23 במרץ 2012

תמונות של פוגרום, מלחה 2012

ב11 במרץ 1933 עמד לודוויג פרדר, עורך דין יהודי, בקומה הראשונה של בית המשפט בברסלאו כשלפתע, הוא מספר, נשמעו זעקות "של חיות פראיות" מהמסדרונות שהן הולכות ומתקרבות. כל הנוכחים קפאו כאשר נפרצו דלתות החדר ושני אנשים לבושים חולצות חומות צעקו "יהודים החוצה!". זיגמונד קוהן, עו"ד יהודי בן 70, קפא בכסאו ולא הצליח לקום. הם היכו אותו בחוזקה עד שכמה עורכי דין גרמנים נעמדו בינו לבין תוקפיו, אז עזבו אותו והחלו להכות את פרדר בראשו תוך שהם גורמים לדימום חזק ולכאב שילווה אותו שבועות רבים אחר כך.
ב11 יולי 1935 פשטו כמאה אנשי ס"א על שוק הבקר בפולדה שרבים מהסוחרים בו הם יהודים ותקפו אותם. ב"יודישס פמיליאנבלט" נכתב באירוניה כי הסוחרים היהודים הביאו אל השוק פרות שלא נחלבו יום שלם, והתושבים רגזו על כך ולכן נעמדו לימין הפרות ונגד מעניהן היהודים.

***


ב19 במרץ 2012 נכנסו כ300 אוהדי כדורגל לקניון מלחה בירושלים, החלו מתפרעים וקוראים סיסמאות ובהן "מוחמד מת" ו"מוות לערבים" (החל מדקה 2:30 בסרטון וכשלוש פעמים נוספות בהמשכו). עדי ראיה מספרים שהאוהדים ירקו על שלוש נשים ערביות שישבו בקניון לעיני ילדיהן, ומאוחר יותר החלו לרדוף אחרי כעשרה אזרחים ערבים שחלקם הועסקו בקניון כפועלי נקיון והיכו אותם קשות בכל חלקי גופם. רק כארבעים דקות אחרי תחילת הפרעות הצליחו השוטרים והמאבטחים המוצבים במקום להוציא את הפורעים היהודים מהקניון, שהם לא עוצרים או מעכבים מי מהם בטענה ש"לא הוגשה תלונה". נחזור שנית: 300 אנשים משתוללים ומכים אזרחים בשטח ציבורי, והמשטרה לא רואה לנכון לעצור אף אחד. נוכל רק לדמיין מה היה קורה אילו היה מדובר במקרה הפוך בו אזרחים ערבים היו מתפרעים בקניון ומכים יהודים: שימוש בתחמושת חיה כפי שקרה באוקטובר 2000 אינו תרחיש מופרך.

***

ב11 במרץ 1933 ציטט הניו יורק טיימס נאום של גרינג באסן (Essen): "המשטרה אינה פלוגת הגנה לחנויות של יהודים או כאן כדי להגן על פושעים, גנבים, רמאים ובוגדים", ולאחר מכן הוסיף: "אומרים לי שעלי לשים את המשטרה להגן עליהם [היהודים]. בהחלט אשסה את המשטרה בכל מקום שאזרחים גרמנים נפגעים, אבל אני מסרב להפוך את המשטרה לחברת שמירה לחנויות יהודיות".
כמה שבועות מאוחר יותר, ב20 אפריל 1933, פרסם המנצ'סטר גארדיאן: "נגד החולצות החומות אין כל הגנה, ואין דבר לעשות נגד הפחד שהם מטילים. קורבנותיהם הם חסרי אונים לחלוטין, והממשלה הגרמנית יודעת בדיוק מה קורה, יש בפניה מספיק הוכחות".

