30 במרץ 2012

הקרקס המעופף של דני דנון - לאומנות בחסות ממלכתית


ב27 בפברואר 2012 התכנסה וועדת הכנסת לענייני העליה, הקליטה והתפוצות לדון בנושא חשוב: האבטחה במתחם הר הזיתים. מה לאבטחה במתחם הר הזיתים לוועדת הכנסת לענייני העליה, הקליטה, והתפוצות? שאלה טובה. מאז התמנה דני דנון ליו"ר הוועדה הוא הפך אותה לקרקס הפרטי שלו: הוא מזמין את חבריו הגזענים לדבר לפרוטוקול הכנסת, בשם ממשלת ישראל. הוא מקדם אג'נדה לאומנית משוקצת בה כל דבר שאינו יהודי מקומו לא כאן, ובאמתלות קלושות מנסה לזכות בהון פוליטי תוך-מפלגתי ע"י מתן במה לאנשי שלומו בהנהלת הליכוד הבין לאומית.
אחד הדברים המדהימים כאן הוא אזכור לאישור שניתן ע"י השר לבטחון פנים להקמת מיליציות יהודיות חמושות שיפטרלו במזרח ירושלים - ידיעה שלא מצאתי לה אזכור בפרסומי המשרד לבטחון פנים.
לא הבאתי את כל הפרוטוקול אלא רק ציטוטים נבחרים, והוא זמין לעיון באתר הכנסת (זהירות, RTF). הדברים המובאים למטה מובאים בשם אומרם, ההדגשות הן שלי:

***

דני דנון: "כשקבענו את הדיון בכנסת באחד העיתונים תקפו אותי וכתבו 'מה הקשר של ועדת התפוצות לנושא כזה?' ... לכן כל אלה שמבקרים, אנחנו בעצם היום אומרים להם שהנושא של הר הזיתים הוא לא נושא ישראלי, הוא נושא יהודי, נושא ציוני ולכן אנחנו מתכנסים פה"

מנחם לובינסקי, מארגן כנס שהותקף בהר הזיתים: "אולי כשצעקנו 'הר הבית בידינו', שכחנו לומר שהר הזיתים בידינו, שכחנו לומר שההר התאום של הר הבית, הר הזיתים, גם בידינו ... תתארו לעצמכם שנתנו לקבלנים הערבים שם לתקן את הכותל שם, הם לקחו חלקים משם ושמו את זה בתוך הכותל. אתם יכולים לקרוא את המלים בעברית. איך אנחנו יכולים לקבל מצב כזהלא נשכח את העבירה שהירדנים עשו, 19 שנה הם לא נתנו ליהודי ללכת לשם ... ולמה? כשצה"ל הגיע לשם ראינו למה, 75,000 קברים, בהיסטוריה לא היה כזה חילול קברים, הם שברו ולקחו את זה בשביל כבישים ואפילו בשביל בתי שימוש. 75,000, בזמן שהנאצים בכל אירופה חיללו 12,000 קברים"

ניצב משנה אלי נזרי: "הולכת להיות שם נקודת משטרה, עם שוטרים גלויים, עם שוטרים סמויים ופעילות מאוד ענפה שהיא תעשה והיא תיתן מענה יותר מהולם לכל האזור ... שוטרי התחנה נותנים ומשקיעים שם ימים ולילות, יש הרבה מאוד חשודים שנעצרו, הרבה מאוד כתבי אישום, הרבה מאוד פעילות גלויה וסמויה שנעשית בכל האזור הזה ... התקינה מדברת על 24 שוטרים, קצין בדרגת רב פקד. נקודת משטרה כמו שמשטרת ישראל יודעת להעמיד ... מחוז ירושלים עושה הרבה מאוד פעילויות במקום, משקיע המון כוח אדם בעניין הזה כדי לתת ביטחון לכל מי שמגיע להר הזיתים, ומי שנפגע מוזמן להגיש תלונה, אנחנו נטפל בו וניתן לו טיפול יסודי וטוב. אני מניח שכשתקום הנקודה, והיא תקום בטווח הזמן המיידי, הטיפול יהיה הרבה יותר טוב"

