12 באפריל 2011

בין לידיצה לעוורתא - הנאציפיקציה של הכיבוש


בבוקר ה27 במאי 1942 נסעה מכונית פתוחה בכבישים המתפתלים של האזור המקיף את פראג. כאשר חלפה המכונית על יד תחנת האוטובוס בכפר לידיצה, נזרקה לעברה פצצה אשר פצעה את אס-אס אוברגרופנפיהרר ריינהרד היידריך, ראש משרד הבטחון המרכזי של הרייך ויוזם ועידת ואנזה. את הפצצה השליכו לעברו שני צ'כים: יוזף גאבצ'יק ויאן קוביש, אשר אומנו בבריטניה ונשלחו ללידיצה למטרה הזו בדיוק במבצע בשם "אנתרופוד". הפצצה אמנם לא הרגה את היידריך, אך גרמה לו להרעלת דם אשר הכניעה אותו כעבור שבוע בבית החולים הסמוך.
כאשר נודע להיטלר על ההתנקשות הוא נכנס לאחד מהתקפי הזעם שלו ומינה את קורט דלוגה, מפקד משטרת הסדר הגרמנית, ליורשו של היידריך תוך שהוא מצווה עליו "לצלוח נהרות של דם" כדי למצוא את המתנקשים. כ-13,000 בני אדם נעצרו כחלק מחקירת ההתנקשות, כולל חברתו של יאן קוביש, ודודתו ואביו של מפקד המבצע, אדולף אופאלקה. אך זו היתה רק ההתחלה: ב9 ביוני השתלטו כוחות צבא על לידיצה, לקחו 85 ילדים ו195 נשים למעצר והוציאו להורג 199 גברים.
שמונה ימים מאוחר יותר בעקבות "טיפ" שקיבלו הגרמנים ממשתף פעולה צ'כי פשטו כוחות מיוחדים על דירות מסתור רבות של המחתרת הצ'כית, בינהן דירתם של משפחת מוראווק. אם המשפחה שהיתה מעורבת בהסתרת המתנקשים הלכה לשירותים שם התאבדה בבליעת ציאניד, ואב המשפחה והבן, אטא, נלקחו לחקירה. אחרי שעות רבות של עינויים קשים, נשבר אטא ומסר את המידע שהיה ברשותו.

***

לפני מספר שבועות בוצע רצח אכזרי בהתנחלות איתמר, בו איבדו את חייהם חמישה מבני משפחת פוגל. מאז הרצח הפכו חייהם של אלפי תושבי הכפר הסמוך, עוורתא, לגיהנום: צבא ההגנה לישראל עצר מאות רבות של תושבים, השחית רכוש פרטי תוך "חיפוש" רמזים ערטילאי, ומחזיק במעצר עד היום קטינה שמעורבותה לא ברורה. 
הגדיל לעשות היום הרב הצבאי לשעבר, אבחי רונצקי, שקרא ל"עונש קולקטיבי" לעוורתא "לצורכי הרתעה". בשבוע שעבר התבטא השר לבטחון פנים ש"הפלסטינים צריכים לקבל מכה קשה מנשוא, ולא בכנף המטוס, והמבין יבין". 

***

הכיבוש מכתיב במידה רבה את סדר היום של מדינת ישראל, הרבה יותר מכל נושא אחר. השילוב המסוכן של תחושת העליונות הגזעית, השליטה בפועל בעם אחר, חוסר בהנהגה אמיתית והאימפוטנטיות של המעצמות שמאפשרות למצב הזה להמשך, נותנים לכוחות אחרים לנתב את התנהלותה המוסרית של המדינה. זהו אינו מוסר אנושי, אלא מוסר יהודי קסנופובי ומסוכן, אשר רואה ברצח תינוקות אקט מלחמה לגיטימי, כל עוד הם אינם יהודים, כמובן.
כל עוד יושבת ישראל בארץ לא לה, שולטת ביד רמה באוכלוסיה אזרחית ובוזזת את משאביה, ימשיכו המתנחלים להכתיב את גבולות המוסר, ואלה נדחקים יום יום, שעה שעה, אל עבר פי פחת. בזמן עופרת יצוקה נכחתי בחדר עם עשרות קציני צה"ל, בהם סא"לים, אל"מים ותא"ל אחד, והשיחה נסובה על רצונם של הנוכחים לנהוג בדחפור דרך הבתים המאוכלסים של עזה, והאופציה להרעיל את הבארות מהם שותים התושבים. איש לא פצה פה נגד הרעיון האיום של הרצח ההמוני, ואיש לא חשב להתלונן. 
התהליך שעוברת ישראל בראשות המתנחלים והימין הוא נאציפיקציה של הכיבוש: דה-הומניזציה של האויב, הוקעת האופוזיציה כבוגדים, חינוך ללאומנות גזענית ולקיחת מונופול על המוסר, הוא תהליך שאם לא יעצר יוביל אותנו באותה דרך בה הלך העם הגרמני לפני 70 שנה. היום אלה קריאות מפי אישי ציבור ואנשי צבא - מחר זו תהיה המציאות עליה ישלמו מאות אלפים בחייהם. 
במשפטי נירנברג אמר הרמן גרינג: "באופן טבעי, האנשים הפשוטים לא רוצים מלחמה, אך ניתן לגרום להם לציית למנהיגים. אמור להם כי הם מותקפים, הוקע את הפציפיסטים על חוסר נאמנות ועל כי הם מסכנים את המדינה. אותו הדבר עובד בכל מדינה"8 תגובות:

אלי אמר/ה...

היחיד שעושה פה נאציפיקציה זה אתה. כך היה תמיד, בכל מלחמה. להביא את הסיפור של הנאצים ליד הסיפור של איתמר מגוחך במקרה הטוב, ןמהווה פרופגנדה (ובפרופגנדה אתה מומחה) במקרה הרע.

נעם אמר/ה...

אלי, רגע של הבנת הנקרא: הפוסט מדבר על הקשר בין לידיצה לעוורתא ולא בין לידיצה לאיתמר, כפי שניתן להבין מהכותרת.
עוד על תעמולה תוכל למצוא כאן: http://www.o139.org/2011/02/hasbara.html

Ronen Sheinberg אמר/ה...

You disgust me. Only a twisted mind can make the comparison of the Awarata arrests to Nazi policies.


Please disclose your full name. I would like to make sure your community knows who they're dealing with.

נעם אמר/ה...

רונן שיינברג, אם זהו שמך האמיתי: חוץ מלהשתלח בי, יש לך הערות על התוכן? או שהתוכן לא משנה ורק הכותב אנטישמי?

רונן שיינברג אמר/ה...

הביקורת שלי על התוכן היא שמדובר באשפה אינטלקלטואלית. מעבר לכך, אין לי כוונה להשתתף במשחק הזה. אין לי סיג ושיח עם אנשים שמשווים בין ישראל לגרמניה הנאצית. נקודה.

באמת ובתמים, אני מעוניין רק בשמך המלא כך שאוכל "להזהיר" את סביבתך, ואולי למלא את ליבך בבושה.

וכן, שמי האמיתי הוא רונן שיינברג.

נעם אמר/ה...

ובכן רונן שיינברג,
אנשים כמוך שלא מוכנים להסתכל בתוכן ולראות שהמדינה הולכת והופכת דומה לגרמניה הנאצית, וכל מה שמענין אותם זו הקליפה של ה"הסברה" בעיני עצמם, המפיצים איומים מרומזים על "אזהרות" - אלה אותם אנשים שגוררים אותנו לאפרטהייד ולפאשיזם.
שתפקח את עיניך ותסתכל בתוכן, נוכל לדבר. עד אז - לך וקרא את התעמולה שתרגיע את מוחך הצר.

רונן שיינברג אמר/ה...

ואל תדאג, לא תיפול שערה מראשך.
עם זאת, האיום שלי אינו מרומז. אם הייתי יודע את זהותך, הייתי פועל בכל יכולתי להפוך אותך לפרסונה נונ-גרטה בקהילתך, עד אשר הבושה הייתה מחייבת אותך לעזוב למחוזות אחרים, שבהם ה-"נאציזם הציוני" לא דורס כל חלקה טובה.

אנונימי אמר/ה...

מדינת יהודים פירושה חשיבה וקשרים יהודיים, פירושה תרבות יהודית ורוח יהודית בציבור יהודי. אך מעל לכל, פירושה ריבונות יהודית ושליטה יהודית על ייעודה.
רוב יהודי קבוע ומיעוט ערבי שלו וזעיר-ממדים. אך הערבים סבורים כי היהודים גזלנים ששדדו מהם את ארצם. אין הערבים חשים קשר מחייב או רגש כלפי מדינה שנשמתה יהודית. והערבים מתרבים, בכמות ובאיכות. הם יתבעו חלק רב יותר בשלטון; הם ידרשו "אוטונומיה" לחלקים שונים של המדינה. לבסוף יאיימו על עצם הרוב היהודי באמצעות שיעור הילודה הערבי. והתוצאה: התנגשות עקובה מדם.
אם אמנם רצוננו למנוע התפתחות כזאת, רק דרך אחת פתוחה לפנינו: העברה מיידית של הערבים מארץ-ישראל לארצותיהם. כי לגבי ערביי ארץ-ישראל ויהודיה יש רק פתרון אחד: הפרדה. היהודים בארצם, ואילו הערבים בארצותיהם. הפרדה. רק הפרדה.