1 במרץ 2013

מעלה אדומים

ממשלת צרפת התבטאה לא פעם ולא פעמיים בחריפות כלפי הכיבוש הישראלי בגדה המערבית וקראה פעמים רבות לסיים אותו ולפנות את ההתנחלויות הישראליות הבלתי חוקיות משם. מארמון האליזה יצאו גינויים רשמיים לישראל על "תכניות לא חוקיות" לבניה בגדה המערבית ואף תייגו את תושבי מעלה אדומים וישובים אחרים כמתגוררים ב"שטח פלסטיני כבוש". 
באותו שטח פלסטיני כבוש נבנה פארק נהדר, עצי דקל ניטעו, נשתלו דשאים, נחפר אגם גדול המיועד לשיט סירות ובו גם שני מזחים, ונפתחה מסעדה חלבית כשרה בשם קפית. 
אגם מעלה אדומים
ומי שילם? ובכן, על פי פרוטוקול ישיבת הדירקטוריון של קק"ל מיוני 2009, מדובר בלא אחרת מממשלת צרפת, פרט המופיע גם באתר האינטרנט של קק"ל. גם "זמן מעלה", מקומון העיר, כותב כי "בשלב הראשון, בתרומת ממשלת צרפת ידידת קק"ל, נבנה אגם שיט על שטח של 800 מטר והוא מכיל אי, שני מזחים, שבילי הליכה ועוד". מעניין.
זאת ועוד, תושביה היהודיים של השטח הפלסטיני הכבוש ודאי ישמחו לשמוע כי הקרן הקיימת לישראל התחייבה להעביר עוד כמליון וחצי שקלים לבניית מכון טיהור שפכים לביוב של ההתנחלות הישראלית. (ישיבה 29, פרוטוקול ישיבת מועצת העיר (להלן - פימ"ה), מעלה אדומים). את כל הפרוטוקולים תוכלו למצוא כאן.
בכלל, עיריית מעלה אדומים מקוששת כספים ממקורות מפתיעים מאוד ובהם כנסיות אוונגליסטיות (פימ"ה 39), מהJNF - הנציגות האמריקנית של קק"ל (פימ"ה 39), מאלוף פיקוד מרכז לשעבר ויו"ר מפעל הפיס שהגדיר את מעלה אדומים כ"פרוייקט לאומי" (פימ"ה 33), מהמנהל האזרחי לטובת פינוי הבדואים מהשטחים הסמוכים להתנחלות (פימ"ה 29), ועוד שלל תורמים ומממנים. אבל המקור המפתיע ביותר חייב להיות המשרד לפיתוח הנגב והגליל בראשות סילבן שלום.
שלום העביר מליוני שקלים מתקציב משרדו להתנחלות שלא נמצאת לא בנגב ולא בגליל, וזה, כפי שמתרברב ראש עיריית מעלה אדומים בני כשריאל, נעשה ככה: "בהתחלה סילבן שלום לא ידע איך להעביר את הכספים ליהודה ושומרון כי זה לא בתחום שלו, התחום שלו זה גליל ונגב ותיאום אזורי, תיאום אזורי זה התיאום עם הפלשתינאים ואז בפגישה שהייתי אצלו ביחד עם אלי,הסברנו לו שאנחנו נותנים שירותים לפלשתינאים". (פימ"ה 25)
"סילבן שלום יבקר אותנו ... אנחנו נעלה לו את הנושאים שלנו שקשורים גם לפלשתינאים כמו סיוע מימון במיחזור מי ביוב, הוא עזר לנו, נתן לנו מליון שקל ועל כך תודה" (פימ"ה 33)
"ביקור השר סילבן שלום אצלנו … השר הבטיח לנו ב- 2011 לתת לנו עוד כמליון שקלים כדי להעלות את השכר. זה יספק אותנו לשלב הראשוני. הוא נותן את זה על הסעיף הזה שאנחנו נותנים שירות גם לפלשתינאים. מאחר והוא שר לתאום אז לפי זה ... זאת היתה פריצת הדרך לכל ישובי יהודה ושומרון, מעלה אדומים היא שפרצה את הדרך לתקציבים של סילבן שלום לכל הישובים ביהודה ושומרון לרבות שישה מליון שקל שהוא נותן לכבאות ביו"ש" (פימ"ה 36)
"התקציב הוא לא מתקציב העירייה לשמחתנו, כל התקציב הוא תקציבי חוץ‬ ‫כי אנחנו לא היינו יכולים לעמוד בתקציב הזה. שני מליון שקל נתן השר סילבן שלום" (פימ"ה 37)
"‫גם כאן שני מליון שקל נתן השר סילבן, אנחנו באנו אליו ואמרנו לו, לשר סילבן שהוא ממונה על‬‫ תיאום איזורי, גם על הפלשתינאי ... לכן הוא‬‫ נתן לנו שני מליון שקלים" (פימ"ה 37)
אגב, כמה שחיפשתי בדו"ח חופש המידע של המשרד, לא מצאתי אפילו רמז למליוני השקלים האלה. זו ודאי טעות, כי לא יתכן שסכומים עצומים כאלה המהווים מעל 4% מתקציב המשרד הכולל הועברו לגורמים שאין להם דבר וחצי דבר עם אחריות משרדו של שלום ולא נרשמו בתקציב הפעילות של המשרד. הרי לא יעלה על הדעת כי השר העביר כספים לרשות הנשלטת על ידי יו"ר סיעת הליכוד בשלטון המקומי בניגוד למנדט שניתן לו בממשלה. 


3 תגובות:

אנונימי אמר/ה...

ממשלת ישראל צריכה לתרום כסף לצרפתים כדי שיבנו פארק תאום במאלי.

ליעד אמר/ה...

סילבן הוא גם השר לשיתוף פעולה אזורי - מה שכשריאל קורא "תיאום אזורי", בהערה שמעידה עד כמה אף אחד לא יודע מה זה מיניסטריון השטות הזה. הכספים, לפי הציטוטים שלך, מגיעים ככל הנראה משם, ולא מהמשרד לפיתוח הנגב, הגליל והקריירה של פוליטיקאים דועכים. המנדט של מיניסטריון השטות הוא לקדם פרויקטים עם מדינות האזור (כולל הפלסטינים) בתחומי תעשייה, הייטק, תיירות, חקלאות, איכות הסביבה (ותקצוב סמוי, כנראה). התקציב ב-2011 היה 50 מיליון שקל, מכאן שהסכומין שהעביר סילבן מהווים 12% מתקציב המשרד. אני מאחל לו, מקרב לב, לעמוד לדין על שוחד בחירות, להפסיד במשפט, ולקבל תא עם בני סלע והאחים קורידו.
מעבר לתיקון הזה, תחקיר מצוין, נעם. כל הכבוד.

אורי ארליך אמר/ה...

פוסט מעולה. אגב, מחר יחנכו שם את הקונסרבטוריון שנבנה במשך שנים. החנוכה הקודמת נדחתה בגלל "עמוד ענן". אז כל שרי הליכוד התכוונו להגיע לטקס כדי לעשות אצבע משולשת לאובמה לפני הבחירות. עכשיו כשהנשיא האמריקאי מגיע הם לפחות מוותרים על הפרובוקציה.