2 בדצמבר 2012

המכסה הירוק


אחרי שחפרתי בזמנו ברשימת התורמים לפריימריז של הליכוד ומפלגות אחרות, ביליתי אתמול כמה שעות בלראות מה התחדש ברשימות. באופן טבעי התחלתי אצל יקיר הבלוג מר דני דנון, כי אדם שסיים תואר של ארבע שנים (שלוש אם אתה ממש מוצלח) בשנתיים בלבד תוך שהוא עובד במשרה מלאה כשליח של הסוכנות היהודית במיאמי - חייב להיות עילוי בתחומו, ואכן - לא טעיתי: מאז סוף שנת 2008, לא נמצא אפילו ישראלי אחד שיסכים לתת אפילו שקל אחד לדנון דנן. זו לא טעות - הוא גייס 90 תרומות בשנת 2012 בסך כולל של $97,670 - וכולן הגיעו מאזרחי ארצות הברית. חיפוש פרטים על כמה מהתורמים מראה שמדובר בקהל מגוון שהמורכב מעורכי דין, רופאים, סוכני נדל"ן (במספר מרשים) מכמה מוקדים עיקריים בארה"ב. לא התעצלתי ופניתי לכמה מהם בשאלות על תרומתם, אך טרם זכיתי לתשובה. אעדכן אם וכאשר תתקבל. פרט מעניין אפשר למצוא בעובדה שדנון גייס מעל $82,000 בשלושה ימים בלבד בשבוע שעבר, ימים בהם שהה בישראל - לכן יהיה מעניין לגלות מדוע הסכימו 67 מהם להפרד מכל כך הרבה כסף מבלי לקבל אפילו לחיצת יד, חיוך מבויש, או קרע מפית עם חתימת שפתון.
גדעון סער הצטרף למועדון המכובד של מקבלי התרומות ממשפחת פאליק האמריקנית, שותפתו של הטייקון הישראלי בני שטיינמץ, שעד היום שמה את האסימונים שלה אצל נתניהו ולבנת. 
הלוחם בשחיתות כרמל שאמה-הכהן דווקא לא התבייש לקבל חבילת שקלים מהאמרגן חיים סלוצקי אשר ישב לא פעם בוועדת הכספים הכלכלה שבראשותו. מעבר זריז על הפרוטוקולים של הדיונים הרלוונטים הניב פנינים כמו "אבל אם אנחנו נגיד שאנחנו מסכימים אז סלוצקי ילך, ואת זה אני לא רוצה." (3 ביוני 2012), "סלוצקי, יש להם הרבה כסף. זה לא על חשבון זה. רק צריך לשחרר" (4 בספטמבר 2012) ועוד. למען הסר ספק, אני לא רומז שיש פה עניין לא כשר, רק מצביע על ניגוד עניינים (לכאורה!) בקשר הישיר והכספי בין השניים.
בלב רשימת התורמים של מירי רגב הסתתר שם מעניין. נשים רגע בצד את העניין שאת כתובתו של ענאן שמשום (המופיע בשם שומשום ברשימת התורמים) העתיקה גברת רגב מנצרת למושבה כנרת, עצם תרומתו של שמשום היא איך לומר - פרובלמטית. רגב העלתה הקיץ הצעת חוק שתאסור ערבוב משקאות אנרגיה ומשקאות משכרים ("חוק רישוי עסקים תיקון - איסור מכירת משקאות משכרים מעורבבים עם משקאות אנרגיה" בשמו הרשמי). ענאן דנן עשה ועושה את הונו מיבוא ושיווק של משקאות אנרגיה בדיוק מהסוג אותו רוצה גברת רגב לצמצם. טעם לפגם? נחיה ונראה לאן תלך הצעת החוק.
אצל לימור לבנת מצאתי תרומה של ידידה יורם גלובוס על סך 11,000 ש"ח. לא הייתי טורח להביט בה אלמלא היא חרגה מהסכום המותר (עוד על כך בהמשך), וכי בתוקף תפקידה כשרת התרבות לבנת אחראית על תחומים רבים החופפים לאלה של מר גלובוס. למשל, המלחמה בפיראטיות בערה בעצמותיה כל כך עד שהיתה חייבת לדון בה בדחיפות עם ידידה הנדיב על ארוחת ערב במסעדת טורקיז. עוד תרומה מעניינת התקבלה מגברת קלאוד גרונדמן, "ממונה מטעם שרת החינוך והתרבות לטפל בנושאי המוזיאונים במדינת ישראל". כן, לבנת מינתה, לבנת קיבלה "תרומה". אפשר לקרוא לזה גם ככה.
אבל בואו נעזוב את הליכוד ונבדוק מה קורה במפלגת העבודה, ואיפה נתחיל אם לא אצל יקיר הטייקונים יצחק (איציק) שמולי. לפני כן כדאי שנחדד את "הכללים, האיסורים וחובות הדיווח החלים על מועמד שאינו נבחר ציבור" אצל מבקר המדינה. קובץ קליל וקריא בן 40 עמודים של הוראות ונהלים שונים, שם כתוב שחור על גבי לבן: "א ם מספר בעלי זכות הבחירה עולה על 50 איש, מועמד רשאי לקבל מתור ם יחיד ואותו תורם רשאי לתרום למועמד תרומה אחת ששווייה אינו עולה על 10,820 ש"ח או כמהת רומות שסכומן המצטבר אינו עולה על סכו ם זה;" מעניין! חשבתי. הרי לא יתכן ששמולי זה לא יודע לקרוא, הרי הוא היה סטודנט במשך המון שנים! אם כך, כיצד יתכן כי שלוש תרומות שונות מופיעות על סכום של 11,100 ש"ח? לשמולי הפתרונים.
מועמד מעניין נוסף הוא גאלב מג'אדלה. למה מעניין? כי רשימת התורמים שלו מכילה שורה מכובדת של מועמדים המקוששים שקלים ממש כמוהו: איציק שמולי, פואד, מרב מיכאלי, איתן כבל, יריב אופנהיימר, אסתי קירמאייר, אבישי ברוורמן ואחרים. בהעדר הסבר אחר נוכל לייחס את זה לבדיחה פרטית, כי לא יכול להיות שמדובר בדיל כזה או אחר.
את אראל מרגלית אציין רק כי הוא "תרם" לעצמו סכום מופרע של 1,374,513 ש"ח. 
יצחק "בוז'י" הרצוג הוא מועמד רציני. במשך כחודש הוא הצליח לאסוף 31 תרומות בסך כולל של מעל רבע מליון שקלים משורה של אישים מכובדים כמו המליארדר האמריקאי המקורב לקלינטון דניאל אברהם, הברוקר הבריטי המיוחס בארי טאונסלי, הציוני הידוע בריאן לורי, חברת הפדרציה היהודית בארה"ב קאת'י מנינג, ועוד רבים וטובים. הרצוג הוא אולי העסקן המסודר ביותר ברשימת העבודה לכנסת, מה שמסביר טוב יותר את מיקומו בראש הרשימה לפני אנשים בעלי כריזמה ונוכחות גדולים ממנו בהרבה. כסף, הוא מסובב את העולם, וגם את הבוחרים, מסתבר.

