28 ביולי 2011

עוד קצת נתונים על הכיבוש, או איך ההתנחלויות פוגעות בכיס שלנו

אתמול פרסמה ועדת הסטטיסטיקה של האיחוד הארופאי דו"ח הבוחן את השפעת השטחים שכבשה ישראל ב1967 על הכלכלה שלה. אחרי המחמאות שמחלקים העורכים לעמיתיהם בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בישראל, מתחיל תור הביקורת. לפני הצגת הממצאים, מבקרים הארופאים מספר מתודולוגיות הננקטות ע"י ישראל באיסוף המידע, כמו למשל הפרדה בין חלקות תבואה יהודיות לכאלה שאינן נוהות אחרי יהוה (סעיף 69) או במקום להתייחס לשטחים ישראלים, מגדירה אותם הלשכה כיהודים (סעיפים 68, 70 ו72).
להלן נתונים נבחרים מהדו"ח (הגרסה המלאה נמצאת כאן, זהירות, PDF):

  • בין השנים 1997 ל2009 גדלה אוכלוסית המתנחלים ב94%, בעוד אוכלוסית ישראל בתחומי 1967 גדלה ב26%.
  • הכללת ההתנחלויות בחישוב בתוצר לנפש, המשמש כמדד לצמיחה כלכלית, גורם לירידה של 6.5%. המסקנה של האיחוד הארופאי ברורה: ההתנחלויות פוגעות בצמיחה של ישראל. התעשיה היחידה שנשארת ללא שינוי היא "המגזר הציבורי" - קרי, משרות במימון המדינה לטובת המתנחלים.
  • המתנחלים מהווים כ-2.9% מכח העבודה הישראלי
  • 41.5% מהמתנחלים ביהודה ושומרון הם צעירים מתחת לגיל 15, בעוד בישראל אחוז הצעירים באותם גילאים עומד על 26.7%
  • נכון ל2009, אוכלוסית המתנחלים ביהודה ושומרון מהווה 4.3% מאוכלוסית ישראל בגבולות 67', ומזרח ירושלים (כולל ערבים) מהווה 6.6%
  • נכון ל2008, 50.5% מהמתנחלים ביהודה ושומרון עובדים בתחומי ישראל, בעוד רק 0.4% מהישראלים עובדים ביהודה ושומרון.
  • מדד חוסר השוויון בישראל הוא מהגבוהים באיחוד, ההכנסה של העשירון העליון גבוהה פי 8 מההכנסה של העשירון התחתון, ובאזור יהודה ושומרון אי השוויון גדול ב10% מישראל.
  • אחוז העוני בישראל (מחושב עפ"י משקי בית החיים על פחות מ50% מההכנסה החציונית) עומד על 20.2%, פי שניים מהממוצע הארופאי. שיעור העוני ביהודה ושומרון דומה ועומד על 23.4%.
  • כמעט 11% מתקציב המדינה ב2007 (השנה הנבדקת) הלך ישירות למפעל ההתנחלויות.
  • ההוצאה הביתית הממוצעת בהתנחלויות גבוהה ב7.5% מבישראל, ובפרט הוצאה על מזון, טבק ומשקאות.
השורה התחתונה של הדו"ח ברורה: הכיבוש פוגע בישראל. לא רק מוסרית, דמוקרטית וחוקית. הכיבוש פוגע באופן חמור בכלכלה ובחברה הישראלית הישראלית, ויש לו קשר ישיר וברור למחאות והמהפכות שמובילים ישראלים שלא מסכימים יותר עם סדר העדיפויות המעוות של הממשלה.

8 תגובות:

נתי אמר/ה...

אשמח לדעת באיזה עמוד מופיע הנתון לפיו 11 אחוז מתקציב המדינה הלכו ישירות למפעל ההתנחלויות

נעם אמר/ה...

תוכל למצוא את הנתון הזה בסעיף 158 בדו"ח, ובדיווחו של סבר פלוצקר בידיעות אחרונות.

nihohit אמר/ה...

