26 בדצמבר 2011

פולקסיודן

הגבולות החדשים ששורטטו בסיום מלחמת העולם הראשונה הותירו 13% מאוכלוסית גרמניה מעבר לגבול. "גרמנים אתנים" קראו להם אז, או "פולקסדויטשה" כפי שכינו אותם הנאצים שנים לא רבות מאוחר יותר. בניגוד למה שאפשר לחשוב, השארתם של הגרמנים האתנים מחוץ לגבולות המדינה היה דווקא לטובתה: היעדר מיעוט גרמני בטריטוריה כלשהי היה מחליש מאוד את תביעותיה הטריטוריאליות על אותו אזור. כאשר תכבוש גרמניה את השטחים האלה מחדש אחרי 1939, יקבלו הפולקסדויטשה  תפקיד מיוחד בפשעים האיומים שביצעו הגרמנים. למשל: בשטחי פולין הכבושה, מספיק היה בעדות של שני פולקסדויטשה (ולפעמים רק אחד) כדי לשלוח אדם למחנה ריכוז. כפרים שלמים פונו מיושביהם שגורשו מזרחה כדי לפנות מקום לפולקסדויטשה (בינואר 1941 דיבר היידריך על גרוש מליון נפשות לטובת העניין). עם כניסת הצבא הגרמני לפולין, לקחו לעצמם הפולקסדויטשה רכוש ודברי ערך מיהודים ופולנים כ"פיצוי" על עשרים שנות כיבוש פולני.
הפולקסדויטשה היו גם סמל: פעולות ההתנגדות הפולניות נעשו פעמים רבות גם נגד האוכלוסיה הגרמנית האזרחית בשטחים הכבושים, כמו "יום ראשון העקוב מדם" (כן, עוד בלאדי סאנדיי) בברומברג בו פולנים הוציאו להורג חיילים גרמנים ופולקסדוייטשה שגרו באזור. גבלס, שר ההסברה הגרמני, עט על הטבח כמוצא שלל רב והוציא הוראה לכל כלי התקשורת שאומרת: "חייבים להראות את הברבריות הפולנית בברומברג. הביטוי 'יום ראשון העקוב מדם' חייב להכנס לשיח ולהקיף את הגלובוס. לצורך זה, יש להשתמש בו תדיר". את מעשי הזוועה הראשונים בפולין ערכו כנופיות של פולקסדוייטשה שניצלו את ההזדמנות ואת גיבוי הצבא הגרמני כדי לסגור חשבונות עם שכניהם.
בהמשך המלחמה היו הפולקסדוייטשה חלק אינטגרלי ממנגנון הכיבוש: חלקם השתלבו במנגנון השליטה האזרחי בגנרלגוברנמן ובוורטגאו, חלקם מצאו פרנסה יפה ממתן שירותים לצבא ולאס.אס, וחלקם ניצל את המלחמה כדי להשתלט על שטחים ומשאבים בלי שבעליהם יוכלו להתנגד.