***

עד כאן. כל המידע הזה זמין ברשת לכל מי שמתעניין, צריך רק לחפש. אני בטוח שמעבר עמוק יותר על רשימות התורמים יגלה קשרים נוספים בעייתיים יותר או פחות בין אלה שתפקידם לשמור על השמנת לבין השמנת. למיטב זכרוני היה זה לוי אשכול שצוטט כאומר "אנחנו לא קרובים לצלחת - אנחנו הצלחת".


5 תגובות:

noa mashiah אמר/ה...

כרמל שאמה הכהן הוא יו"ר וועדת הכלכלה כמובן.

אנונימי אמר/ה...

מה פתאום בדיחה פרטית.
כנראה שיש הסבר אחר, אולי דרך להלבין תרומות מאנשים שלא רוצים שידעו שמעבירים לו את הכסף

אנונימי אמר/ה...

זו לא תגובה אלא יותר שאלה\בקשה

תוכל לספר על רשימת התרומות למפלגת "יש עתיד" ?

אני סקרן לדעת האם "טוהר המידות" המפורסם של לפיד
מחזיק בינתיים מים.

אנונימי אמר/ה...

אנונימי - ב-"יש עתיד" אין פריימריז

drevney אמר/ה...

שים לב לאורך רשימת ה"תורמים" למג'אדלה : 7 !
מספר השמות שכל חבר מפלגה יכול לרשום בקלפי : 8.

מקרי?