24 בספטמבר 2013

מסתנן

מדינת ישראל נכשלה בקליטת הקהילה היהודית-אתיופית. רק כחמישית מהתלמידים בני הקהילה זכאים מדי שנה לתעודת בגרות שתאפשר להם לימודים באוניברסיטה, וגם במבחן הפסיכומטרי הם מקבלים בממוצע 108 נקודות פחות מכלל האוכלוסיה. כ-1.5% מהאוכלוסיה בישראל הם אתיופים, אך ייצוגם באקדמיה נמוך בהרבה: שיעור יוצאי אתיופיה מכלל המקבלים תואר ראשון הוא 0.7%, ושיעורם בקרב מקבלי תואר שני הוא 0.3% בלבד. בשוק העבודה המצב דומה. חברי הקהילה הם רק 0.02% מהרופאים, 0.2% מהפרקליטים, ו-0.17% מהמהנדסים. שיעור בני הקהילה המועסקים כעובדי קבלן גבוה פי שלושה מאשר בכלל האוכלוסיה, ורק פחות מ-0.5% מהם מועסקים כמנהלים, לעומת 8% בכלל האוכלוסיה. מבין 5,000 הדירקטורים בישראל, אין אפילו אחד ממוצא אתיופי. גם בצבא המצב לא טוב בהרבה: יוצאי אתיופיה ערקו או נפקדו מצה"ל פי חמישה משאר המשרתים בצבא, ושליש מהם ישבו לפחות פעם אחת בכלא צבאי. חמישית מהכלואים בבתי הכלא הצבאיים הם בני העדה האתיופית. כישלון.


אבל לא נכשלנו רק ברמה המקצועית. התבטאויות גזעניות כלפי יוצאי אתיופיה הן דבר נפוץ. "אנחנו לא מקבלים אתיופים לעבודה. אנחנו לא אוהבים שחורים. אתה יכול ללכת מפה", "עולים מאתיופיה אינם רשאים להיכנס לבריכה", "אתיופים אני אעלה אתכם באש", הן רק קצה הקרחון במציאות הגזענית הישראלית היום-יומית. דו"ח של עמותת עלם מגלה כי 73% מבני הנוער האתיופים חשו שהופנו כלפיהם גילויים של גזענות, ושליש מהם חשו שהופלו לרעה על ידי אנשי חינוך בבתי הספר. מחקר של משרד הכלכלה מראה שתחושה כי הם מופלים לרעה במקום העבודה קיימת במידה מסוימת אצל כ-77% מבני העדה, וסקר שערכה תנועת "הכל חינוך" מראה שתחושה שישנה אפליה בחינוכם קיימת אצל 85% מהנשאלים. סקר נוסף מהשנה שעברה מראה שרק כרבע מהישראלים הוותיקים יהיו מוכנים שילדיהם יתחתנו עם בני הקהילה האתיופית, ואפילו פחות מכך יהיו מוכנים לגור בשכנות להם. כישלון.


כשכמה מדיירי רחוב בקריית מלאכי קשרו קשר נגד השכרת או מכירת דירות ליוצאי אתיופיה, הגיעו לשם כ-4,000 מפגינים שנשאו שלטים כמו "יש לי עור שחור ולב לבן, ולכם יש עור לבן ולב שחור", "שחור זה רק צבע", ו"מכירים את ה-KKK?". רחמים אדנה יעקב, קצין במילואים, נשא דברים בהפגנה: "...לצערי להיות אתיופי בישראל זה להיות אחר, להיות מוחלש, להיות מנודה, להיות מוטל בספק כל הזמן. יש ששכחו את השואה ואת חוקי הגזע של גרמניה הנאצית. לכל הספקנים אני רוצה לומר שאנחנו פה ולא נזוז מכאן, לכל הגזענים אני רוצה לומר שאנחנו גאים בצבע עורנו", וח"כ שלמה מולה צוטט כאומר "יש כאן שיטפון של גזענות כלפי עולי אתיופיה, ואף אחד לא מודע שצריך לעצור אותו". והם צודקים. אין ספק ואין ויכוח שיש כאן גזענות שבני ביתא ישראל הם קורבנותיה. עם זאת, להיות קורבן לא נותן לגיטימציה להתאכזרות לחלשים ממך.
Down with Racism
צילום: Simply Boaz, פליקר


