28 בדצמבר 2010

הגסטפו של ישראל - השב"כ מוריד את המסכה


ב28 בפברואר 1933 הורה שר הפנים של בוואריה לכל הקומיסרים ותחנות המשטרה "לעצור ללא רחמים את כל האנשים שמסתובבים בצורה חשודה". מדובר היה ב"שוצהאפט" (מעצר מגן) שנועד כביכול להגן על העצור מזעם החברה, אך בפועל היה זה כלי בידי המדינה להעלים גורמים שערערו על לגיטימיות המשטר, ואפשרו לאסור את האזרחים לזמן בלתי מוגבל ומבלי גישה לעורך דין. כדי להסיר ספק, ב25 בינואר 1938 הוציא שר הפנים פריק הבהרה לגבי משמעות השוצהאפט: "מעצר מגן יכול להתפרש כאמצעי אכיפה של המשטרה החשאית כנגד אלה המסכנים את בטחון המדינה..."
אותם עצורים בדרך כלל נשלחו לדכאו, והושארו שם זמן רב גם לאחר שהתברר שלא עברו על שום חוק פרט להשתייכות למפלגה הלא נכונה. די היה בהשתייכות למפלגה הקומוניסטית כדי לזכות בכרטיס כניסה ושהייה לזמן בלתי מוגבל בדכאו.
נשמע מוכר? ביהודה ושומרון זוהי מציאות יום יומית, אבל נראה שלאחרונה המציאות המחרידה הזו זולגת אט אט גם לגבולות ישראל. בשטחים הכבושים די בגחמה של רכז שב"כ כדי לשלוח כח חמוש באישון לילה ולכלוא את האזרח הפלסטיני שבחר לתקופה בלתי מוגבלת, למנוע ממנו גישה לעורך דין, ויתרה על כך, הוא לא מחויב לספר לו במה הוא מואשם. הביאס קורפוס הוא חלום רחוק.
ובישראל לקראת שנת 2011? השירות החשאי הישראלי, השב"כ, מונע מרוב הנחקרים הפלסטינים פגישה עם עורך דין,  צו חירום שהוציא איש צבא המורה לגרש אדם מביתו במדינת ישראל, ללא סיבה חוקית ורק "בשם הבטחון", וכמובן "האסיר איקס", אדם שזהותו ועצם קיומו מוסתר על ידי המדינה לפחות מאז יוני 2010.

התפקידים של הBPP (המשטרה הפוליטית של בוואריה) כללו בין השאר "מעקב אחרי 'יריבים פוטנציאלים', קרי, אנשים שעדיין לא הוגדרו כאלה באופן רשמי, כגון עדי יהוה, בונים חופשיים, והומוסקסואלים. בישראל עוכב פעיל השמאל מתן כהן בשדה התעופה, ושם נטען באוזניו שהוא "מוחשד" בפעילות עויינת. השב"כ מזמן פעילי שמאל ל"שיחה" ובה מספרת להם המראיינת רונה שעדיין לא עברו על שום חוק, אך פוקחים עליהם עין, וחוקים שיעברו בקרוב יהפכו את פעילותם לבלתי חוקית.

במבצע שהחל ב26 ביוני 1933 ונמשך עד לאמצע יולי נעצרו מעל אלפיים פעילי "מפלגת העם הבווארית", שהיתה אחת היריבות היחידות של המפלגה הנציונל סוציאליסטית, ונשלחו ל"מעצר מגן". המעצר אמנם לא האריך ימים, אך מטרתו היתה למוטט את המפלגה ע"י הפחדת הפעילים. שהות קצרה בדכאו או בכלא נחשבה מספיקה לצורך העניין. המעצרים בוצעו בצורה כזו שכמעט בכל כפר או ישוב קטן נעצרו מספר אנשים, אשר הוחזרו זמן מה לאחר מכן מדוכאים ומבועתים. אווירה של פחד נוצרה הן בתוך המפלגה הבווארית המפוררת והן באוכלוסיה הכללית. אגדת הפחד שיצרו הימלר והיידריך היתה לעיתים נוראה מהאמת, אך היא שיתקה את הרצון והמוכנות להתקומם נגד השלטון. לאימה שהנחיל המעצר בלב האזרח ההגון נוספה גם הבושה, הפגיעה במעמד החברתי והסטיגמה שהתלוותה אליו.
ובישראל? היום נגזרו שבעה חודשי מאסר על נורי אל עוקבי, פעיל מרכזי במאבק לזכויות הבדואים, באשמה שבעבור חמורות ממנה בהרבה יהודים קיבלו עונשים קלים משמעותית. על עבדאללה אבו רחמה, מנהיג המאבק הבלתי אלים בבלעין נגזרו 12 חודשי מאסר באשמה מפוברקת, וכמובן יונתן פולק שנשלח לשלושה חודשים בכלא על שרכב על אופניו בקרב 1500 רוכבים אחרים בלב תל אביב.

הדברים כבר לא נעשים במחשכים: השב"כ יוצא מהצללים ובשם המדינה עוצר, מעלים ומטיל אימה על מתנגדי השלטון. מסיכת הדמוקרטיה וזכויות הפרט נושרת ומתחתיה מתגלה משטר אפל ונבוך, שמוצא את עצמו במצב שבו אף אחד לא אומר לו שאסור. אסור להעלים אנשים. אסור לאסור אנשים כי הם לא מסכימים עם דעותיך. אסור לכלוא ולהתעלל בילדים. אסור לרצוח. 
איך שהדברים נראים כעת, השלטון לא חזק מספיק לומר את הדברים האלה, והמגמה הפאשיסטית מורה שהמצב רק ילך ויחמיר. מצבים כאלה, שמתגלגלים ללא יד מכוונת (כך נראה, לפחות) רק מחכים למנהיג חזק שיוביל אותם לכח נוסף, וסופם להתפוצץ שהם לוקחים איתם חיים של אלפי בני אדם והנותרים נשבעים "לא עוד", עד לפעם הבאה.
10 תגובות:

רחביה ברמן אמר/ה...

השאלה היא רק איזה "לא עוד". כמו שכתבתי בעבר, הטעות הגדולה של הציונות היתה שהיא אימצה את הסיסמא "שנית מצדה לא תיפול", במקום "שנית הסיקריקין לא ישתוללו".

אנונימי אמר/ה...

השלטון בבוואריה גם דאג למים זורמים לבתים. האם מכך יש להסיק שגם השלטון הישראלי הדואג למים זורמים הוא נאצי? אלמנטים דכאניים ודיקטטורים קיימים בכל משטר והם גואים או מתרופפים לפי צוק העתים והלחצים החברתיים והמדיניים. שלטון מפא"י וההסתדרות היה אלים יותר כלפי אזרחים ישראליים מאשר השלטון הקיים. אפשר להילחם במגמות הדיקטטוריות התופסות אחיזה בישראל, ולפעול למען חופש האדם וזכויותיו, גם בלי להשוות כל דבר לגרמניה הנאצית, מתוך רמז שמדובר במכונת רשע שתסיים את דרכה בהשמדה של קהילה כלשהי.

נתאי אמר/ה...

שוב חסר לך המשתנה הקריטי של מנהיג להשלמת המשוואה. לדעתי טבעו האנרכי של הציבור בישראל לא יתיר למנהיג כזה להופיע.

אנונימי אמר/ה...

מסכימה עם אנונימי. לא צריך להשוות לגרמניה. יש בישראל תרבות של הפחדה מטורפת שמבוססת על רטוריקת היסטריה שגם השמאל לוקה בה. הימין אחוז אימה מנישואי תערובת והשמאל ממעצרים ומאסרים (שאולי אינם חוקיים, אבל אינם דומים למעצרי הגסטפו או הנקוד). לכשעצמה הרטוריקה היא שמפחידה, כי היא מרמזת על ההקצנה שחלה בכל הצדדים. המשטר הנפשע בישראל אינו דומה לגרמניה ב-1933. ראוי לחפש דוגמאות טובות יותר. נסה את יוגוסלביה בשנת 1990. זה נגמר בטיהור אתני ובית דין בינלאומי- בקרוב אצלנו.

מיכאל אמר/ה...

אנונימי
השלטון שלנו בשטחים אפילו מיים זורמים לא מאפשר
קבל דוגמית:
http://www.kibush.co.il/show_file.asp?num=30575

נעם אמר/ה...

לאנונימים: הדוגמאות המובאות בפוסט לא עוסקות במים (ותודה למיכאל על הלינק) אלא בפירוק של זכויות האדם הבסיסיות. ההשוואה לגרמניה באה להראות את הכיוון שמדינת ישראל הולכת אליו אם לא יעשה משהו עכשיו. אני מודע לכך שההשוואה היא לא משהו שנעים להחשף אליו, אבל התהליכים אינם ניתנים להכחשה. ישנו כרסום מתמיד בזכויות שלנו כאזרחים, והכרסום הזה מוביל לאבדון. התעלמות ממנו לא תפתור דבר.

אנונימי אמר/ה...

נעם, האם שקלת השוואות אחרות? הציעו כאן למשל את יוגוסלביה של 1990. מדוע אתה מתמקד בגרמניה הנאצית ולא בזוועות גזעניות היסטוריות אחרות?

אנונימי אמר/ה...

גנבנו לך את הלוגו. נה נה נה.
http://vaadatwino.co.il/nazi

נעם אמר/ה...

לאנונימי שהציע את יוגוסלביה:
הסיבה שאני מביא את גרמניה כמראה למה שקורה היום בישראל היא שכך אני רואה את הדברים: לא מדובר במלחמה דתית/אתנית, אלא במלחמה גזעית. האוברמנטש היהודי (בעיני עצמו, כמובן) נגד האונטרמנטש (באותן עיניים) הערבי. לא מזמן שוחחתי עם מתנחל שטען שהוא הומניסט גדול, אבל היה טובח בעשרת אלפים ילדים ערבים אם זה היה חוסך כאב אצבע קטן ליהודי, כי כל בני האדם שווים, אבל רק יהודים הם בני אדם.
התהליכים שקורים במדינת ישראל דומים באופן מעורר חלחלה לתהליכים שהתרחשו בגרמניה, ובמהלך כתיבת הפוסטים אני מביא לכך דוגמאות. הלכי הרוח הגזעניים ושחרור הרסן הן של המערכת הפוליטית והן של מערכת המשפט מזכירים הרבה יותר את מה שקרה בגרמניה - קרי - גזענות ממוסדת, ופחות את האלימות השבטית/דתית בסכסוכים אחרים במאה שעברה.

נעם אמר/ה...

לוועדת וינו: תבלו.