***

אין לי כוונה לסקור את ההסטוריה של הכיבוש הישראלי בגדה. העובדות הן שכעשרה אחוזים מאוכלוסית ישראל נמצאת בשטח שנכבש ב1967 בניגוד לכל חוק ואמנה בין לאומית על העברת אוכלוסיה אזרחית לשטח כבוש. שלא כמו הפולקסדוייטשה, שחלקם ישבו במקומם מאז המאה השמונה עשרה ורק הגבול השתנה סביבם והותיר אותם מחוץ לשטח השיפוט של מדינתם - הפולקסיודן, המתנחלים, הגיעו לשטחי הגדה המערבית אחרי כניסת הצבא. כמו הפולקסדוייטשה, גם להם יש מעמד מיוחד בשטח הכבוש, נעלה הרבה יותר מאלה שאינם בני הגזע הנבחר. מותר להם לשאת נשק ולהשתתף בפעילויות הצבא, רבים מהם - באחוזים גדולים הרבה יותר מכל חלק אחר במדינה - מקבלים כסף מהמדינה אם כעובדי השלטון המקומי או כנותני שירותים לכוחות הבטחון, הם מעורבים באלימות קשה כלפי האוכלוסיה האזרחית הפלסטינית פעמים רבות בגיבוי הצבא הישראלי, והם משתלטים על שטחים פרטיים תוך שהם מנצלים את חולשת הנגזלים ואת סאוב מנגנון המשפט והחוק באזור.
הפולקסיודן מרגישים עליונים על הפלסטינים, אחרת לא היו שם באדמה לא להם. הפולקסיודן עיוורים לסבל שהם גורמים, אחרת היו קמים ועוזבים. הפולקסיודן ממלאים שליחות אלוהית מטעם עצמם, אחרת הדרך היחידה להסביר את שהותם בשטחים הכבושים היא רשע טהור. לפני זמן לא רב שוחחתי עם מכר שגר בהתנחלות "לייט": הוא הגדיר את עצמו כהומניסט, רגיש, אוהב אדם באשר הוא אדם. תוך כדי שיחה הוא אמר שהיה מעדיף שימותו עשרת אלפים פלסטינים ורק שלא תפגע קצה אצבעו של ילד יהודי אחד. הוא לא הצליח להבין את הדיסוננס בין הדימוי העצמי שלו לבין האמירה המזעזעת הזו.
לפני כך וכך שנים כששירתתי בגנרלגוברנמן הישראלי, פגשתי כמה מתנחלים במדים שהתבטאו בקיצוניות רבה אף יותר: הם דיברו על רצח, על השמדה, על תוכניות לפוצץ מסגדים ולהרוג אזרחים פלסטינים כי "זו האדמה שלנו" וזאת בשעה שהם מיטיבים את הכיפה הלבנה הגדולה על ראשיהם ומחייכים, כי כולנו חברים וכולנו יהודים. כולם ידעו, ושתקו.
לא כל המתנחלים הם כאלה. ישנם אנשים שמצאו עצמם במודע או לא במודע נדחקים לגור בשטחים הכבושים: עולים חדשים בגלי העליה של שנות התשעים, משפחות שראו את הקרקעות הזולות ומחירי הבתים הקורצים, את הטבות המס הגדולות ולאידיאולוגיה לא היה מקום בהחלטה. 
השהות הישראלית בשטח גדה המערבית היא פשע, והאוכלוסיה האזרחית הישראלית המתגוררת בו היא שותפה מלאה לפשע הזה: התירוץ של "המדינה שלחה אותם" מגמד את האחריות הזו והופך את האזרחים-מתנחלים לחיילים ממלאי פקודות, זומבים שלא מסוגלים למחשבה עצמאית, שלא יודעים להבדיל בין טוב לרע. אדם הגון לא מתגורר בשטח גנוב, אדם הגון לא יושב מנגד בשעה שבני אדם אחרים מדוכאים בשמו, אדם הגון לא ישן בלילה בידיעה שהוא גונב את מי השתיה של שכניו, אדם הגון אינו מתנחל.
הפולקסיודן הם פושעים. בעליונותם בעיני עצמם הם מבטאים תהום מוסרית ובצדקנותם הם מביאים חורבן על מדינת ישראל. בשנים האחרונות דרכם היא דרכה של מדינת ישראל, ולמרות שרק תשעה ממאה ועשרים חברי הכנסת מתגוררים בשטח הכבוש, הם מכתיבים את מסלול ההרס של הדמוקרטיה הישראלית. בשם הפולקסדויטשה בוצעו פשעים איומים, ובשם הפולקסיודן עדיין מתבצעים. ענישה קולקטיבית של פלסטינים כדי להיטיב עם המתנחלים היא עניין יום יומי. עצימת עיניים מפשעיהם הבוטים ובמקרים רבים אף עזרה ומאמצים להכשירם כמו למשל "חוק המאחזים". כלכלתם ועידודם של אזרחים ישראלים לגור בשטח הכבוש על ידי מתן הטבות מרחיקות לכת שנועדו לקבוע עובדות בשטח. גרוש של משפחות פלסטיניות כדי לפנות מקום לעוד פולקסיודן כמו מה שמתבצע בחאן אל אחמר ובמקומות נוספים בגדה, ממש כמו הפולקסדוייטשה בשעתם. אין לי סימפטיה לאנשים שגרים בשטחים הכבושים, וטוב יעשו אם יקחו את עצמם ומטלטליהם ויחזרו לישראל. סופם של מקביליהם הגרמנים, כזכור, היה רע ומר.

