26 בספטמבר 2012

אין ארוחות חינם

אומרים לנו שהדמוקרטיה הישראלית משקפת את רצון העם. אומרים לנו שרווחת תושבי המדינה הן בראש מעייניה של מפלגת השלטון, אומרים לנו שהשמאל הוא גייס חמישי הממומן על ידי צוררינו בעולם ואילו הימין שורשיו נטועים חזק באדמת המולדת. אז אומרים.

עיבוד גרפי של פרק ה"מטרות" בחוקת הליכוד, גודל המילים נקבע על פי שכיחותן
מבקר המדינה אוסף על פי חוק את דיווחי המתמודדים ברשימות השונות על תרומות שקיבלו. האיסוף מתבצע באופן נלעג ומסתמך על פרטים מעטים מאוד שמנדבים המועמדים, לא עובר שום עיבוד, ולא נבדק כדי לוודא שהמידע המוגש עומד בסטנדרטים מינימלים של אחידות או נכונות. כך למשל אותו תורם יכול להופיע במספר איותים שונים (אפילו לאותו מועמד!), הכתובת יכולה להיות פעם תא דואר, פעם רחוב ללא עיר או אפילו מדינה, פעם רק עיר, פעם מדינה בלבד, ולתורמים מסויימים אפילו רק קוד הבנק (שנמצא בפנמה) הוא פרט הזיהוי היחיד. בקיצור - ביקורת זה לא.
מה כן - המבקר חושף את המידע הזה לציבור. אמנם באתר רעוע ומיושן, שבדיקות שנעשו בזמנים שונים מראות שהוא נוטה לקרוס לעיתים תכופות ולא נותן לבצע חיתוכים מינימליים, אלא רק לצפות ברשימות התורמים מועמד אחרי מועמד, אבל עדיין - טיפת שקיפות במים העכורים של הפוליטיקה הישראלית.
כדי להבין משהו מהמידע המפורסם שם, אספתי את כל התרומות שדווחו על ידי המועמדים לרשימת הליכוד החל משנת 2008 למסד נתונים אחד והעברתי אותו שורה של נירמולים כדי לקבל תמונה ברורה יותר של זהות התורמים וסיווגם. הוא מכיל כרגע 2461 שורות, שכל אחת מהן מסמלת תרומה אחת למועמד אחד.
אגב - אשמח לחלוק את מסד הנתונים הזה אם מישהו מעוניין.
את מסד הנתונים המעובד אפשר להוריד דרך אקטיביסמוס

