13 בדצמבר 2012

חברון, רשומון

מוחמד זיאד עוואד סליימה מחברון חגג אתמול יום הולדת שבע עשרה. אמו שלחה אותו לקנות עוגה לקראת החגיגה המתוכננת והוא יצא מביתו לכיוון הקונדיטוריה כשנעצר במחסום צבאי, שם נורה למוות על ידי שוטרת משמר הגבול. עד כאן העובדות. מכאן: רשומון.
השוטרת (ששמה המלא פורסם אתמול ומוכמן היום) טוענת כי מוחמד שלף אקדח מכיסו, חטף את אחד החיילים שעמדו במחסום והצמיד לרקתו את הקנה. היא לא היססה וירתה בו כשהוא עדיין אוחז בחייל יריה אחת, שתיים, ורק ביריה השלישית עזב מוחמד את החייל ואת האקדח. כששכבה גופתו חסרת החיים על הקרקע מספרת השוטרת כי היה מדובר באקדח צעצוע, שאיש ממכרי ההרוג לא ראה קודם לכן.
רופא פלסטיני שהיה במקרה במקום שמע את היריות (עדים מדווחים ששמעו שש יריות) ורץ לכיוון מסגד אברהימי, שם ראה אישה מתווכחת עם החיילים שיתנו לה לגשת למוחמד. הוא הזדהה כרופא, אך כשהגיע לגופה כבר היה מאוחר מדי. אזרחים אחרים ובהם מתנדב של ארגון 'בצלם' שהגיעו למקום וצילמו את הזירה מדווחים כי שוטרים מחקו את התמונות שצילמו מבלי לספק הסברים.
אנשים שמכירים את מוחמד מספרים שהוא היה כבד שמיעה וכנראה התקשה לעקוב אחרי הוראות החיילים במחסום, ושבשום מקרה לא יכול להיות שהוא עשה את מה שטוענים הצבא והמשטרה. לא אתמול ולא אף פעם.
מאוחר יותר עצרה המשטרה את אחיו הצעיר של מוחמד, ואביו אושפז בבית החולים במצב בינוני. כמו כן נעצרו סדאם מאזן אידרס, פאקס שאדי דאוד, יזן רבי גייט, וחוסיין מג'די בנט, כולם בני שמונה(!!) עד ארבע עשרה, וחמישה צעירים אחרים נפצעו מירי חיילי צה"ל.
מוחמד זיאד עוואד סליימה, בחגיגה שנערכה לכבודו בבית הספר בבוקר מותו.

***

 אני לא יודע מה התרחש במחסום בחברון ולא מתיימר לשפוט מי מהמעורבים. אני יכול לציין רק שהסיפור של השוטרת "מוזר" בלשון המעטה. למרבה המזל אזורי המחסומים בחברון מרושתים במצלמות ישראליות ובטוחני כי אם באמת הסיפור שלה נכון ישחרר צה"ל את הסרטון המראה כיצד נער בן 17 שולף אקדח צעצוע ומצמיד אותו לרקתו של חייל בעוד השוטרת קולעת בדיוק לא פחות משלוש פעמים לגופו (לא לראשו) של מוחמד שעל פי גרסתה מוגן על ידי גופו של החייל הישראלי. ממש כמו שהבטיח לעשות גם בצילומים מהמרמרה שעדיין מוחזקים במרתפי הצנזורה. גם שם ודאי אין מה להסתיר.

שמה המלא של השוטרת ותמונתה מחוייכת באפוד מלא פורסמו בהבלטה אתמול בכל כלי התקשורת הישראלים, והיום שמה אסור בפרסום ותמונתה מטושטשת. כמובן שזה מאוחר מדי, כי הרשתות החברתיות כבר מלאות בקריאות לנקמה, ותעלול היח"צ של ישראל עלול לעלות לבחורה צעירה ולמשפחתה ביוקר. אם על פי תמונתה ולידה אקדח נוטף דם והמילים "רוצחת" המופצת באלפי שיתופים, או על פי הקריאות לפנות לבית הדין בהאג להעמידה לדין על פשע מלחמה. היא כבר תצטרך לחשוב פעמיים לפני שתצא לאירופה הקלאסית.


