19 בינואר 2013

התשמע קולי

כבר תקופה ארוכה שאני מתלבט לאיזו מפלגה להצביע. זה אמנם קול אחד מתוך 5,656,705 קולות פוטנציאלים אחרים, אבל הוא שלי, ואם כבר להשתתף בחגיגת הדמוקרטיה, עדיף לעשות את זה ברצינות. עמדו בפני ארבע אפשרויות: לחזור על ההצבעה מהבחירות האחרונות לחד"ש, לתת את הקול למרצ כפי שעשיתי בעבר, אפילו השתעשעתי ברעיון להצביע לארץ חדשה, או להביע תמיכה בדעם. בחרתי באחרונה.
אני מודע לכך שיש בינכם שיגידו שאני זורק את הקול שלי לפח, שהצבעה למפלגה שלא עוברת את אחוז החסימה היא כמו הצבעה לליברמן, ושבגללי ובגלל אנשים כמוני גזעון סער יהיה שר החוץ. לכם אומר ללכת ולקרוא את הפוסט המצוין של יוסי לוי על המשמעות הסטטיסטית של קול אחד, ולנסות לראות לרגע מעבר לביטוי הפוליטי-תועלתני של ההצבעה, ואל המשמעות החברתית-סולידרית שלה. חשוב לי להדגיש שזו לא הצבעת מחאה נגד המפלגות הקיימות, וכי הצבעה למרצ או חד"ש גם היא הצבעה טובה ונכונה, אבל לי היא מתאימה פחות.
דעם הוקמה לפני כ-18 שנה ומאז היא עובדת עם הציבורים המקופחים והמדוכאים ביותר. היא לא תנועה זמנית אופורטוניסטית שתעלם אם לא תעבור את אחוז החסימה, אלא היא כבר הוכיחה שהיא תמשיך להילחם את מלחמתם של חסרי הקול. הבחירות האלה תהינה הפעם השישית בה היא רצה לכנסת, ולמרות חמישה כשלונות קודמים היא ממשיכה ותמשיך לעשות את זה עד שתצליח. כפי שכבר כתבתי כאן, הבעיה הגדולה ביותר של המפלגה לטעמי היא שנראה שריצה לכנסת חשובה לה הרבה פחות מעוד אלף עובדות חקלאות ערביות שיקבלו הסכם העסקה הוגן, ועוד עשרים ושמונה אלף נהגי משאיות שיקבלו שכר על פי החוק. היא לא מתעסקת עם קבלני קולות ובהצבעת חמולות כמו שעושות שאר המפלגות, אבל זה גם קיסמה: הלהט הוא אמיתי. העבודה היא אמיתית. דעם מצליחה לראות מעבר ללאום ישירות לבעיה המעמדית המשותפת לתושבי שדרות, אום אל פאחם, ירוחם, ונצרת. היא מדברת בלי ציניות, דבר נדיר בפוליטיקה הישראלית, על הדברים שבאמת חשובים: הזכות לחיות בכבוד, הזכות לא לסבול מאפלייה בגלל המגדר או הלאום, הצורך להלחם ביחד - ערבים ויהודים, נשים וגברים - על הדברים שחשובים לכולנו ואפילו מעבר לגבולות המדינה שלנו, כי אותן בעיות מעסיקות גם את תושבי עמאן, קהיר, וביירות.
ההצבעה שלי לדעם היא יותר מהכל הצבעה סולידרית כדי שבבחירות הבאות הטיעון השחוק של אחוז החסימה יראה כמחסום פחות בלתי עביר, ואולי אם כולם יפסיקו לדבר עליו ובמקום זה פשוט להצביע למי שבו הם מאמינים - הוא כבר לא יהיה רלוונטי. ההצבעה שלי לדעם היא הצבעה אמיתית, לא מתפשרת על הרע במיעוטו אלא הצבעה לטוב. אין לי אשליות שזו מפלגה מושלמת מול שאר הסחי של הפוליטיקה הישראלית, באמת שלא. אבל את הקול שלי אתן לאסמא אגברייה זחאלקה, לניר נאדר, לדני בן שמחון, ולוופא טיארה, כדי לומר תודה. תודה על העבודה הקשה וכפויית התודה שבחרתם לכם, תודה על הלהט לתת צדק לאלה החסרים אותו יותר מהכל, תודה על הכח שאתם נותנים לבני האדם המוחלשים ביותר בחברה, ובעיקר - תודה על התקווה. את הקול שלי אתן הפעם לדעם, בידיעה שגם אם לא יכנסו לכנסת, הקול שלי הלך לאלה הראויים לו ביותר.
26 תגובות:

מני ל אמר/ה...