***

לפני פרסום הפוסט הזה שלחתי אותו לכמה אנשים שאת דעתם אני מעריך והם העלו מספר תובנות נכונות מאוד: האם הפולקסדויטשה נושאים באחריות גדולה יותר מהגרמנים שהתגוררו בברלין? לראייתי: כן חד משמעי. זה לא בא להוריד מאחריותם של תושבי ברלין למתרחש בשטחים הכבושים, אלא מעמיס אחריות נוספת על הגרמנים שהתגוררו מעבר לגבול. אלה שנשאו נשק, אלה שבגללם גורשו תושבים מבתיהם, אלה שאת שדותיהם הם גזלו ואת רכושם בזזו. ומה זה אומר עלינו? בדיוק אותו דבר: האחריות של תושבי ישראל, שממשלתם שלחה את המתנחלים אל מעבר לגבול היא אחריות כבדה. פשעם - פשענו, חטאם - חטאנו. עלינו מוטלת אחריות להחזיר אותם לישראל כמו שעליהם מוטלת האחריות לקום ולעזוב. האם אחריותם גדולה יותר? האם פשעם גדול יותר? בוודאי, אך אין לזה כל משמעות: אותה חובה מוטלת על כולנו - לשחרר את העם הפלסטיני מעול הכיבוש, מהשלטון הצבאי בו הוא נתון כאסיר בארבעים וארבע השנים האחרונות. לתת לאזרחים הפלסטינים למשול בחייהם ולהחזיר להם את אדמתם, כי לא שלנו היא.
ומה הפתרון? האם עלינו לצפות שהפלסטינים יכירו בגבולות 67 וישמחו במה שניתן להם? ובכן, באופן אישי הייתי רוצה לראות מדינה אחת בה לכל התושבים זכויות שוות ולא משנה מה דתם, גזעם או מינם. מדינה בה כל אזרח יוכל להתגורר איפה שרק ירצה: פלסטיני יוכל לגור בתל אביב ויהודי יוכל להתגורר בשכם. הייתי רוצה לגור במדינה אחת בה כל אחד מ12 הפולקסיודן  שנעצרו בעקבות ידוי אבנים ושוחררו מיד לאחר מכן יקבלו את אותו העונש כמו מוחמד טהא מסילוואן שנידון לארבע שנות מאסר בעוון זריקת אבנים. מדינה אחת בה החוק יעמוד לצידך ולא משנה אם אתה פלסטיני או יהודי. עוול הוא עוול, ומדינה התומכת בעוול היא אינה מדינת חוק. המדינה בה הייתי רוצה לגור היא מדינת חוק ומדינת צדק - וכל זאת בלתי אפשרי כל עוד יושבים הפולקסיודן במקומם והשלטון מגבה את שהותם על חשבון אוכלוסיה מדוכאת.

***

הבלוג הזה "חוגג" השבוע שלוש שנות פעילות. שלוש שנים בהן נרשמה ההתדרדרות מוסרית מואצת, בהן הבושה יצאה מהארון והגזענות משתוללת ברחובות. צעד אחר צעד הדמוקרטיה הישראלית מאבדת עצמה לדעת בידי מטורפים גזענים ואלימים, ואין תקווה באופק. ההשוואה לגרמניה לא באה בקלות והיא מלווה במטען רגשי גדול ובפחד גדול עוד יותר. "איך יכלו הגרמנים לעמוד מנגד בשעה שמנהיגיה הובילו את המדינה אל חורבנה?" "למה לא עשו כלום?" "למה לא מחו בשם זכויות האדם?" היום קל לנו לשאול את השאלות האלה שנראות בנאליות ופשוטות: יש טוב, יש רע, וקל להבדיל בינהם. גם אצלנו ההבדלה ברורה, למי שרוצה לראות אותה, מי שלא עוצם עיניים בשם מוסר מעוות או אידיאליזם צדקני. ההבדלה היא ברורה ואנחנו לא בצד של הטובים. בעוד ארבעים וארבע שנים, שהנכדים או הנינים שלכם ישאלו אתכם "איך יכולתם לעמוד מנגד? למה לא מחיתם? לא ראיתם לאן מתקדמים הדברים?" תוכלו לומר בלב כבד: לא. לא ראינו. היו אלה המתנחלים, החיילים, הכהניסטים, נוער הגבעות, לא אנחנו. 
אלה כן אנחנו, כולנו. וכולנו נשלם את המחיר.


6 תגובות:

מני ל אמר/ה...

מצויין ומפחיד. מסכים עם כל מילה.

רועי אמר/ה...

פוסט מצויין. כמו שאמרתי בפלטפורמה אחרת, קוראיו צריכים, בסיום הקריאה, ללכת לחדר האמבטיה ולהביט על עצמם בראי במשך דקה או שתיים.
צריך לא מעט אומץ בשביל לפרסם פוסט כזה (ולמעשה, בשביל להחזיק את הבלוג הזה בכלל). כל הכבוד, נעם.

א.ב. אמר/ה...

ממש לא מסכים.

כמובן שההתנחלויות הן פשע, וכמובן שחלק מהמתנחלים הם פושעים שצריכים לעמוד לדין, אבל להגיד שכול המתנחלים פושעים זה לא נכון ולא נבון.
פשע אפשר לייחס לאנשים ספציפיים לפי מעשים ספציפיים. אי אפשר להכליל על אוכלוסיה.
פשע ההתנחלות הוא של המדינה, לא של המתנחלים.