חה"כ יעקב כץ: "... הבעיה היא לא במשטרה, הבעיה לא מתחילה עם השוטרים, הבעיה מתחילה עם השלטון, עם הממשלה. הציבור הערבי ביהודה ושומרון, כמו הציבור הערבי בירושלים, כמו הציבור הערבי בחיפה, אין כלפיו שום הרתעההוא שומע כל היום תקשורת עוינת, שונאת ישראל, הוא שומע את המופתי בירושלים אומר שעם ישראל זה עם של קופים וחזירים ולכן צריך לכלות אותם ולחסל אותם ולהרוג אותם. קופים וחזירים, פה, במרחק של 5 דקות, הרב הראשי של המוסלמים אומר והוא ממשיך להלך חופשי. אם אני הייתי ראש הממשלה, מלקולם, אני הייתי מפתיע את המשטרה כל יום בעצמי, הייתי נוסע ברכב רגיל כל יום ומנסה להגיע להר הזיתים, רק כדי להוכיח להם שגם אני חוטף אבנים ולהכריח את המשטרה לעבוד. אני הייתי עושה חוקים כאלה שערבים יחשבו אלף פעמים לפני שהם מרימים יד על יהודי, אלף פעמים לפני שהם מרימים יד על יהודי. לא יכול להיות שבארץ ישראל מרימים אבן על יהודי, זה היה צריך לזעזע את הממשלה, וכשלא עושים שום דבר בהר הזיתים וכשלא עושים שום דבר בשומרון, בסופו של דבר לאיפה זה מגיע? לבית החולים רמב"ם, שלוקחים סכין וחורתים על ראש של יהודי. אתמול, במוצאי שבת, על ראש של יהודי חורתים עם סכין, מול מצלמות הם לא מפחדים. כי כשלא מפחדים וכשאין הרתעה וכשהממשלה התחילה להיות רגישה, יש פה נציגת הממשלה, ראש הממשלה עושה לנו טובה שהוא קצת רגיש. זה ביזיון, זו בושה, זו השפלה שלא מתחילה בשוטר. אין סיכוי ששוטר ינצח פורעים אם הפורעים לא מפחדים. פורעים צריכים לדעת שבמדינת ישראל אנחנו לא באירופה, אנחנו לא באירופה של לפני 70 שנה, לא חורתים על ראשינו ולא מבזים את מתינו, וזה מתחיל בראש הממשלה. אם אני הייתי ראש הממשלה, לא היה עובר יום עד שהייתי מכריח את המשטרה, פוקד על ראש העיר, פוקד על המשטרה, פוקד על שר הפנים ומביא פה חוקים כאלה שהערבים יידעו שאם מרימים יד או אבן על יהודי, ידם תיכרת, זה לא יעבור לסדר היום. וכשהדבר הזה לא קורה, אז הבעיה היא לא עם המשטרה, לא עם כמות השוטרים, היא מתחילה עם ההרתעה, אם אנחנו פה בעלי בתים, או אנחנו לא בעלי בתים. כשראש הממשלה מדבר על חלוקת ירושלים, כשראש הממשלה מדבר על מסירת ארץ ישראל, כשראש ממשלה מדבר על זה שאנחנו פה אורחים ואנחנו רק באנו לבקר פה בארץ ישראל ואנחנו לא בעלי בתים פה, זו התוצאה, חיפה ... זו בושה, זו חרפה, זו השפלה, ואת ההשפלה הזאת צריך להפסיק וצריך להפסיק אותה מיד"

חה"כ מיכאל בן ארי: "...הפרקליטות שלנו והמשטרה שלנו חיים בסרט ומכניסים את כולנו לסרט... אז יכול להיות שהמשטרה מאוד תתאמץ לתפוס אותם, אבל אם לא תהיה פה הרתעה... אני הייתי שם, לא היה שם לא שמעון פרס, כי לא עשו איזה גרפיטי על איזה קבר שמזמן הוא מסגד ש-50 שנה אף אחד לא היה בו, לא כל המדינה עמדה שם ואמרה 'צריך למגר את תג המחיר'. זה לא תג מחיר, אלה מעשים של יום אחד. זה דבר אחד, אנחנו אשמים, הפרקליטות שמתייחסת בזילות ... עד שבהר הזיתים לא יהיו חיים יהודיים, עד שההתיישבות היהודית בהר הזיתים לא תתרחב, תתבסס, תגדל, לא יהיה מענה. זה המענה הנכון שהיה בכל מקום. אחת הערים השקטות ביותר ביהודה ושומרון, הרגועות ביותר ביהודה ושומרון, זו העיר חברון, שם ילדים משחקים ברחובות, שם אנשים מסתובבים בלי נשק ... אנחנו לא ניסע ברכבים ממוגנים, אנחנו נבצע הרתעה שזה יהיה המקום הכי בטוחדברי הנשיא זכריה, שלא מתים יהיו שם, אלא ילדים וילדים משחקים ברחובותיה, זאת התשובה היחידה שתיתן מענה לכל ההתנכלות הלאומנית הזאת שלצערנו הרב מתגברת, כי אין הרתעה, אין אכיפה, יש טמינה של ראש בחול"