***

היה זה הרמן ברוך שאמר: "אשמת העם הגרמני ברורה לחלוטין. במשך שני עשורים שלמים הביטו הגרמנים באדישות מופגנת על ההשתוללות המטורפת והאווילית נגד היהודים, ובהפגנת האדישות הזאת הם עשו עצמם לשותפים לרציחתם". אנחנו רואים, ושותקים. "הם לא היו מסתערים על תחנת רכבת אלא אם קנו קודם כרטיסים" אמר לנין על הסוציאליסטים הגרמנים, וזה בדיוק המצב של השמאל היום בישראל: האינסטניזם המוסרי, הפחד מלהתלכלך, להתעמת, לשבור, לצעוק - הפך אותו לרכיכה חסרת כיוון ומשקל ופינה את הבמה לגזענים לאומנים ואלימים. אם לא נקום אנחנו, כיחידים, ונחצוץ בגופנו בין הלאומנות המשתוללת לבין ערכי המוסר הבסיסיים ביותר - אנחנו שותפים לפשע. שתיקה לנוכח הפשעים האלה כמוה כהשתתפות בהם, ואפילו נראה כי אין בכוחנו למנוע אותם או אפילו לרכך את תוצאותיהם - עלינו לפחות לנסות - להיות אמיצים מספיק למחות על העוולות שמבצע הפולק הישראלי נגד האזרחים הערבים במדינה ונגד האזרחים הפלסטינים בצידו השני של הקו הירוק.
הפוגרומים ששתקנו אודותיהם עד היום משום שהתרחשו "בשטח כבוש", "בשליטת הצבא", על ידי "המטורפים האלה" שגרים בהתנחלויות - חצו את הקו והגיעו לישראל. הלגיטימציה כבר ניתנה על ידי המשטרה והממשלה שבחרו לא לעשות דבר, ואפילו התקשורת שבחרה להצניע את הפוגרום הזה בעמודי הספורט או לא לפרסם אותו בכלל.
מכאן - זה בידיים שלנו.13 תגובות:

מני ל אמר/ה...

למי שחווה את הפוגרום בענתות או הפוגרום בג'אלוד, או ראה את צעדת "יום ירושלים" לפני שנה כשעברה בלב מזרח ירושלים, כל זה כבר מוכר.

אנונימי אמר/ה...

כן, למרות שאנחנו מכירים את השנאה, את הבורות, את השפלות (מספיק לשמוע חמש דקות את עו"ד שפטל ומרואיניו או לקרוא תגובות קוראים בפייסבוק) - אנו מזדעזעים בכל פעם מחדש. הצרה היא שהכל מתחיל בהנהגה - ואת ההנהגה אין סיכוי להחליף במהרה כי השונאים, הבורים והשפלים יבחרו בה שוב ושוב...

אנונימי אמר/ה...

השוואה מעניינת. אפשר כמובן למצוא שוני אחד בסיסי. היהודים של שנת 1933 לא שאפו להשמיד את הגרמנים הלא יהודיים ולא ביצעו פעולות טרור כלפי אזרחי גרמניה הלא יהודים. אפשר להגיד אפילו להיפך רוב יהדות גרמניה של אותה תקופה ניסתה להשתלב בגרמניה כגרמנים לכל דבר.

ומה יש לנו כים במגזר הערבי(ערביי ישראל/פלסטינה) ביצוע פיגועים מכוונים באוכלוסיה אזרחית, אי הכרה בקיום חיים יהודיים עצמאיים בשטחי ישראל, פלסטין או כל חבל ארץ אחר. התנגדות כמעט מוחלטת להשתלבות חברתית שבאה לידי ביטוי באי הכרה בחוקי המדינה גם אם החוקים הם אזרחיים לחלוטין. כמובן שכל אלה לא מצדיקים ביצוע לינצ' באזרחים אך גם ההשוואה היא לא במקום בכלל.

מה שבטוח זה שאם אזרח ישראלי יכנס בטעות לאחת הערים הפלסטינאיות זה כמעט בטוח יגנר ברצח של אותו אזרח אבל כמובן שלא תראו לזה לינצ'...

חבל שיש הרבה אנשים עיורים.

מרמיט אמר/ה...

וואללה, אנונימי, באמת חבל שיש הרבה אנשים עיוורים.

למעשה, אפשר להגיד בדיוק להיפך: רוב ערביי ישראל של התקופה הזאת מנסים להשתלב בישראל כישראלים לכל דבר.

ובמספרים:
"
83% מהערבים תושבי ישראל מאמינים כי הם מוכנים לפשרה, ואילו רק 38% מהמשיבים היהודים מאמינים כי הערבים בישראל מוכנים להתפשר על הנושאים החשובים ולהגיע להסכמה.