למרות הפוסט האחרון שלך, לא שקלת בכלל את בל"ד?

נעם אמר/ה...

אתה צודק, גם בל״ד היו שם. הם בהחלט אלטרנטיבה ראויה.

מני ל אמר/ה...

או קיי. אז למה לא מרצ? ולמה לא בל"ד? במה אסמא אגבריה תהיה טובה יותר מתמר זנדברג או נבילה אספניולי? למה לקחת את הסיכון?

נעם אמר/ה...

זו נקודה טובה, והתשובה שלי נמצאת בפוסט הזה ובפוסט הקודם על דעם. בקצרה - ואני לא רוצה להכפיש אף אחד כי אני חושב שגם תמר זנדברג וגם נבילה אספניולי הן אופציות מצויינות שאני משוכנע שיעשו עבודה נהדרת כחברות כנסת - דעם נותנת אלטרנטיבה טובה יותר לדעתי. הן בסירוב לשחק במשחק החמולות, הן בסירוב להתכופף בפני הפטריארכליות של החברה הערבית (וגם היהודית), והן בגישה שהלאום הוא לא מרכז הקיום, אלא בני האדם.
שוב, גם מרצ וגם חד"ש הן בחירות מצוינות, אבל הבחירה שלי היא דעם.

drevney אמר/ה...

אבל למה הם לא יכלו 'לשנות מבפנים?' בחד"ש?
אתה לא רואה כאן דוגמא למחלת השמאל הישנה והידועה של פיצול לשברי מפלגות הנאבקות על פרטי הפרטים של האידיאולוגיות, במקום לשתף פעולה כנגד יריב אמיתי ומסוכן?
או במילים אחרות האם הם לא ה Judeas people's front של מונטי פייטון?

טלי אמר/ה...

הי drevney, למען האמת, בגלל שאתה שואל, רובם של מקימי דעם היו בתוך חד"ש, אך היו להם חילוקי דעות שהם הגיעו למסקנה שהם יותר מדי גדולים בשביל להמשיך להיות חלק מחד"ש.
אם זה בגלל שחד"ש היו בקואליציה בהסתדרות, שתומכת בעיקר בעובדים החזקים ומקדמת עבודה דרך חברות כוח אדם והפרטות. מאז חד"ש יצאו מהקואליציה, והם חברים בהסתדרות מהאופוזיציה.
חברי דעם החליטו להקים ארגון אלטרנטיבי להסתדרות לאיגוד עובדים, וקראו לו מען, דרכו מאגדים עובדים ערבים ויהודים ונלחמים על הזכויות שלהם, גם דרך ייצוג בבית משפט או בביטוח לאומי וכיוצא בזה מעבר להתאגדות.

מעבר לזה, חד"ש תמכו בהסכם אולסו, ודעם התנגדו לו מיומו הראשון, בטענה שאוסלו ינציח התנחלויות ויחזק אותם, וזאת בגלל ששטחי הבנייה נשארים בשליטת ישראל והוגדרו כשטחי C, עלהם ישראל מרחיבה את ההתנחלויות, וגם בגלל הסכמי פריז בתחום הכלכלה, שמשאירים את השליטה בכלכלה הפלסטינית בידי ישראל ולא מאפשרים לרשות הפלסטינית לפתח את הכלכלה ולהתקדם לעבר מדינה שיכולה לקדם את עצמה.
למעשה נוצר מצב שהרשות היא מושחתת ומתקיימת מתרומות מאירופה, ומתפקדת כ"קבלן משנה של הכיבוש", כלומר מאפשרת לישראל להמשיך להחזיק בהתנחלויות.

