30 ביוני 2011

הנצחון המספיק של עמידרור והנצחון המסוכן של מקינזי

בעקבות "משבר הקוטג" האחרון עלה לכותרות שמה של חברת היעוץ הבין לאומית "מקינזי" אשר ייעצה לתנובה לעלות מחירים על חשבון הצרכנים, כי הביקוש קשיח והעם רכרוכי. זה לא הכשלון הראשון של החברה, אשר לקתה בעיוורון מוחלט לקראת קריסת חברת האנרגיה האמריקאית אנרון: שבועות ספורים לפני ההתמוטטות שפגעה בעשרות אלפי העובדים ערכה מקינזי מחקר מעמיק על החברה ופרסמה דו"ח מקיף שבו נאמר  "אנרון בנתה מוניטין של אחת החברות החדשניות ביותר בעולם באמצעות תקיפה ואטומיזציה של מבנים מסורתיים בתעשייה... אנרון כבר לא מפיקה גז או נפט בארה"ב, אינה מייצרת חשמל, ומעולם לא החזיקה השקעה גדולה ברשתות טלקום. ובכל זאת, היא יוצרת ערך מוסף מובילה בכל אחת מתעשיות אלה". כשלון מהדהד נוסף היה הייעוץ שנתנה לסוויסאייר ושהוביל בתוך זמן קצר לפשיטת הרגל שלה שעלתה לאלפי עובדים במשרתם, ומעניין לציין את העצה שקיבלה AT&T ב1980 ממקינזי שאמרה ששוק הטלפונים הסלולריים הוא שוק קטנטן וישאר נישה למשוגעים לדבר בלבד. אך לא רק פשיטות רגל מסתתרות בהסטוריה של החברה, אלא גם חיי אדם: מקינזי עמדה מאחורי הייעוץ שניתן לריילטרק, חברת הרכבות הבריטית, לצמצם בהוצאות התפעול על מנת להגדיל את הדיווידנדים לבעלי המניות: מספר תאונות קטלניות מאוחר יותר קרסה גם החברה הזו.

זו החברה שנבחרה על ידי מדינת ישראל לתכנן עבורה את האסטרטגיה הכלכלית-חברתית ב15 השנים הבאות. פרט לכשל המובנה שבשימוש בחברה מסחרית בעלת אינטרסים כלכליים אשר עובדת עם רבים מהגופים הגדולים במשק והמוניטין המפוקפק של החברה עצמה, תפקידה של מקינזי הוא לקצץ, לצמצם, לחתוך ולארגן מחדש את מנגנוני הגוף המזמין. בדרך כלל מי שנפגע ממסקנות הייעוץ הם עובדים רבים שמוצאים את עצמם מפוטרים, או כמו שראינו במקרה של תנובה - ציבור הצרכנים שאולץ לשלם יותר מכיוון שמומחי הצריכה החליטו שאין בו כח למחות. מקינזי (ישראל) המנוהלת היום ע"י דנה מאור, בתה של מנכ"לית בנק לאומי גליה מאור, עובדת גם ישירות עם משרד הבטחון: אחד הפרוייקטים בו היתה מעורבת היא תכנית ההתייעלות שהובילה לסגירת הנציגות בבריסל ופרישת מאות עובדים, או פרוייקטים אחרים הקשורים לארגון מחדש של אגפים, שינוי תפיסות ארגוניות וניהול מערכי שליטה מטכ"ליים בחרום.

למה אני מספר לכם את כל זה? העצות המחוכמות האלה הזכירו לי עצה אחרת שסיפק לא אחר מאשר ראש המועצה לבטחון לאומי, יעקב עמידרור (זהירות, PDF ארוך): בואו נמשיך את הכיבוש, יש לנו צבא חזק והוא זוכה ל"ניצחון מספיק". העם יכול לסבול את העימות הזה, ו"ההסטוריה של ההצלחה שלנו ביהודה ושומרון מ2002 מוכיחה את זה". הפלוטוקרטיה הישראלית שכחה מזמן את העם, אם זה בכלכלה, ברווחה או בבטחון. היא מקריבה את כספם וחייהם של אזרחיה על מזבח אינטרסים צרים של קבוצות קטנות ומשתמשת בתעמולה לאומנית זולה לשימור המצב. במשפטי נירנברג אמר הרמן גרינג: "באופן טבעי, האנשים הפשוטים לא רוצים מלחמה, אך ניתן לגרום להם לציית למנהיגים. אמור להם כי הם מותקפים, הוקע את הפציפיסטים על חוסר נאמנות ועל כי הם מסכנים את המדינה. אותו הדבר עובד בכל מדינה", ואותו הדבר עובד גם אצלנו. שמירה על עימות בעצימות נמוכה הוא האסטרטגיה המוצהרת של הימין - הוא שומר על האשליה בפני העם שישראל מחפשת שלום עם שכנותיה ובו בזמן משמר את הכיבוש "לטובת הבטחון". פמפום מתמיד של איום קיומי מצד אירן מצדיק הוצאת כספים אדירה על חשבון עידוד התעשייה והרווחה. הוקעה של ארגוני זכויות האדם והשמאל כבוגדים וקידוש המיליטריזם הישראלי - כאילו גרינג מדבר מגרונו של פינקלשטיין, אותו הדבר פועל בכל מדינה.

האסטרטגיה שמכתיבה מקנזי - זו ששמה את טובת האדם בתחתית הרשימה - היא האסטרטגיה שמנהלת את חיינו הן בכלכלה, שם קבוצה קטנה של בעלי הון עושקים בהתמדה את השכבות החלשות, והן בבטחון - שם קבוצה קטנה של מתנחלים ועוזריהם ממררת את חייהם של מליוני פלסטינים, עימות שעולה בחיי אלפי אזרחים משני הצדדים ובמיליארדים רבים של שקלים שהיו יכולים ללכת לשיפור איכות החיים של אזרחי ישראל. ה"נצחון המספיק" של עמידרור נועד לשמר את הסכסוך לשנים רבות ולמנוע פתרון שיאפשר לסיים את המלחמה ולחיות בשלום עם עמי האזור. הנצחון המספיק של עמידרור הוא ההפסד של כולנו, ואם האסטרטגיה הזו לא תשתנה, גם מדינת ישראל תלך בדרכה של אנרון, ואיתה גם אנחנו.


תגובה 1:

yehonatan zur אמר/ה...

והמסקנה ? מי שיכול שיוציא דרכון זר ויעוף מכאן מהר מהר . לצערי אני זקן מדי לכך וגם מוצא אבותי (ילידי מרוקו ולא מזוהים) מונע ממני דרכון זר.