17 בדצמבר 2011

עשבים שוטים


בעקבות הסכמי ורסאי נאסר על גרמניה להחזיק צבא גדול יותר מ100,000 חיילים, דבר שהשאיר המוני מובטלים שאלמלא ההסכמים היו ממשיכים במסלול הצבאי. חיילים אלה התקבצו בחבורות פארא צבאיות שנקראו הפרייקורפס, הגדודים החופשיים, והסתובבו ברחבי גרמניה בכסות של "אגודות אתלטיקה", "חוגים", "סוכנויות בילוש", "חברות הובלה" ו"כנופיות עבודה" שחיו מסחיטה של איכרים או שמשו כלי בידיהם של פוליטיקאים מקומיים כמו בנסיונות ההפיכה הכושלים של תחילת שנות ה20. "הכל היה טוב יותר אילו הרגנו יותר אנשים" נהג לומר אז וולפגנג קאפ, מראשי הפרייקורפס. עם עלית כוחה של המפלגה הנציונל סוציאליסטית התמזגו גדודים רבים לתוך הס"א בראשות רוהם, והפכו בפועל לצבא הפרטי של המפלגה הנאצית.
בניגוד לותיקי המלחמה השמנים שבילו את רוב יומם במרתפי בירה מעופשים ב"קטפלסיה של חזירים" כפי שכינה זאת פטריק ליי פרמור הבריטי, החלו גם צעירים להתגייס לשורות הס"א. היו אלה בעיקר מובטלים שנהגו לשרוץ מחוץ למסבאות או לאולמות הריקודים, "פליטי המערכת" או "שבאבניקים" כפי שודאי היו נקראים היום, שהמסגרת הנוקשה שסיפק האס אה נתנה משמעות לחייהם. הם קובצו בפיקוחם של מפעילים מבוגרים ומנוסים יותר בעלי עבר מרשים של פעילות אלימה, ופיתחו תת תרבות הדומה לכל צורה אחרת של תת תרבות עבריינית: חברי הכנופיות מרחו סיסמאות וצלבי קרס על קירות, ובהמשך התבגרו לפעילות טרוריסטית למחצה שבה הם טיפסו על ארובות כדי להניף דגלים או חיבלו בכנסי יריביהם שהם מסתערים על הפגנות עם אלות ולעיתים אף נשק חם. החברות בתנועה הסוחפת הפכה את הצעירים מבטלנים חסרי כיוון למובילי המהפיכה, ומצעדי לפידים וטקסים הוסיפו מימד של קדושה: הלאומנות הובילה אותם אל מעבר ליום יום, אל הירואיות, רעות ואף מרטיריזם.

"מחשבה אידיאולוגית נעשית משוחררת מן המציאות שאנו חווים בחמשת חושינו ומתעקשת על מציאות אמיתית יותר החבויה מאחורי כל הדברים המוחשיים, שולטת בהם מתוך אותו מקום מחבוא ותובעת חוש שישי שיאפשר לנו להתוודע אליה" כתבה חנה ארדנט וזה בדיוק מה שהציעה המפלגה הנאצית: אידיאולוגיה בלתי מתפשרת שהציבה את הגרמני הארי בעמדה בו הוא נעלה מכל אדם והבטיחה לתומכיה גן עדן. "כל המפלגות  היו רק קבוצות אינטרסים, חסרה להם נשמה, חסרו להם קשרים רוחניים. אדולף היטלר הופיע כמי שנושא עימו דת פוליטית חדשה" הסביר קצין ס"א ב1933 את הסיבה להצטרפותו למפלגה.
זאת ועוד: המפלגה הנציונל סוציאליסטית ניכסה לעצמה את הפטריוטיזם. כל מי שלא תמך בה הפך לבוגד, אויב המדינה. היא ניצלה את העובדה שהקומוניסטים תקפו את המשטרה ואת מוסדות המדינה וכך היתה זו המפלגה הנאצית שקיבלה את השוטרים והפקידים בזרועות פתוחות ו"הגנה" עליהם מפני הקומוניסטים. כמו ברוב הצורות של אלימות פוליטית, האלימות הנאצית היתה מלווה בצדקנות מוסרית, וכפי שהיו אלימים וכוחניים, כך הצטיירו בעיני ההמונים כשומרי החוק והסדר מול האנרכיזם הקומוניסטי וכך זכו גם בתמיכת מעמד הביניים. 

