17 בינואר 2013

בל"ד

שום סקירה של השמאל הישראלי לא תהיה שלמה בלי לדבר על הברית הלאומית הדמוקרטית - בל"ד. אני לא מתכוון לדבר על ההסטוריה של התנועה הלאומית הפלסטינית של ערביי ישראל מקום המדינה למרות שזה אחד הנושאים המעניינים יותר שראויים לסדרת פוסטים משל עצמם, אבל כן אזכיר את המשבר שגרמו הסכמי אוסלו וקמפ דייויד לתנועה הזו שבעצם ניפצו את הסולידריות והתקווה למאבק משותף של הפלסטינים בשטח הגדה המערבית ואלה המתגוררים בשטחי ישראל של 1948. התנועה הפלסטינית בראשות אש"ף בעצם זנחה את חבריה בשטח ישראל ואת הפליטים שחיכו כל השנים לשוב לאדמותיהם שנגזלו בנכבה והתמקדה אך ורק בשטחי פלסטין של הגדה המערבית ורצועת עזה. החלל שהותיר הפילוג הזה משך אליו פעילים ממספר תנועות שהעיקרית שבהן היתה אבנאא אל בלד הריאקציונרית, וזה היה בעצם הגרעין שמסביבו קמה המפלגה. אקדים ואומר שלא ראיינתי איש מראשי או פעילי התנועה וכל מה שאכתוב פה לקוח ממקורות שונים רשמיים יותר או פחות. אין להתייחס לכתוב פה כעמדה רשמית או מהימנה יותר מדי של המפלגה, למרות שעשיתי כמיטב יכולתי להישאר נאמן לעקרונותיה.
בל"ד משחקת משחק כפול עם הלאומיות: מחד - היא מנסה לעבוד בתוך הכללים המוכתבים ע"י המדינה היהודית בישראל ומכירה באופן מלא בזכות להגדרה עצמית של הלאום היהודי בארץ יחד עם קריאה לשוויון מלא בכל התחומים בין יהודים לערבים. מאידך, היא עדיין תנועה לאומית שמעוניינת לשמור על יחודיות הלאום הפלסטיני על ידי מעין אוטונומיה תרבותית/לאומית ערבית. למיטב הבנתי בל"ד היא למעשה מפלגת השמאל היחידה היום שקוראת למדינת כל אזרחיה כולל הגדה המערבית, עם שתי הסתייגויות כואבות: הראשונה היא חוסר הרצון של התנועה הפלסטינית בצד השני של הגדר לוותר על חזון המדינה הפלסטינית העצמאית, והשניה היא חוסר הנכונות בצד הישראלי לפעול למען צדק היסטורי לקורבנות הנכבה שחיים כפליטים במדינות האזור ללא זכויות וללא עתיד, עם זכות השיבה, או מתן פתרון בינלאומי אחר לפליטי 48', כאבן נגף להשגת פתרון צודק לערביי המדינה.

למרות שב1996 התמודדה בל"ד ברשימה אחת יחד עם חד"ש, אין אהבה גדולה בין שתי התנועות. חד"ש מנסה לבדל עצמה כתנועה יהודית-ערבית, בעוד בל"ד היא תנועה ערבית עם מיעוט יהודי קטן עד זניח. למען הצדק יש לציין כי למרות ההצהרות, הרוב המוחלט של הקולות של חד"ש מגיע מהציבור הערבי, אבל כן יש נסיון לפעול לשיתוף ערבי-יהודי רב יותר. השיבוץ של דב חנין במקום השלישי ברשימה והעובדה שיש חומרים זמינים בעברית על מצע המפלגה ופעולותיה מדברים חזק יותר מאלף הצהרות, והניגוד מתחזק כאשר מגלים שלבל"ד אין אפילו אתר בעברית (ולא, בלוג בגוגל לא נחשב אתר של מפלגה).
בהתאמה, המצע של בל"ד מדבר כמעט אך ורק על זכויות הערבים במדינה: הוא קורא לשוויון מלא, סיום הפטרונות היהודית על החינוך והתרבות הערבים במדינה, ביטול החוקים והנהלים המפלים נגד הציבור הערבי, אפליה מתקנת בתעסוקה, הקמת אוניברסיטה ערבית, קריאה לסיום "ייהוד הנגב והגליל" וחלוקה צודקת יותר של האדמות והמשאבים, שינוי סדרי העדיפויות הלאומיות להכללה גם של ישובים ערביים כאזורי פיתוח א', פיצויים רטרואקטיבים על שנים של קיפוח והזנחה של הרשויות הערביות, פיתוח תשתיות בישובים הערביים, פיתוח התיירות באזורים הערביים, תמיכה בחקלאות הערבית ועוד ועוד דברים צודקים ונכונים, אבל מאוד מאוד סקטוריאלים.
לרגע אינני מזלזל במצוקה הנוראה של הציבור הערבי בישראל, בשנים של קיפוח, אפליה, והזנחה, והנסיון למחוק את הזהות הלאומית תוך השפלה יום יומית של "אזרחים סוג ב'" החיים בפחד שהמדינה שאמורה להגן עליהם הולכת ומקצינה, ומתכננת בגלוי תוכניות להקיא אותם מתוכה. אבל - וזה אבל גדול - אין מילה אחת במצע של בל"ד על שוויון מלא לנשים. אין מילה אחת במצע של בל"ד על הון ושלטון, ריכוזיות, צדק חברתי גם לשכבות המוחלשות בציבור הלא-ערבי, ועוד ועוד נושאים שחורגים משאלת הלאום הערבי. בשביל מפלגה שמצהירה על עצמה שהיא פועלת לאור "עקרונות אוניברסליים כלליים כמו החירות והשיוויון והצדק וכבוד האדם", יש פה ראייה צרה של נושא אחד, ואותו בלבד.
ובכל זאת, למה אולי כן יש מקום להצביע בל"ד? כי האפלייה היא כואבת ומקצינה משנה לשנה. כי הרעיון העומד בבסיס התנועה הוא מעניין - הפרדת הדת מהמדינה כתנאי לשילוב לאומים לחיים משותפים תחת מדינה אחת השייכת לכל האזרחים.  כי אין אף מפלגה אחרת שמדברת על 48', על העוול שנגרם אז ועל הצורך לפצות את אלה שנפגעו ממנו. כי זו מפלגה שמדברת על צדק ועל הצורך הבוער להשיב אותו לאלה שהוא נגזל מהם לפני שיהיה מאוחר מדי. וכי זו אולי המפלגה הדוקרת ביותר את הימין המטורף שכבר ניסה לפסול אותה פעמיים.
אני כנראה לא אצביע להם הפעם, אבל מי שרואה בבעיית האפליה של האזרחים הערבים בישראל כבעיה היחידה והבוערת ביותר - ימצא בה בית חם. הייתי רוצה לשמוע עוד מפלגות מדברות על 48' ועל הנכבה כמו שעושה בל"ד באומץ, נלחמת את מלחמתם של אלה שנזנחו אפילו על ידי בני עמם.


אין תגובות: