6 בפברואר 2011

Hasbara - משרד התעמולה של דובר צה"ל

היה זה אדמונד ברק שהגדיר את התעמולה כסוללת פגזים שפגיעה אחת שלה לא תפיק תוצאות גדולות, אך הצטברות וחזרה רצופה ונמשכת של פגזים תכריע גם את המטרה העיקשת ביותר. די שנאפשר לאדם כלשהו לספר את סיפורו, השכם והערב, במשך שנים עשר חודשים בלבד, והוא יהפוך לאדוננו.
מאז מלחמת המפרץ הראשונה הפך דובר צה"ל מסתם עוד קצין אלמוני לידוען אשר השפעתו על השיח הציבורי עולה לעיתים על זאת של הרמטכ"ל ושרי הממשלה. יחידתו הצבאית היא היחידה היחידה בצה"ל אשר נקראת על שם מפקדה (ולא, למשל, "דוברות צה"ל"), והוא מעורב בתהליכי תכנון מבצעים מורכבים במטכ"ל ומלווה אותם עד לאחר הביצוע. במקום גוף אשר תפקידו לייצג את הצבא מול התקשורת, הפך דובר צה"ל למכתיב סדר היום הציבורי, שופר תעמולתי אשר מייצג את הדרג הפוליטי הרבה יותר מאשר את הצבא, וככזה - האמת היא בגדר מטרד מרגיז ותפקידו היא לסובב אותה לצרכיו התעמולתיים של השלטון.
כלי תקשורת רבים הסירו את כל מנגנוני הסינון כאשר מתקבלת ידיעה מדובר צה"ל ובמקרים רבים מאוד היא מתפרסמת כלשונה, או עם עריכה מעטה מאוד ובדרך כלל מבלי לבדוק את העובדות המוזכרות בה. כמו במדינה טוטאליטרית, המידע הוא מונופול ודיווח החדשות הופך למסירת הודעות רשמיות וסלקטיביות של השלטון. במדינה דמוקרטית אנשים לא מוכנים לעבוד עפ"י צווים ופקודות אלא עפ"י שכנוע: התעמולה תפקידה לספק לאזרח את פיסות המידע, יהיה זה מידע אמיתי או שקרי, שיאפשרו לו להראות כ"בעל דעה". כאן נכנס מנגנון התעמולה הפנים-ארצי המתוזמר ע"י דובר צה"ל ובמשך תקופה ארוכה בונה שפה מכובסת שתאפשר לאזרח מהשורה לגבש לעצמו את הדעה בה חפץ השלטון.
אלדוס האקסלי אמר שהתועמלן הוא אדם המתעל זרם מים קיים. באדמה חרבה – הוא יחפור לשווא. תעמולה טובה היא כזו המתבססת על מערכת העמדות הקיימת של האזרח: היא מכניסה סדר ומעניקה משמעות לאותה מערכת, ובכך מחזקת אותה אידיאולוגית. הרי לאזרח יהודי ישראלי בלתי נתפס שחייל יהודי ישראלי יכוון את נשקו לעבר קשיש במיטתו וירה בו למוות, לכן תפקידו של דובר צה"ל להשתמש במונח המכובס "השיב אש" - למרות שכדי להשיב אש, דרושה אש מהכיוון השני, שלא היתה במקרה דנן. לא נורא, האזרח יכול לישון בשקט. החייל לא רצח, הוא הגן על עצמו, ודובר צה"ל עשה את עבודתו נאמנה - הוא הרגיע את האזרח המודאג.
בדומה ל"התקפה הפולנית" על תחנת הרדיו בגלייביץ, שהובילה לפלישת גרמניה לפולין, אין באמת פיקוח על אמינות הדיווחים של דובר צה"ל. שוב ושוב הוא נתפס בשקריו, אך במשחק התעמולה האמת והשקר באמירה כלשהי אינם רלוונטים. הדבר הרלוונטי היחיד הוא השאלה האם מצוי מישהו הרוצה להאמין בה - ואלה מצויים בשפע - אלה אזרחי ישראל העוצמים את עיניהם מול פשעי הכיבוש, אותם יהודים שמרגישים עליונות על האונטרמענטש הפלסטיני רק מתוקף היותם יהודים. אחד מקסמי האידיאולוגיה הנאצית היה הפשטות שלה: היא הציגה תורה דמגגוגית שלמה המבטיחה עליונות שאינה תלויה בכושר או בכשרון, רק במוצא. כל שיכור עלוב הופך אדם עליון שחובתו להגן על עליונותו.תורה שלא היו בה למעשה חובות, פרט לאמונה עיוורת במשיח הנאצי ושנאה ליהודי. ממש כמו היהדות המודרנית השמה את הדם לפני הרוח.


אין תגובות: