23 במאי 2012

פריק

במרץ 1933 היה וילהלם פריק שר הפנים הראשון בממשלה הנציונל סוציאליסטית החדשה כאשר שלח הוראות לכל המדינות תחת שליטת הרייך ובהן כתב:
"כדי להנהיג מדיניות גזעית יש צורך:
1. להתנגד להגירת יהודים מזרחיים
2. לגרש יהודים מזרחיים המתגוררים בגרמניה בלי אשרת שהיה
3. להפסיק את ההתאזרחות של היהודים המזרחיים
כעבר כחודש המשיך פריק והוביל חקיקה "נגד צפיפות יתר בבתי הספר הגרמנים" אשר כוונה אך ורק כלפי תלמידים לא ארים, והגבילה את אחוז התלמידים בכל מוסד ללא יותר מחמישה אחוזים. כעבור זמן לא רב היה פריק מעורב בהקמת מחנה הריכוז הראשון דכאו על חורבות מפעל תחמושת ישן בו נכלאו מתנגדי השלטון, קומוניסטים, ויהודים.

***

היום הכריז שר הפנים של מדינת ישראל "אם יתנו לי את הכלים, תוך פחות משנה לא ישאר פה מסתנן אחד". מחנה ריכוז ראשון כבר מוקם על חורבות בסיס צבאי בקציעות, וישי מתכנן לשחרר אסירים פליליים כדי לפנות מקום לפליטים לפני גרושם מישראל. "מי שלא רוצה לצאת ברצון ייצא שלא ברצון ... אני חושב שכל מי שהוא שוהה שלא כחוק צריך להכניס אותו מאחורי סורג ובריח" אומר ישי. על מלחמתו בתלמידים הלא יהודיים לא צריך להכביר מילים

***

ב8 באוגוסט 1935 פרסמו העיתונים היומיים בעלי הקו הנאצי המובהק דר אנגריף והפולקישר באובכטר ראיון עם ס.ס. אוברגרופנפיהרר קורט דלואגה, מפכ"ל המשטרה הגרמנית, בו הוא מוסר כי סטטיסטיקות הפשע מצביעות על בולטות של היהודים בכל תחומי הפשע.

***

התקשורת בישראל מדווחת על נתונים שמפרסמת המשטרה על סטטיסטיקות הפשע בתל אביב, המצביעות על בולטות של פליטים במקרי הפשע. כשהתבקשה המשטרה לגבות את האמירה המגוכחת הזו בנתונים, אלה לא נמצאו עד היום. בפעם האחרונה שהנושא הזה נחקר ברצינות, היה זה מסמך רשמי של מכון המחקר של הכנסת שכינה את הטענה הזו "חסרת בסיס עובדתי" (זהירות, PDF).