דני אדינו אבבה הוא עיתונאי. לפני כשנה הוא התחזה ל"מסתנן", כזה שחצה את הגבול ללא מסמכים והגיע לגינת לווינסקי. בראיון לאיילה חסון הוא קבע כי "99.9% אינם פליטים … הם הולכים ברגל 15 ק"מ עד שהם מגיעים לגבול ישראל, לא אלפי קילומטרים … מגיעים לחרטום, עולים ב"מבצע טויוטה" שהם נוסעים במכוניות לקהיר, שם משפחת פשע יהודית מסיעה אותם לגבול, הכל מאוד מסודר ומתוכנן" הוא טען כי יש מעורבות של הרשות הפלסטינית בעניין המסתננים, וטען כי המסתננים פוגעים "בעדה שלי" כי המעסיקים מעדיפים להעסיק אותם. אבבה התבטא בעבר גם נגד בני הפלשמורה תחת הכותרת "שהפלשמורה לא יעבדו עליכם" שם טען כי "הרוטינה קבועה, הסיסמאות אותן סיסמאות, השלטים אותם שלטים ... כל נוצרי באתיופיה הרוצה להגשים את חלומו, לצאת לעולם המערבי ולשפר את תנאי חייו יודע היטב: במדינת ישראל שולטת ממשלת חלם הנכנעת בקלות לקולות השבר המאורגנים". הממשלה שלו, כמובן.
השבוע פרסם אבבה טקסט נוסף בידיעות אחרונות תחת הכותרת "אנחנו, הסודנים, ניצחנו אתכם", טקסט שהתפרסם רק במהדורה המודפסת של העיתון, אבל גרסה שלו אפשר למצוא באתר "ישראלי פטריוטי". לצורך התחקיר הזה הוא יצא לאזור התחנה המרכזית שם, הוא טוען, דיבר עם פליטים על החלטת בג"צ שקבעה כי עונש מאסר של שלוש שנים בלי משפט ובלי שביצעו פשע כלשהו היא בלתי חוקית. הציטוטים מובאים באופן אנונימי, לפעמים בצירוף שם פרטי בלבד ולפעמים גם בלי זה. "סודני אחד", "אריתראי". אסתכן ואומר שאבבה לא יוכל לעמוד מאחורי הציטוטים האלה, בין אם לא נאמרו על ידי איש, ובין אם הוא לא לקח את פרטי הדוברים. נצטרך, אם כך, לסמוך עליו ועל יושרתו העיתונאית: "בעוד חמש שנים כל תושבי שכונת התקווה ודרום תל אביב יעזבו - מרצון או שלא מרצון", "תגיד לישראלים מדרום תל אביב שילכו מפה, אתם כבר לא שייכים למקום הזה", "אנחנו באים לחפש פרנסה ואתם מפחדים כי אנחנו לוקחים לכם מקומות עבודה". אבבה מצטט אדם בשם "איברהים" שהגיע מדרום סודאן, ששוהה בישראל כבר תשע שנים (מ-2004), אבל עו"ד ידין עילם בדק: יש בישראל רק אדם אחד שהגיע מדרום סודאן לפני 2005, ולא קוראים לו איברהים. ב2005 הגיעו רק שניים. מאיפה, אם כן, הפציעה הדמות שאמרה לאבבה את הדברים שהוא כל כך רצה לשמוע? רק לו הפתרונים. הולך ומתבהר פה דפוס: אבבה מביא ציטוטים מפי אלמונים שאיש מלבדו לא יכול לאמת, ציטוטים שמשרתים בצורה מושלמת את האג'נדה הסדורה שלו נגד הפליטים ומבקשי המקלט, והוא מצליח לפרסם אותם בכלי תקשורת ממסדיים עם אפס בדיקה מצידם. אין פה, חלילה, כדי לרמוז שהדברים לא נאמרו לו או שהוא בדה אותם ממוחו הקודח, רק תהיה איך גופי תקשורת מרכזיים מרשים לעצמם לפרסם דיבה חמורה כזו נגד ציבור שלם בלי בדיקה ובלי יכולת לבסס אותם, ובכך משמשים כלי שרת בידי מנגנון ההתסה הגזעני של ממשלת ישראל.
אבבה הוא גם אחד האנשים שעומדים מאחורי האתר "ביתא ישראל", שטוען כי "1000 צעירות יהודיות אתיופיות לכודות על ידי מסתננים מאריתריאה". לא פחות. ואם העלילה הזו נשמעת לכם מוכרת, זה בגלל שטענות דומות נדונו בעבר בוועדת העליה של הכנסת כלפי הבדואים, וגם להן לא היתה אחיזה במציאות. במאמר מוסגר נציין כי זו לא הפעם הראשונה שאתר ביתא ישראל מפרסם דברים שבינם לבין האמת אין הרבה מן המשותף. ניסינו ליצור קשר עם המגזין באמצעות האתר ובאמצעות פייסבוק וביקשנו לדעת מה מקור המידע הזה, שאם היה נכון, סביר היה להניח שאמות הסיפים היו רועדות, ואם אינו נכון, הוא בהחלט עונה על כל הדרישות לעלילת דם. שלחנו בקשות לתגובה מאבבה בכמה אמצעים שונים, כולל דרך העיתון "ידיעות אחרונות", שם הוא מועסק, אך עד כה לא זכינו לתגובה כלשהי. הניסיון ליצור הזרה באמצעות הפחדה הוא לא אמצעי מקורי של המגזין המקוון, וגם כאן, הוא בהחלט לא ראוי.
לא חסרות התבטאויות של בני העדה האתיופית נגד פליטים ומבקשי מקלט: זכורה במיוחד התבטאות של מרואיין ממוצא אתיופי שטען כי "צריך להשמיד את כל הסודנים", או ניסיונה האישי של מרון אסטפנס, אקטיביסטית ממוצא אריתראי למען זכויות הפליטים, שמספרת שכשהלכה ברחוב עם חברה, ניגש אליה יהודי אתיופי והחל לקלל אותה בשל מוצאה ולדרוש את גירושה לאלתר. "מטה יוצאי אתיופיה", עמותה רשומה בישראל, פירסם הודעה לפיה יש "לבדוק את כל העולים שאמורים לעלות ולא לתת למסתננים לא יהודים לעלות לישראל ולהציף את ישראל בלא יהודים יש לאשר רק ליהודים לעלות ולא לכל אחד שרוצה. מטה יוצאי אתיופיה הבהיר שיש לו כוונה למגר את התופעה של עליית גויים על ידי הצעת חוק בנושא"