שלח לחמך

קודם כל חיפשתי תורמים לכמה מועמדים. השם הראשון ברשימה הוא של אחד, מרק טננבאום, לשעבר חבר דירקטוריון באוניברסיטת תל אביב שהתפטר ועצר את תרומותיו לאחר שהאוניברסיטה סרבה להקים ועדה לציד שמאלנים. אדם מקסים. טננבאום הוא בעלים של חברה ליצור שעונים, פעיל בפדרציה היהודית במיאמי, ואף אירח בביתו הפרטי ארוע לגיוס כספים לסגן נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, בנוסף לתרומותיו למועמדים דמוקרטים בקונגרס. הוא גם תורם ללא פחות מתשעה(!) מועמדים בליכוד ובהם ראש הממשלה בנימין נתניהו, גלעד ארדן, לימור לבנת, יולי אדלשטיין, ישראל כץ, ציפי חוטובלי, יובל שטייניץ, גדעון סער, ויחיאל לייטר - שהיה מנכ"ל הישוב היהודי בחברון.
שם נוסף ברשימה הוא של קן אברמוביץ, שביחד (ולחוד) עם נירה - אשתו - תרמו ללא פחות משישה חברי ליכוד ובהם בנימין נתניהו, גדעון סער, גלעד ארדן, יולי אדלשטיין, ישראל כץ, ולימור לבנת. אברמוביץ הוא יהודי עשיר שמתגורר בקונטיקט, בעלים של מספר חברות ובהן חברת תרופות, קרן השקעות, ויושב בדירקטוריון של רשימה ארוכה של חברות אחרות. הדבר המעניין אצלו הוא העובדה שהוא לא מנסה להסתיר את האינטרס שלו במתן כסף לאנשי הליכוד: הוא רוצה למשוך אותם ימינה, רחוק ימינה:
בין שלל פעילויותיו הפוליטיות אפשר למצוא אותו מעורב בדו"חות של "המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה" ששילם ביד נאה למשה (בוגי) יעלון כדי שיכתוב דו"חות ניציים על עמדותיה של ישראל במו"מ עם הפלסטינים, והוא גם חבר דירקטוריון ב"קרן לעצמאות ישראל" (שקשורה ליועץ לבטחון לאומי יעקב עמידרור) שמממנת ארגוני ימין קיצוניים ובהם "משמרת יש"ע" המחמשת יהודים בגדה, כמו גם את המיליציה הלאומנית "השומר החדש". ואם תהיתם אם רק שלדון אדלסון הוא העומד מאחורי הנסיון של נתניהו להתערב בפוליטיקה האמריקאית לבחירת הרפובליקנים - אברמוביץ צוטט כאומר שהוא "משוכנע שפשרות לא יועילו ושהמשברים בין ישראל לארה"ב יימשכו 'עד שממשל אובמה ייזרק החוצה'". יש שם עוד קן נחשים שלם, אבל זה לא המקום בשבילו.
תורם נוסף הוא ג'פרי פלאט שתורם עשרות אלפי שקלים לחמישה מועמדים: בנימין נתניהו, לימור לבנת, גדעון סער, גלעד ארדן, וישראל כץ. פלאט הוא "יועץ" למספר ארגונים חוץ ממשלתיים ואף היה אורח בקרקס המעופף של דני דנון המכונה "וועדת הכנסת לענייני העליה, הקליטה והתפוצות" כאורח רשמי של יו"ר הוועדה. סתם אדם תורם כסף למועמדים בפריימריז של סיעה פוליטית בישראל ומוזמן על ידה כאורח רשמי לכנסת ישראל. 
התורמים הבאים ברשימה הם משפחת סלימפור. משפחה יהודית אירנית במקור שנמלטה מטהרן ב1979 עם עלית שלטון האייתולות ועשתה ממון רב בארה"ב. משפחת סלימפור תורמת רבות לAIPAC ותרמו בעבר לקמפיין של ג'ורג' בוש ורפובליקנים רבים אחרים, מעורבת גם בפוליטיקה הישראלית דרך תרומותיה לחברי הליכוד אהוד דנוך וגדעון סער, וראוי לציין את ד"ר פג'מן סלימפור, רופא בהכשרתו, שמספר לתקשורת על ההורים הפלסטינים המרושעים ששולחים את ילדיהם כמגינים אנושיים לקרב נגד ישראל בו נהרגים עשרות ילדים פלסטינים, ולחיילים הישראלים שירו בהם - אין יד בדבר.
משפחה נוספת שבוחשת בקדירת התרומות היא משפחת פאליק שתורמת לבנימין נתניהו, לימור לבנת, ולמיודענו יחיאל לייטר (שאגב היה ראש המטה של נתניהו במשרד האוצר כמו גם משנה למנכ"ל משרד החינוך של לימור לבנת). משפחת פאליק עשתה את הונה משרשרת של חנויות דיוטי פרי ומעורבת בויצו, אגודת ידידי צה"ל, ותרומות בגובה עשרות אלפי דולרים לראש ממשלת ישראל. לאחרונה נכנסו הפאליקים לשותפות עם הטייקון הישראלי בני שטיינמץ. הון שלטון מישהו?
הרשימה עוד ארוכה אבל זה מתחיל להתיש. נזכיר בקצרה את האוליגרך הרוסי ולדימיר גוסינסקי שתורם לסילבן שלום וליולי אדלשטיין, את משפחת מסר מניו יורק התורמת לבנימין נתניהו, גדעון סער, ישראל כץ, משה (בוגי) יעלון, לימור לבנת, וליובל שטייניץ, ואת אירה סווד ונלסון בהר התורמים למשה פייגלין ולעוזרו הנאמן שמואל סקט.