***הגאולייטר גרוהה מקלן-אכן תמך בהגברת הפעולות האנטי יהודיות כדי "לרומם את הרוח הירודה של בני המעמד הבינוני-נמוך" ונראה שזו התשובה של ראשי המערכת הפוליטית בישראל: מעלים מיסים, מקצצים בתקציבי הרווחה, התשתיות, החינוך - ואת הזעם התוסס בשכבות השונות של העם חייבים לתעל לאנשהו, ומי טוב יותר לספוג אותו מהחלשים יותר, חסרי ההגנה, האחרים. 
"באופן טבעי, האנשים הפשוטים לא רוצים מלחמה, אך ניתן לגרום להם לציית למנהיגים. אמור להם כי הם מותקפים, הוקע את הפציפיסטים על חוסר נאמנות ועל כי הם מסכנים את המדינה. אותו הדבר עובד בכל מדינה" אמר גרינג כשעמד למשפט בנירנברג, ואותו הדבר עובד גם אצלנו. אומרים לנו שאנחנו מותקפים על ידי הפליטים ואנחנו שוכחים את המע"מ. אומרים לנו שהשמאל חותר תחת זכות העם היהודי להתקיים ואנחנו שוכחים את מחירי הדלק והירקות. תנו לנו שנאה, תנו לנו שעיר לעזאזל, תנו לנו אונטרמענטש - מישהו נחות מאיתנו כדי שנרגיש נעלים - ונשכח את המוסר, תנו לנו את טוהר הגזע ונשכח את מגילת העצמאות.
לא צריך לנופף בעבר החשוך של גרמניה כדי לראות שמה שקורה אצלנו הוא לא טוב. כאשר איש רוח וחבר יקר מותקף על ידי אספסוף מוסת בהפגנה נגד פליטים בתל אביב רק כי הוא מנסה להביע דעה אחרת - זהו דגל שחור - השנאה שגדלה והתבשלה בשטחים הכבושים של הגדה המערבית במשך ארבעים וחמש שנים גולשת ושוטפת את המדינה, וזה רק עניין של זמן עד שתטביע את כולנו.
את ישי חייבים לעצור, את מרזל ובן ארי חייבים לעצור. המהלך שהם מובילים לגרוש הפליטים הוא רק פתיח להמשך: מה שעבד עם זרים מסוג אחד ודאי יעבור עם זרים אחרים.
 שר החינוך גזעון סער נאם השבוע בטקס בירושלים בו הוא זרק רמז לבאות: "הגיע הזמן לחשוב על חלופות נוספות הנוגעות לעיצוב מערכות היחסים בינינו ובין שכנינו. אין זה נכון כי החלופה היחידה ל'תפיסת שתי המדינות' היא מדינה אחת דו-לאומית מהים עד הירדן. הגיע הזמן לעשות את חשבון-הנפש הציוני ולגבש הסכמה לאומית רחבה המבוססת על ניתוח מפוכח של המציאות ועל הדרך נכונה להבטיח את עתידו של המפעל הציוני." אמר, ולא פרש. את המהלך הבא של הימין הישראלי כולם כבר מבינים, את דעת הקהל הם מכינים על חשבון הפליטים. אם ישתקו על הפליטים, הם ודאי ישתקו גם על הפלסטינים.


10 תגובות:

אנונימי אמר/ה...

סבא שלי היה פליט בגרמניה בתקופת הרייך.
משפחתו ברחה מפולניה בזמן מלחמת העולם הראשונה.
כל מה שהאספסוף הגזעני אומר היום על הפליטים מאפריקה
אמרו בדיוק על אנשים כמו סבי בגרמניה.
שהם מפיצים מחלות, אונסים נשים גרמניות ופוגעים בכלכלה.
אין למדינה זיכרון היסטורי, ואין לתושביה עמוד שידרה מוסרי.

אנונימי אמר/ה...

שמע לא קראתי את כל הכתבה אבל בקשר לפליטים
אני חצויה..
עד עכשיו הייתי בדעה שלך אבל לפני מספר ימים הייתה לי שיחה עם איזה נהג מונית מהתחנה המרכזית.. (מונית שירות) והוא סיפר לי מבפנים מה קורה שם, זה מזעזע..

עומרי אמר/ה...

לצערי אני לא מספיק מודה לך על הבלוג הזה - הפרספקטיבה ההיסטורית, במיוחד שהיא מכוונת לאירוע מכונן כ"כ עבור הלך המחשבה במדינה יהודית היא לא רק מעניינת, אלא גם חשובה.

תודה!

אנונימי אמר/ה...

נראה לי שיש לך טעות קטנה - גבלס כבר היה מת בזמן משפטי נירנברג

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%99%D7%95%D7%96%D7%A3_%D7%92%D7%91%D7%9C%D7%A1

נעם אמר/ה...

אנונימי: אתה כמובן צודק, זה היה גרינג. תוקן.

אנונימי אמר/ה...

גבלס לא דיבר במשפט נירנברג, כידוע לך...
אולי גרינג אמר את הדברים?

ולעניין: אין ספק שהפליטים מעוררים תופעות מכוערות ביותר.
יחד עם זאת, לא הכול גזענות ונאציות. ברור לכול שאם המדינה הייתה מחליטה להתמודד עם הבעייה (כפי שתעשה בסופו של דבר עם הגדר ושאר האמצעים) ולא נותנת תחושה של התעלמות והזנחה (גם המהאזרחים שנמצאים במצוקה אמיתית) הכול היה נראה אחרת.

