9 במרץ 2013

השופט אליהו ביתן

השופט אליהו ביתן החליט שעינויים קשים שעבר פליט אריתראי באחד ממחנות העינויים בסיני אינם "טעמים הומניטריים חריגים" מכיוון ש"מידע המגיע ממקורות שונים מלמד כי מדובר בתופעה רווחת ונפוצה" וכדי למנוע "התפתחות תופעה של פגיעה עצמית של המסתננים". מכיוון שכך, השופט אליהו ביתן החליט שהפליט חייב להישאר חבוש במחנה הריכוז סהרונים. 

השופט אליהו ביתן
השופט אליהו ביתן החליט גם שארבעה שוטרי מג"ב, בהם השוטר משה אדיר, שתקפו בדואים והורשעו בגניבה, תקיפה, הטרדת עד, ובשיבוש מהלכי חקירה, אינם צריכים לשלם את מלוא המחיר על גזענותם התוקפנית. מכיוון שכך, השופט אליהו ביתן קבע שהם יקבלו עבודות שירות בלבד.
השופט אליהו ביתן פסק שהשוטר משה אדיר שחטף פליט סודני ברכבו המשטרתי, לקח אותו למדבר, ושדד ממנו באיומי נשק 700 שקלים, ראוי "להתייחסות מחמירה". מכיוון שכך, השופט אליהו ביתן גזר עליו עונש קל יחסית לעבירה של 11 חודשי מאסר. את שותפו לעבירה, השוטר אלדן מימוני, שהיה גם הוא ברכב ונטש גם הוא את הפליט חבול ומדמם במדבר הוא זיכה לחלוטין.
השופט אליהו ביתן סבור שהטענות בדבר הפרת חופש הפולחן וחופש התנועה על ידי ישראל "מופרכות, חסרות יסוד ומבטאות שימוש שלא במקומו במושגים של 'זכויות אדם'". מכיוון שכך, השופט אליהו ביתן החליט לחייב שבע פלסטיניות תושבות עזה בתשלום של 25,000 ש"ח אחרי שדחה את עתירתן לבקר בירושלים.
השופט אליהו ביתן חושב שנהיגה מסוכנת היא עילה להשאיר אדם במעצר עד תום ההליכים. מכיוון שכך, השופט אליהו ביתן התעלם מהמלצת שירות המבחן לשלוח את מג'די אבו ראפע למעצר בית והחליט לאסור אותו מיידית. על הסוהר עידן גלמן שנתפס נוסע במהירות של 163 קמ"ש, לעומת זאת, החליט השופט אליהו ביתן להקל ולקצר את תקופת השלילה שלו מ330 ימים לשבעה חודשים בלבד.
השופט אליהו ביתן מחמיר בעבירות אלימות עם נשק קר. מכיוון שכך הוא גזר שלוש שנות מאסר בפועל בניכוי ימי המעצר על בן בראון שדקר את חברו בחזהו. על פראיוואן ינגדאישום, פועל תאילנדי קשה יום, גזר השופט אליהו ביתן 15 שנות מאסר על דקירת חברו.