***


המאבק בגזענות לא יכול לעצור בסעיף הדת או הלאום בתעודת הזהות. הוא לא יכול לעצור בצבע העור, במין או בגזע. זו צביעות לזעוק מצד אחד חמס בשל הדרה והתעמרות בגלל המוצא שלך, ואז לעשות את אותו הדבר למי שחלש ממך. כשהורשע בני לוגסי, הגזען מחיפה שהצית רכוש השייך ליוצאי אתיופיה תוך שהוא צועק "אני אשרוף את כל האתיופים בבניין", כתבה השופטת בגזר הדין (ההדגשה שלי): "בכל מקום, אך בעיקר במדינת ישראל, שנועדה לתת בית לכל היהודים באשר הם, יש לשרש את החירות שנוטלים לעצמם בני אדם לפגוע באחר, לנהוג כלפיו אלימות פיזית ומילולית, רק בשל מוצאו ועדתו, או אמונתו או נטיותיו השונות". התפישה הזו, של אזרחים מסוגים שונים, היא אם כל חטאת. אין ולא צריך להיות יתרון כלשהו ליהודי רק מפני שהוא יהודי, כפי שלא צריך להיות יתרון כלשהו לאדם בעל גוון עור בהיר רק מפני שגוון העור שלו הוא בהיר. השתייכותו של אדם לקבוצה כלשהי לא הופכת אותו לטוב יותר או פחות, ובוודאי שלא נותנת לו זכות להתעמר באלה שלא נמצאים בה. אבבה קורא לעצמו מהגר, אבל לא רואה כל פסול בהתעמרות במהגרים אחרים. הוא רואה בעצמו מקופח "שחש את גילויי הגזענות", אבל קורא לקפח אחרים ממניעים גזעניים דומים. במחאה על היעדר תמיכה של "הישראלים הוותיקים" במאבק נגד הגזענות, שואלת דוברת האגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה "האם סולידריות יכולה להתקיים רק בין 'אחים' לצבע העור?" ושוכחת להוסיף גם כי ההשתתפות מותרת ליהודים בלבד.