***

הכנופיות האלה קיבלו אצלנו את השם "נוער הגבעות", אך הם רק חלק ממנגנון מפלגתי פולקיסטי גדול בהרבה. גם הם מורחים את סמליהם וססמאותיהם הלאומניות על קירות בתי תפילה, גם הם משליטים טרור על אוכלוסיה אזרחית שלווה, גם הם פועלים בתוקף "צו עליון" המעניק להם עליונות גזעית ומוסרית, ובאופן דיכוטומי להפליא גם הם נכסו לעצמם את הפטריוטיזם ותמיכת הממסד.
יהיה זה תמים לחשוב שחברי הכנופיות האלה ישארו בתחום הגדה המערבית בעת פקודה, וכמו שראינו בזעיר אנפין בזמן ההתנתקות, הם יודעים יפה לצאת ולחסום את כבישי הארץ ורחובות הערים הראשיות בישראל כאשר מנהיגיהם ה"מהוגנים" פוקדים עליהם. יפה עשו ראשי המתנחלים שהתנערו מהאלימות שהופנתה כלפי "הממסד" בתקיפת הבסיס הצבאי והקצין הישראלי, אבל גם שם בצבץ ראשה המכוער של האמת מפי כמה ממנהיגיהם: "לא נשתף פעולה עם ההתבכיינות הזו והישיבה על ספסל הנאשמים" אמר מיכאל בן ארי, והחרה החזיק אחריו דני דיין שטען כי זהו "מסע הסתה פוליטי מכוער נגד ההתיישבות ביש"ע".
ידה המהוגנת של התנועה הפולקיסטית מחבקת את הפטריוטיזם המיליטריסטי הישראלי בעוד היד השניה מכה במתנגדיה, יהיו אלה פלסטינים שאת אדמותיהם גזלו, ארגוני שמאל החושפים את האפרטהייד המשתולל וקוראים לסיום שלטונם, או אפילו קציני צבא הפועלים בניגוד לצו הפולק.
נוער הגבעות הוא סימפטום של הלאומנות הפולקיסטית הישראלית. הוא אינו מנותק מההשתוללות הלאומנית בכנסת או ההשתלחות הבלתי פוסקת בשלטון החוק. הטרוריסטים האלה יודעים שגם אם יתפסו הם ישוחררו בלי עונש משום שהם ממלאים את רצון שולחיהם - להראות מי הריבון ובאותה השעה להישאר ממלכתי ונקי כפיים, והריבון הזה מסתתר במפלגות הביו-פוליטיות, בעמותות הציוניות ובארגונים הסמי-ממלכתיים, ובאותה העת מממן את כנופיות הטרור הללו. והפטריוט בעת ההיא - ידום.
5 תגובות:

א.ב. אמר/ה...

מעולה!

אנונימי אמר/ה...

ההשוואה היחידה לתקופת מלחמת העולם השניה היא ששוב רוצים לקחת שטח ולהפוך אותו ליודנריין...

אנונימי אמר/ה...

מזכיר גם את נערי ה"משמרות האדומים" בסין של מהפכת התרבות.
עשבים שוטים שהופכים למיינסטרים - תופעה חוצת יבשות ועשורים

אנונימי אמר/ה...

"מפלגות הביו-פוליטיות" ???

נעם אמר/ה...

כן, מפלגות ביו-פוליטיות הם מפלגות ששמות את הגזע כקריטריון לאיכות האדם והאזרח. הביטוי שאול ממאמרים מתחום חקר הפאשיזם.