הפער הגדול בתשובותיהם של הערבים מול היהודים מצביע פעם נוספת על המחסור בהיכרות מעמיקה בין הציבור היהודי לציבור הערבי ועל היעדר התקשורת ביניהם, ונתק זה מחזק את הסטראוטיפים ואת דימויים הקיצוני של ערביי ישראל בעיני הציבור היהודי.
"

מקור:
http://www.idi.org.il/Parliament/2008/Pages/58_2008/E_58/e_58.aspx

מרמיט אמר/ה...

והקטע הכי אירוני? שגם הגרמנים ה"טובים" של התקופה ההיא, שצקצקו על האלימות, לא האמינו שהיהודים מנסים להשתלב בחברה הגרמנית, אלא קיבלו - ממש כמוך - את שטיפת המוח הגזענית שהציגה את כל היהודים כעכברושים שטניים שמנסים להשמיד את החברה הגרמנית מבפנים.

חובה להשוות. חובה להשוות. חובה להשוות. כי מי שלא לומד מההיסטוריה, נגזר עליו לחזור עליה. פעם בתפקיד הקורבן, פעם בתפקיד התליין.

הפסיק אמר/ה...

הכי בולט, מעבר לעניין עצמו שהכל כבר נאמר עליו, הוא הגטו בו אתה ואחרים מפרסמים את דעתכם ולצורך העניין דעתנו. אנחנו טובים בלשכנע את עצמנו ולא מצליחים לפרוץ לקהלים רחבים יותר. אז תאמר: אלו הכלים שיש לי ואני משתמש בהם ככל יכולתי, אבל הלא גם אתה מבין שזה לא משנה דבר, לא מגיע לאן שצריך ובטח לא רותם ציבור מספיק גדול ע"מ לצאת ולשנות דברים. לא שיש לי פתרונות, רק חושב שצריך לבדוק את עצמנו ולהבין למה לא מבינים את המסר ההומני הבסיסי ביותר שמנסים להעביר

אנונימי אמר/ה...

מרמעיט, חובה להשוות - לא לסלף
"לפעול ולא לשתוק" אין פירושו לעוות את העובדות, את ההגיון ואת המוסר
כי זה אכן עוול מוסרי ליהודים ד'אז וליהודים ד'ימנו

המציאות החוליגנית רעה מספיק מבלי לדחוף מינונים גוברים והולכים של אוטואנטישמיות שאם כבר תוביל להישג הפוך, תלבה שינאה ואיבה ואין בה שום תועלת. השיקרת סילפת וגם לא הועלת?
אויליזם

אנונימי אמר/ה...

בתשעים אחוזים מהמדינה היחידה שנועדה ליהודים יהודים מפחדים. מפחדים מגניבות, מפריצות, מאבנים, מסכינים, מתחנפים לבדואים בנגב שגונבים אדמות, מפחדים מהוואקף שמשמיד הסטוריה בשביל להמציא חדשה, מפחדים לצייץ מול ערים חדשות שנבנות ללא הסדרי ביוב על מאגר המים הגדול בארץ. מפחדים לאכוף חוקי בנייה ופיתוח, מפחדים לאכוף שויון זכויות. מציבים מאבטחים בכל פתח, סוללות טילים אזעקות ומיגוניות בכל מקום. מפחדים מטילים, מאוטובוסים, מרכבת קלה. מפחדים לגבות מיסים. מפחדים לבנות. מפחדים לחיות בחופש.

טוב שיש פסיק קטן ומשוגע שנותן טיפה קונטרה. שיהיה מקום קטן, זמן קטן, שיהודים ירגישו שהם אלה שטיפה מפחידים גם כן. לא בתור גישה קבועה, לא בתור אידאל או לכתחילה. אבל טוב שזה קיים, לדעת שכבוד ומורא יש גם לרוב שחי פה.

אנונימי אמר/ה...

