19 ביוני 2012

אורניתולוגיה

הציפור המתנוססת על הלוגו של הבלוג הזה היא לא סמל נאצי. בניגוד לצלב הקרס שהיה סמל בודהיסטי והינדי מאות שנים  לפני שאומץ על ידי הנאצים - הציפור הזו אפילו לא צייצה בשמם. להפך: כשנה לאחר שעלו לשלטון הם שינו אותה למשהו קצת יותר חד ומאיים, ושנתיים מאוחר יותר החליפו אותה לחלוטין בגרסה הנושאת את צלב הקרס בציפורניה. הציפור הזו היא ה Reichswappen - הסמל הרשמי של רפובליקת וויימר.

פני משנת 1200
האדלר הגרמני נקרא בעברית עיט או נשר ; לגבי התרגום המדוייק ניטש ויכוח ארוך ואזכורים לכאן או לכאן אינם נחשבים לטעות, לצורך הפוסט הזה נתייחס אליו כאל נשר כי זה נשמע מרשים יותר, אבל אם למישהו יש מקור מוסמך לתרגום מדוייק - אשמח לתקן.

[עדכון: מספר קוראים העירו כי התרגום הנכון הוא עיט, אחרי בדיקה עם ידיד ותיק שבמקרה (או שלא) הוא אורניתולוג גרמני, אני מתקן בהכנעה את הטקסט ומכריז כי התרגום הנכון הוא "עיט"]

ובכן, העיט הזה, שהיה סמלם של זאוס היווני, של יופיטר הרומאי, ושל אודין הנורדי ליווה את הלגיונות הרומאים שכבשו את גרמאניה לפני יותר מאלפיים שנה, ומאז ליווה את שליטי האזור באופן די קבוע עד היום: הוא מופיע על מטבע של פני מתחילת המאה ה13, על מטבע זהב מאותה תקופה, ציורים רבים, ספרים, ועיטורים. בתקופת אוטו הרביעי הצמיח העיט ראש נוסף, דבר שליווה אותו עד סוף המאה התשע עשרה בדרגות פלצות משתנות:

הנשר בעל שני הראשים של אוטו הרביעי הנשר בעל שני הראשים של יוזף השני   הנשר בעל שני הראשים של האפריה האוסטרית
1815-1848

עם הקמת האמפריה הגרמנית ב1871 (הידועה בשמה "הרייך השני") איבד סוף סוף העיט את ראשו השני והתקבע כסמלה הרשמי של מדינת הלאום הגרמנית על ידי הקיסר ויליאם הראשון. בהתאם לקיסרות שמכבדת את עצמה, עוטר העיט בכתר האמפריה. עם נפילת הקיסרות בסוף מלחמת העולם הראשונה והקמת הרפובליקה הוסר הכתר מראשה של הציפור האצילית, וב1919 הכריזה הממשלה על עיצובו של אמיל דופלר של העיט מביט לימין כסמל המדינה הרשמי, וכזה הוא נותר עם שינויים מינורים עד 1935.
הנשר הפדרלי מ1926  הנשר של דופלר, 1919 

עם עלית המפלגה הנציונל סוציאליסטית ובהתאם לתדמית המנהיג החזק, עוצבה הציפור מחדש עם זויות חדות יותר ונוספו לו שרירי קיבורת מרשימים. שנתיים מאוחר יותר הוא שונה שוב, והפעם שהוא פורש את כנפיו ואוחז ברגליו זר עלי אלון ובתוכו צלב הקרס. סמל המפלגה היה דומה מאוד, אך העיט מביט לכיוון השני. הוא הופיע בטקסי המפלגה בנירנברג, על קצני הוורמאכט, על מטוסי הלופטוואפה ועל מסמכים רשמיים של משרדי הממשלה השונים.

מימין: סמל המפלגה, משמאל: סמל המדינה הנשר השרירי של היטלר, 1933
***

הציפור המתנוססת על הלוגו של הבלוג הזה היא לא סמל נאצי. זה הסמל של רפובליקת וויימר, מדינה דמוקרטית שומרת חוק, נגועה בגזענות ולאומנות, בטוחה בעליונות הפולק שלה על פני שאר בני האדם, רק מחכה שהעיט שלה יפרוש את כנפיו ויטיל את צילו על העולם. 


9 תגובות:

אנונימי אמר/ה...

פוסט מצוין, בייחוד פיסקת הסיום. חזק ביותר.
רק תיקון למקרה שזה לא היה סרקזם (מוצלח אבל מטעה) - הציפור הלאומית של ישראל היא דוכיפת.

Yossi Gurvitz אמר/ה...

מצוין.

אנונימי אמר/ה...

עיט,
לפי מגדירי ציפורים זה עיט. עיט הוא דורס שצד את קרבנותיו, ונשר הוא אוכל נבלות שלכן צווארו חשוף.


נדמה לי שהיה לך כאן פעם סמל אחר... הוא היה מוצלח מאוד ושמור אצלי במחשב...

אנונימי אמר/ה...

Adler = Eagle = עיט - ציפור טרף דורסת
Geier = Vulture = נשר - ציפור אוכלת נבלות

על סמלי מדינות בד"כ מופיעים עיטים ולא נשרים.

נעם אמר/ה...

מאז שהבלוג הזה נולד הלוגו עבר כמה גלגולים, כרגע אני מרוצה מהלוגו הנוכחי, הרבה בגלל הסיבה המפורטת בסיפא של הפוסט.
אגב, אני חושב שאת אחד הלוגואים הקודמים אימצה "ועדת וינו"

נעם אמר/ה...

תודה, זה באמת נשמע מאוד הגיוני.
ביקשתי מידידי האורניתולוג לוודא את זה עם ידידיו בגרמניה, אעדכן עם תשובה סופית לכשתגיע.

אנונימי אמר/ה...

בהמשך למה שאנונימי לפני אמר -
eagle = adler = עיט:
http://www.firstpeople.us/pictures/eagles/1024x768/Bald-Eagle-Wingspan-1024x768.html

vulture = geier = נשר:
http://www.arkive.org/lappet-faced-vulture/torgos-tracheliotos/

Unknown אמר/ה...

רפובליקת ווימר הייתה מדינה דמוקרטית עם החוקה המתקדמת ביותר באירופה בזמנו. הדבר היחידי אולי בחוקה שהוצא אל הפועל היתה תקנה 48. מזכיר מאוד מדינות דמוקרטיות מתוקנות של ימינו.

linuxpixie אמר/ה...

לנושא העיט (אדלר) הסמל הרומי הוא Aquila chrysaetos ולא נשר, מהסיבה הפשוטה, הרומאים לא הכירו את ה"נשר" התנ"כי שאוכל נבלות כי גבול התפוצה הצפוני שלו הוא תורכיה ולא אירופה.
לכן סביר להניח שהרומאים התכוונו לעיט וגם הגרמנים. שכן עופות דורסים אלו מרשימים ביותר וחיים בכל רחבי איטליה והאלפים. עיטים שונים מקניים בצוקי סלע, אך ישנם גם בני הסוג עיט המקננים ביערות.