א.ב. אמר/ה...

אני ברשותך ארחיב כי הדבר הזה חוזר כל הזמן.

יש כמה כשלים בטענה הזו, שהמתנחילם כולם פושעים. קודם כל עושים כך הפרדה שרירותית, שמניעיה יכולים להיות החברה שממנה באים הטוענים כך, בין מה שקרה לפני 67, ומה שקרה לאחר מיכן.
מעבר לזה שזה מסוכן, זו גם טעות. השיפוט צריך להיות ספציפי לפי המעשים ולא לפי המוצא (במובן הרחב של המלה). זה לא מוסרי לגנוב אדמות לפלסטינים בשטחים, ולא מוסרי לעשות את זה בגבולות של מדינת ישראל. אם יהודי שגר בשטחים פושע מעצם מגוריו שם (מה שלדעתי לא נכון גם לפי המשפט הבינלאומי) הרי גם יהודי שגר בלוד, רמלה או לומד באוניברסיטת תל אביב הוא פושע.
אם לנסוע ככובש בכבישים שבשטחים זה פשע, הרי כל מי שנסע אי פעם בכביש ירושלים תל אביב הוא פושע. עדיין לא שמעתי על מישהו שיורד מהאוטובוס לפני לטרון, מאגף ולוקח שוב את האוטובוס בשער הגיא.
יש אוכלוסיה רחבה בישראל הלבנה שרוצה לקבע את ההפרדה בין לפני 67 ואחרי, כמובן ממניעים פוליטיים, כלכליים, אתניים וסתם שנאה לשונה.
זה בעצם היסוד לביקורת על ה"שמאל" הישראלי בסגנון שלום עכשיו.

אל תשכח, שתאורטית, נדמה לי, יכול להיות שיש בקריית ארבע ילד שהסבא שלו נולד שם. כמובן שזה יהיה אבסורד לקרוא לו פושע, ואם זה לא מוסרי לפנות פלסטיני בסילוואן כך זה גם לא מוסרי לפנות את הילד הזה.

הנקודות האלו חשובות מאוד גם לשיח עם הימין. הם לא טיפשים (בחלקם) ואת הכשל הלוגי והמניעים לו בהפרדת גזל האדמות לפני 67 ולאחר מכן הם רואים.

מצד שני צריכים לרכז את הכוחות לא נגד המתנחלים אלא נגד הממשלה הציונית וכול גרורותיה שהם הגורמים למצב והם האשמים היחידים בגזל ובפשעים שנלוו לו.

זה כמובן לא פוטר מתנחלים ספציפיים שמגלים אלימות גזלה וכו' על דעת עצמם, מהאשמה.

arik אמר/ה...

רגע, זה אומר שגם שאר אלו שמגדירים את עצמם "פלשתינים" יצטרפו לאחיהם מעבר לגבול?

עדו אמר/ה...

א.ב
אם לא הבנת. השאלה היא לא על איזה שטחים ישראל שלטה לפני 67 ואילו נכבשו במלחמת ששת הימים. ישראל היא זו שסירבה ועדיין מסרבת לספח את השטחים האלו לתחומה. אם הייתה עושה זאת הרי שהיינו צריכים להחליט מה עושים עם הפלשתינים.
נותנים להם אזרחות מלאה כמו שרוצה כותב הפוסט הזה? נפלא! ממש משאת הנפש של הימין לראות את אחמד טיבי בתור שר האוצר אם לא ראש הממשלה. לא נותנים להם אזרחות ועדיין החוק הישראלי חל עליהם? הממ.. ואיך בדיוק תמשיך בדיכוי של הפלשתינים כשצריך צו של שופט כל פעם שרוצים להיכנס לבית של פלשתיני בשטחים?
נכון, באיזור גוש עציון היה פעם כפר יהודי שתושביו נטבחו באכזריות. נו? למה מי שחי שם היום חי עדיין תחת משטר צבאי? הרי הרבה יותר הגיוני שכאזרח ישראלי גאה מגיע לו לחיות תחת החוק הישראלי נכון?
זו נחלת אבותינו אז מה הבעיה ?
וכמוך אני גם חושב שלהאשים את המתנחלים זה קל מדי.
ישראל שלחה אותם לשם וההתנחלויות הראשונות הוקמו בזמן המערך אז לספר לעצמנו עכשיו שאיזו חבורת מזוקנים עם עוזים חטפה לנו את המדינה ועושה בה כבתוך שלה זה פשוט בריחה מאחריות.