16 ביולי 2013

תראו מה קורה בסוריה

עד אפריל 1943 היתה התעמולה הגרמנית מרוכזת בשני נושאים עיקריים: אנטי-קומוניזם, ואנטישמיות. המסרים שהטיח גבלס בציבור הגרמני ובמדינות העולם הלכו ונשחקו, הלכו ואיבדו מקסמם הראשוני, והרשומות ביומנו מראות נסיון למצוא משהו חדש, כיוון שיתן זריקת מרץ לתעמולה הגרמנית. לכן, כשהפשירה האדמה ביער קאטין והגרמנים, שקיבלו מידע כמה חודשים קודם לכן על הוצאות להורג המוניות שנערכו במקום ב1940, יכלו לחפור ולגלות קבר אחים עצום ובו כ-12,000 גופות של קצינים פולנים שידיהם קשורות בגסות בתיל וכדור נעוץ באחורי גולגולתם.
הו, מה רבה היתה אז שמחתו של גבלס שיצא מייד במתקפת תעמולה כבירה נגד "הזוועות הבולשביקיות", מצווה על עורכי העיתונים לדווח על הטבח פעמיים-שלוש בשבוע לפחות (וכמובן, להסתיר את הדיווחים על תחמושת גרמנית שנמצאה בחלק מהקברים). ביומנו הוא כותב "התקרית בקאטין מתפתחת לכדי פרשה פוליטית עצומה אשר תהיה לה השלכות נרחבות, אנחנו מנצלים אותה בכל דרך אפשרית". ב28 באפריל הוא מוסיף: "כל כלי התקשורת של האויב מסכימים כי הקרע [שנגרם בין ממשלת פולין הגולה לבין מוסקבה בעקבות הגילוי בקאטין] הינו מאה אחוז נצחון גרמני לתעמולה הגרמנית בכלל ולי באופן אישי. הפרשנים משתאים מול הפקחות יוצאת הדופן בה הצלחנו להפוך את התקרית בקאטין לשאלה פוליטית … לא נותר אלא לדבר על נצחון תעמולתי גרמני. לאורך כל תקופת המלחמה רק לעיתים רחוקות יכולנו לרשום לעצמנו הצלחה שכזו".
הסטת הדיון מפשעי הגרמנים לפשעי הרוסים היתה אחת ההצלחות התעמולתיות הגדולות של גבלס, אלפרד רוזנברג, האידיאולוג הפותה של המפלגה הנאצית, מיהר להכריז על הסובייטים כעל תת אדם, והכוחות הגרמנים השונים מיהרו להקצין את טיפולם בשבויי המלחמה הרוסים.

***

היום עמד ראש ממשלת ישראל מר בנימין נתניהו מול עם ישראל ואמר: "הייתי מצפה ממי שהשלום והיציבות באזור באמת עומדים לנגד עיניו, שיתפנה לדון בנושא הזה, אחרי שיפתור בעיות קצת יותר דחופות באזור, כמו מלחמת האזרחים בסוריה, או המרוץ של אירן להשיג נשק גרעיני". רוצה לומר: מה אתם רוצים מאיתנו? הסורים גרועים הרבה יותר. באדנות של קולניאליסט ותיק קורא המנהיג הנבחר של מדינת ישראל לעולם להעלים עין ממעשיהם של היהודים בין הירדן לים.
דיכוי והשפלה יום יומיים של מאות אלפי פלסטינים? - תראו מה קורה בסוריה!
אפרטהייד משתולל כבר ארבעים ושש שנים - תראו מה קורה בסוריה!
מעצר של ילדים בני חמש? - תראו מה קורה בסוריה!
מאות הילדים הפלסטינים שהרגנו אנחנו? - תראו מה קורה בסוריה!
אלפי האסירים הפוליטים הנרקבים בבתי הכלא הישראלים בלי משפט ובלי צדק? - תראו מה קורה בסוריה!
תתעלמו מכל מה שקורה כאן בארבעים ושש השנים האחרונות, אומר נתניהו לעולם, תשכחו מזה שישראל עצרה מאתיים בני אדם שלא ביצעו שום פשע במבצע מעצרים ענק שנערך לפני כניסת חודש הרמדאן. תשכחו מזה שמאות אלפי בני אדם נתונים תחת שלטון צבאי, שבניגוד לאמנות בינלאומיות עליהם חתמנו אנחנו מיישבים מאות אלפי ישראלים באדמה גזולה. תראו מה קורה בסוריה!

