26 במאי 2012

היהפוך כושי עורו? על מדיניות ההגירה הגזענית של ישראל


אחת מנקודות ההגנה החזקות ביותר של מדינת ישראל מול האשמותיה בגזענות היא שהיהדות אינה גזענית, שהרי כל מי שרוצה יכול להתגייר ואז יהיה שווה כמו כל שאר היהודים במדינה. פרט לכשל הברור בטיעון המדינה התאוקרטית במסווה דמוקרטיה ליברלית, כשהוא עומד מול מבחן המציאות הטיעון הרעוע הזה מתנפץ לרסיסים.
חוק השבות נחקק ב1950 כחלק מהטראומה הגדולה של השואה וכחלק מגלי ההגירה של שארית הפליטה מאירופה המשתקמת. הוא נועד לבנות נמל מבטחים ליהודים באשר הם ולהגן עליהם מרדיפות אנטישמיות, אבל דה-פקטו הוא משמש כמדיניות ההגירה הרשמית של ישראל. מדינת כל אזרחיה, הדמוקרטיה בעיני עצמה, מפלה בחוקיה שלה עצמה על בסיס אמונה בישות כזו או אחרת, דבר חמור מספיק היינו מצפים, אלא שמסתבר שאפילו דת איננה די כדי לעמוד בקריטריונים של אנשי היהדות הממוסדת.
ההתגלמות של הדת היהודית במוסדות מדינת ישראל התעוותה עם השנים עד כדי פיתוח תורת גזע שלמה שלא היתה מביישת את הרייך השלישי. לא מאמינים? הקשיבו לשר הפנים, הממונה על מדיניות ההגירה הישראלית:

"היה מחקר בארה"ב לפני כעשר שנים, היה שם, לקחו דמעות מנשים יהודיות, נשים ואנשים, יהודים ולא יהודים, יהודיות ולא יהודיות, נשואים זה לזה, גוי שנשוי ליהודיה  או ההפך יהודי שנשוי לגויה זה דבר שפורסם פה בתקשורת לפני כעשר שנים ... ושמה התגלה דבר מאוד מרתק: אם האמא יהודיה והאבא לא יהודי - הילדים יהודים. יש את הגן של האשה ופה נקבע הגן הזה יהודי או לא יהודי ... לא זוכר את המקום הזה אבל אפשר להוציא את המחקר הזה. משם מצאו פלא גדול: כשהאבא יהודי והאמא לא יהודיה - אז הילד לא יהודי."

קרי, חוקי הטבע הסתדרו בדיוק עם חוקי האמפריה הרומית שבה נקבע שזכויות ילדים שנולדו מחוץ לנישואין מגיעות מהאם והם אינם מקבלים את זכויות האזרח של האב - דבר שאין לו אזכור בתנ"ך אבל מסתדר מצוין עם הלוגיקה של ישי. "הכל הוא גזע - אין אמת אחרת" בדיוק כפי שכתב בנימין ד'יזראלי בטרילוגיה "אנגליה הצעירה". 

עם הפליטים שברחו לישראל ממדינותיהן שסועות המלחמה, המתודלקת בין השאר על ידי מדינת ישראל בעצמה עם מכירת נשק לשני הצדדים הנלחמים, עלו סוגיות חדשות: אם אזרחות ישראלית ניתנת לכל מי שמאמין באלוהי היהודים, מדוע לא ימירו הפליטים את דתם ובכך יקבלו אזרחות וסל קליטה נאה, אפילו אם הדבר אומר עשיית שקר בנפשם? או - כאן מגיע שר המשפטים יעקב נאמן בכבודו ובעצמו ומסביר את הדברים כמות שהם:

"השאלה איננה איזה זרם ביהדות טוב או ראוי, השאלה היא שונה לחלוטין. היא שונה לחלוטין לגבי יהדות הגולה ולגבי מדינת ישראל. במדינת ישראל יש לנו בעיה. יש לנו מאות אלפים של בלתי חוקיים בעיקר ממדינות אפריקה שעברו את הגבול בצורה בלתי חוקית, הגיעו לארץ ורוצים להשאר פה כי יותר טוב להם מאשר במדינות אפריקה. שום מדינה בעולם כולל ארצות הברית הנאורה שכל כך מתגאים בזכויות האזרח בה לא היתה מאפשרת בהליך קל, דתי, לההפך לאזרח המדינה. זו הבעיה של מדינת ישראל. הבעיה של יהדות הגולה היא דבר שהוא לא הגיור.
דבר ראשון ביהדות הגולה זה ההפרדות של אחוזים גדולים מאוד שנעלמים מעולם היהדות במה שהיטלר ימח שמו וזכרו לא הצליח לעשות יש היום בגולה אסימילציה נוראית והבעיה איננה גיור.
לכן קודם צריך להכיר מהן הבעיות. אני לפני 13-14 שנה ישבתי עם כל הזרמים ביהדות. והגענו להסכמה, מכיוון שגיור יש בו תוצאות משפטיות שאתה נהפך לאזרח במדינת ישראל בניגוד לגיור בארה"ב שאין לו שום תוצאות. הוא שייך לקהילה זו או אחרת. אי אפשר לתת לכל מי שרוצה לעשות גיור כי זה מאפשר כניסה למדינה וקבלת אזרחות, או אם מישהו בלתי חוקי במדינה להפוך אותו לחוקי. ולכן צריך להגיע לנורמה משפטית אחידה."


פתאום מדיניות ההגירה הדתית אינה פתרון מספיק, אבל במקום לפתור אותו על ידי יצירת מדיניות - עושה ממשלת ישראל את מה שהיא הכי טובה בו - ומתעלמת. יוצרת שיח תוך-יהודי בלבד המגביל את הגיור לרצויים ושאינם רצויים. עד היום ממתינים אלפי בני הפלאסמורה במחנה המעבר בגונדר ממתינים לעלות לארץ, אבל על אף העובדה שעברו גיור קשוח, ההליך נמשך שנים ארוכות. ליהודי צרפת או ארגנטינה לעומת זאת - הרבה יותר קל. בתחילת המאה העשרים רווחה באירופה האמירה האנטישמית: Never mind to whom he prays, The rotten mess is in the race - זו לא האמונה, זה הגזע - פרקטיקה שאחרי מאה שנה הפכה ללחם חוקם של אלה שסבלו ממנה הכי הרבה.אגף הגיור במשרד ראש הממשלה מסביר פנים ומפרט את התהליך עליו הוא אחראי ואת הזכאים לו. מי יכול לעבור גיור במדינת ישראל?
"כל אדם ללא קשר לדת קודמת, גזע או מין ראוי להיות מועמד לגיור. כדי לעבור גיור עליכם להיות בעלי אזרחות ישראלית. זכאי עלייה, טרם הגשת בקשתם לעלות לארץ, רשאים לעבור את תהליך הגיור בארץ לאחר הצגת אישור זכאות עלייה מטעם הסוכנות היהודית. אם אתם בעלי אזרחות חוץ ובעלי מעמד אחר, כולל תושבי קבע בעלי אשרת שהייה א'5 - עליכם לקבל אישור מוועדת החריגים."

בימי עליית הנאציזם נתן הכומר שילפרט משרייברג דרשה ובה הסביר כי "אחרי הטבילה, יהודים נעשים נוצרים", לזו השיב אחד מתלמידיו: "אבל הכומר, גם אם תשפוך שש גיגיות מים על ראשו של יהודי, הוא ישאר יהודי".