מאיפה הכסף

מאיפה מגיעות התרומות למועמדים? ובכן, ב2012 פחות מחצי מהן מגיע מתושבי מדינת ישראל (49.5%) יותר מרבע ממנו (27.5%) מארה"ב, 15.5% מהתרומות הגיעו מיהודים תושבי הגדה המערבית, והשאר מצרפת, שוויץ, קנדה, אוקראינה, גרמניה, ועוד.
שנה קודם לכן, ב2011, רק 41% מהתרומות הגיעו משטח ישראל, 31% מארה"ב, והשאר התחלק בצורה שווה פחות או יותר בין הגדה המערבית, צרפת, וקנדה (כ-10% מכל אחת).
אם נסתכל על כל התרומות שהגיעו החל מ2008, עפ"י הדיווחים של המועדמים עצמם (זכרו - הרשימה הזו לא עברה ביקורת על ידי אף אחד), החלוקה נשארת דומה: ישראל עם 53%, ארה"ב עם 32%, הגדה המערבית עם 9%, קנדה עם 2%, והשאר מתחלק על שאר הארצות
אם כן, רק כמחצית האינטרסים המסתתרים מאחורי התרומות למועמדי הליכוד הם של אזרחים תושבי ישראל, השאר - אינטרסים זרים. מפלגה ישראלית כבר אמרנו?

השיאנים

בראש רשימת האינטרסים הזרים עומד ראש המפלגה, מר בנימין נתניהו, עם תרומה אחת בלבד מתוך 47 מדווחות של ישראלי. 
גדעון סער עם 44% תרומות זרות מתוך 94 תרומות מדווחות, גלעד ארדן עם 57% תרומות זרות מתוך 79 מדווחות, דני דנון עם 59% תרומות זרות מתוך 17 מדווחות, יולי אדלשטיין עם 65% תרומות זרות מתוך 67 מדווחות, יחיאל לייטר מיודענו עם 88% תרומות זרות מתוך 48 מדווחות, ישראל כץ עם 69% תרומות זרות מתוך 22 מדווחות, לימור לבנת עם 45% תרומות זרות מתוך 69 מדווחות, משה יעלון עם 41% תרומות זרות מתוך 87 מדווחות, משה פייגלין עם 44% תרומות זרות מתוך 777(!) מדווחות, ציפי חוטובלי עם 45% תרומות זרות מתוך 29 מדווחות, שגיב אסולין עם 98% תרומות זרות מתוך 130 מדווחות, ועוד ועוד.