"האם אתה יכול לתאר לעצמך עד כמה קשה להידפק גם על ידי אשכנזים וגם על ידי מקופחים של אשכנזים?", שואל אבבה את אמנון לוי בטור תגובה לסדרת הטלוויזיה "השד העדתי". היררכיית הקיפוח הזו בה כל קבוצה מדוכאת תמיד תמצא קבוצה חלשה ממנה שתוכל לדכא ולהרגיש טוב עם עצמה חייבת להיפסק. המאבק בגזענות צריך להיות משותף לכל שכבות החברה ולא רק לבני קבוצה מיוחסת אחת, ומי שקורא למלחמה בגזענות נגד יהודים ממוצא כזה או אחר, ונגדם בלבד אינו חלק מהפתרון, אלא ההמשך הישיר של הבעיה. הקריאה לשוויון בין בני האדם תישמע רק כאשר תקרא לשוויון בין כל בני האדם באשר הם.

---


הפוסט נכתב בשיתוף עם דויד שין, מאמר נרחב שלו על הנושא יעלה בשעות הקרובות אפשר לקרוא כאן


31 תגובות:

חנן כהן אמר/ה...

אריק איינשטיין ואורי זוהר כבר אמרו את זה מזמן. בלי לזלזל חס וחלילה, זו רק עוד חוליה בשרשרת. מעניין על מי הזודאנים יתגזענו.

https://www.youtube.com/watch?v=alp9scMfmjA

ידין עילם אמר/ה...

גם אני כתבתי לידיעות אחרונות וביקשתי תגובה. הם הגיבו שהם עומדים מאחורי הכתבה ואין בסיס לטענותיי. פירטתי להם את הטענות וביקשתי התייחסות עניינית. לא קיבלתי.
דני אדינו אבבה עצמו שלח לי מספר הודעות פרטיות בפייסבוק אך גם הוא לא טרח להתייחס עניינית לתהיות.
https://www.facebook.com/yediothahronoth/posts/691282080899965

linuxpixie אמר/ה...

פתחת את הפןסט המצוין הזה באמירה הקשה שמדינת ישראל נכשלה בשילוב העדה האתיופית.
אבל דווקא ממצאים כמו מספר האתיופים המשרתים במג"ב ועוסקים בדיכוי הדפוקים מהם, ואמירותיו של אבבה בסגנון של ""האם אתה יכול לתאר לעצמך עד כמה קשה להידפק גם על ידי אשכנזים וגם על ידי מקופחים של אשכנזים?", מעידים על הצלחה עצומה בשילובם של האתיופים בישראל.
הם למדו את השיטה. בישראל מתקדמים רק על ידי דריסת אחרים.
זה מזכיר לי בדיחה עלובה ששואלת מדוע הביאו אתיופים לארץ, ועונה כדי שיהיו חלקי חילוף לתימנים.
ואידך זיל גמור.

אנונימי אמר/ה...

החצי השני של הפוסט מבסס לכל היותר את הטענה שגם אתיופים יכולים להיות גזענים, בעיקר עם הדוגמה של העיתונאי האחד אבבה. למה שזה יהיה שונה מכל חלק אחר באוכלוסיה? ככה גם עם יהודים מכל העדות, ערבים, כולם. הטיפול המיוחד שהאתיופים זוכים לו כאן (כולל החצי הראשון שאני קורא בתור התבצרות פולמוסית שלפני ההתקפה בחצי השנה) נראה לי מאוד מוזר

Efrat Yerday אמר/ה...

לאנונימי שכותב את הכתבה באנונימיות ומצטט אנשים ושמות: האם אתה מנסה לומר בעצם שבגלל שהאתיופים גזענים אז הם צריכים לסתום? והאם חשבת שיש אתיופים מכל מיני סוגים למשל כאלה שמצביעים למפלגה שאתה מצביע לה וכאלה שמצביעים לאחרות,או שגם אתה כמו רוב האנשים חושב על אתיופים כאילו הם גוש שחור שמדבר במבטא מוזר ושמצביע לליכוד וגר בשכונות מצוקה? לא חשבתי אחרת. וממקומך הפריבלגי הלבן (כן,אני מנחשת ניחוש פרוע שכזה אתה) אתה הוא זה שצריך לסתום! אפרת ירדאי

עידו לם אמר/ה...

אפרת ירדאי נראה לי שיש לך קשיים חמורים בהבנת הנקרא.

Efrat Yerday אמר/ה...

תודה המורה עידו לם. בדיוק רציתי שתעשה לי אבחון.

Efrat Yerday אמר/ה...