בגרמניה, המדינה כיוונה לזה. בישראל הרי אין יד מכוונת בכלום כמעט.

נעם אמר/ה...

אנונימי, העניין הוא לא רק שהממשלה "תטפל בבעיה" אלא איך היא תעשה את זה. ואם אתה חושב שאין יד מכוונת תסתכל על התכנית של ישי, בן ארי ועוזריהם מהשנים האחרונות, תראה שהיעדים שפעם נראו דמיוניים לחלוטין נמצאים עכשיו על השולחן: מדברים על מחנות ריכוז, מדברים על טרנספר, ואנשים צועקים בלי להתבייש מוות לערבים ומוות לפליטים.

איציק אמר/ה...

להשוות בין ההתנהגות של גרמניה הנאצית להגבלת הגירה של מחוסרי עבודה זה בלשון המעטה חטיאה לאמת.
הגבלה על כניסת מהגרים לא חוקיים היא הליך מקובל במתקדמות ובנאורות בארצות העולם.עוד לא ראיתי השוואה בין ארה"ב לגרמניה הנאצית עקב ההגבלות והמרדפים שהיא מנהלת לאורך הגבול עם מכסיקו.
ובאם נחזור להשוואה אולי לדעת הכותב ההשוואה של ישראל לגרמניה הנאצית היא לגטימית אך בכך הוא מעיד כי למרות הציטוטים שהביא אין לו מושג קלוש.
הגרמנים לא השמידו מהגרי עבודה יהודים שהסתננו לגרמניה.הם השמידו יהודים בכול מקום וללא קשר למוצאם.אולי אני טועה אבל לא עודכנתי שהגורמים המובילים את מדינת ישראל קבלו החלטה על פתרון סופי לבעיית הסודנים .
אפשר להתווכח על התבטאויות ועל מעשים אבל הבעיה הבסיסית היא בעיה ולגטימי לחלוטין למדינה לסגור את גבולותיה להגירה שאינה רוצה בה.

Emmanuel אמר/ה...

בארצות הברית הרשויות אמנם רודפות אחרי מסתננים לאורך הגבול, אבל האזרחים לא רודפים אותם ובוזזים את חנויותיהם של המכסיכנים שהצליחו לעבור והתמקמו.
ובכלל, אני ממש לא בטוח שהמון זועם בדרום תל-אביב יבדוק את אישורי השהיה של בן-אדם שחור לפני שיחליטו שהוא מסתנן לא חוקי מפזר מחלות ויתקפו אותו.

ואני גם בטוח שהגרמנים הרגישו שהם חייבים לטפל בבעיה לגיטימית גם. תזכור - ההיסטוריה לא קרתה בצורה כל כך ברורה ומסודרת כמו שאנחנו מכירים אותה היום בדיעבד.

אורי ארליך אמר/ה...

פוסט מעולה. אני יכול להבין שיש מי שמתרגז על ההשוואה עם גרמניה. ואכן אין מה להשוות את שני התהליכים ההיסטוריים. אבל מגמת ההקצנה והגזענות שכבר מתרחבת מהפלסטינים לכל ה"אחר", ולכיוונים אנטי דמוקרטיים מכשירה את הקרקע להשוואות מעין אלו.
בשבוע האחרון כל הזמן אמרו ליל הבדולח, אבל בליל הבדולח המנהיגות הנאצית ירדה למחתרת ולא עמדה על הבמה. שם לפחות הייתה בושה בפני העולם, רצו להציג מצג של מחאה עממית ולא מאורגנת על ידי השלטון.
לא להאמין איך עם קואליציה של 94 חברי כנסת (80% מהפרלמנט), ועם עוד ארבעה ח"כים מהימין הקיצוני (למרות שלא ברור איך כיום הליכוד נחשב ימין-מרכז) מעיזה מירי רגב להאשים את השמאל שעוצר בעד הממשלה לפעול. לא ברור מתי הם יידעו שובע, כשלא תהיה אופוזיציה כלל? תוסיפו לכך את הפוגרום ומישהו עוד מתפלא שמשווים אותם לגרמניה?