11 בינואר 2013

שקרים, שקרים ארורים, וNGO Monitor

העמותה הישראלית NGO Monitor (להלן: נגו"מ) פרסמה דו"ח המאשים את ארגוני זכויות אדם הישראלים והבינלאומיים בסילוף עובדות לצורך פגיעה בתדמיתה ההומנית של ישראל וחלק מהם אף בתמיכה אקטיבית בטרור. בדרך כלל אין טעם לקרוא את הדו"חות האלה מכיוון שהמגמתיות הבוטה בה הם נכתבים מאפילה על האפקטיביות שלהם מלכתחילה, ולא ברור למי הם מיועדים פרט להראות לתורמים הרבים והמגוונים של העמותה שהם עושים "משהו" ולא שורפים את המזומנים שלהם על בורקסים ושוקו. הפעם, החלטתי,אשים את שפיותי בכפי ואפתח את קובץ הפידיאף הצבעוני. זו היתה טעות.
לפני שאסקור את הדו"ח אקדים ואומר שכן יש פעולות של דה-לגיטימציה שנעשות נגד ישראל, חלקן באופן מוגזם ומיותר, כמו שיש פעולות תעמולה ישראליות (תחת אחד מכובעיה הרבים של ה"הסברה") שהן מגוחכות ומיותרות באותה מידה. הבחירה של נגו"מ לערבב בין ארגונים בינלאומיים לארגונים ישראלים, ואז לתקוף רק ארגוני שמאל - היא שהופכת את כל הביקורת שלו למוטה וחסרת משמעות כעבודה של "מכון מחקר אובייקטיבי" כמו שהוא מנסה להציג את עצמו, ובתואנה הזו גם מקבל מימון.
ובכן, הדו"ח מציג בהבלטה כמה ציטוטים שהאדם הסביר המעיין במחקר אודות פעילות של ארגונים חוץ ממשלתיים ישראליים מצפה שיאמרו על ידי פעילים של אותם ארגונים. למשל הציטוט "חרמות, משיכת השקעות, וסנקציות (BDS) משמעותם הסוף של המדינה היהודית … אין משמעות לסיום הכיבוש אם הוא לא מביא להפלתה של המדינה היהודית". אכן, ציטוט משמעותי אם הוא נאמר על ידי ישראלי, אבל עיון קצר במקור מראה שהוא למעשה מובא מפי אחמד מור, פלסטיני-אמריקאי יליד עזה. אם כן, מישהו - שאינו קשור לנושא - אמר משהו בגנות ישראל. הייתי מביא את ההגדרה של דמגוגיה מהמילון, אבל זה יהיה מביך גם בשבילי וגם בשבילם.
נמשיך. המחקר מביא רשימה של ארגונים ישראלים שקיבלו תמיכה מקרנות של ממשלת אירלנד: ראשון ברשימה - אל חאק, אולי ארגון זכויות האדם הוותיק בפלסטין. "מנהל הארגון" מסביר נגו"מ, "חשוד בהשתייכות לארגון טרור". המציאות, מסתבר, מורכבת יותר. בגלל "מידע חסוי" מונעת ישראל שוב ושוב את יציאתו של שעוואן ג'בארין לחו"ל, ובתשובה לאחת משלוש העתירות שהוגשו בשמו לבג"צ נחשף כי הוא חשוד בהשתייכות לחזית העממית לשחרור פלסטין, מפלגה החברה בפרלמנט הפלסטיני שקיבלה עשרות אלפי קולות בבחירות האחרונות, ולמרות שמקום המצאו ידוע לכל המעורבים הוא לא הוזמן לחקירה אפילו פעם אחת. אבל בואו לא נבלבל את נגו"מ עם עובדות, בכל זאת, מדובר בפלסטיני.
הארגון הבא ברשימה הוא גישה, ארגון זכויות אדם ישראלי שפועל למען חופש התנועה של הפלסטינים בדגש על רצועת עזה. הבעיה של נגו"מ עם גישה היא ש"הוא טען באופן שקרי שעזה כבושה גם לאחר הנסיגה הישראלית, מעורב בקמפיינים בינלאומיים, ומשמיט את הקשר הטרור הפלסטיני". אלא מאי, מדובר בשקר מצד נגו"מ: גישה טוענת באופן שלא משתמע לשני פנים שמצב הכיבוש השתנה, וכי הוא נע על הציר שבין "כיבוש" ל"אין כיבוש". הטענה כי גישה משמיטים את הקשר הטרור הפלסטיני היא גם שקר גס ומכוער, שהרי אפילו לעצלנים שבעצלנים שלא קראו נייר עמדה אחד של ארגון זכויות האדם יש אפשרות לראות בדף השאלות הנפוצות באתר האינטרנט של גישה כי "ירי רקטות באופן בלתי מובחן או באופן מכוון לעבר ריכוזי אוכלוסייה בדרום ישראל, המהווה גם פשע מלחמה". עוד על גישה ומלחמתה בשקרים של נגו"מ אפשר למצוא כאן.