הצביעות, נשאנוך בלי מילים

חברי הכנסת של הליכוד זועקים שחייבים לחתוך את המימון של ארגוני השמאל כי הוא נגוע באינטרסים זרים, אבל על האינטרסים הזרים של התורמים שלהם - על זה לא מדברים. הבחישה המכוערת של נתניהו בפוליטיקה האמריקאית בשליחות פטרוניו הרפובליקאים בניגוד מוחלט לכל אינטרס ישראלי היא דוגמא מובהקת: אלמלא הכסף שהוא מקבל מידידיו בניו יורק, לוס אנג'לס, ופלורידה - לא היה מחריב את יחסי ישראל עם המעצמה החזקה בעולם עד שנשיא ארה"ב בוחר להפגש עם וופי גולדברג במקום איתו "משיקולי לו"ז" כמובן. המעורבות של כסף זר המנוגד לאינטרסים של מי שאשכרה חי במדינה הזו הפכה בולטת כל כך שאיש לא מנסה להסתיר אותה יותר. ראש הממשלה שלנו הפך לבובת גרב עצובה הנשלטת ע"י אשתו ומממניו, ומי שמשלם את המחיר הם אנחנו - תושבי המדינה. חברי מפלגת השלטון, כפי שאנחנו רואים, הפכו תלוים כל כך בכסף שהם מקבלים מחו"ל שבבחירה בין האינטרסים של מי שנותן להם כסף בחסות תרומות לבין מי שאותו הם אמורים לשרת, קרי, אותנו - הבחירה היא ברורה, ואינה מה שהיינו מצפים מהם.
ככלל אנשים בחרו לחיות את חייהם בניכר רגישים פחות למחיר החיים כאן, ולכן חרחור המלחמה הבלתי פוסק שאנחנו שומעים משם, מלחמה שתעלה בחייהם של אלפי בני אדם, קלה להם בהרבה. העמדה הניצית מול הפלסטינים - זו שמקדמים רבים מאוד ממממני נתניהו וחבריו - נראית פתאום הרבה יותר הגיונית אם לוקחים בחשבון שלא הם ישלמו את מחיר האיבה הנמשכת. הכסף שהם מנפנפים מול פרצופם החמדן של חברי הליכוד דוחף אותם עוד ועוד ימינה, רק יעזו לצייץ - וייפסק המימון. ראו מה קרה עם אחד התורמים המרכזיים של תשעה חברי ליכוד מרק טננבאום. הוא דרש להקים ועדת חקירה לגילוי שמאלנים באוניברסטית תל אביב, וכשסרבו לבקשתו - קם, לקח את כספו, והלך. זה לא איום מרומז - זו סחטנות של ממש. ועכשיו תראו לי פוליטיקאי אחד מהליכוד שיכול לעמוד מול תורם אמריקאי שמאיים להפסיק את זרם השקלים שהוא מרעיף עליו. 

התמונה המצטיירת כאן היא תמונה מבהילה, וכזו שאי אפשר להתעלם ממנה. "רצון העם" שמספרים לנו עליו מצטייר כרצון התורמים הזרים של מועמדי הליכוד, והוא לא רואה את טובתנו אל מול עיניו. מפלגה שחצי מתרומותיה נאספות בחו"ל היא מפלגה שמבינה שבסיס התמיכה שלה כאן רעוע והיא צריכה לחזק אותו ע"י מכירת עצמה לאינטרסים זרים.
אין ארוחות חינם, אוהב נתניהו לומר, אבל את החשבון הזה - אנחנו נשלם בדם.


18 תגובות:

טל שניידר אמר/ה...

וואו. פוסט מעולה. ניסיתי בעצמי לעשות חיתוכים על בסיס טבלאות אקסל שהוצאתי מאתר מבקר המדינה (באמצעות קופי פייסט פשוט) ומודה, למרבה הבושה, שפשוט התקשתי עם החיתוכים השונים. הלוואי ומישהו היה מרים את הכפפה ועושה את אותם הניתוחים שאתה עושה, עבור כל המפלגות. מעניין מי יהיה אותו התורם, שמכניס כסף גם לעבודה, גם לקדימה וגם לליכוד (בארה"ב יש לא מעט 'אפיפיורים' מן הסוג הזה). שווה לפזר את ההשקעה בכל הסלים, לא?

נעם אמר/ה...

תודה! כמו שכתבתי, הנתונים שהמבקר משחרר הם מתחת לכל ביקורת, נדרשה לא מעט עבודה כדי להביא אותם למצב ראוי.
בקשר לשאר המפלגות - עם התשתית הקיימת זו לא צריכה להיות עבודה רבה מדי, נראה אם החגים הבאים יהיו שקטים כמו זה - וננסה להכניס את זה שם.

ערן ר אמר/ה...

התורם הישראלי היחיד הוא ויאצ'סלב קנטור מהרצליה. אלא שגם אם זה מקום המגורים הרשום שלו בארץ, הוא לא ממש ישראלי מהסוג שירגיש את "מחיר האיבה הנמשכת" (אם להשתמש במילים שלך), אלא אוליגרך רוסי שעשה את הונו בימי ההפרטה העליזים של התפוררות האימפריה.
http://en.wikipedia.org/wiki/Viatcheslav_Moshe_Kantor

או לחילופין: http://rumafia.com/person.php?id=206

מיכאל אמר/ה...