***

עיניה של תמיס, אלת הצדק היוונית, לא תמיד היו מכוסות. למעשה, כיסוי העיניים שלה צויר על ידי קריקטוריסט גרמני במאה השש עשרה במחאה על אטימות מערכת המשפט. מאז, הדמות מכוסת העיניים של תמיס מסמלת צדק שאינו מושפע מצבע העור, מכובד הארנק, או ממין אלה העומדים מולה. דמותה של תמיס מייצגת צדק אחד לכולם. בישראל של שנות האלפיים, כיסוי העיניים שב ונשמט, והצדק, הוא נשמט יחד איתו. 
אבל לא רק צדק נמצא פה על הכף. ישנה גם חמלה, אותה מילה שנשכחה מהשיח הישראלי ונדחקה מעבר להרי הבטחון. חמלה אנושית פשוטה, כזו שתראה בפליטים אומללים המתדפקים על דלתותינו משהו קצת יותר מאיום דמוגרפי, פשע ומחלות. כזו שתראה בני אדם, ממש כמונו, כמו שהיינו אנחנו כשהתדפקנו על דלתות העולם והוא השיב את פנינו ריקם. 
המגמה ההולכת ומחמירה של צדק אחד ליהודים ו(אי) צדק אחר לכל השאר חייבת להבלם עכשיו לפני שתתדרדר ישראל מתחת לקו האדום של אתנוקרטיה אנטי-דמוקרטית. העובדה שיש מערכת משפט אחת ליהודים ואחרת ללא-יהודים בשטחי הגדה המערבית היא כבר פשע בלתי נסלח, והפעפוע של העיוות המשפטי הזה לתוך מערכת המשפט הישראלית היא עוד נדבך בדרך להתמוטטות כללית של המערכת השלטונית שנבנתה פה. העונשים המגוחכים שמטילה מערכת המשפט הישראלית על עברייני האלימות הגזענית בשנים האחרונות מונעת טיפול אמיתי בתופעה הזו. יהודים שתוקפים לא יענשו או יענשו עם קריצה, ולעומתם לא-יהודים שיעשו אותו דבר ישפטו לשנים רבות בכלא. השופט אליהו ביתן הוא רק סימפטום. הבעיה היא עמוקה הרבה יותר, ושורשיה נעוצים בזהותה היהודית של המדינה. כל עוד קבוצה אתנית אחת שווה יותר מקבוצות אחרות - הצדק לא ימצא כאן את מקומו.


7 תגובות:

אנונימי אמר/ה...

ישנה אפשרות, תיאורטית ולבחינה מעמיקה עתידית, שחמלה כלפי מי שאינו יהודי, לסובייקט יהודי, משולה כבר מלכתחילה להתבוללות, לפחות מבחינה תודעתית. אם יש אמת, ולו חלקית, בטענה (קיצונית) כזאת, אזי יהודי מאמין אינו יכול לשמש בתפקיד משפטי, במובנו המודרני הלאומי, ולמלא את תפקידו נאמנה. כלומר: לא מדובר כאן בהסתאבות או בהדרדרות, אלא בכשל מובנה וקבוע.

אנונימי אמר/ה...

בעתון של נוני פורסמה היום ידיעה לפיה ישראל אינה מהווה יעד תיירותי וכי בכל הפרמטרים התיירותיים התדרדרנו מטה .
זו קביעה של גוף בינלאומי רציני שעושה מדידה עולמית.
אפשר להבין את התייר , מדוע הוא צריך להגיע למדינה מאוסה מגעילה ומכוערת,תשתיות מפגרות,אוכלוסיה גזענית אלימה ונבערת ועוד לשלם על כך בממון רב? מה גם שהישראלים עצמם מעדיפים לנפוש ,כל עוד הדבר אפשרי,מחוץ למדינתם.

אנונימי אמר/ה...

ביתן זה במקור ביטון? רק שאלה.

אנונימי אמר/ה...

לא דווקא

אנונימי אמר/ה...

הנה פרטים בלתי רלוונטיים על ה"שופט" ביטון-ביתן:
נולד במרוקו ב-1956, למד משפטים במכללת יגאל עמיר / בר-אילן; התמחה במשטרה ועד 1982 עבד כתובע משטרתי.
מידע על ערכיו וחוש הצדק של ביטון-ביתן אינו נחוץ, לאור הפירוט לעיל על פסיקותיו החשוכות.

אנונימי אמר/ה...

לא. שני שמות נפרדים

אנונימי אמר/ה...

יאפסים! הלוואי ישדוד אתכם ארתיראי, גזענים וחשוכים הרבה יותר מכפי שאתם מנסים לצייר אחרים. נולד במרוקו? אז?? אפסים