24 ביוני 2011

פשעי המלחמה של ישראל דורשים פושעי מלחמה ישראלים

בסתיו של 1941 קרא חבר מפלגת הלייבור והשר לכלכלת המלחמה יו דלטון לממשלה הבריטית לא להתעלם מפשעי המלחמה שמבצעים הגרמנים בפולין. הוא אמנם התנגד לקו שניסתה להכתיב הממשלה הפולנית הגולה שדרש לרדוף נתינים גרמנים האחראים למתרחש בפולין, אבל ניסה לדחוף את מדיניות החוץ הבריטית להציע לתושבי השטחים הכבושים באירופה לתעד את מעשיהם של הגרמנים, כולל שמות ותקריות בודדות, על מנת להקל על העמדתם לדין לכשתסתיים המלחמה. הוא האמין שהצהרה כזו מטעם הבריטים תפגע במורל הגרמני ותגרום לחיילי הוורמאכט והאס.אס לחשוב פעמיים לפני שהם מצייתים לפקודות באופן עיוור.
***
ב2 אוקטובר 1943, בדיון סודי בממשלת הגנרלגוברנמן, אומר המושל הנס פרנק: "עלינו לזכור כי אנו, הנאספים כאן, נמצאים ברשימת פושעי המלחמה של מר רוזוולט" - המשפטן הפולני סטניסלב פיוטרובסקי, אשר היה שותף לצוות התביעה של פרנק בנירנברג ופרסם את יומניו מאוחר יותר, טוען כי מאז שנודע לפרנק על המצאותו ברשימת פושעי המלחמה של רוזוולט הוא עשה הרבה יותר כדי להצטייר כשומר על מוסריות והתכתש עם האס.אס. על נושאים רבים שנגעו לפשעי מלחמה, והדבר הטריד אותו מאוד.
***
בשבוע שעבר השתתפתי בהפגנה השבועית בבלעין. פרט לכמויות הבלתי נתפסות של גז שירה הצבא על מפגינים בלתי חמושים התברר נוהל שחזר על עצמו שלוש פעמים: כל פעם שנדרש אמבולנס לפינוי אחד הפצועים, חיכו החיילים עד שיפתחו דלתותיו, ואז ירו ישירות על האמבולנס מספר פגזי גז. מיותר לציין שלחיילים לא נשקפה שום סכנה מהאמבולנס או מכל אדם אחר שנכח במקום באותו זמן, הירי היה לצורך פגיעה בצוות רפואי. זה פשע מלחמה.
Ambulance under gas attack #2

בנוסף לגז, זרקו החיילים שעמדו בבטחה מאחורי הגדר גם רימוני הלם שחלקם הציתו את הקוצים היבשים במטע הזיתים בו התרחשה ההפגנה. כדי למנוע את שריפת המטע כולו, רצנו לכיוון השרפה והתחלנו לכבות את האש בעזרת ענפי זית ירוקים (סימבוליזם קיטשי עד כאב, לכבות אש שהציתו חמושי הצבא בעזרת ענפי זית, אבל לפעמים החיים מתעקשים להיות קיטש) תוך שאנחנו צועקים לחיילים שעמדו מטרים מאיתנו שלא ירו, שזו לא הפגנה אלא נסיון להציל את העצים. מפקד החוליה שעמדה קרוב אלינו קיבל הוראה בקשר שהיה צמוד לכתפו ופקד על חייליו לזרוק עלינו רימוני גז. בשום שלב לא נשקפה סכנה לחיילים, אנחנו הצהרנו על כוונותינו הלא אלימות והרימונים שנזרקו עלינו היו פשע מלחמה נוסף. מפקד הגזרה האחראי על התקרית הזו הוא אל"מ סער צור, מפקד חטיבת בנימין. סער צור הוא פושע מלחמה.
***
זוהי אנקדוטה קטנה, זעירה, מהמתרחש יום יום בשטחים הכבושים, שם אין חוק ואין מוסר אנושי בסיסי, וחיי אדם נתונים בידי חיילים וקצינים. פשעי מלחמה דורשים פושעי מלחמה, ופושעי המלחמה האלה הם אזרחים ישראלים שמצאו את עצמם בסיטואציה קשה, שבחרו להתעלם מעקרונות המוסר האנושי הבסיסי ולציית לפקודות הנוגדות אותם.
אחת מהסיבות העיקריות לציות העיוור הזה היא העובדה שהחיילים יודעים שלא יענשו על פשעיהם: צה"ל לא חוקר, וכאשר הוא כבר חוקר מרבית הסיכויים שהחקירה תתמסמס, וכאשר מופעל לחץ והחקירה לא מתמסמסת, העונשים שמקבלים חיילים שבזזו, היכו ואפילו רצחו הם מגוחכים. אז למה לחייל להסתבך עם עונש בטוח על סירוב פקודה?
***
אני רוצה להציע לאמץ את הצעתו של דלטון ולאסוף את העדויות לפשעי החיילים: הכיבוש יסתיים יום אחד, וישראל תאלץ לשלם על פשעיה. אני לא קורא לאסוף את שמות הטוראים והסמלים, אלא את נותני הפקודות ומכתיבי המדיניות. אם ידעו הקצינים האלה שכאשר ישתחררו מהצבא וינסו להתקבל לעבודה בתאגיד אירופאי או אמריקאי שמם יעלה ברשימת פושעי המלחמה, אם ידעו הקצינים האלה שכאשר יסתיים הכיבוש יחפשו בניהם ובנותיהם את שמם וימצאו עדויות לפשעיהם, אם ידעו הקצינים האלה שכאשר תקום המדינה הפלסטינית יהיו חשופים לתביעות אזרחיות על מעשיהם - אולי יחשבו פעמיים לפני מתן פקודות בלתי מוסריות.
אין בקריאה הזו דרישה להעמיד לדין או להעניש איש. רק לאסוף את המידע, ושידעו הקצינים שהמידע הזה נאסף. אולי - כפי שחזה דלטון, אולי זה יגרום להם לשקול בכובד ראש ראוי את פקודותיהם, ולבחון אותן אל מול המוסר האנושי, ואולי - זה יגרום למכתיבי המדיניות להבין שהכיבוש אינו חוקי, ולפעול לסיים אותו.


4 תגובות:

AbuKedem אמר/ה...

סער צור אל תדאג, עוד נפגוש אותך בהאג! כמו את יוני גדג', גדי שרון ואפילו אמנון ווהבי - וזה רק מי שאני זוכר מבילעין. על חפ"שים אלימים למיניהם אני בכלל לא מדבר. אלה רק הברזלנים שפגשתי אישית (חוץ מצור, שלא היה לי העונג המפוקפק).

אנונימי אמר/ה...

חבל שלא נשרפת מהאש וסער צור הוא לא פושע מלחמה ואם לא טוב לך פה תעבור לגור באיראן עם אחמדיניגאד שיאנוס אותך יא זבל

אנונימי אמר/ה...

יחתיכת הומו מסריח שונא ישראל הלוואי שיום אחד ימות מישהו מהמשפחה שלך באיזה פיגוע ואז נראה אם תיהיה גם ככה... חבל שלא קיבלת גם מכות ואמרת שזה פשע מלחמה יחתיכת אפס מאופס...

אנונימי אמר/ה...

יא בן זונה