3 ביוני 2012

רושם מר

נתחיל בשורה התחתונה: בשמונה עשרה השנים האחרונות מספר התלמידים הלומדים בתלמודי תורה כמעט והכפיל את עצמו בעוד בחינוך הממלכתי נרשמה ירידה של כ13%.

זה לא סוד שמשרד החינוך בראשותו של גדעון סער מעודד לאומנות. לאום ישראלי, אליבא דשר החינוך, כולל תורה, מסורת יהודית, והרבה קברים, אמיתיים או מדומיינים. מורשת אבות. מה הפלא, אם כן, שסער וקודמיו בתפקיד אחראים לבריחת התלמידים מהחינוך הממלכתי לזרועות החינוך העצמאי ותלמודי התורה, אם אלה שמנסים להמלט מזרועות ההקצנה הלאומנית-גזעית שמכתיבה תכנית הלימודים, או אלה שמחפשים כבר את הדבר האמיתי, בלי מסכת הליברליזם.
את ישיבתה מיום ה23 למאי 2012 הקדישה ועדת החינוך של הכנסת לציון 30 שנה לפטירתו של הרב צבי יהודה קוק, מאור ההתנחלויות. "בשנת הלימודים הבאה תהיה דמותו של הרב צבי יהודה קוק הדמות המרכזית בחינוך הממלכתי דתי ותתקיימנה פעילויות שונות סביב דמותו" בישר בה השר סער, וחברו ח"כ אורי אריאל החרה אחריו "אני מציע אבל לשר לשקול גם את הציבור הכללי לתת לו ליהנות מהדמות הכל כך מיוחדת, הכל כך ממלכתית ועל ידי כך באמת לקרב את כולם. זה, אני חושב, אחד מהדברים החשובים". למה דוקא הרב קוק הבן? ובכן, מסביר סער: "כי אני חושב שחשוב שתלמידי ישראל, תלמידי ותלמידות ישראל יכירו פועלם ומשנתם של גדולי הציונות", וכמוהו חוזרים אחריו רבנים נכבדים וחברי כנסת, עד שמקבל את זכות הדיבור מיודענו מיכאל בן ארי, וכהרגלו מנגב את הבוץ שמשליכים עלינו סער וחבריו וחושף את האמת המרה: "שהוא [הרב קוק הבן] מדבר על הציונות, על הציונות, אותה ציונות מדינית, חילונית, הוא אומר עליה שסופה תלך תמס, ברושם מר ... שהשורש הרוחני, תורני לא נטוע עמוק, הוא יגיע למקומות ולמחוזות שלצערי אנחנו רואים אותם היום בכל מיני מקומות ... העניין של שומרון ויהודה, חברון ובית לחם זה בעצם השורשים הרוחניים שלנו ... לולא מפעלו של הרב צבי יהודה לא היינו היום באותה חסינות, באותה אפשרות לחסן את הציבוריות הישראלית מפני הרוחות הרעות שצפה אותם אביו, הרב קוק, של אותה ציונות חילונית שסופה תלך תמס והולכת ומתמוססת ברושם מר. ואני לא אבטא פה ... דברים חיוביים כאן, מן הסתם כולם יודעים למה אני מתכוון" ומסכם אלכס מילר, יו"ר ועדת החינוך: "אנחנו שמענו את ההצהרה של שר החינוך, נבדוק שאכן הדברים מתבצעים, שלא רק בחינוך ממלכתי דתי לומדים, אלא ילמדו גם בחינוך הממלכתי ... יש שינויים רבים שעושים במערכת החינוך בכל הנושא של לימודי יהדות, לימודי ארץ ישראל ואזרחות וכו'. אין ספק שחייבים ללמוד והלוואי וילדי ישראל, לא רק ילדי ישראל, גם לא רק במערכת החינוך, אלא גם במערכת האקדמית."

אחרי שניסה להפוך גם את מקצוע האזרחות ל"בעל אופי יהודי", שלח את תלמידי בית הספר לנשום אויר קברים עם ניחוח אפרטהייד בחברון, נזף במנהלי בתי ספר שניסו לחנך את תלמידיהם להלחם בגזענות,  מה הפלא שרבים כל כך עוזבים את מערכת החינוך ומחפשים אלטרנטיבות? אם ב1994 70% מהתלמידים ב"החינוך העברי" למדו תחת דגל החינוך ממלכתי, ב2012 עושים זאת רק 57%. אם ב1994 למדו בתלמודי התורה 25,000 ילדים, ב2012 כמעט והוכפל מספרם ל48,500. אגדת המדינה החילונית והליברלית שאנחנו אוהבים לספר לעצמנו הולכת ודועכת, היהודית נוגסת בדמוקרטית, והכל בעידוד משרד החינוך. מדינת ישראל נטשה מזמן את החינוך לסובלנות ולשלום, והיא מגדלת דור של חיילים יהודיים ולאומנים, כאלה שמזהים את האחר, החלש והנדכא - ומכים אותו בשם הדגל, בשם האל, ובשם האמונה.
כששבעה מכל עשרה תלמידי כיתה א' של 1994 סיימו את הבגרויות והתגייסו לצה"ל, נותר לנו להביט רק איך המספר הזה של בוגרי החינוך הממלכתי הולך וקטן כל שנה, עד שבעוד כמה שנים - ישארו רק המורשת, האבות, והקברים, ואז באמת יעלה חזונו של הרב קוק ג'וניור ויתקיים, והמדינה תלך תמס, ברושם מר.



3 תגובות:

נדב פרץ-וייסוידובסקי אמר/ה...

יש לך שם, בראשית הפסקה השניה, קפיצה לוגית קטנה - אתה מדבר על מה שסער עושה, ואז מגניב פנימה את 'קודמיו בתפקיד'.
קודמיו, להזכירך, זה יולי תמיר, לימור לבנת, יוסי שריד, יצחק לוי ואמנון רובינשטיין. חלוקה יפה של חצי ימין חצי שמאל - ולא שמאל מרכזי במיוחד. קשה לי להאמין שתמיר, שריד או רובינשטיין עודדו השתטחויות בית ספריות על קברים.

לטעמי, השינוי במספר התלמידים הדתיים נובע הרבה יותר משינויים בדמוגרפיה הישראלית מאשר ממדיניות משרד החינוך.

אנונימי אמר/ה...

אם לא חלו שינויים מרחיקי לכת מאז ילדותי אי שם בשנות ה-60 הרי שהתלמידים שמסיימים את הבגרות השנה הם ילידי 1994, אלו שהיו אז בכיתה א׳ נולדו בשנת 1988 והם בני 24 היום.

נעם אמר/ה...

נדב, אתה כמובן צודק - המגמה התחילה עוד בתקופת המר, לוי, ולבנת. שריד ורובינשטיין התבטאו בנושא הזה מספר פעמים, אבל באופן טבעי השר הנוכחי לוקח את המגמה הזו וזורק אותה הרחק ימינה.
אני מסכים עקרונית שיש קורלציה עם שינויים דמוגרפים שיכולים להשפיע על המגמה הזו, אבל שינוי של כמעט 20% יהיה קשה להסביר בעזרתו בלבד.