קן אברמוביץ, נשיא הליכוד בארה"ב ותורם מרכזי לנתניהו: "it very much bothers me that the current government does not seem to understand its huge responsibility to protect the people. This is a very basic responsibility of a government. And I'm sure the current government in Israel is up to the challenge of protecting the people. It's unacceptable that a situation like this could exist. ... Another issue that bothers me tremendously is you have a situation in Israel where Jews are expected to abide by the laws of construction throughout Israel, Judea-Samaria, everywhere, and Arabs oftentimes ignore those rules of construction, and the Israeli government does not exercise its authority, and in fact it discriminates against Jews who it expects to abide by the law, and does not apply the law oftentimes to Arabs. This is also a highly unusual situation where the Israeli government discriminates against Jews. I can expect other governments to discriminate against Jews, but I'm shocked to see the Israeli government discriminate against Jews and not apply the laws equally to both Jews and Arabs."

חברת הועדה מרינה סולודקין: "אדוני היושב ראש, היה ויכוח אם עשית נכון או לא נכון שאנחנו מקיימים ישיבה כאן. אני ממפלגה ליברלית ומרכז, עשיתם מאוד נכון, בגלל שהר הזיתים זו מורשת של כל העם היהודי ושל כל התפוצות ... מה שחשוב עכשיו, שאנחנו, הווטרנים של מלחמת העולם השנייה, רוצים לעשות טקס בהר הזיתים ב-9 במאי ולא יכולים בגלל שלהביא את הביטחון זה בלתי אפשרי ... "

דני דנון: "יש את מספר הטלפון שהראית לי, של הביטחון של משרד השיכון, שמלווים יהודים שרוצים להגיע להר הזיתים. עצם העובדה שקיים בכלל מספר טלפון כזה, שנותנים ליווי ליהודי שרוצה ללכת להגיד קדיש, זה מבחינתנו בלתי נתפס"

יעקב כץ: "למה בארץ ישראל צריך ליווי? ... אנחנו בגלות? אנחנו באירופה?"

שרית גולדשטיין, רכזת תיאום ובקרה במשרד ראש הממשלה: "השינוי המסיבי באמת התחיל בשנת 2005, שאז החליטה הממשלה על תכנית מקיפה לאגן העיר העתיקה, בתוכה נכלל שיקום הר הזיתים שהוקצו לו אז 80 מיליון שקלים. היום אנחנו כבר מתקרבים ל-90 וכנראה שנעבור את זה ... יש שם מצלמות שמפעיל משרד הבינוי והשיכון, זה מאפשר למוקדניות של משרד הבינוי והשיכון, לראות בעצם אם קורה משהו בשטח ואז לשלוח אליהם מאבטחים או משטרה ... אנחנו ראינו במצלמות מעצרים. אומר כאן נציג המשטרה שמתבצעים מעצרים, אני רוצה להאמין לו ... החליטו בסוף 2009 לתת תקציב נוסף למשרד הבינוי והשיכון, כדי להגביר את האבטחה ... יש תכניות לכל האזור הזה שהן גם תכניות תיירותיות. אז היום יש שם את הנוכחות של משרד הבינוי והשיכון, יש שם נוכחות משטרתית שתתוגבר באמצעות עזרה ומעורבות של מנכ"ל משרד הממשלה דאז, אייל גבאי, והמנכ"ל הנוכחי, בסיוע אדיר של יעקב גנות, שממש ממש דחף להקים את נקודת המשטרה בהר הזיתים"

יעקב כץ: "מתי ראש הממשלה עלה בפעם האחרונה להר הזיתים? היום? אחרי שהחבר שלו מלקולם חטף אבנים, אז הוא בא לראות, הוא בטח גם רוצה לקחת איתו כמה אבנים לאובמה"

חבר הוועדה אברהם מיכאלי: "זה המזל שלכם שמנחם בגין קבור שם, אחרת לא הייתם מגיעים לשם"

דני דנון: "רציתי לשאול שאלה לגבי הכביש הפנימי, הוא נסגר לתנועה? ... יש תנועה של פלשתינים שעוברים בחלק המזרחי של ההר ... זה בית קברות, למה נוסעים שם אנשים וזורקים ומשליכים פסולת?"