אכן תחקיר יפה וחשוב. מצטרף לקריאה לעשות את זה על מפלגת שמאל אחת לפחות - אולי נופתע ויסתבר שהליכוד באמת הכי מקבלים הכי הרבה תרומות מישראל (אם כי לא הייתי שם על זה את הכסף שגם ככה אין לי).
בנוסף, אולי תוכל לפרסם את הנתונים המטוייבים באתר? אני בטוח שהרבה אנשים ישמחו לשחק עם הנתונים.
ואפשר גם לעניין את הסדנה
http://www.hasadna.org.il/

Dubi K אמר/ה...

אני חושב שזה בעייתי לעשות את זה על מספר התרומות בלי לשקלל את ערכן. כפי שציינת, פייגלין רשם 777 תרומות, מתוך סך של 2460 תרומות במאגר שלך. כלומר, כמעט שליש מהתרומות הרשומות מיועדות לפייגלין. האם אין הדבר מטה את התוצאות באופן משמעותי? בטוחני שמבחינת הסכומים, פייגלין לא זוכה לשליש מהתרומות של כל הליכוד...

נעם אמר/ה...

אתה צודק. המספרים שאני מראה כאן מדברים על מספר התרומות ולא על סכום הכסף הכולל. עם זאת - ואני אומר את זה על סמך תחושה - לא הסםקתי לבדוק את זה - סכומי התרומות מחו"ל גדולות יותר בממוצע מסכום התרומה של ישראלים.
אני עדיין מחפש מקום שיסכים לארח את הקובץ שלי, לכשיהיה כזה מקום - הוא יהיה זמין להורדה.

שי אמר/ה...

תודה רבה

סה"כ לא נראה שמדובר במידע מהימן במיוחד. יש שם דיווחים עצמיים של חברי כנסת, מידע על מספר מועט של מפלגות, לעתים התורמים הם המוטבים עצמם (קולט אביטל היא התורמת הגדולה ביותר של עצמה) וזה בנוסף למגרעות שאתה ציינת.

עם זאת מהתרשמות שטחית מחברי מפלגות אחרות עושה רושם שאין מפלגה שתלוייה בתרומות זרות כמו הליכוד. שלי יחימוביץ', זהבה גלאון, ואפילו נפתלי בנט ואיילת שקד מדווחים על תרומות מישראלים בלבד.

רועי רוטמן אמר/ה...

יש עם הפוסט הזה שתי בעיות מרכזיות:
האחת, ההכנסה של אזרחים ישראלים תושבי השטחים לאותה סירה עם תורמים אמריקאיים. זה פשוט לא נכון לעשות את זה. מתנחלים הם אנשים שירגישו על בשרם טוב מאוד את תוצאותיה של מדיניות שתקודם על ידי מועמדים שהם תרמו להם. לא זו בלבד, האנשים האלה גם ישתתפו באופן פעיל בבחירות עצמן. אפשר להגיד כמה דברים על זה שמרשים להם להצביע במקומות מגוריהם שמחוץ לישראל, אבל אני לא חושב שאלה יהיו דברים שיש בהם כדי לשנות את העובדה שהם אזרחים ישראלים שחיים באופן קבוע תחת שלטון ישראלי, מושפעים ממדיניותו ובעלי זכות לנסות ולעצבה.
הנקודה השניה היא שהפוסט מתייחס אך ורק לליכוד. לפני שאני מדבר על בעיה עם הליכוד, אני רוצה לדעת עד כמה הוא חריג בנוף. אם שיעורי התרומות שהוא מקבל מחוץ לישראל דומה לזה של שאר המפלגות, צריך לדבר על בעיה מערכתית, ולא על בעיה של הליכוד בלבד. בלי המסגרת הזו, קשה מאוד להעריך נכונה את הסיפור בליכוד.

אבי אמר/ה...