אשמח לשמוע איזה מהנתונים האלה רלוונטי להתנחלויות, ולא למתנחלים. מה מהנתונים האלה ישתנה כאשר ההתנחלות תופסק והמתנחלים יעברו לשטח ישראל? האם יהיו להם פחות ילדים מתחת לגיל 15? האם הפער החברתי אצלם יקטן? לא, הם פשוט יעברו למרכז וישנו את הממוצע הישראלי. אין כאן פגיעה של *ההתנחלויות* בסטטיסטיקה, אלא פגיעה של *המתנחלים* - ולפגיעה הזו אין שום קשר למפעל ההתנחלות, היא פשוט נובעת מאורח החיים שלהם, ששונה מהממוצע בארץ (למקרה ששכחתם, אורח חיים שונה הוא הדבר הזה שאמורים לכבד בחברה ליברלית).
למען האמת, ברור למדי ששמירה על ההתנחלויות עדיפה כלכלית בטווח הקצר - פירוק ההתנחלויות יעלה כסף, פיצויים למתנחלים יעלו כסף, והלחץ על הדיור בשאר הארץ יעלה את מחירי הדירות לשחקים.
אישית, אני מאמין שגם בטווח הארוך, בקנה מידה ניתן לחיזוי (בלי השפעות בינלאומיות, לדוגמה, או ניסיון לחזות כמה ההתנחלויות משפיעות על הוצאות הביטחון של המדינה מלבד המחיר של פטרול ואבט"שים), ההתנחלויות הן יתרון כלכלי - שטח נוסף וזול הוא נכס כלכלי מצוין למדינה. אני מאמין שהתקיפה של מפעל ההתנחלויות צריכה להתרכז בהשפעות החברתיות והמוסריות על החברה הישראלית, לא בדברים נקלים כמו כלכלה - אני מעדיף לחיות במדינה ענייה ומוסרית מעשירה ומסואבת.

הניסיון להראות אותו כפוגע בכלכלה - ובכן, זה סיבוב העובדות כדי שישרתו את המטרה שלך. אם אתה מנסה לנהל מאבק מוסרי, תשאר מוסרי. אם אתה מנסה לנהל מאבק על שיפור עובדתי, תדבוק בעובדות.

Ethan אמר/ה...

חבל שלא מספרת את הנקודות. זה מקשה על ההייחסות הנקודתית. אבל הייתי שמח לראות השוואה עבור העיר מודיעין, למשל. איזה אחוז מתושבי עיר זו הם מתחת לגיל 15? איזה אחוז של תושבי העיר עובדים בה? ואיזה אחוז משאר ישראל (או אפילו הערים סביב למודיעין) עובדים בתוכה?
העניין כאן אינו עם התנחלויות, אלא עם מודל בניה של ערי שינה, שאליה אנשים עוברים כדי לגדל משפחות, בעודם נוסעים למרכז בשביל לעבוד. מדובר בבעיה של חוסר בעירוב שימושים בבניה עירונית.

המסקנה אינה שההתנחלויות פוגעות בתל"ג לנפש של ישראל. הטבלה שהתבבסת עליה בהנחה הזו (סעיף 151) מציינת כמה כסף מיוצר בצדדים השונים של הקו הירוק, ואיזה אחוז מהתוצר המצרפי מיוצר בשטחים. אז לא מדובר בכך שהשטחים פוגעים בתוצר הישראלי (מאחר ותושבי השטחים נכללים בכח העבודה), אלא בכך שאין מקומות עבודה בשטחים, ומרבית הייצור נעשה בישראל טרום '67, גם אם העבודה נעשית על ידי תושבי השטחים. ועל כן, המסקנה הברורה של 'האיחוד האירופאי' (הגרשיים הם כי לא מצאתי את המסקנה הזו בדוח, אגב) פגומה מהיסוד.

הנקודה שהמתנחלים מהווים 2.9% מכוח העבודה מצייר אותם כפרזיטים. מדובר על 4.3% מסך אוכלוסיית ישראל, כך שהאחוז מכח העבודה הוא זהה לזה של אחוז הישראלים בגבולות הקו הירוק שמהווים חלק מכח העבודה. למעשה, הדוח עצמו אומר "Employment, unemployment and labour force participation rates are in the same range for pre-1967 Israel
and the Total Economic Territory."
כמו כן, כח התעסוקה בשטחים דומה לזה של צפון הארץ.