אלעד קנדל, מנהל פרויקט אגן העיר העתיקה, הרשות לפיתוח ירושלים: "השביל הזה שמדובר עליו, לא עוברים בו רכבים ... יש שם טראפיק של אנשים שעוברים שם, לפעמים גם חמורים, גם את התופעה הזאת אנחנו מנסים בעזרת העירייה... התוקף של העירייה זה לסגור את השער או לא. אני יכול להגיד שבעבר ניסינו לסגור את השער הזה מספר פעמים ופרצו אותו. נכון להיום המדיניות של העירייה זה לא לסגור את זה, מכיוון שכל עוד ההליכה שם היא של אנשים ברגל ולא של דברים אחרים, הגיעו למסקנה שזה הדבר הנכון, על מנת למנוע אנטגוניזם. יש דעות לכאן ולכאן ... כמו ששרית אמרה, במסגרת תכנית אגן העיר העתיקה, שהרשות לפיתוח ירושלים מנהלת, הושקעו עד היום בהר הזיתים כ-90 מיליון שקלים בתכנית הנוכחית. ... נכון להיום, מתוך 137 מצלמות 90 מצלמות כבר עובדות ... במסגרת המצלמות האלה, לא יודע מה יש/אין ברמב"ם, נעשו לא מעט מעצרים ואנחנו רואים ירידה משמעותית בהיקף של ונדליזם בעקבות המצלמות ... בתכנית ההמשך אנחנו מתכננים משטרה קבועה, לא במבנים יבילים, כרגע אנחנו נמצאים בשלב של היתרים לאותה משטרה קבועה שתהיה שם. אנחנו משקיעים שם המון המון משאבים ... אני אומר שעצם העובדה שיש תלונות בזמן האחרון והנושא של הר הזיתים נהיה אישיו, זה בגלל זה שהתחילו אנשים להגיע, מה שפעם לא קרה. לפני שלוש, ארבע וחמש שנים התלונות היו הרבה יותר מועטות כי מספר האנשים היה הרבה יותר קטן"

מאיר אינדור, יו"ר ארגון 'אלמגור': "הקמנו ועדה שבראשה עומד חבר של חבר הכנסת כץ, תת אלוף אמציה (פאצי) חן, לוחם מהולל שלחם בטרור ברצועה, ועדה חיצונית של אלמגור, אליה הצטרף גם אלוף משנה גבע רם, בימים האחרונים קיבלתי הודעה מחבר הכנסת תת אלוף אריה אלדד, גם הוא יהיה בוועדת ההיגוי, וחבר הכנסת אורי אריאל, אלוף משנה משה פלד. הוועדה הזאת תקים משמר אזרחי בהתאם, אדוני קצין המשטרה המכובד, ניצב משנה, בהתאם להחלטה של שר המשטרה, שענה להחלטה של ועדת הפנים שממליצים להקים משמר אזרחי על ההר. מה יעשה המשמר האזרחי? שתי נקודות שאני ממליץ עליהן, אל"ף, תוספת כוח אדם, בכפוף ומתואם איתכם, אל תפחד, זאת לא מיליציה. בי"ת, עכשיו יהיה יותר קל, תהיה נקודת משטרה, זה יהיה משמר קהילתי, גם לקהילת המתים וקהילת הבאים, גם היא קהילה, לא? לא רק רמות היא קהילה. הדבר השני, זה יפרה, זו תהיה יחידת ה-101 שלכם. בהמרצת השוטרים ובהרמה. 101, למי שלא יודע, הרימה את רמת הצנחנים"

מאיר אינדור: "כצל'ה, אתה מוכן להגן עליי? אני רוצה לדבר על העניין של שינוי הנורמות המשפטיות. לא יכול להיות שילדים שנעצרים ונערים שנעצרים משתחררים מפני שהדברים לא מוגדרים עדיין כמו שנעשים ביהודה ושומרון. אני מציע להעביר את כל הנושא של חקירות לשב"כ, טרור זה טרור ... אני בא לקצין משטרה, אני שואל אותו, 'תגיד לי, למה אין פה שוטרים על הציר? איך זה קרה?' הוא אומר לי, 'מה אתה רוצה שהשוטרים יעשו?' אמרתי 'יהיו נוכחים', 'אז יזרקו עליהם אבנים'. תודה רבה, שיהיה חיכוך. מה? לא, אנחנו לא רוצים חיכוך. אני מציע להתחכך איתם. בצבא למדנו, זה נקרא פטרול אלים. תפקידו של פטרול אלים לייצר חיכוך ולא לפחד, כי מי שזורק עליך אבן צריך להיות במצב של חיכוך מתמיד עם החוק והחוק איננו נמצא היום ולא צריך להמתין לתחנת המשטרה שתוקם"