מאיפה מגיעות התרומות למועמדים? ובכן, ב2012 פחות מחצי מהן מגיע מתושבי מדינת ישראל (49.5%) יותר מרבע ממנו (27.5%) מארה"ב, ****15.5% מהתרומות הגיעו מיהודים תושבי הגדה המערבית****, והשאר מצרפת, שוויץ, קנדה, אוקראינה, גרמניה, ועוד.
---------
49.5+15.5 = 65% - יענו רוב הכסף מגיע מאזרחים ישראליים - מה שכלל איני בטוח שנכון לגבי תרומות ל"שמאל" הישראלי....
הטיה, אמרנו....

נעם אמר/ה...

הפוסט עודכן עם קישור להורדת מסד הנתונים. לעצלנים, הנה הוא: http://www.activismos.com/files/likud.csv

Dubi K אמר/ה...

שלח לי במייל, אני אוכל לארח אותו על האתר שלי (ולמה לא בגוגל דוקס, בעצם?).

נעם אמר/ה...

עדכנתי את הפוסט, הנתונים זמינים דרך אקטיביסמוס: http://www.activismos.com/files/likud.csv

אנונימי אמר/ה...

ניתוח יפה, חשוב ומרשים - כבוד בהחלט.

עם זאת, אין בו כדי ללמד אותנו דבר וחצי דבר על ׳בסיס התמיכה׳ (ציטוט שלך) של הליכוד ונתניהו והיות כי בפועל בעבר וגם בסקרי ההווה זכו לתמיכת מאות אלפי מצביעים ושומרים בעקביות על מעמד המפלגה הגדולה.

אין זאת, כי מרבית אזרחי ישראל מוצאים את מצעם והיישום שלו כהולמים את תפיסת העולם שלהם ... יתר על כן, מהניתוח שלך אפשר אולי להסיק כי יש מתאם הדוק בין עמדות המתגוררים בנכר ורצונם לתרום ובין רצון הבוחר בישראל.

ככלל, מומלץ לא לחבר בין ניתוח כמותי (מרשים) ובין משאלות לב.

הפרולטר (לא הצלחתי להתחבר דרך האייפון).

נעם אמר/ה...

בהמשך לביקורת על חוסר בסיס להשוואה מול מפלגות אחרות הלכתי ובדקתי מה קורה בתרומות למועמדי מפלגת העבודה. אחוז התרומות שמגיעות משטח ישראל (כן, החלוקה בין ישראל והגדה המערבית היא מודעת ומכוונת) הוא 90%. 6% בלבד ממספר התרומות מגיע מארה"ב, קצת יותר מאחוז מגיע מאוסטריה משום מה, והשאר מתפזר על שאר המדינות.
כמו כן, בניגוד לליכוד, מספר התורמים ש"מפזרים את הסיכון" על כמה מועמדים הוא זניח (כעשרה מתוך 2832).
דבר מעניין שמצאתי הוא שלפחות אחד מהתורמים המוזכרים בפוסט הזה שתרם לאנשי ליכוד מופיע גם ברשימת התרומות למועמדי מפלגת העבודה. אבל זה אולי דורש חפירה נוספת.

נעם אמר/ה...

למרצ, אגב, 96% מהתרומות הגיעו מתושבי ישראל. האנומליה בולטת למדי בליכוד.

אנונימי אמר/ה...

בעיה נוספת בניתוח, הנה ההתבססות על מספר התורמים ולא איכותם (כלומר סכום התרומה היחסי וחלקם מסך התרומות למתמודד.

מן הסתם מועמד שאוסף הרבה תרומות קטנות (כמו יחימוביץ באינטרנט) ומקבל תרומה אחת מחו׳ל עדין יכול שזו תהיה גדולה מסך התרומות הקטנות.

הפרולטר

אנונימי אמר/ה...

מאיפה העיבוד הגרפי לחוקת הליכוד? זה מעולה! אם זה שלך, רצוי לתת רשיון שאפשר להשתמש שוב (CC).

נעם אמר/ה...

עשיתי את זה באמצעות כלים חינמים (כמו wordle) - אפשר להשתמש בתמונה באופן חופשי.