6 ביולי 2012

כאן שוהים - על מחנות הריכוז הישראלים

האסוציאציה הראשונה של רוב הישראלים בנוגע למחנות ריכוז הם כמובן מחנות ההשמדה אושוויץ, טרבלינקה ואחרים. חלקם ידעו אולי שהמחנות האלה נבנו בשלב מאוחר יחסית במלחמה, הרבה אחרי עלית הנאצים לשלטון, ושקדמו להם מחנות עבודה שהוקמו על מנת לספק כח עבודה זול למפעלי הרייך, ומעטים אף יותר ידעו לספר כי מחנה הריכוז הראשון הוקם כשש וחצי שנים לפני שפרצה מלחמת העולם השניה על חורבות מפעל תחמושת ישן בדכאו שבדרום גרמניה.
מחנות ריכוז הן לא המצאה גרמנית: מקור השם הוא ב"מחנות לריכוז מחדש" של הגנרל הספרדי ולריו ווילר, האחראי על קובה ב1897. האמריקאים השתמשו בהם נגד האינדיאנים והיפנים, הבריטים במלחמות הבורים, והרוסים - כחלק מתפיסת השלטון שלהם. המשותף לכולם הוא הרצון להרחיק את כל מי שאינו רצוי לחברה השלטת, ולא משנה אם הסיבה לכך היא דעותיו, דתו, או צבע עורו.
ב21 במרץ 1933 הוציא הימלר הודעה לעיתונות מתוקף תפקידו כמפקד משטרת מינכן: "ביום רביעי נפתח בדכאו מחנה הריכוז הראשון עם קיבולת של 5000 אנשים. כל הקומוניסטים, ובמידת הצורך גם אנשי הרייכסבאנר והסוציאל דמוקרטים המסכנים את בטחון המדינה ירוכזו שם. מכיוון שבטווח הארוך אי אפשר יהיה להשאירם במערכת הכליאה הרגילה מבלי להכביד עליה, ומצד שני אי אפשר לשחררם בשל  מעורבותם הבלתי פוסקת להתסיס ולארגן מהומות כאשר הם אינם כלואים".
במחנה היו כלואים בהתחלה בעיקר קומוניסטים וסוציאליסטים, אך כבר זמן קצר אחרי הקמתו החלו להגיע אליו גם יהודים רבים, חלקם הגדול רק בשל גזעם.
חשוב להדגיש שדכאו לא נבנה במטרה להרוג את כלואיו, אלא רק להרחיקם מהחברה ולשמש כ"גורם מרתיע" במאבק הנאצי נגד מתנגדיו, אך הוא היה בית הספר למחנות ריכוז, שם התמקצעו אדולף אייכמן ב1934, רודולף הס (לימים מפקד אושוויץ) מ1934 עד 1938, מקס קוגל (לימים מפקד רוונסברוק ומיידאנק) ב1937, ואחרים, ועל בסיס הנסיון הזה נבנו שאר המחנות בהמשך שלטונו של היטלר.
במחנה המקורי היה 69 צריפים, כ-72 בני אדם בצריף (למעשה ה"צריפים" היו בנויים ברובם מאבן, עם יריעות זפת על הגג), עם מבנים של ספריה, כנסיה, מכבסה, מחסן בגדים ומטבח. הוא היה מוקף בגדרות תיל מחושמל, תעלה, וגדר נוספת עם שבעה מגדלי שמירה. בקצה טורי הצריפים שכנו צריפי המנהלה.
מבנה המחנה המקורי, דכאו 1933
תכנית המתאר מרשות הבניה במינכן

***

בקרוב יושלם השלב הראשון בבנייתו של "מתקן שהייה נחל רביב" על חורבות המחנה הצבאי הנטוש שהיה שייך לעוצבת סיני. שם יפה "מתקן שהייה". הוא מותיר תחושה של זמניות מבורכת, אין אפילו רמז לכפייה או למטרה האמיתית בגללה הוא הוקם. "כאן שוהים", מעבירים את הזמן, כמעט נופש.
האמת העצובה היא שמדינת ישראל מקימה מחנה ריכוז שיאכלס בשלב ראשון בני אדם שנכנסו לישראל באופן בלתי חוקי וצבע עורם כהה (בניגוד לשוהים בלתי חוקיים אחרים שצבע עורם בהיר יותר ושבדרך כלל נשלחים למחנות אחרים), לאחר ששר הפנים נכשל לפנות מקום בבתי כלא מוסדרים על ידי שחרור פושעים שהורשעו.