***

אני לא משווה את נתניהו לגבלס, ואני לא משווה את ישראל לגרמניה הנאצית. הפשעים שעשו הגרמנים באותו זמן על אדמת פולין הכבושה היו איומים פי כמה מאלה שעושים הישראלים באדמת פלסטין. בעת גילוי הקבר בקאטין כבר פעלו מחנות השמדה על אותה אדמה ומספר הקורבנות של הגרמנים הגיע כבר למאות אלפים. אני גם לא משווה את הפשעים שמבצעים כוחותיו של אסד לאלה שעושים כוחותיו של נתניהו. אלה פשעים ואלה פשעים ואין באמת מקום או צורך להשוות ביניהם. מאבק אחד לא צריך לבוא על חשבון מאבק אחר, וזה שהשכן שלך רוצח לא אומר שמותר לך לאנוס. האסטרטגיה עימה בחר נתניהו להתמודד עם החלטת האיחוד האירופאי להתחיל לנקוט בצעדי חרם מוגבלים למדי נגד ההתנחלויות הבלתי חוקיות (וכן, כל ההתנחלויות אינן חוקיות) היא חסרת הגיון והרסנית כאחד. עם כל הכבוד למאבק הסורי לעצמאות מהרודן שלהם, מה הקשר להתנחלויות? הנסיון המטופש והמתנשא של נתניהו להצביע על פשעים חמורים יותר בעולם הוא אינו אווילי כמו שהוא מסוכן: במקום לנצל את ההזדמנות ולתפוס את הרוח הגבית שנתן לו העולם כדי להלחם במתנחלים, הוא מתייצב וקורא תגר על אירופה, השוק העיקרי ממנו ניזונה הכלכלה הישראלית. היום הכריז נתניהו שהוא מעדיף את המתנחלים על פני אזרחי המדינה, את ההתנחלויות על פני טובת העם.
היום, ואולי הגיע הזמן שנודה בזה, הכריז נתניהו מלחמה על אזרחי ישראל.


5 תגובות:

גל אמיר אמר/ה...

עם כל הכבוד, קצת לא נכון מבחינה היסטורית. קאטין היה באמת מוטיב מרכזי בתעמולה הגרמנית ב-1943 למספר חודשים, אבל נעשה בו שימוש מאוד נקודתי ולצרכים מסויימים - בעיקר כדי לתקוע טריז בין הבריטים 'ממשלת פולין הגולה' בלונדון, ובין הרוסים, השימוש בתעמולה הזו לצרכי פנים היה מצומצם, כי גם הגרמני הפשוט מהרחוב ידע שמה שנעשה בקאטין הוא פסיק לעומת מעשי טבח של הגרמנים במזרח. 'אלפרד רוזנברג, האידיאולוג הפותה של המפלגה הנאצית, מיהר להכריז על הסובייטים כעל תת אדם, והכוחות הגרמנים השונים מיהרו להקצין את טיפולם בשבויי המלחמה הרוסים.' - פיסקה זו שגויה מעיקרה. הרוסים כתת אדם הוא מוטיב ברור בתעמולה הנאצית עוד מ-1920, והיחס לשבויי המלחמה דווקא השתפר באותה תקופה. ב-1941 כשהיו מיליוני שבויים הם פשוט הושלכו למכלאות פתוחות מבלי לדאוג להאכילם, ומתו במאות אלפים ומליונים מרעב והזנחה. ב-1943 אלו שנותרו מהם הפכו למשאב מבוקש, אם כעובדי כפייה או ב'צבא ולאסוב'. כאן היה דווקא לתעמולת קאטין תפקיד בנסיון לשכנע את השבויים לפנות כנגד המשטר הקומוניסטי ולהצטרף ליחידות ולאסוב. אף מילה על נתניהו וסוריה, אבל גם האנלוגיה הזו לא מדוייקת. אך לפני שעושים אנלוגיה, יש לבדוק היטב את עובדות הבסיס.

