21 בדצמבר 2012

עיר מקלט, שתי הערות על המצב

בליל ה-14 באפריל 2008 רכבו שני נערים על אופניהם ברחובות שכונת קראון הייטס בניו יורק. הם הותקפו על ידי אדם שהשתמש בגז מדמיע ואז החל להכותם בעזרת אלה, לפי עדותם. שני הנערים היו אפריקאים-אמריקאים והתוקף היה אדם בשם יצחק שוחט, איש תנועת חב"ד. כשהחליט התובע המחוזי בניו יורק להאשים אותו בפשע שנאה, הוברח החסיד לקנדה (לכאורה על ידי חב"ד) ומשם לישראל. כמעט חמש שנים עברו מאז, בקשת ההסגרה שהגישה ארה"ב לישראל נידונה כבר בכמה ערכאות, כל אחת מהן דחתה את טיעוני הנאשם ואישרה את בקשת האמריקאים. כעת מונחת הבקשה על שולחנו של שר המשפטים יעקב נאמן, שבסמכותו לא לאשר את בקשת ההסגרה.


יצחק שוחט, חב"דניק שמבוקש ע"י שלטונות ארה"ב באשמת פשע שנאה
לכאורה מדובר בעוד מקרה של אלימות שיצאה מכלל שליטה ובנאשם שהוא במקרה יהודי. ואולם למעשה היה שוחט חבר בארגון "השמירה", מעין מיליציה יהודית חרדית הפועלת בקראון הייטס, שעל פי אתר האינטרנט שלהם פועלת בשיתוף עם המשטרה המקומית, ושמזכירה מאוד ארגון אחר שפעל שם לפני ארבעים שנה: ״הליגה להגנה יהודית״.
כך כתב מאיר כהנא בספרו "סיפורה של הליגה להגנה יהודית", פרק ו': "במקרה שהמשטרה עדיין לא ממלאת את תפקידה, נקיים פטרולים רגליים ורכביים למטרת הגנה עצמית. בנוסף על מכשירי קשר, בעלי רשיונות ישאו נשק, והאחרים יהיו מצויידים בחפצים מתאימים, שהם חוקיים וגם אפקטיביים. הפטרולים אמורים לסייר ברחובות וגם בבניינים, ויש לספק להם מידע חוקי על זכותו של האזרח בעצירת פושעים". ואכן, יהודים חמושים בנשק חם וקר סבבו ברחובות השכונות היהודיות והתנכלו למי שלא היה יהודי. במקרים רבים הם אף גרמו חבלות חמורות לעוברים ושבים, בעיקר לאפריקאים-אמריקאים. 
על אף שהארגון הכהניסטי הוכרז כארגון טרור לכל דבר ועניין בארה״ב, כיום פועל בישראל ארגון בשם "משמר השכונות", המעיד על עצמו שהוא פועל ברוח ״הליגה להגנה יהודית״. מנהיגו של ארגון זה הוא ברוך מרזל, המועמד במפלגה העומדת בפני בחירות לכנסת בישראל.
ארגוני ימין כבר התחילו בקמפיין ללחוץ על השר נאמן כדי שלא יאשר את בקשת ההסגרה, על אף שבית המשפט העליון אישר אותה: רבה של מגדל העמק יזם פנייה לשר המשפטים בעניינו של שוחט, שעליה חתמו רבנים רבים. כלי תקשורת חרדים ואחרים מפרסמים כתבות (מסולפות עד כאב) המציגות את חסיד האלים באופן אוהד, ואנשי חב״ד אף פתחו עבורו "קרן פדיון שבויים" מיוחדת לצורך מימון הפעולות. מכיוון שחב"ד עמדו לימין ראש הממשלה בנימין נתניהו כמה פעמים בעבר, נראה שהגיע זמנם לגבות את החוב.