ועכשיו עידו, אחרי שסיימנו עם הקטע האישי: למי הפוסט הזה מופנה? לחבריך האקטיביסטיים? לדני אדינו? לאתיופים? אז אם זה מופנה לחברים האקטיבסטיים שלך הרי שזה פוסט מיותר כי הם יודעים שגזענות זה גזענות זה גזענות, אם זה מופנה לאתיופים שאתה רוצה ללמד שגזענות זה גזענות זה גזענות- הם לא יקראו את זה מהסיבה הפשוטה שהטקסטים שלך סגורים בתוך בועה לבנה של אנשים שרוצים להציל אפריקאים. את אדינו אתה לא תשכנע כי הוא פטריוט שיטחי. המאבק שלי ושלך גם אם אולי אנחנו מצביעים לאותה מפלגה הוא מאוד שונה מהסיבה הפשוטה שאתה ואחיך למאבק לא הייתם משתינים לכיוון של האתיופים אם הם לא היו מתגזענים על מבקשי המקלט, אני גם משערת שלא מזמן קלטת שיש גזענות כלפי מזרחים. לכן, המאבק שלנו הוא לא משותף וביני לבינך אין סולידריות כי המאבק בגזענות הוא הרבה יותר מורכב משת"פ בין אפריקאים באשר הם ללבנים אלטרואיסטים מתנשאים שבאים להסביר לאתיופים שכדאי להם להצביע מרצ.

אנונימי אמר/ה...

דני אבבה נושא על גבו קופת שרצים נכבדת. הרבה עיתונאים ועורכים שחלקו איתו מערכת, היום ואז, יידעו להוסיף. הוא משמש כיום בעיקר כשונא הזרים/מזרחים/מיעוטים הלא-רשמי של ידיעות אחרונות (כך למשל "מאמרו" האחרון, על שנאת המרוקאים כלפי האתיופים, שאינו נתמך כמובן בשום עובדה). ידיעות אחרונות נהנה מה"כותרות" נוטפות הארס שהנ"ל מפיק. לפחות עד שמישהו יערוך עליו תחקיר מוחץ.

אנונימי אמר/ה...

אפרת צודקת. מה בעצם אתם מספרים לנו כאן? שיש גזענות בחברה האתיופית? וואלה. מרגיש לי כאילו אתם, והרבה אחרים בדיון על אבבה, מביעים איזשהי תוכחה מכך שכיצד יתכן שאדם שחור מתגזען על שחורים אחרים, כאילו שאבבה שכח שהוא שחור וצריך להזכיר לו. לא ברור לי למה הגזענות הזו היא איזו תופעה אתיופית יחודית ונפרדת מהגזענות הישראלית הכללית, שמצאה אחיזה בכל עדה ובכל מעמד. במה שונה דני אדינו אבבה ממירי רגב ודני דנון, ולמה הוא צריך להיות שונה? למה אתם מרגישים שבגלל שמצאתם כתב אתיופי דפוק ואתר שמפרסם עלילות דם אתם יכולים להשליך איזו בעיה יחודית לעדה הזאת? ככל שאני יודע היות ואני לא אתיופי ואין לי היכרות מעמיקה עם החברה האתיופית, ואני מטיל בספק גם את ההיכרות שלכם (לפחות לפי הטקסט הזה, כמובן שאתם יכולים להוכיח לי אחרת)- אבבה לא מייצג את החברה האתיופית אלא פשוט את החברה הישראלית.

עידו לם אמר/ה...

למקרה שלא שמת לב אנונימי אני מסכים עם דבריך, אבל המורה אפרת חושבת שאתה מתנשא וטועה.

אנונימי אמר/ה...

"אבבה קורא לעצמו מהגר, אבל לא רואה כל פסול בהתעמרות במהגרים אחרים. " מרגע שלא הבדלת בין עולה חדש לבין מהגר, יהיה מסתנן או פליט, איבדת אותי ונשארת כמו שאמרה אפרת בחברת חבריך הרדיקלים. כלומר, המשך לשכנע את המשוכנעים, רובם גזענים כלפי מזרחים וממילא כלפי אתיופים.

נעם אמר/ה...

חבל להתלהם סתם. יש שם לינק לטקסט של אבבה שם הוא מכנה את עצמו מהגר.

נעם אמר/ה...

אף אחד לא ביקש ממך לשתוק. להפך. ההשתקה שלך אינה במקום.

נעם אמר/ה...

לא הצלחתי להבין מהדברים שלך למה המאבק בגזענות לא יכול להיות מאבק משותף. הרי מהו המאבק הזה אם לא מחיקת הגבולות בין בני האדם במקום ציורם מחדש במקום אחר?

Efrat Yerday אמר/ה...

