5 בספטמבר 2012

סער ונדב

נדב נולד בקיבוץ עין כרמל שליד הים. אבא שלו, בנצי, היה סגן אלוף בשריון וזכה בעיטור המופת במלחמת יום כיפור. לנדב יש שתי בנות ובן, ואשה שמתלוננת שהיא בקושי רואה אותו, היא אפילו עשתה על זה סרט. יש לו תואר בפילוסופיה מהאוניברסיטה העברית ותואר בעיצוב תעשייתי מבצלאל, ובימים האחרונים נדב אחראי להרעבה ולהתעללות בקבוצה של כעשרים אריתראים. תת אלוף נדב פדן, מפקד עוצבת אדום, רק ממלא פקודות, רק עושה מה שאומרים לו, הוא לא אשם. ככה בודאי הוא יכול לישון טוב יותר בלילה, וככה - הוא ודאי אומר לעצמו - ככה יוכל להסביר לילדיו למה אבא שלהם נותן לנשים וגברים למות במדבר כי הם לא מהגזע הנכון.


***

כתבתי בעבר על קצין אחר, סער צור, שאחראי להתעללות הנמשכת בנשים, בגברים, ובילדים בכפרים בלעין ונעלין. גם סער ודאי מספר לעצמו סיפורים שעוזרים לו לישון טוב יותר בלילה, על איך הוא מוסרי, וערכי, וגיבור, ועל איך הוא רק ממלא פקודות, כאלה שדורשות ממנו להורות על חטיפות של ילדים, על ירי בנערים, על התעללות בגברים ובנשים, על הצתת שדות ועל השפלה מתמשכת של בני אדם בדיוק כמוהו. יש לנו אפילו מכר משותף לסער ולי. גם הוא אומר איזה בחור טוב הוא סער, וישר, וערכי, וכשאני מעמת אותו עם העובדות הוא מצקצק ואומר שזה באמת קשה, קשה מאוד אפילו, אבל אין מה לעשות.

***

ובכן, יש מה לעשות. אין עוררין כי האשמה במצב היא הממשלה והמדיניות שהיא קובעת חייבת להשתנות: "איננו מתכוונים לעצור פליטי חרב, אנחנו מאפשרים את כניסתם ונמשיך לאפשר את כניסתם" אמר נתניהו לפני פחות משנתיים, ומיד המשיך לספר על מחנות הריכוז הנפלאים אותם הוא מתעתד לבנות. מאז, כך נראה, החליט מנהיג העם היהודי בישראל כי פליטי חרב אפשר להשאיר לגווע במדבר. אז מה אם זה מנוגד למוסר האנושי הבסיסי ואפילו לתורה אותה הוא אוהב כל כך לצטט: "לא-יבוא עמוני ומואבי, בקהל יהוה: גם דור עשירי, לא-יבוא להם בקהל יהוה עד-עולם. על-דבר אשר לא-קידמו אתכם, בלחם ובמים, בדרך, בצאתכם ממצריים". 
אבל אין באמירה הזו כדי לנקות את השליחים, את אלה שרק מבצעים פקודות מבלי להעביר אותם דרך מסנני המוסר האנושי הבסיסי - זה שאומר שאם רואים אדם רעב ומיובש במדבר הדבר הראשון שעושים זה לתת לו מים ולחם ומקום מחסה. אותם מסננים חייבים גם לעצור את הפקודה הדורשת לעצור ילד בוכה בן 12, או זו הגוזרת רעב על איכרים במניעת גישה לשדותיהם. סער ונדב רק ממלאים פקודות, אבל הם שמו את ערך הציות לפני ערך האדם, ולבחירה הזו חייב להיות מחיר. את הסיפורים היפים שהם מספרים לעצמם ולמשפחתם חייבים לקלף ולחשוף את השקר הערום והמכוער מתחת לשכבות האיפור וההכחשה. סער ונדב חייבים לשמוע את זעקות האבל של האם שהפילה את עוברה במדבר בגלל הציות העיוור שלהם. הם צריכים לראות את הכאב בפניה של האם שאת בתה הרגו בירי כמויות עצומות של גז. הם חייבים לחוש את ההשפלה של האדם שאילצו ללכת כפות ועיוור דרך שדה צבר, ואת בכי ילדיו כאשר שלחו את קלגסיהם לפרוץ לביתו באישון לילה. לציות שלהם חייב להיות מחיר, והמחיר הזה חייב להביא אותם להכרה כי מי שנותן את הפקודות האלה אינו כשיר לתת אותן. המחיר הזה צריך לגרום להם להבין כי כל עוד הם שם ממשיכים למלא פקודות, הם לא חלק מהפתרון. נדב וסער צריכים לקום ולאמר: לא! לא אתן לאדם לגווע במדבר כי שר הפנים שלי לא אוהב את צבע עורו. לא! לא אצווה על חיילי לירות גז ובואש על איכרים הרוצים להגיע לאדמתם. לא! לא אסכים שילדים ונערים ישלחו למעצר מנהלי ללא הגבלת זמן וללא האשמה או הוכחות. סער ונדב צריכים לנקוט עמדה מוסרית, גם אם זה אומר לקום נגד מי שאינו כשיר יותר לתת את הפקודות הבלתי אנושיות האלה. גם אם זה אומר לפשוט את המדים כי אלה מוכתמים בדם חפים מפשע. מנגנון הדיכוי לא יעבוד בלי כח, ועל הכח הזה לקום וללכת לפני שיהיה מאוחר מדי. היום הפקודות הן לתת לבני אדם לגווע במדבר בזמן שמחנה הריכוז הולך ונבנה לא הרחק משם, מחר הפקודות יהיו אכזריות יותר. טבעו של מנגנון כח הוא להקצין, וכשאנחנו מביטים קדימה - לא נותר עוד הרבה לפני התהום.10 תגובות:

אמיתי סנדי אמר/ה...

מי שעשתה סרט על נשות הקצינים היא אשתו של סא"ל דולב קידר, לא אשתו של נדב פדן.

נעם אמר/ה...

צודק, נמחק

market6160 אמר/ה...

אגב, לשלטונות המצרים אין יד בדבר?
והאם אינך חושב שישראל איננה יכולה להיות מדינת המקלט היחידה ו\או העיקרית לפליטים אלה?

Yair Yona אמר/ה...

כן או לא תהיה ישראל המקלט היחידי זו שאלה שאפשר להתבחבש עליה שעות.
עובדה בשטח וזה כל מה שצריך לזכור : אדם מתייבש ליד גבול, בחום כבד. זהו. כל השאר הם פרשנויות מציאות.

אנונימי אמר/ה...

איפה הוא גר כיום? יש להפגין מתחת לביתו ולעורר לו את המצפון אי

Amir Adar אמר/ה...

יפה האופטימיות הזו, שמי שגדל וחונך במערכת ומהווה חלק אינטגרלי ממנה, יצא כנגדה.
היש תימוכין לתיאוריה הזו (ואלי גבע פרש לפני יותר משלושים שנה)?

אנונימי אמר/ה...

כן, זאת שאלה נורא מעצבנת. לא כל עזרה למישהו צריכה להפוך לכלל שלפיו עוזרים לכולם. אם אתה רואה אישה מבוגרת שנפלה ברחוב, אתה עוזר לה לקום, אבל אתה לא עוזב את עבודתך ומתחיל לבלות את ימייך בסריקת רחובות העיר, חיפוש נשים מבוגרות שנפלו והושטת יד להן. כנ"ל כאן - הגיע לגבול הדרומי שלנו מישהו שצריך עזרה, אתה עוזר, יגיע עוד מישהו, אתה עוזר גם לו. בסופו של דבר, גם אם נאזרח את כולם, לא יקרה בגלל זה שום דבר רע.

אנונימי אמר/ה...

ב-144 רשום רק נדב פדן אחד (ואין לי מושג אם זה אותו האחד), בכתובת כרמל 9 מכבים-רעות

אנונימי אמר/ה...

חצופים ויפי נפש עלובים, אין לכם מושג קלוש, מה אזרחי המדינה חייבים לנדב ולכשכמותו. לזרוק בוץ ורפש על קצין שאינו יכול להתגונן מולכם ופועל כמייטב יכולתו (והיא רבה), תחת מדיניות עיוולת של פוליטיקאים מחורבנים כפי שהתברכנו במקומותנו.. תתביישו לכם.

אנונימי אמר/ה...

חבורת אפסים יפי נפש וכפויי טובה.
אפילו הסבר אתם לא שווים!