***

אל ג'זירה פירסמו היום מאמר הטוען כי הספונסר של ראש ממשלת ישראל, שלדון אדלסון, עומד מאחורי קמפיין יקר מאוד נגד נשיא מצרים מוחמד מורסי. לטענת אל ג׳זירה, איל ההימורים משתמש בהונו העצום ובקשריו בקונגרס בארה״ב כדי להוביל חקיקה אמריקאית שתמנע סיוע ממצרים, בטענה כי החוקה המצרית החדשה מפלה נשים ואת בני המיעוט הקופטי.
הסלידה של נתניהו ושל אנשי ממשלתו ממורסי מתועדת היטב ואף התעצמה בעקבות ההשתלחות האחרונה בעזה, בה מנעה מעורבותו של מורסי הסלמה מיותרת ומסוכנת והותירה את נתניהו וחצי תאוותו בידו. לדוגמה, באל ג׳זירה מצטטים את סגן שר החוץ דני איילון, עילוי דיפלומטי מהולל, כאומר שמורסי פגע ביכולתה של ישראל לפעול נגד ההתנגדות הפלסטינית. בהתבטאות אחרת טען שר התחבורה, ישראל כץ, כי עלייתו של מורסי היא האיום האסטרטגי הגדול ביותר על ישראל. לטענת אל ג'זירה, אין ספק שמי שעומד מאחורי פעולותיו של אדלסון כנגד מורסי הוא נתניהו.
את האגדות על נתניהו כדיפלומט-על כבר שמענו, ואת התוצאות של הדיפלומטיה הזו ראינו ביתר שאת בתקופה האחרונה, בה כל מדינות העולם (חוץ ממיקרונזיה, כמובן), מגנות את ישראל ומדברות על סנקציות כלכליות ואחרות. את המעורבות של אדלסון בפוליטיקה האמריקאית אנחנו מכירים היטב מההימור הכושל והיקר שלו על המועמד הרפובליקני מיט רומני, ואת המעורבות המכוערת שלו בפוליטיקה הישראלית אנחנו רואים מדי בוקר בבטאון שהוא מממן לצורך דברור המדיניות הכושלת של נתניהו. אבל מהלך כל כך מגושם ומסוכן להתערבות במדיניות החוץ של המעצמה הגדולה בעולם בטיעונים שיכולים באותה קלות להתפוצץ ולפגוע בישראל - זה כבר חריג אפילו בשבילו. פגיעה במיעוטים? רבאק - אותו טיעון בדיוק יכול למנוע מישראל את מיליארדי הדולרים ששופך פה הדוד סם מדי שנה. סעיף קטן שיוכנס במהלך תהליך החקיקה האנטי מצרית שינוסח באופן מעט יותר כללי מכפי שרואה נתניהו בתפישתו הצרה - והופ, אין יותר סיוע אמריקאי.
הגיע הזמן לשבור את המיתוס שנתניהו פועל לטובת ישראל. הוא לא. נתניהו מסוכן לישראל ולישראלים יותר מכפי שהוא מסוכן לפלסטינים או למדינות האזור. אחרי שהביא כמעט מיליון ילדים מתחת לקו העוני, הרחיב את השסעים בעם, הקים מחנות ריכוז לפליטים וקירב את בית הדין בהאג לפתחם של קצינים ושרים - הגיע הזמן להיפרד ממנו ולשלוח אותו לעשות שוב לביתו: לבית שלנו הוא כבר עשה מספיק נזק. 

2 comments:

Unknown אמר/ה...

אל-ג'זירה מסתמכים על דיווח של "הטלוויזיה הישראלית". כל המאמר מבוסס על דברי "שליח הטלוויזיה הישראלית בוושינגטון". אם לא היה דיווח כזה, כדאי לבדוק אותו ישירות. אם לא היה - כנראה שאל-ג'זירה קצת פספסו

פול אמר/ה...

קצת מסורבל לכתוב כל פעם אפריקאי-אמריקאי. מה רע ב'כושי'?
גם באנגלית זה טרחני לאללה, אבל מספק תחליף סביר (נניח) למילה עם היסטוריה גזענית.