נעם, את\ה מוכן להפסיק להתנשא? מי התלהם? בינתיים מי שמתלהם וקורא בשמות זה הסנגור עידו לם שלא מסוגל לענות לגופו של עניין. זו בדיוק הבעיה שלכם שכולם נראים לכם חיות חוץ מכם עצמכם הנאורים, כולם בתודעה כוזבת חוץ מכם שרואים את האמת הקדושה של "סולידריות". לא תהיה סולידריות כי הסולידריות שלכם צבועה ולא הגעתם בחיים שלכם לאף הפגנה של אתיופים נגד גזענות והיו הרבה. לא תהיה סולידריות כי רק עכשיו שמתם לב שיש איזה דבר כזה שנקרא דיור ציבורי ועוני (הודות ל"מחאה" החברתית), אתם יכולים רק לסייע מהצד ולא להיות במרכז של שום מאבק של מדוכאים כי חסרה לכם ההבנה של מקומכם במאבק הזה: בין אם מדובר בפלסטינים, מבקשי מקלט, מהגרי עבודה, אתיופים,רוסים, תימנים או מרוקאים.

נעם אמר/ה...

את יוצאת בהרבה מאוד הצהרות שאף אחת מהן אינה מבוססת. אם אין לדעתך מקום לסולידריות, כנראה שבאמת אין לנו על מה לדבר.
אני לא חושב שזה מקומך להחליט מי ישתתף באיזה מאבק, כמו שאין זה מקומו של איש או אישה כלשהם. הבחירה הזו נתונה בידי כל אחד ואחד לעצמו, והבחירה להתחבר כדי להעצים את המאבקים האלה נתונה בידי כולנו.

אנונימי אמר/ה...

פעם ראשונה שאתם קוראים דברי גזענות ?
הנה יש ישראלי ממוצא אתיופי גזען. זה גזענות לחשוב שאין אתיופים גזענים.
הוא גזען כי הוא גזען, לא כי הוא אתיופי.
משפט כמו "להיות קורבן לא נותן לגיטימציה להתאכזרות לחלשים ממך." לאחר שפירטת את הסטאטיסטיקה ותיארת את סבל הגזענות שסובלים 77% מהעדה. הוא משפט מעצבן. כי הוא פונה לעדה באופן מכליל.
מי, לעזאזל, כבודו שיחליט שאין לגיטימציה לאתיופים להיות גזענים? מי אתה שתומר שבגלל שעיתונאי אתיופי הוא לא יכול להיות לא אתי ?
הרי אוכל למנות לך עוד עיתונאים לבנים בעלי דיעות גזעניות ולא אתיים. יש גזענים מכל הצבעים. צואות אנושיות יש בכל העדות, היותך אתיופי לא רלוונטי להיותך ישר או צואה. הוא נוהג כך..כי הוא עיתונאי ואדם כזה...אתה קורא ומפרש אותו קודם כל כ"אתיופי" ולא כעיתונאי או כאדם.
בלי קשר לתגובתי-
דני אבבה, מבחינתי, עיתונאי רע וזאת אני אומר כמכיר כתבותיו במשך שנים רבות. ומבחינת דעות בעדה- הוא שנוי במחלוקת. מאוד שנוי.

עידו לם אמר/ה...

מי קבע שאנחנו יכולים להיות רק בצד של המאבק ולא במרכז? ואם נניח המאבק של הדיור הציבורי נוגע לי אישית אני צריך לבקש את האישור שלך להפגין בכול הכוח?

Efrat Yerday אמר/ה...

מקומי מאוד, כי אתם תופסים מקום שהוא לא שייך לכם במסגרת הצדקנות הנאורה והלבנה שלכם, אין לכם זכות להטיף מוסר לאף אתיופי ולהסביר לו על גזענות, כן, כי אתם לא שחורים ולא רק, אתם בעלי פריבלגיות ברמות שאתם לא מסוגלים להבין. לם, אתה לא יכול להניח, כי אתה לעולם לא תוכל לדמיין מה זה להיות שחור או מה זה להיות פלסטיני. וגם אם בכל זאת נשחק את המשחק שלך ונגיד שאמאשך אם חד הורית והיא גרה בג' באשדוד, אתה עדיין לא שחור, אתה יכול להבין את המאבק של הדיור הציבורי ממקור ראשון אבל לא של שחורים. ועדיין אחרי שיצאת מהשכונה השם שלך ואיך שאתה נראה הופך אותך (בת"א) באופן אוטומטי לחק מההגמוניה. אבל אולי באמת אין לנו על מה לדבר, כי תהום עמוקה מפרידה ביננו, היו שלום. ותודה אנונימי על ההשלמות שלך :)

Itai Greif אמר/ה...

