5 בינואר 2013

המפלגה הטובה ביותר


״ארץ חדשה״ היא המפלגה הטובה ביותר. לא במובן שהם טובים יותר מכל שאר המפלגות, אלא שהם פועלים לפי עקרונות היסוד של ״המפלגה הטובה ביותר״ (Besti flokkurinn) האיסלנדית המקורית, מינוס הסאטירה. לכאורה מדובר במפלגת חלומות - הפרדת דת ממדינה, קיצוץ משמעותי בתקציב מערכת הבטחון, פינוי התנחלויות, בניית מערכת תחבורה ציבורית שעובדת, מלחמה בריכוזיות, ועוד ועוד דברים טובים ונכונים, אולי קצת נכונים מדי.

המפלגה הטובה ביותר
״המפלגה הטובה ביותר״ (להלן: הט"ב) האיסלנדית הוקמה על ידי הקומיקאי יון גנאר כמחאה על הפוליטיקה הישנה והמסואבת. הוא הקצין את ההתנהלות הפוליטית לכדי גרוטסקה, מקצין כל סעיף ממצעי שאר המפלגות כך שיהיה "הכי טוב" במצע שלו. למשל, כשמפלגה אחת הציעה הנחה בתחבורה הציבורית לקבוצות מוחלשות, הכריזה הט"ב על נסיעה חינם באוטובוסים לנכים ולסטודנטים, ועל מכוניות חינם לאנשים שגרים בפריפריה. הם ממילא לא התכוונו לקיים, אז למה לא להבטיח? מלחמה בשחיתות על ידי השתתפות גלויה בה, כי רק ככה אפשר לחשוף אותה, מגבות חינם בכל בריכות השחייה הציבוריות, ועוד ועוד הבטחות. כמובן שכל אלה נעשו באירוניה הראויה, ובבחירות 2010 זכתה המפלגה בשישה מתוך חמישה עשר המושבים במועצת עיריית רייקיאוויק.
להבדיל, ״ארץ חדשה״ לוקחים את עצמם הרבה יותר ברצינות. המצע שלהם מורכב מ-17 סעיפים בתחומים שונים ובהם הבטחות טובות יותר ממה שמציעות המפלגות האחרות, כמו למשל קצבה חודשית לאמנים, רכבת מהירה שתגיע מבאר שבע למרכז עזריאלי בתל אביב תוך עשרים דקות ומירוחם תוך שעה, הארכת חופשת הלידה לחצי שנה, והבטחות נוספות שכאילו נלקחו מהמצע האיסלנדי. אל תבינו אותי לא נכון - אלה הבטחות טובות ונכונות, אבל כמו שאמר גנאר "אנחנו יכולים לומר מה שאנחנו רוצים, זה לא באמת משנה".

פניתי ל״ארץ חדשה״ עם ארבע שאלות, כדי להבהיר בעיקר לעצמי אם היא אלטרנטיבה ראויה להצבעה למפלגות השמאל, והתשובה היא כנראה - כן, עם ההסתייגות של איך אתם מגדירים שמאל.
לשאלתי על עמדותיהם המדיניות שאינן קשורות לאג'נדה המרכזית של הון-שלטון ענתה מרב דוד, מספר שתיים ברשימה, ש״ארץ חדשה״ אומרת במפורש שיש להגיע להסדר עם הפלסטינים הכולל פינוי התנחלויות ופשרות בירושלים, ואם הסכם כזה לא נמצא בהישג יד - על ישראל לפנות חלק מההתנחלויות ולקבוע את גבולותיה בעצמה. עד כמה זה שמאל? מצע המפלגה מצהיר שאם לא יושג הסכם, "גושי ההתנחלויות" יסופחו לישראל. ההצהרה שיש לעשות "הכל - שיהיה ברור שזה הכל - כדי להשיג הסדר מדיני עם כל שכנותיה ובראשם העם הפלסטיני" היא הצהרה טובה ונכונה ברוח המפלגה הטובה ביותר: מה זה הכל? פינוי של צפת? לא. אז מה כן? לא משנה, העיקר שהצהרנו.

גם בקשר לפליטים ענתה דוד לעניין: "מי שנמצא כאן צריך לקבל את האפשרות לעבוד ולקבל שירותים ולחיות בכבוד" עם ההסתייגות הנכונה שלא טוב שיש ריכוז פליטים גדול כל כך בדרום תל אביב, וכי אסור להתעלם גם מהמצוקות של תושבי שכונות הדרום. דוד קוראת לדיון במעמד הפליט של המבקשים, ועל אף שארץ חדשה תומכת בהגדרה של ישראל כמדינה יהודית (עוד על כך בהמשך) ודמוקרטית, יש לבחון את אפשרות ההתאזרחות של אלה שהגיעו לכאן מאפריקה.