"יש דין", ארגון משפטי למען זכויות אדם בשטחים הכבושים, מפריע לנגו"מ מכיוון שהוא "פועל בתחום המשפטי" וגם "מנסה להציג את מערכת המשפט הישראלית ככושלת". רגע, ארגון משפטי הפועל בתחום המשפטי? שמישהו יעצור אותם! וארגון משפטי שמעז להצביע על כשלים במערכת המשפט? זה אסור שיהיה. בהתאם, גם "שוברים שתיקה" מתוייג כארגון ש"מאשים את קציני וחיילי צה"ל בפשעי מלחמה". למי שלא מכיר, שוברים שתיקה הוא ארגון שאוסף עדויות של חיילים ששרתו בצבא הישראלי בשטחים הכבושים ומספרים על חוויותיהם שם. אם מדובר בפשעי מלחמה - אליבא דנגו"מ - אסור לדבר על זה, ומי שעושה את זה - הוא שונא ישראל. מצויינים גם הארגונים War on Want שפועל נגד חומת ההפרדה, המרכז הפלסטיני לזכויות אדם, והוועד הישראלי נגד הריסת בתים, אבל אתם מבינים את הרעיון.
הדו"ח ממשיך ומספר על מבצע עמוד ענן, ומביא ציטוט של הוועד הישראלי נגד הריסת בתים: "...ישראל החזיקה את הפלסטינים תחת כיבוש אלים ב-45 השנים האחרונות, כולל את תושבי עזה, שבאופן שיטתי רוששו, נכלאו, נחסמו, גורשו מאדמותיהם החקלאיות, חוסלו מהאוויר ונהרגו ביבשה - אוכלוסיה שלמה שמדינה חזקה מטילה עליה טרור באמצעות כלי הנשק הצבאיים המתקדמים ביותר". בסיום הציטוט מבאר נגו"מ כי זוהי עמותה הרשומה בישראל. קראתי את הציטוט הזה שוב ושוב, ולא ראיתי דבר אחד שאינו נכון: היה כיבוש 45 שנים? כן. הוא כלל את תושבי עזה? כן. התושבים רוששו על ידי ישראל? כן. נכלאו? נחסמו? גורשו מאדמותיהם החקלאיות? כן. הם חוסלו מהאוויר ונהרגו ביבשה? כן. אם כך, מדוע הובא דווקא הציטוט הזה? כי על פשעי הלאום לא מדברים, וזהו.
החלק הבא בדו"ח הוא השוואה בין פעילות אוקספם, קונפדרציה בינלאומית של ארגוני זכויות אדם, במבצע עופרת יצוקה לפעילותו בנוגע לטבח שמבצע אסד בסוריה כאילו פשע אחד מצדיק פשע אחר. הטענה של נגו"מ היא שמגנים יותר רצח של ילדים וחפים מפשע המבוצע על ידי ישראל מאשר רצח ילדים וחפים מפשע המבוצע על ידי אסד. הטענה המובלעת היא: תנו לנו להרוג בשקט, בדיקטטורות אחרות המצב גרוע יותר. בנוסף, אוקספם הוא לא ארגון חוץ ממשלתי ישראלי, לכן ההכללה שלו בדו"ח אחד יחד עם יש דין, שוברים שתיקה, וגישה - היא שוב דמגוגיה זולה. כך גם החלק הבא בדו"ח, המספר על תנועת הסולידריות הבינלאומית (ISM) מנסה לקשור בין ארגוני זכויות האדם הישראלים לארגונים זרים שאין להם ולא כלום עם מושאי המחקר של נגו"מ. הסיבה היחידה להכליל אותם תחת אותו "מחקר" הוא יצירת קשר מזויף בין פעילויות חוקיות ולגיטימיות של ארגונים ישראלים לבין פעולות שנויות במחלוקת של ארגונים זרים. הדבר מודגש ביתר שאת עם הציטוט המודגש הבא: "ב2003 תקפו טרוריסטים מבריטניה את המייקס פלייס בתל אביב ורצחו שלושה אנשים. דו"ח ישראלי רשמי הראה כיצד … חברים בISM לוקחים חלק פעיל בפעולות אלימות ולא חוקיות נגד חיילי צה"ל, לעיתים, פעילותם … נעשית בחסות ארגוני טרור פלסטינים".  למרבה הצער הם לא מספקים תימוכין לגבי אותו "דו"ח ישראלי רשמי" ומידת המהימנות שלו, ולמרות זאת כורכים את ארגוני זכויות האדם הישראלים עם פעולות טרור שאין להם לא יד ולא רגל בהם.
החלק האחרון מראה את "הצלחות" נגו"מ, שבפועל מחלישות את חוסן הדמוקרטיה הישראלית ע"י הפחתת המימון לאלה ששומרים עליה מחוץ למערכת הרשמית. בין הפעולות עליהן לוקח נגו"מ קרדיט: הפחתת המימון מממשלות קנדה, בריטניה, הולנד, גרמניה, שוויץ, ומקרן פורד האמריקאית.