בנוסף, דעם מדברים בשפה אחידה בערבית ובעברית, עם אותם מסרים, וזאת לעומת חד"ש שאולי המסרים הרשמיים הם אחידים, אך בכנסים, הרצאות, ובעיתונות המסרים פעמים רבות הם שונים -
בעברית יש המון דיבור על איכות הסביבה והקהילה הגאה זכויות בעלי חיים וכו' ובערבית כל זה אינו קיים, יש כנסים שבהם חברי כנסת ערביים של חד"ש השתתפו שתמכו באסד ובצבאו, שכרגע טובח בעם הסורי, והדיבור באופן כללי הרבה יותר לאומני.
וזאת בתשובה לשאלתך למה דעם מעדיפים לפעול מחוץ לחד"ש - אלו הבדלים גדולים מדי בנינו

נעם אמר/ה...

גם זו שאלה טובה, אבל אני כן רואה הבדלים משמעותיים יותר מאשר פרטי פרטים של אידיאולוגיות. כן, יכול להיות שדעם היתה יכולה למצוא בית תחת המטריה של חד"ש, ושוב - אני חושב שחד"ש היא מפלגה מצויינת ואף הצבעתי לה בעבר - אבל לדעתי ה*גישה* של דעם לשאלות החשובות באמת שונה במהותה. אם חד"ש עושה עבודה מצויינת בשימור הקיים, דעם מנסה להציג אלנטרנטיבה לעתיד טוב יותר המבוסס על חזון חוצה לאומים ומעמדות.

רועי רוטמן אמר/ה...

העניין הוא שמכיוון שכניסה לכנסת זה עניין משני מבחינת דעם, כפי שציינת בצדק בפוסט הזה, הרי שאת התמיכה בדעם אפשר לעשות בדרכים אחרות, שאינן הצבעה. להצביע לחד"ש ולתרום לדעם, למשל, זה יותר טוב מאשר להצביע לדעם ולתרום לחד"ש. הצבעה לדעם כדי להביע סולידריות עם פועלה היא, אולי, הדרך הכי פחות יעילה להביע סולידריות עם המפלגה הספציפית הזו.

נעם אמר/ה...

הכניסה לכנסת היא מטרה חשובה מספיק כדי שארצה לתמוך בה. אם הקול שלי הפעם יעזור למסמס את הטיעון של אחוז החסימה בבחירות הבאות, כבר עשיתי טוב.

רועי רוטמן אמר/ה...

לא הבנתי איך הקול שלך יעזור בזה. דעם צריכה לקבל יותר מפי 25 ממספר הקולות שהיא קיבלה בבחירות הקודמות כדי להיכנס לכנסת (בהנחה שאחוז החסימה לא יהיה גבוה מה-67,000 שהוא היה לפני 4 שנים). זה *לא* יקרה. אם היא תעלה מ-2,645 הקולות שהיא קיבלה ב-2009 לסביבות ה-10,000 זה יהיה יפה (ומפתיע).

נעם אמר/ה...

קודם כל מזל טוב על מכונת הזמן והרשיון לראיית עתיד, אודה לך אם תוכל לשלוח לי את מספרי הלוטו של השבוע הקרוב. מכונת הזמן שלי מצביעה על כ30,000 קולות הפעם. וברצינות, אני באמת מאמין שהפוטנציאל של המפלגה הזו הוא גדול הרבה יותר, ואשמח להיות חלק מזה.

יוסי רוזנמן אמר/ה...

כל מילה
(וכרגע חזרתי מחלוקת פליירים ותליית שלטים של דעם)

עדו אמר/ה...

אם היה לגוש השמאל איזה חמש מנדטים בעודף הייתי אומר 'לך על זה' , במצב הנוכחי כשיש תקווה קלושה למהפך כלשהו אולי אולי אם ממש נתאמץ, פשוט לא נראה לי הגיוני לבזבז קולות על מה שהאמריקאים קוראים 'פיצול שיערות'. גם אנשי מפלגת 'אור' מסבירים לי שההפרדה של הדת מהמדינה בנוסח שמציעה מר"צ איננה מספיק טובה. כאילו מר"צ כבר יושבת בקואליציה ומקימה רבנות רפורמית שאפשר לעקם על זה את האף.
לא, לא השתכנעתי

אנונימי אמר/ה...

