23 בספטמבר 2012

קוקה קולה והרייך השלישי

ראשית, מכה על חטא

לפני כמה ימים פרסמתי כרזה כביכול מאולימפיאדת ברלין ב1936 ובה פרסומת לקוקה קולה על רקע סמל הרייך והמילים "עם אחד, רייך אחד, משקה אחד":
התמונה המזוייפת
ובכן, התמונה הזו מזוייפת. היא הופיעה כחלק מתערוכה שיזם הקומיקאי והאקטיביסט הבריטי מארק תומס (תמונות נוספות מהתערוכה, חלקן אמיתיות וחלקן לקחו את העניין של חופש אמנותי עד לקצה, תוכלו למצוא כאן). תומס, שגם כתב ספר על מסעותיו בארץ לאורך חומת ההפרדה, מתעסק כבר די הרבה שנים באחריות חברתית (והעדרה) בידי תאגידים, ואחת המטרות החביבות עליו היא קוקה קולה, עם ההסטוריה האלימה שלה בחטיפת ורציחת ראשי ועדי עובדים בקולומביה או הרעלת מקווי מים בהודו

רבותי, ההסטוריה נושכת

קוקה קולה פעלה בגרמניה עוד לפני עליית הנאצים לשלטון ע"י חברת Coca-Cola GmbH. כנותנת החסות האולימפית הרשמית (אחת מארבע חברות כאלה ב1936) הופיעו פרסומים רבים של קוקה קולה באותה אולימפיאדה, אך לפחות על פי מה שמצאתי אני, כמו גם מר תומס, אף אחת מהן לא נשאה סממנים לאומנים או גזעניים. פרסומות רבות הציגו אנשים בריאים קופצים, רצים, ונראים בכושר באופן כללי - בדיוק כמו שתהיו אתם אם תשתו את המשקה השחור והמוגז שמוכרים לכם במחיר מופקע:
פרסומת אמיתית של קוקה קולה מאולימפיאדת ברלין ב1936

פרסומת אמיתית של קוקה קולה מאולימפיאדת ברלין ב 1936
[מקור]
כאשר פרצה המלחמה ויבוא הסירופ ממטה החברה הראשית באטלנטה לא התאפשר, נדרש מקס קית', מנכ"ל החברה הגרמנית, למצוא פתרון. הוא המציא את הפנטה. כן כן, אותו משקה שנמכר עדיין גם אצלנו ושלפני שנים שווק כאן בתור "קינלי", הוא המצאה גרמנית מ1941 שבאה לעולם בגלל מחסור בסירופ השחור של קוקה קולה. זאת ועוד: החברה הגרמנית גם הקימה מפעלי ביקבוק בשטחים שנכבשו על ידי הגרמנים כמו זה שנפתח בחבל הסודטים זמן קצר לאחר הפלישה הגרמנית אליו.
אין ספק שנעשתה עבודה מקיפה מאוד בנושא מחיקת העבר ע"י די הרבה תאגידים שפעלו אז (רק תנסו למצוא משהו, כל דבר, על העבר של ב.מ.וו, סקודה, או אאודי תחת המשטר הנאצי) - אבל אנחנו יודעים מספיק כדי לומר בודאות סבירה שלא היו הרבה מפעלים בקנה המידה של קוקה קולה ובפיזור הגאוגרפי שלה שלא העסיקו עובדי כפיה, כמו גם על הקשרים ההדוקים שהיו לתעשיינים הגרמנים עם מנגנוני השלטון. אם כן, בזמן שקוקה קולה האמריקנית מיתגה את עצמה כ"משקה הפטריוטי של הג'י איי ג'ו", הסניף המקומי שלה סיפק משקאות לצבא הגרמני. גלובליזציה במיטבה, התאגיד מעל הכל.
אני לא חושב שיש מקום לפעולה - שלא כמו מול חברת התרופות באייר ש"קנתה" יהודים ממחנות הריכוז לטובת ניסויים רפואיים - אבל חשוב לדעת שגם לנוזל העכור שמשווקים לנו כ"טעם החיים" יש עבר מלוכלך.


2 comments:

אנונימי אמר/ה...

אחת החברות ששיתפו פעולה עם המשטר הנאצי היתה IBM - קיים חומר רב ברשת על פעולותיה באותן שנים ועל ניגוד העניינים שנתקלה בו. חברנ אחרת היא General Motors, הבעלים של Opel.

odedee אמר/ה...

המשפחה שהייתה בעלי BMW דווקא הודתה בדברים. אמנם רק לפני שנה.

http://www.telegraph.co.uk/history/world-war-two/8796157/BMW-dynasty-breaks-silence-over-Nazi-past.html