***

בימים האחרונים הפוליטיקאים מנצלים כל הזדמנות להצטייר כלוחמניים יותר. אפילו שאול מופז זחל מאלמוניותו וקרא להקל על הוראות הפתיחה באש, וכך גם החייל האמיץ אלי ישי. רק השבוע היו שני אירועים בהם חיילים הבליגו ולא פתחו באש, פעם בחברון ופעם בקדום, וספגו על כך קיתונות של ביקורת. אני בטוח שהקריאות "פחדנים", "בושה לצבא", והאווירה הציבורית המיליטנטית היוו חלק מהחלטתה של השוטרת נ' להרוג את מוחמד.
אין ספק שנ' סחטה את ההדק וירתה את הקליעים שקיפחו את חייו של מוחמד סליימה, אבל האחריות למותו אינה רק שלה. העובדה שחייהם של מאות אלפי פלסטינים באזור חברון נשלטים על ידי גחמות של ילדים במדים - זה הפשע האמיתי. לשוטרת נ' יש מפקד, ולו יש מפקד, ולו יש מפקד, כך עד לראש הממשלה, וכל אחד מהם נושא באחריות למותו של הנער כבד השמיעה שחגג אתמול את יום הולדתו השבע עשרה. הכיבוש עשה אותנו אטומים לסבל הכרוך בחיים תחת דיכוי, תחת השפלה יום יומית במחסומים. המחיר שמתחיל להתחוור היום, זה שתשלם משפחתו של מוחמד, וזה שתשלם נ' כל חייה - הוא לא מחיר שנוכל לעמוד בו לאורך זמן. כאשר "מיטב בנינו" יעצרו בחו"ל בעוון פשעי מלחמה, כבר יהיה מאוחר מדי. כאשר תפרוץ עוד אינתיפדה בעקבות מדיניות הדיכוי של נתניהו וליברמן, כבר יהיה מאוחר מדי. כאשר נער נורה למוות במחסום בדרך להביא עוגה ליום הולדתו - כבר עכשיו מאוחר מדי. את הכיבוש הזה חייבים לסיים.


9 תגובות:

Moshe Nishri אמר/ה...

כבר עכשיו מאוחר מדי. הכיבוש הזה שלנו מזמן כבש אותנו

Yair Yona אמר/ה...

אנחנו הרבה מעבר לנקודת האל חזור בנושא הכיבוש. לעניין הספציפי הזה, זה נשמע מאד מאד תמוה. הבוקר שמעתי את החיילת מתראיינת אצל אברי גלעד בטלוויזיה, הם פלטו את שמה הפרטי (נופר) והיא נתנה את כל מניפסט ה'לא חושבים ברגעים כאלה, פשוט עושים'. היא נשמעה יותר מדי אמיתית, לא מדקלמת סיפורים, כאילו באמת הייתה בסיטואציה הזו וזו לא בדייה. מצד שני, לך תדע כבר מה אמת ואיפה המניפולציה.

אנונימי אמר/ה...

מי המפגר???
הערבים גם יכולים לשקר

מיכאל אמר/ה...

יוסי גורביץ: "פניתי בשאילתה לדובר צה"ל. משום מה, אין להם את צילומי מצלמת האבטחה מהתקרית. הם לא ידעו למה, אבל אמרו שכעקרון הם לא מפרסמים כאלה. המממ

מתן כהן אמר/ה...

כשאני רוצה לדעת מה באמת התרחש אני מחכה להודעת דובר צכ"ל.
לאחר מכן אולי עדיין לא אדע מה קרה, אך לפחות אדע בוודאות מה לא קרה.

Nimrod Hod אמר/ה...

חיפשתי לקרוא ברשת איפה מובא הסיפור המפורט של הלוחמת עם היריות בראש וכו', אבל לא מצאתי בשום מקום.
אשמח אם תוכל להפנות אליו.

נעם אמר/ה...

הלוחמת לא סיפרה על היריות בראש, ושים לב שרק ציינתי שהיריות *לא* היו בראש אלא בגוף, וזה בגלל ש(לצערי הרב) נאלצתי לצפות בתמונות הגופה, והראש שלם ולא פגוע.
מה שהלוחמת כן סיפרה בראיון ברדיו הוא שהיא ירתה בנער שלוש פעמים כי בפעם הראשונה והשניה הוא עדיין אחז בחייל ובאקדח.

יוסי אמר/ה...

כנראה שהוא לא היה כבד שמיעה. אפשר לראות שתי הופעות שונות שלו בטלוויזיה, כנראה בשיחה עם אחיו ששוחרר בעסקת שליט:
http://www.youtube.com/watch?v=zvew0I_2fac

http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=sziLRCPJQjg

התקשורת צריכה להמשיך ולדרוש לפרסם את כל הפרטים על האירוע, עם כמה שיותר עדויות והוכחות. הרי אין כאן מידע בטחוני סודי.

אנונימי אמר/ה...

אולי תסביר שנבין מה עובר לך בראש עם כל הפלפול הזה בראש או לא בראש ???