תודה על הפוסט המרגש. כמוני כמוך, ואנחנו בחברה טובה שהולכת וגדלה מיום ליום. קראתי גם את התגובות שלך למטה, מאוד מזדהה. בסוף אנחנו נצליח, הלוואי שכבר הפעם. יש בדעם סולידריות בין אנשים, יהודים וערבים כמו שלא חוויתי מזמן. הציבור הישראלי בחסימה קשה, אבל בסוף זה ייפתח.

אורי ארליך אמר/ה...

לא מצליח להבין את האסטניסטיות הזו של השמאל הישראלי, שבוחר להגדיל את המשקל הסגולי של מפלגות הימין (שבבחירות האלה כולן ימין קיצוני).
תרגיש טוב עם עצמך גם כשתדע שהקול שלך שנזרק לפח יסייע לברוך מרזל להיכנס לכנסת?

אנונימי אמר/ה...

בנוסף למה שנעם אמר כאן, שדעם היא אלטרנטיבה שונה מאוד מחד"ש, הרי שראינו כבר ששינוי מבפנים לא בדיוק אפשרי בחד"ש. זה לא עבד לתראבוט. זה לא עבד בעניין שיריון מקום לנשים. ואלה ניסיונות שנמשכים על פני שנים ארוכות וכושלים פעם אחר פעם.
אני לא מכירה מספיק מקרוב את חד"ש. מי שמכיר קצת יותר מייחס את זה למנגנון המסואב, שהוא אחד מהדברים שדעם יוצאת נגדם.
ועוד דבר שחשוב להזכיר בהקשר הזה היא העובדה שאיחוד כזה לא בהכרח היה מביא לחד"ש עוד קולות. דעם זוכה לתמיכה רחבה גם בקרב יהודים וערבים רבים שלא התכוונו להצביע יותר עקב איבוד אמון בשיטה ובמפלגות שהן חלק מהשיטה ומשמרות אותה. זה משום שהיא פועלת בקרב אוכלוסיות שהשמאל הפסיק מזמן לפנות אליהן (אם אי פעם עשה את זה).

אנונימי אמר/ה...

רועי - מבחינתי הבחירה בדעם היא בחירה אסטרטגית. ממה שאני רואה בשטח (וזה לא משהו שסקרים יכולים לחזות), דעם הולכת להפתיע. יתכן שתעבור את אחוז החסימה. אבל גם אם רק תתקרב אליו, הרי שמבחינתי זה צעד ראשון ומשמעותי בדרך לשינוי, משום שבחשיבה לטווח ארוך - בבחירות הבאות הטיעון הזה כבר לא יהיה רלוונטי. מכיוון שזה כיום הטיעון היחיד שאני שומעת נגד דעם, הרי שחיזוק היום של דעם הוא השקעה בטוחה ומשמעותית.

אנונימי אמר/ה...

עדו - דעם לא לוקחת קולות לשמאל, ובכלל יש משהו אנטי דמוקרטי בטיעון הזה.
דעם פונה לאוכלוסיות שהשמאל כלל לא מגיע אליהן, שחלקן הגדול כלל לא התכוון להצביע. אם לא תהיה דעם זה לא יגדיל את גוש השמאל, ובטווח הארוך יותר זה יחליש את השמאל בישראל בכלל, משום שאז לא תהיה בשמאל אלטרנטיבה שמדברת למכנה משותף רחב של עובדות ועובדים, שיכולה לצרף לשמאל קהלים חדשים שלא מצאו בו תשובות עד עכשיו.

אבי ברלשטין אמר/ה...

"דעם מצליחה לראות מעבר ללאום ישירות לבעיה המעמדית המשותפת לתושבי שדרות, אום אל פאחם, ירוחם, ונצרת..." כל הכבוד אכן ראוי להערכה. ובכן הטיעון שלך הוא זה- אתה מניח שדעם לא תעבור את אחוז החסימה אך תצביע לה כיוון שאנשיה מיטיבים עם החברה בישראל. ובכן המשמעות של הצבעה של איש שמאל לדעם (שמחובר למציאות ויודע שדעם לא תעבור את אחוז החסימה) היא אובדן של קול למפלגות שמאל (מר"צ, חד"ש) שכן תעבורנה את אחוז החסימה, המשמעות של אובדן קול זה היא חיזוק של גוש הימין. הימין הפאשיסטי פוגע בחברה בישראל (או יותר נכון הורס אותה). שוב- אתה תחזק את הימין שהורס את החברה בישראל בכך שתצביע למפלגה שלא עוברת את אחוז החסימה כיוון שאנשיה מיטיבים עם החברה בישראל (ולמעשה מתקנות את העוולות שגורם הימין הפאשיסטי אותו חיזקת). אכן טיעונים מבוססים היטב, עלה והצלח.