כמו כן, איזה אחוז מכוח העבודה הדרוזים מהווים? אמנם הדוח הזה לא מתייחס אליהם, אבל אפשר להתנגח גם בלא-מתנחילם לפעמים.

מבחינה כלכלית נטו, כל המדינה, למעט גוש דן, מהווה נטל כלכלי על העובדים בגוש דן. כך שהמסקנה שלך, ש"הכיבוש פוגע באופן חמור בכלכלה ובחברה הישראלית הישראלית" נכונה גם לדימונה ולבית שאן.

אבל אם אתה רוצה לקחת את הנתונים האלה כדי לצייר מצב כאילו-ייחודי לשטחים, זו זכותך.

נעם אמר/ה...

נחונית ואיתן,
הנתונים והמסקנות המובאים בפוסט הזה אינם רק שלי, הן ציטוט של עמדת איחוד האירופאי.
העובדה שהכיבוש קטלני לפלסטין והרסני לישראל היא אקסיומה המקובלת על כל העולם פרט לקומץ אלים וקולני של ישראלים. כל נסיון להצדיק את נוכחות ישראל והפשעים שהיא מבצעת בשטחים הכבושים יוכל להשמע רק כאשר תרים ישראל את קלגסה מצוואר הפלסטינים.
הנסיון להסיט את הדיון לתרומתם של הדרוזים הוא לעג לרש - אתם מוזמנים להשוות את קרמת ההשקעה בנפש יהודי בשטחים מול נפש דרוזי בישראל, ואז לשקול שנית אם זה באמת הכיוון אליו אתם רוצים לכוון את הדיון.

nihohit אמר/ה...

נעם - הניסיון להסיט את הדיון לכיבוש הקטלני הוא מגוחך. העלתה טענות כלכליות. עניתי שהן לא רלוונטיות, ואתה החלטת לעבור ל"קלגסים". אתה מסוגל לענות להן?

נעם אמר/ה...

נחונית, אני באמת לא מבין מה את/ה רוצה. שארבעה אחוז מהאוכלוסיה מקבל (לפחות) 11% מתקציב המדינה - כן, יש פה בעיה. כמובן שמדובר בהרבה יותר מ11% כפי שמצוין בדו"ח, מכיוון שמילארדים רבים נוספים זורמים להתנחלויות במקום להיות מושקעים בתשתיות בשטח מדינת ישראל. מפעל ההתנחלויות הוא קודם כל מושחת מוסרית, אבל כן, יש לו גם השפעה הרסנית על הכלכלה הישראלית, וזה בלי להזכיר את הבידיאס, הנזקים לתיירות ולאובדן פוטנציאל הפיתוח האזורי.
וסתם, בלי קשר, אולי תמצא עניין בפוסט של שוקי גלילי: http://www.shooky101.com/?p=66845

אריק אמר/ה...

מעניין למשל לציין כמה עולה למגן את בי"ח ברזילי מגראדים, ומי משלם על זה (רמז: אני ואתה). מעניין כמה יעלה למשק הישראלי כל ילד שגדל בחרדה ומשתין בלילה (טיםול פסיכולוגי ואבדן כושר עבודה, רק בתור התחלה). מעניין כמה זה יעלה למשק הישראלי להיות נתון למתקפות טילים במרכז הארץ - הרס מבנים, אבדן חיי אדם והשבתת הייצור. מעניין כמה יעלה ולמגן את כל מבני הציבור במרכז הארץ. מעניין כמה יעלה כל מטוס שיפילו בבן גוריון, או צמצום מס' הטיסות הנכנסות/יוצאות בהתאם לכל מחבל שיחליט שמתאים לו לשבש לנו את החיים. מעניין כמה כסף לא יכניסו התיירים שיפסיקו להגיע. סתם, רק מעניין - כי את זה אף אחד לא מכניס בשקלול.
כי אפשר לחשוב שאנחנו נהנים מזה. הרי ברור שברגע שניסוג מההתנחלויות, הכל ייפתר. כי לפני ההתנחלויות הרי לא היה טרור. מדהימה אותי ההכחשה העצמית שאתה חי בה. זה הקשר היחידי בין הפוסט הזה לבלוג הדמגוגי שלך - גם בגרמניה הכחשנו יופי את המציאות והתעוררנו מאוחר מדי. לה-לה לנד זה ממש פה.