אני אף פעם לא מפסיק ליהנות איך מנגנוני ההשתקה והדיכוי נמצאים בכל מקום; אין לאשכנזים או לגברים או לסטרייטים שום בעלות או מונופול עליהם; אמרת משהו לא בסדר נגד "החזק", יהיה מוגדר איך שיהיה, בתוך כל קבוצה, קטנה ככל שתהיה, ומיד ינסו להשתיקך בכל הכוח...

נעם:
אדם שכותב באנונימיות, מזמין זבל אנונימי לבלוג שלו. וחבל. אני לא יודע למה אתה צריך לכתוב באנונימיות, אבל טוב שאתה כותב, ותמשיך ככה.

בכנות, לא הבנתי את הקשר בין שני חלקי הפוסט: כן, החברה בישראל גזענית נגד שחורי עור, ולכן המיעוט האתיופי סובל מאפליה קשה בתחומי חיים רבים. כן, יש גזענות גם בקרב המיעוט האתיופי בישראל. מוזרה הטענה שהמיעוט האתיופי צריך להיזהר *יותר* מגזענות מאשר מיעוטים אחרים או הרוב היהודי בישראל. הרי זה סבל מאנטישמיות באירופה, ואפילו מצטט את זוועות השואה בתור סיבה להקמת מדינה משל עצמו. אז אם המדינה נבנתה על יסוד השואה, לא הגיוני שדווקא לאום כזה יזהר יותר מאחרים בזוועות שהובילו אליה? הרי כל הבלוג הזה מראה שלא, ומדינת ישראל היחידה שמשרת את חוקי הגזע של נירנברג בספר חוקיה. יש בה פחות חופש ליהודים מאשר בגרמניה או במדינות דמוקרטיות אחרות.

אבל לא טענת שהמיעוט האתיופי צריך להיזהר יותר; פשוט אמרת: "יש גזענות נגד אתיופים; יש בקרב האתיופים גזענות נגד מבקשי מקלט ואחרים", ואת הקשר בין שתי האמירות, ישלים הקורא או תשלים הקוראת. ובכן, הם השלימו, ואתה מגלה איך הם השלימו: שבתור גבר אשכנזי לבן (אם אתה תוהה איך ניחשו שאתה גבר אשכנזי לבן, זה [סרקזם]בגלל שאתה כותב בזהירות ועם כבוד להשכלה ולידע, ואלו תכונות המשויכות רק לגברים אשכנזים לבנים[/סרקזם]) אתה כותב *רק* כדי להיכנס באתיופים. או משהו. זה בטח בגלל שאתה גזען. תתבייש לך. איך אתה מעז לכתוב על זה שיש גזענות בקרב אתיופים?

בכל מקרה, נראה שיש זרם של אנונימיים שאומרים לך שאתה לא בסדר. אז, אני לא אנונימי, ואני חושב שאתה עושה עבודה משובחת. תמשיך ככה.

עידו לם אמר/ה...

ואת אפרת לא יודעת מה זה להיות אשכנזי כי מעולם לא היית, עכשיו שהבהרנו מה כול אחד לא יכול להיות ולא יכול להבין אני עדיין מעוניין להילחם על האינטרסים שלי בלי התערבותך.

נדב אמר/ה...

אפרת, אני האנונימי שכתב ב 17:45. השאר שייכות ל"אנונימי" אחר. ואגב, אני לא אתיופי.
זכותו של דויד שיין כקורא לבקר את אדנו. אבל, הביקורת מעידה גם על המבקר- כי אם היה מבקר את אדנו כעיתונאי לא אתי או אדם רע- הייתי מסכים איתו. אבל הוא מבקר אותו קודם כל כאתיופי. זה בא להעיד על הכותב. אתיופי יכול גם להיות גזען ומי שמתפלא שזה קיים-אז יש לו סטריאוטיפים.
אגב, חומר הרקע עם הסטאטיסטיקה, לא רלוונטי מבחינת דני. התת-מודע של דוד שיין משייך את דני לסכימות מסויימות וקושר אותו בסטאטיסטיקה של איזה מחקר. אבל, הוא לא שם. הוא גזען כלפי פליטים והוא אומר את דברו, כמו עוד ישראלים. תפסיק להסתכל על כאתיופי.

Efrat Yerday אמר/ה...