אנונימי אמר/ה...

גם אני בוחרת דעם ואני מאמינה שהם גם יעברו הפעם את אחוז החסימה.

אנונימי אמר/ה...

במקרה גם אני כתבתי היום פוסט שעוסק בדיוק באותה אסטרטגית הצבעה לפי גודל מפלגה במקום לפי עמדות http://atheisms.wordpress.com/2013/01/19/elect2013-4/

אורי אמר/ה...

אני מתלבט אם להצביע חד"ש או דעם. לפני כ-10 שנים הצבעתי דעם, אבל היא לא עברה את אחוז החסימה. אני מאוד תומך בחד"ש ומעריך במיוחד את דב חנין, אבל מפריע לי שבחד"ש יש 4 גברים בארבעת המקומות הראשונים. בדעם יש יותר נשים ויותר צעירים. הייתי רוצה שדעם וחד"ש ירוצו ביחד, אבל הן רצות בנפרד. יותר חשוב לי שבדעם יהיו לפחות שני חברי כנסת (אסמא וניר) משלחד"ש יהיה עוד מנדט. אבל אם דעם לא יעברו שוב את אחוז החסימה, זה יהיה בזבוז. אני מעדיף עוד מנדט לחד"ש (נבילה) ממנדט אחד לדעם שהוא פחות מאחוז החסימה. לכן אני מתלבט. אתם מוזמנים לנסות לשכנע אותי.

Unknown אמר/ה...

שלום. אני אישית חושבת שדעם נהדרים אבל אין שום סקר בו הם מתקרבים אפילו לאחוז החסימה.
הם לא מוזכרים בכתבה בהארץ מה שאומר שהם עם פחות מ0.1% מהקולות, מה שעקבי עם בחירות קודמות. מצד שני יש את הטיעון של נעם שאחוז מצביעים גדול יותר הפעם יאפשר להם לעבור את אחוז החסימה יותר בקלות בבחירות הבאות.
אישית אני חושבת שהבחירות האלו חשובות מדי ולכן בסיכוי סביר (לצערי) שדעם לא יעברו עדיף להצביע לחד"ש אם זו החלופה שלך. מה גם שהם הבטיחו שבאמצע הקדנציה הם יפנו מקום ככה שנבילה תיכנס לכנסת גם במקרה ולא יספיקו המנדטים.
http://www.haaretz.co.il/news/elections/1.1909654

אנונימי אמר/ה...

סקר של הארץ? במפורש נאמר שם שהם בכלל לא טרחו לדגום את הציבור הערבי. קרוב לוודאי שזה המצב גם עם שאר הסקרים.

אורי אמר/ה...

בסוף בחרתי להצביע דעם, והם לא עברו את אחוז החסימה. אבל אני לא מצטער - דעם היא מפלגה טובה והצבעתי לפי המצפון שלי. אולי בבחירות הבאות דעם כן יעברו, ואולי לא. עדיף להצביע לפי המצפון ולא לפי האחוז חסימה.

אסמא אגבארייה אמר/ה...

נעם שלום,

אני כותבת לך קצת באיחור ועדיין היה לי חשוב להגיב על הדברים היפים ומרגשים וגם המדויקים לגבי ההבנה של מה דעם מנסה להביא לשיח הפוליטי בישראל. אז קודם כל תודה על הדברים ועל התמיכה ותודה על ה"תודה" שנאמרה בסוף ובאה לי בהפתעה כי באמת לא ציפיתי לה כי אנחנו עושים את החובה שלנו כלפי החברה, ובכל סאת לא אכחיש שהיה לי רטט בלב כשקראתי את המילה. למעשה הרגשתי שאמירת התודה ובכלל המאמר שלך בכלל הם סוג של הרתמות לאותו מאבק ועל השותפות הזאת אני שמחה ומודה.
אסמא