סטיב גולדברג, חבר הנהלת הליכוד העולמי: "I'm the vice chairman of the ZOA and also I'm on the board of World Likud and American Friends of Likud ... I burned with anger and shame when I saw the Menachem Begin grave being infringed. And the fact that that illegal extension and that mosque is not torn down now, the way this government shamefully tears down Jewish homes in Judea and Samaria, is double shame. That needs to be done. That could be done instantly ... What's happened is there's fear of upsetting the Arabs. And what they need to know is, if they throw rocks, that's attempted murder. And if they're arrested, they should be prosecuted for attempted murder. And if the police see someone throwing rocks, they should be not only authorized but instructed to use all appropriate force to protect the Jews that live here ... There has to be an instruction to the police to do what's necessary, whatever's necessary, to protect Jews, whatever level of force. Tear down that illegal extension and send a message so this doesn't happen, or we're going to continue down the slippery slope of violence"

מאיר אינדור: "גדרות, להעלות את נושא הגדרות, כמו דהיישה. שהם יהיו מאחורי גדרות, גדרות יפות"

***

אז מה היה לנו כאן:
 • מעל תשעים מליון שקלים שהושקעו בבית קברות ומליונים נוספים מתוכננים להתווסף להשקעה
 • מליוני שקלים נוספים שהועברו למשרד השיכון לצורך ליווי של מתפללים
 • מעל מאה מצלמות שמופעלות ע"י משרד השיכון לאבטחת בית הקברות
 • הקמת של נקודת משטרה עם 24 שוטרים לאבטחת בית הקברות. 
 • קריאה של חבר הכנסת יעקב כץ לחוקק חוקים שעונשם יהיה כריתת גפיים למי שזורק אבנים על יהודים.
 • קריאה של חה"כ מיכאל בן ארי להרתעה גזענית דוגמת חברון, כנראה שהכוונה להרחבת מושג האפרטהייד שאוסר על ערבים לנוע ברחוב.
 • תורם מרכזי לנתניהו ויו"ר הליכוד בארה"ב שזועק לאפליה נגד יהודים ונגד פינוי ישובים ביהודה ושומרון
 • חברת הכנסת סולודקין, שחשוב לה להדגיש שהיא ממפלגת מרכז, שרואה עצמה כווטרנית של מלחמת העולם השניה
 • אמירה של יו"ר ארגון אלמגור שיש אישור מהשר לבטחון פנים להקמת מיליציה חמושה של יהודים בהר הזיתים
 • קריאה להעברת אחריות החקירה לשב"כ ולא למשטרה
 • קריאה לחיכוכים של המשטרה עם הפלסטינים על מנת להראות מי הריבון
 • קריאה של עוד חבר ליכוד העולמי להפלות בין הגנה על יהודים להגנה על לא-יהודים
 • קריאה להקיף את הערבים בגדרות. גדרות יפות.
***

סיכם את זה יפה יו"ר אלמגור, נקרופיל במקצועו כשאמר: זה יהיה משמר קהילתי לקהילת המתים. מאות מליוני שקלים נשפכים על קברים, בעוד הממשלה מקצצת באיכות חייהם של מאות אלפי חיים. אין דבר, נעלה את מחיר הדלק, את מחיר החשמל, את מחיר המים - אבל אל תגעו לנו במתים. 

בכל מקום ראיתי שהממשלה בנויה מאנשים
שיש לה דם ועצם, היא
פיות רבים, לוחשים לאזני, שולחים
מברקים, מכוונים רובים, כותבים פקודות, אומרים
"כן" ו"לא".

הממשלה מתה כמו שהאנשים המרכיבים אותה מתים ומורדים
לקבריהם, והממשלה 
שבאה אחריה היא אנושים, עשויה מפעימות לב ודם
שאיפות, תאוות, וכסף זורם דרך כולה
כסף משולם וכסף נלקח, וכסף מכוסה
שמדברים עליו בקולות מהוסים

הממשלה היא סודית ומסתורית ורגישה
כפי שכל אדם חוטא נושא עימו מטען של חיידקים
מסורות ותאים המועברים
מאבות ואמהות מאז ומעולם

                         מתוך - "ממשלה", שירי שיקגו של קרל סנדבורג, תרגום חופשי


3 תגובות:

עדו אמר/ה...

רגע, מה המעמד של איש ימין קיצוני כמו מאיר אינדור בישיבה של וועדת כנסת? מה הוא בכלל עושה שם ?

נעם אמר/ה...

בכל ישיבת וועדה יש מוזמנים ואורחיםף הוא נמצא שם כאורח הוועדה. פרוייקט מעניין יהיה להראות מי מוזמן לוועדות האלה, ומה ההטיה הפוליטית של כל וועדה

אנונימי אמר/ה...

"סיכם את זה יפה יו"ר אלמגור, נקרופיל במקצועו" ? נקרופיל במקצועו? מה זה אומר?