על מה אתה מדבר? היהודים היו סעייני טרור? הסיעו מחבלים והשיגו נשק כדי לפגוע בגרמנים? היהודים הפגינו עם דגלי מדינה אוייבת, ונשאו דרשות בבתי הכנסת בהו הם מדגישים מצוות ג'יאהד נגד כל לא יהודי? היהודים התחמקו מחובות אזרחיות, מתשלום מיסים, מאכיפת חוקי בנייה? היהודים בלטו באחוזים משוגעים ביחס לגודל שלהם באוכלוסיה בגניבות, במקרי רצח? על מה אתה מדבר?
אולי אני עוד בור. אבל אחרי הצבא שעשיתי, המיסים שאני משלם ומקרה הטרור שחוויתי מקרוב מאוד, קצת קשה לי להשוות, ואני רואה בהשוואה הזאת דמיון מופרז שמתעלם מהעובדות. מתנצל.

אנונימי אמר/ה...

אני לא רואה אנשים מרביצים לערבים בקניון אני רואה חבורה של חוליגנים בעלי תרבות ערבית שקופצים כמו מפגרים. האנשים האלה לא מבטאים את האוירה הישראלית וחבל שאתם מנסים בכוח ליחס ליהודים סממנים של נאצים. אפילו לא חבל זה גועל נפש!!! אתם עושים נזק תדמיתי לא ישוער למדינה שגם ככה נמצאת בספק וסיכון כל הזמן מידי הרבה מאוד שונאים ואנטישמיים.
אני מבינה שאתם לא תחדלו עד שמדינת ישראל תאבד כל לגיטימציה להתקיים ולעם היהודי לא יהיה אפילו את הבית המסכן שהוא ניסה לבנות לעצמו.
אם היו מכות אני ממליצה שמי שנפגע יגיש תלונה במשטרה. יש לטפל בנושא הזה לפי החוק ולא להשתמש בחצאי עובדות כדי להרוס את המדינה הגוססת הזאת.
להזכירכם, בחיפה - עיר הדו קיום הכניסה חבורת ערבים ישראלים שני חיילים לבית חולים עם פציעות קשות בהרבה מכל פציעות שאתם טוענים שהין בקניון.
פגעתם בזכר השואה, פגעתם בזכות של ישראל להתקיים וכל זה בגלל חבורת בני נוער טפשים וברברים (עם תרבות ערבית כמובן) שכל מה שרואים אותם עושים זה קופצים ושרים.
גועל נפש של פוסט.

גיל אמר/ה...

היו לאנטישמים את הסיבות שלהם לאורך השנים. היהודים אולי לא הפגינו עם דגלי מדינה אוייבת, אבל לכל אורך המאה התשע-עשרה ותחילת המאה העשרים היהודים באירופה תמיד הואשמו בכל מקום ב"בינלאומיות" שלהם. משפחת רוטשילד על חמשת סניפיה בחמש מדינות שונות ולא פעם אוייבות היתה דוגמא מאפיינת. היתה תקופה של עשרות שנים שבה כל מלחמה בין כל שתי מדינות באירופה נגמרה בלחיצת ידיים של שני בנקאים יהודים ותשלום כופר מאחד לשני בשם השלטונות. היהודים היו שימושיים כל כך עבור השלטונות דווקא משום שתמיד שמרו על קשרים בינם לבין עצמם, גם אם ישבו במדינות יריבות. לנו זה נשמע רק הגיוני שקהילות יהודיות ישמרו על קשר, אבל בעיני אזרחים במדינות יריבות זה יכול להראות מחשיד.

אם אתה מחפש מקרה יותר ספציפי, תבדוק בוויקיפדיה מה היה התרוץ הגרמני לליל הבדולח, זה כבר דומה יותר לסיטואציה אצלנו - ממש מעשה טרור על פי הספר.

yshai אמר/ה...

the nazis were talking about the jews in germany as serving an anti-german cause, and used the fact many of them were supportive of the german socialist movement - that for the nazis, just like for the israeli right-wingers, were "treacherous elements", that "stabed germany in the back" because of their objection to WWI and to german aggression. there is no support for terror attacks within the israeli-palestinians, and if you claim otherwise, please bring some facts to support this idiotic claim.

עדו אמר/ה...

אה, החוליגנים של בית"ר הם בעלי 'תרבות ערבית' , נו אז הכל בסדר עכשיו. באמת חבל שהבאנו את השחורים האלו בשנות החמישים לכאן.
מבינים? יוצאים נגד הגזענות כלפי הערבים ומקבלים כתשובה גזענות גם נגד יהודים. די מתאים למסר שבעל הבלוג הזה מנסה להעביר.