחבורה הציבורית הוטרדו 37% מהנשים.

נעם אמר/ה...

תודה על ההערה, תיקנתי בגוף הפוסט, אני מתנצל על הטעות.