8 באוקטובר 2013

מדד הדמוקרטיה

המכון הישראלי לדמוקרטיה פרסם, כמדי שנה, את תוצאות הסקר הטלפוני שערך תחת הכותרת "מדד הדמוקרטיה הישראלית". כמדי שנה, עטה התקשורת על הממצאים המדאיגים במוצאת שלל רב. עיתון "הארץ" בחר להבליט את הגרסה הישראלית לאפרטהייד ויצא עם הכותרת "מחצית מהציבור תומך במתן זכויות יתר ליהודים", ערוץ שבע הלך על הזווית הפטריוטית נטולת הערבים והדגיש כי "רוב היהודים הביעו אמון בצה"ל וגאים בישראל", וואלה בחר את האופציה החברתית עם "ירידה באמון הציבור במוסדות השלטון", בעוד האתר החרדי "לדעת" סיכם "42.7% מעדיפים את הדמוקרטיה על ההלכה". אכן, ממצאים מדאיגים. אבל, ואני לא מזלזל לרגע במקצועיותם של עורכי הסקר תמר הרמן, אלה הלר, ניר אטמור, ויובל לבל, כשעיינתי אני בנתוני הסקר נרגעתי. לא בגלל שאני חושב שחלק מהציבור היהודי לא תומך במדינת אפרטהייד ורוצה שההלכה תהיה החוק במדינה, אלא בגלל הצד השני: הערבים.


בסקר הטלפוני שערך מכון המחקר "דיאלוג" (כן, זה אותו מכון שהחטיא 26 מנדטים בבחירות של 2006) נשאלו 1,000 מרואיינים, מתוכם 852 יהודים ו148 ערבים שורה של 44 שאלות, מתוכן הערבים לא נשאלו שאלות "רגישות", כך שהם ענו על כמה שאלות פחות. אני לא מתכוון לערוך ניתוח סטטיסטי של הנתונים, אבל אני כן רוצה להזמין אתכם למשחק בו אני אציג את נתוני הסקר כאילו נשאלו בו רק ערבים, ואתם תחליטו לבד איזה מידה של אמון אתם בוחרים לתת בו. נתחיל:
נתון ראשון: כרבע מהערבים מרוצים עד מרוצים מאוד מתפקוד הדמוקרטיה הישראלית. קשה לי להסביר את הנתון הזה כי קשה לבחור ממה הם מרוצים יותר: מהעובדה שנכון ל-2008 היתה ההכנסה הממוצעת לשעת עבודה של שכיר ערבי 61% מזו של שכיר יהודי? שהביטוח הלאומי הגדיר מעל חצי מהמשפחות הערביות כעניות? שהם מהווים כ-17% מהאוכלוסיה, אבל שולטים רק ב2.7% משטח הרשויות המקומיות? קשה לבחור.

נתון שני: כ-43% מהערבים נותנים אמון במשטרה. אותה משטרה שירתה למוות ב-13 אזרחים ערבים לפני כעשור, אותה משטרה בה הם מהווים רק כ-2% מכמות המגוייסים אליה, אותה משטרה שהזניחה את הישובים הערבים עד שכנופיות אלימות שולטות ברחובות, אותה משטרה שאזקה פצוע ערבי בשוד בנק רק בגלל שהוא ערבי, אותה משטרה שהתעלמה באופן קבוע מתלונות של נשים מוכות בישובי הנגב, אז כן, מאוד הגיוני שמחצית מהנשאלים מביעים בה אמון.

נתון שלישי: 11% מהערבים חושבים שהזכות להחליט על הסכם שלום הכולל נסיגה משטחי הגדה המערבית צריך להיות נתון בידי משאל עם של יהודים בלבד. 9% נוספים חושבים שההחלטה צריכה להיות בידי רבנים. אני רק אניח את זה פה.

נתון רביעי: 42% מהנשאלים הערבים טוענים שארגוני זכויות אדם כמו האגודה לזכויות האזרח ובצלם גורמים נזק למדינה. האגודה לזכויות האזרח הוא הארגון שבזכותו בוטל חוק וועדות הקבלה הגזעני שהגביל את זכותם של המשיבים לגור היכן שיחפצו, שקרא לפתוח בחקירה נגד הרב הגזען שמואל אליהו שקרא לא להשכיר להם דירות, שעתר למען יצוג הולם לערבים במוסדות התכנון, שפועל למען הכרה בישובים מוזנחים ובלתי מוכרים, שנלחם נגד האפליה בנתב"ג, ועוד ועוד פעולות על מנת להשוות את זכויות האזרח הערבי לזה של מקבילו היהודי - זה הארגון שגורם נזק למדינה. ניחא.

נתון חמישי: מעל 12% מהמשתתפים בטוחים שהחלטות גורליות למדינה בנושאי שלום וביטחון צריכות להתקבל ברוב יהודי, מעל 18% טוענים שהחלטות גורליות למדינה בנושאי שיטת הממשל ומבנה הכלכלה והחברה צריכות להתקבל ברוב יהודי, ומעל ל-23% אומרים שמי שלא שרת בצבא לא צריך להיות זכאי להבחר לכנסת. נו, שוין.

ואפשר להמשיך, אבל אתם ודאי כבר מבינים את העניין. אני לא טוען שהמכון הישראלי לדמוקרטיה נובח על עץ שאינו שם, ואני כן חושב שיש בעיות אמיתיות של גזענות ותופעות של תפישה מעוותת של הדמוקרטיה על ידי אזרחי המדינה, אבל כמו שקשה לקחת ברצינות את הנקודות שהועלו כאן, כך צריך לקחת את הסקר הטלפוני הנ"ל כולו: גרגר של מלח, כוס עראק, ומגרסה.


5 תגובות:

אנונימי אמר/ה...

הסקר אכן היה מדכא
אבל הרשימה שלך עוד יותר

אנונימי אמר/ה...

1. סקר לא מייצג, בסקר רק 15% הערבים, אבל אחוז הערבים הוא 21% (אתה התבלבלת עם אחוז המוסלמים), אפילו אם נוריד את הדרוזים (שעדיין לא הפנימו שמתייחסים אליהם כאל ערבים) זה עדיין 19.5%
2. לא מפתיע שחלק לא קטן מהערבים מפנים את חוסר השוויון, ומקבל את תפקידו בהכנעה.

אנונימי אמר/ה...

הם כנראה מרוצים בגלל שמצבם פה טוב בהרבה מבמדינות השכנות. אפילו בן דרור ימיני אומר

אנונימי אמר/ה...

אני חושב שחלק מהערבים פשוט הסתלבטו על הסוקרים או שהם חששו שזה סקר מוזמן על ידי השב"כ אז למה להם להסתבך בגלל סקר אידיוטי

אנונימי אמר/ה...

פוסט באיכות נורא נמוכה. לא אופייני