מפת מילים של מצע "ארץ חדשה"

הבעיה שלי כאיש שמאל מתחילה בתשובה לשאלה על הקשר בין ״ארץ חדשה״ לגלגול הקודם של מייסדה, השמאל הלאומי: "אנחנו נגד מדינת כל אזרחיה" כותבת דוד. "צריך לחתור לחלוקת הארץ לשתי מדינות לשני עמים". דיסוננס צורם בין ההצהרה הזו לבין החלק במצע המפלגה הקורא לשוויון זכויות מלא: ״אין 'ערבי ישראלי' יש 'ישראלי'״ נכתב שם. "השפה הערבית תילמד מכיתה א׳ לצד השפה העברית. לצד ביאליק ודוסטוייבסקי ילמדו גם חביבי ומחפוז. חג הקורבן יהיה יום חופש לאומי״. לשאלתי על הדיסוננס הזה הבהיר אלדד יניב: "אין דיסוננס וממילא הוא אינו צורם. החלטת האו"ם על הקמת שתי מדינות לאום 181, היא הבסיס למגילת העצמאות. מדינת לאום לעם היהודי עם שוויון מוחלט, פרטי וקולקטיבי למיעוט הערבי הגדול החי כאן, שברובו היה כאן לפנינו, ומדינת לאום לעם הפלסטיני. מי שמאמין במדינת כל אזרחיה בעצם תומך בבנט". מהסיבות שאפרט בהמשך לא אתעמת כאן עם ההצהרה הזו.

השאלה האחרונה שלי היתה פשוטה: בתור מצביע שמאל, איך אוכל להבטיח שקול ל״ארץ חדשה״ לא ילך לתמיכה בכיבוש או לתמיכה בהתנחלויות? ותשובתה של דוד היתה בהתאם: במהלך מבצע ״עמוד ענן״ התייחסה ״ארץ חדשה״ לתקיפה כמהלך פוליטי ותו לא גם כשהתותחים רעמו. וזה נכון - הקול של ״ארץ חדשה״ נשמע יחד עם מרצ וחד"ש נגד האלימות המיותרת בעזה. האם יעשו זאת גם בסיבוב הבא? "אנחנו נמשיך להיות כאלה כי זו המהות של ׳ארץ חדשה׳", סיכמה דוד.

***

הסיבה שבגינה איני רואה צורך להתעמת עם ההצהרות האלה היא כי למרות שלא אתן לה את קולי, באופן כללי אני בעד ״ארץ חדשה״, ולו בגלל העניין שהיא מכניסה למערכת הבחירות וההבטחה שלה להילחם בשחיתות הפוליטית והכלכלית במדינה. השאלה אם היא מפלגת שמאל היא פחות רלוונטית, כי היא לא, וזה בסדר: זו מפלגה לאומית הדוגלת בשימור הצביון היהודי של המדינה. השמאלן המתלבט אם לתת למפלגה את קולו ב-23 בינואר צריך להחליט אם הוא מאמין שבשעת מבחן תעמוד הרשימה בהצהרות השוויון שלה, או שמדובר בעוד אחת מהבטחות בסגנון ״המפלגה הטובה ביותר״, הטוענת ש"כולנו מגן דוד, כולנו טלאי צהוב. כולנו דור שני או שלישי לשואה".
2 comments:

אנונימי אמר/ה...

האם מפלגה שכוללת במצע (הרדוד) שלה את הציטוטים הבאים, יכולה להיחשב מפגלת שמאל?

1. "עברייני אלימות, גם בכבישים, ייעצרו מיד עד תום ההליכים. יקבעו עונשי מינימום למורשעי עבירות אלימות. אדם שהורשע בשלישית בעבירת אלימות, גם בכביש, יישפט למאסר ארוך."
2. "כולנו הקמנו את המדינה. כל גיור יוכר כגיור הולם, ובלבד שאותו אדם יישבע אמונים ליהדות ולמדינת היהודים."*

*לגבי הציטוט השני - היה קיים באתר המפלגה תחת #דת עד לפני כמה ימים, והוסר. עדיין ניתן למצוא אותו כאן http://tinyurl.com/asxgpnd (מאת: רני בלייר, אלדד יניב ואבישי מתיה)

בקיצור, מפלגה פופוליסטית ושטחית שדוגלת בחקיקה וענישה מוגזמת.

עודד אמר/ה...

מצע הוא דבר חשוב, אבל הוא בסופו של דבר מלים שאין להן בהווה כיסוי, כפי שנאמר היטב בבלוג. וכאן אנחנו מגיעים לאנשים ובמקרה הזה לאיש שעומד מאחרי המלים, והוא בלתי אמין בעיני לאור עברו ודרך התנערותו ממנו, כלומר הוא כבר הוכיח שלמלים שלו אין כיסוי. יש לנו, אנשי השמאל, התלבטות קשה היום בין דעם לחד"ש. האם יש למישהו מידע על הסיכויים של דעם לעבור את אחוז החסימה?