***


התמונה לא תהיה שלמה בלי לדבר קצת על העמותה עצמה. העמותה לאחריות ארגונים לא ממשלתיים  (ע"ר 58046550) הוקמה על פי רשם העמותות ב2007, אך על פי פרסום רשמי של העמותה עצמה היא הוקמה כבר ב2002. בדו"חות השנתיים שלה, מציינת העמותה את המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, את המכון לאסטרטגיה ציונית, וחברה בע"מ בשם "ג'י אנד וי אנטרפרייז אורגינל בע"מ" כתאגידים קשורים. מייסדי העמותה הם גרשון (ג'רלד) שטיינברג, המעיד על עצמו שהוא "יועץ לממשלת ישראל", ויואל גולובנסקי, נשיא ה"מכון לאסטרטגיה ציונית". למרות ההצהרה של חבר ועד העמותה בוועדת החוקה של הכנסת ב1 בפברואר 2011 ש"מבחינת תורמים. אנחנו לא מקבלים תרומה מאף מדינה, לא מדינת ישראל ולא אף מדינה זרה. התורמים שלנו הם כולם אנשים פרטיים זרים … כל התורמים שלנו הם יהודים מישראל ומארצות הברית", הדו"חות עצמם של העמותה מציינים את הסוכנות היהודית כגוף שהעביר להם כספים, כמו גם קרנות ציבוריות אמריקאיות דוגמת קרן קורת דרך ארגון "החברים האמריקאים" של העמותה (REPORT). תחקיר מעמיק בנושא אפשר למצוא אצל אורי בלאו, אציין רק שמפת התרומות של פקעת הארגונים האלה סבוכה ומסואבת, וארגון "הפועל לשקיפות" כדאי שלא יתחמק בתירוצים של "אני לא זוכר מה מקור הכסף" כפי שענה ראש הארגון לשאלתו של בלאו, כי זה נלעג כמעט כמו הדו"חות שהוא מנפיק, ואמין בדיוק כמוהם.
באופן אירוני משהו, מייסד העמותה, ג'רלד שטיינברג, מצוטט באחד ממסמכי הממשל האמריקאי שנחשפו על ידי ויקיליקס כאומר שהוא לא רוצה שהחקיקה נגד ארגוני זכויות האדם שהובלה על ידי ארגונו והארגונים הקשורים אליו יאכילו את רטוריקת הדה-לגיטימציה של ישראל, אבל זה מחיר קטן לשלם כדי להחליש את ארגוני זכויות האדם ששולטים כרגע בשיח למטרות פוליטיות.
ועכשיו תגידו לי אתם: מי באמת פועל נגד ישראל?תגובה 1:

אנונימי אמר/ה...

משערת שהכוונה ב"דוח ישראלי רשמי" על הISM היא לדו"ח הזה: http://www.terrorism-info.org.il/data/pdf/PDF_10_278_1.pdf

הוא דו"ח...בעייתי, בלשון המעטה (כמה מהבעיות בדו"ח הזה הזכרתי בקצרה בהקשר אחר - http://interspem.wordpress.com/2012/08/28/%D7%9B%D7%9E%D7%94-%D7%94%D7%A2%D7%A8%D7%95%D7%AA-%D7%9C%D7%A2%D7%A0%D7%99%D7%99%D7%9F-%D7%A8%D7%99%D7%99%D7%A6%D7%9C-%D7%A7%D7%95%D7%A8%D7%99/ )