8 באוקטובר 2011

הכיבוש, הוא בכל מקום

הלילה שוב הושחת בית קברות מוסלמי ע"י בריוני הלאומנות היהודית. הפעם היה זה ביפו, קרוב ללב בועת השמאל הישראלי, אולם בפועל מדובר בחוליה נוספת בשרשרת ונדליזם גזעני שמתרחש בשטחים לעיתים מזומנות מאוד. לעיתים מדובר בריסוס כתובות, לפעמים הריסוס מתלווה להצתה של רכוש, ולעיתים אף מדובר בפגיעות פיזיות.

גרפיטי שרוסס במהלך פוגרום ליל הבדולח 09/11/1938 - יהודים הם מוצצי דם
בשבועות האחרונים החלה האלימות הזו שעד לא מזמן היתה מוגבלת לפלסטינים שגרים ביהודה ושומרון לזלוג גם לגבולות מדינת ישראל: אם בשריפת המסגד בטובא זנגריה, הונדליזם הגזעני באילת ובעכו, ועכשיו גם ביפו. תמים הוא מי שחושב שאפשר להכיל מערכת חוקים אחת - גזענית, מפלה ואלימה - בשטח אחד, וכמה קילומטרים משם להכיל מערכת חוקים אחרת שבה כל בני האדם שווים. הצעירים שפושטים את מדיהם כשהם שבים הביתה מיהודה ושומרון אחרי ששטפו את מוחם שערבים הם מסוכנים ורוצים להרוג אותם, אחרי שבמחי החלטה הם יכולים למנוע טיפול רפואי דחוף מפלסטינים הזקוקים לכך, הצעירים האלה ימשיכו לפחד, וימשיכו להרגיש עליונים על אלה שרק חודש קודם לכן היו אלה שהחליטו אם יעברו ואם לאו.

גרפיטי שרוסס על קבר בבית הקברות ביפו, ערב יום כיפור, 2011
האלימות שמתפרצת גם בגבולות ישראל, אם ההסטוריה מלמדת אותנו משהו, רק תלך ותגבר. סף הרגישות של הציבור ילך ויקהה, את התגובות המתחסדות יחליף הצקצוק, ולאט לאט גם הוא יעלם. כבר היום כאשר האלימות היא פיזית והפגיעות הן קשות בוחר רוב הציבור להתעלם. הפעולות הלאומניות מחלחלות לאיטן לתודעה ובקרוב תהפך האלימות לדבר שבשגרה - כמו בשטחים. 

ב1934 כתב אולריך קרשטדט, פרופ' יהודי להסטוריה עתיקה באונ' גטינגן: "לא צריך להתאונן ... על שנופצה זגוגית בחלון ראווה של חנות יהודית או על שבתו של סוחר הבקר לוי לא התקבלה לאגודת הסטודנטים" ואני אומר - צריך וחובה לצאת מול גילויים של לאומנות אלימה, אחרת הסיבוב הבא שלה יהיה חמור יותר וההתנגדות תהפוך קשה יותר. כאשר שאלו את גרינג מה לדעתו יעשו היהודים נגד האלימות נגדם הוא ענה: "לא הייתי רוצה להיות יהודי בגרמניה כעת" וגבלס הוסיף: "כרגע, היהודי קטן ומגעיל והוא ישאר בבית". צאו מהבתים יהודים, צאו מהבתים ערבים, צאו ומחו, צאו וקחו את הזכויות שלכם לפני שיהיה מאוחר מדי.2 comments:

Itai Greif אמר/ה...

הנאצים היו ישרים יותר בהבעת דעותיהם מאשר מועצת יש"ע. מותה של החברה האזרחית בישראל יהיה מוות של אלף חתכים - לא נרגיש עד שנתעלף מאובדן הדם.

רועי אמר/ה...

וכמו שאמר המשורר: "ובתולות בת ציון / מדברות באקצנט גרמני / מתוצרת הארץ".