מחנה הריכוז הישראלי יהיה מורכז מחמישה אזורים מופרדים מהם ארבע רצועות המיועדות לאסירים. כל רצועה תופרד לארבעה אגפים סגורים ובהם ירוכזו האפריקנים בקבוצות של 23 לאוהל המוקם על משטח אספלט. בניני הבסיס הצבאי הנטוש ישמשו כשטח ציבורי ובו חדר אוכל, מועדון, וכו'. הרצועה החמישית תשמש את הסוהרים ובניני המנהלה. 

***

מוכר לזרא.
עד מתי "ישהו" האפריקאים במחנה? עד שימאס להם מהמדינה היהודית והם יבקשו לעזוב חזרה לארצותיהם שסועות המלחמות, חזרה לרעב ולעוני, או עד שאלי ישי "יקבל את הכלים" להיפטר מהם.  ראש מינהל אכיפה וזרים ברשות האוכלוסין וההגירה, יוסי אדלשטיין, הודה בדיון בוועדה הארצית לתכנון ובניה כי מדובר באמצעי הרתעה שנועד להעביר מסר חד וברור למדיניותה של ממשלת ישראל. מדינה שהוקמה על ידי פליטים תעשה ככל שביכולתה להלחם בפליטים אחרים. חמלה זה לחלשים.

כבר החודש אושרו הקמתם של שלושה מחנות ריכוז נוספים באותו מתחם שיוכלו לאכלס כ20,000 בני אדם, וכשיש תשתיות - השימוש יוכל להתגמש. למה לעצור באפריקנים שיש כל כך הרבה בדואים שצריך לעקור מבתיהם על פי תכנית פראוור? לאן ישלחו את מגורשי סוסיא וכפרים אחרים המפונים לרווחת בני הגזע הנבחר? למה לבזבז מקום יקר בבתי הכלא על עצירים פוליטים שאפשר להשתמש בתשתית המאובטחת בנגב? גם דכאו התחיל בקטן, רק 5,000 מקומות, רבע ממה שמקימה היום הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון. רק כדי להרחיק גורמים בלתי רצויים מהחברה, רק כדי להרתיע אחרים מללכת בעקבותיהם. אדם שיעבור את הגבול בלי אישור יכלא לזמן בלתי מוגבל במחנה ריכוז מאחורי גדרות תיל גבוהות ולא משנה אם הוא גבר בן ארבעים, אישה בת עשרים או ילד בן חמש. יהודי שיעשה את אותו הדבר יקבל סל קליטה נדיב. ועכשיו - מי המדינה הגזענית יותר?


[עדכון: למחרת בבוקר]
במוסף השבועי של שופר השלטון "ישראל היום" כותב עורך המוסף גונן גינת את הדברים הבאים: "זה עתה סיימה המדינה להקים מחנות מעצר בנגב. זה לקח רק חודש. אתם יודעים מה? זה אפילו חסכוני: אסיר עולה למדינה פחות מאברך". אז קודם כל מקלף גינת את מכבסת השיחדש של "מחנה שהייה" ומתחתיה נחשף שמו האמיתי של המחנה בפי אנשי השלטון, ואחר כך - על הרתעה כבר דיברנו?


3 תגובות:

אנונימי אמר/ה...

כתוב באופן בהיר וטוב, מצויין.

אנונימי אמר/ה...

ומה תעשה הדמוקרטיה היחידה... כשיתחילו למות אנשים במחנות הריכוז שלה?וימותו שם אנשים, או אולי יתאבדו? הדמוקרטיה תבנה קרמטוריום?

יוסי רוזנמן אמר/ה...

במבנים הישנים של המחנה הצבאי, שישמשו כמבני מנהלה, הגגות עשויים אסבסט במצב מתפורר. האסבסט ידוע זה מכבר כחומר מסוכן ביותר...