16 במאי 2013

12 שנות נישואין


הסיפור המדהים הזה סופר כבר כמה פעמים בעבר, אבל מכיוון שלא רבים נחשפו אליו, חשבתי שיהיה מעניין להביא אותו גם כאן:

כשהוקמה יחידת המסתערבים של ה"שין-בית" ב-1952, היא לא נועדה להיות יחידת קומנדו שמשתמשת בתחפושות כפי שעושות יחידות המסתערבים כיום. מטרתה היתה ארוכת טווח הרבה יותר. איסר הראל, הכהן הגדול של שירותי המודיעין הישראלי, מינה את שמואל מוריה - איש המחלקה הערבית, שעלה מעירק שנים לא רבות קודם לכן - להקים את היחידה. מטרתה היה לגייס צעירים יהודיים, לרוב עולים בודדים ממדינות ערב, ולהטמיע אותם באוכלוסיה הפלסטינית בישראל. הרציונל שעמד מאחורי המבצע השאפתני הזה היה ברור: ערביי ישראל הם גייס חמישי. כשתפרוץ מלחמה עם מדינות ערב, הפלסטינים יצטרפו אליהם במעשי חבלה בתוך המדינה, ולכן כדאי להחדיר אליהם סוכנים שיספקו מודיעין ויסכלו את פעולות הטרור בבוא היום.
שמואל מוריה
כמה עשרות סוכנים ישראליים נבחרו בקפידה על ידי מוריה, שהקריטריון העיקרי שלו היה נאמנותם המוחלטת למדינה. הם עברו קורס מפרך בו עקרו כל שביב של מבטא זר משפתם, כי סיפור הכיסוי שלהם היה צריך להציב אותם כפליטי הנכבה, ומבטא צפון אפריקני או עירקי היה מסכן אותם. כחלק מההכשרה, נשלחו הסוכנים לעבוד במפעלים בהם עבדו פועלים ערביים כדי לסגל לעצמם את מנהגי המקום וכדי להשיל עוד קצת מזהותם הישנה. אחרי כמה חודשים של הכנה ניתנה להם זהות חדשה לגמרי והם נשלחו לכפרים פלסטיניים שונים בישראל, וכדי לבסס את זהותם החדשה רבים מהם נאלצו להינשא לנשים מקומיות, מבלי לספר להן על זהותם האמיתית, כמובן, וכך גם נולדו להם ילדים שגם הם לא ידעו מיהם אבותיהם באמת.
כעבור 12 שנה, באמצע שנות השישים, מישהו בשב"כ התעורר. הסיפור הזה נראה לו מופרך. הוחלט שם שחייבים לשים קץ לעניין, וכי אי אפשר להשאיר את המשפחות מאחור. חלק מהנשים גוירו, ובצעד מרשים של הרבנות הצבאית דאז ויתרו לילדים על התהליך על אף שנולדו לאמהות שאינן יהודיות - והם הוכרו כיהודים כשרים לכל דבר.
משפחות רבות התפרקו, כי מה שעמד בבסיסן היה שקר. נשים מוסלמיות מצאו לפתע את עצמן נשואות לאויב, ליהודי סוכן שב"כ. התועלת שהופקה מהמבצע המטורף הזה, הודו האחראים לו, היתה אפסית, כלום. כולם הפסידו.

אין מוסר השכל לסיפור הזה, שחצה משפחות והסיט את חייהן ממסלולם. הוא מסוג הדברים שנראים לנו כיום מופרכים ומטורפים, כמעט כמו תכניתו של  ה-CIA להצניח אלפי קונדומים עצומים עם התווית "מדיום" כדי לשכנע את הרוסים בעליונותם של האמריקנים - אבל היו מספיק אנשים שחשבו אז שזה רעיון טוב. לכן פשוט אשאיר את זה כאן, כעוד מצבה לקורבנות המלחמה הבלתי נגמרת הזו, מלחמה שאין בה מנצחים.


2 comments:

אנונימי אמר/ה...

אפשר הפניות לעוד מידע על הנושא?

אנונימי אמר/ה...

http://www.israeldefense.co.il/?CategoryID=484&ArticleID=66
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A9%D7%9E%D7%95%D7%90%D7%9C_%D7%9E%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%94