אוקיי, הבנתי, אתם אנשים נאורים, אז בבקשה- בהצלחה בהבנת הנקרא. לפי הפוסט, אתם לא יודעים מי זאת גיאטרי ספיבק, אולי הגיע הזמן? http://theory-and-criticism.vanleer.org.il//NetisUtils/srvrutil_getPDF.aspx/36s9iT/%2F%2F7-3.pdf

נדב פרנקוביץ' אמר/ה...

לא הבנתי את התכלית של המאמר, מאיפה הוא בא ולאן הוא הולך, ומה הקטע שלו. התחושה היא אכן של ואוו, תראו, גם אצל האתיופים יש גזענות. נו נו נו.

הכתבה של אבבה בידיעות היא כתבת תועבה מבחינה עיתונאית וזוועה מבחינה מוסרית, כתבת הסתה עם אלמנטים נאו - נאציים וגם שקרית כפי שכבר הוכח מבחינת העובדות (המצאת מרואיינים ושקרים מפה ועד להודעה חדשה).

ההתייחסות לאבבה כאל תופעה אתיופית ולא כאל עיתונאי המהווה חלק אינטגרלי מהתקשורת הישראלית, ומתן הציונים וההערכות לעדה האתיופית ולתפקודה כלפי שאלת הפליטים, בעייתית מאוד (בלשון המעטה). כן, יש גזענות, וגם הפנמה ושעתוק של גזענות, בקרב כלל העדות המעמדות ורבדי החברה בישראל, אפילו במקומות "מפתיעים" כביכול (כפי שמוכיח גם הפוסט הזה, ולא במובן שאליו התכוונו כותביו). וגם כותב שורות אלו מן הסתם נגוע בלא מעט הנחות יסוד והפנמות של תפישות גזענות, בהיותו חלק מאותה חברה. מכאן ועד לסקירה דקדקנית של תופעת הגזענות בקרב עדה מסוימת כלפי רעותה המרחק אמור להיות גדול ומשמעותי. הנימה ונקודת המוצא של הפוסט פשוט מאכזבת מאוד וחלשה לדעתי, ובעיקר מיותרת לחלוטין ואנטי - פרודוקטיבית לדיון שהתעורר בעקבות הכתבה, או למאבק האנטי גזעני בישראל

עידו לם אמר/ה...

את מתבלבלת ביני לבין מישהו שהוא אקטביסט או תומך בכותב המאמר ואני לא זה ולא זה.

Efrat Yerday אמר/ה...

עידו לם, התואיל בטובך לכתוב מילה אחת לטובת הדיון? מה אמרת עד עכשיו: 1. שאני מבולבלת 2. שיש לי בעיה בהבנת הנקרא. 3. שאני לא אשכנזיה ולכן לא יכולה להבין את מקומם של האשכנזים. יש לך משהו קצת יותר מועיל לומר, משהו שעשוי לקדם את הדיון? אולי תקרא באמת את ספיבק? זה יעזור לכולנו.

עידו לם אמר/ה...

תודה אבל אני בז לספיבק ובז לזרם הפוסט קולוניאליסטי, אני מעדיף לקרוא את ניטשה תודה.

Efrat Yerday אמר/ה...

עכשיו הכל ברור, מה לך וליחסי כוחות, אתה עיוור צבעים מלידה. איך אתה יכול לבוז לספיבק ובכל זאת להבין את מקומך במאבק של מבקשי המקלט (האפריקאים) כלבן? את היחסים בין המערב למזרח, בין אירופה לאפריקה...ביקורת ההיסטוריצזם - משהו? כנראה שלא תוכל, "החילוניות" לא תפטור אותך מאחריות מוסרית ומהבנתה של מורכבות זו. ואני בספק גדול מאוד אם הצלחת להבין את ניטשה. הלוואיי והיית מטיל ספק באמיתות שלך פעם אחר פעם כמו שניטשה ביקש לעשות.

עידו לם אמר/ה...

האמת היא שהטיעונים שלך לא משכנעים אותי, אני משוכנע שהזרם הפוסט קולוניאליסטי הוא מטופש, רדוד ובזבוז זמן, וזה מפריע לך, בעיקר בגלל שאת מהאינטרסים שלך חפצה ביקרו של השיח הזה שאני שולל אותו.

עידו לם אמר/ה...

ואגב שאת אומרת להטיל ספק אז מתכוונת להטיל ספק באמונות שמנוגדות לשלך, האם את ניסית להטיל ספק באמונות הפוסט קולוניאליסטיות שלך? ספק רב.