נעם אמר/ה...

תודה על התגובה. לא הבנתי איפה אי הדיוק ההסטורי עליו אתה מצביע; קאטין נוצל על ידי גבלס לטובת תעמולת פנים וחוץ. ב1943 הידע על המתבצע במזרח לא היה נחלת הגרמני הפשוט ברחוב. היו שמועות, כן. היו דיבורים, אבל עוד לא היה "ידע". הכחשה היא מנגנון חזק.
ההערה לגבי היחס לשבויים סובייטים ולרוזנברג לקוחה מהיומן, ומטרתה תעמולתית. היחס היה רע גם קודם, אבל עכשיו היה לו גם צידוק אידיאלוגי. לגבי הסובייטים כתת אדם משנות העשרים, ובכן, כאן אתה פשוט טועה ומטעה: הברית עם סטאלין דרשה מאמץ תעמולתי מצד גבלס והיטלר והדגש היה על היהודים ברוסיה ולא על הסובייטים כקבוצה. רק אחרי הפלישה השתנה היחס, וההכרזה של רוזנברג אכן התבצעה אחרי 1943.
אמנם זה פוסט ולא מאמר אקדמי, אבל עובדות הבסיס נותרות בעינן.

Dov Shapira אמר/ה...

הבלוג שלך יהיה ישן ונשכח עוד כמה ימים.
אם אתה חושב שנתניהו זו הבעיה דע לך שכל מחליפיו יהו די דומים לו ולתצואות שיביא מחליפו.

הבעיה היא מדינת היהודים, הציונות, זה שהמדינה צמודה לדת, זה שהציונות היא גיזענית.

וזו הסיבה למה למדינה אין חוקה נאורה, חוקה נאורה תפריד בין מדינה לדת, תוציא את הרבנות ממנגנון המדינה כי הרבנות היא חלק אורגני של משרד הפנים

חוקה לא תאשר תיוק אזרחיה על פי מוצא אטני או דתי.
חוקה לא תקבל שהמדינה שומרת על רוב יהודי באופן מלאכותי.

אם אתה רוצה שינוי אמיתי, שהמדינה תהיה כאחת ממדינות המערב הנאורות עשה בבקשה בלוגים שיאירו את העינים האפלות.

אם לא, אתה תמשיך להתבכיין על ארועים נקודתיים שחוזרים על עצמם כמו השמש העולה כל בוקר.


אנונימי אמר/ה...

דב, החוקה לא מאשרת זאת בארצות הברית ועדיין יש שם אפליה וגזענות רבה. נייר אינו יכול להיות הפתרון אלא התפכחות מוסרית.

אני לא הבנתי מכריאת הפוסט הזה שהכותב חושב שנתניהו הוא הבעיה וצריך להחליפו באחר, הבנתי שנתניהו בעייתי.

עשה אתה בלוגים שיאירו את העינים האפלות, אני בטוח שאהנה מבלוג כזה.

Dov Shapira אמר/ה...

שמאנוננימי, החוקה באר"ב זה רק ניר? חוקים זה רק ניר? אולי בישראל אבל לא באמריקה
כל חוק חדש באמריקה ניבחן על ידי החוקה.
כשמנסים להעביר חוק חדש עליו להיות מעוגן בחוקה, אם לא, הוא לא יעבור,

חוקים גיזענים עוברים בישראל כמו סכין במים.

אם נשיא אמריקאי יכריז מחר שאמריקה היא מדינת הנוצרים, יצאו היהודים מכל החורים ויצעקו בצדק שזה גיזעני, לא דמוקראטי ולא חוקתי..

בנת?
איפה היית כשחילקו ארטיקים?